Pułapka Dantego

La piege de Dante
978-83-7359-610-8
powieść historyczna
Miss_Jacobs

Wenecja, rok 1756. Wieczorem, w opustoszałym teatrze San Luca, ma miejsce makabryczna zbrodnia. Doża Francesco Loredan, za namową swojego doradcy, zwalnia z więzienia niejakiego Pietra Viravoltę, przyjaciela Casanowy - rozpustnego awanturnika, mistrza szpady, w przeszłości zasłużonego szpiega Republiki. Ma on poprowadzić dyskretne śledztwo - tak, by nie zaszkodziło reputacji i interesom państwa. Tymczasem mnożą się bestialskie zbrodnie. Wkrótce staje się jasne, że dokonywane są według schematu "Boskiej Komedii" Dantego i odpowiadają opisom z kolejnych kręgów "Piekła". Ich finałem na być pojawienie się samego Diabła...

Marduk | 2016-03-27

Dość fajna książka, będąca połączeniem "płaszcza i szpady" z mocnym thrillerem z brutalnymi zabójstwami w tle, inspirowanymi "Piekłem" Dantego. Na pewno dodatkowym plusem tej książki jest wartka akcja, przez co lektura mija szybciutko.

Trinity | 2014-05-16
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 11 maja 2014

Powieść historyczna to jest to, co lubię najbardziej. Nieważne, jaki to będzie okres (chociaż najbardziej zawsze będzie mi odpowiadać średniowiecze), nieważne, jaki kraj (tutaj jestem nawet jeszcze bardziej tolerancyjna), ważne, żeby się coś działo, więc już w ogóle dobrze, jeśli będzie to jakiś trzymający w napięciu kryminał.

I taka właśnie książka trafiła do mnie ostatnimi czasy. "Pułapka Dantego" to powieść francuskiego pisarza, której akcja dzieje się w Wenecji osiemnastego wieku. A skoro jest to kryminał (jak kto woli, może być thriller) historyczny, musi być zbrodnia. I zbrodnia jest, wręcz makabryczna. W teatrze, niedługo po zakończeniu sztuki, zostaje znaleziony jeden z aktorów: przybity do krzyża, z mnóstwem gwoździ w czaszce i wyrytą na klatce piersiowej... inskrypcją. Słowa są znajome, jednak nie wiadomo, w którym tak naprawdę kościele biją dzwony. Do znalezienia mordercy zostaje wyciągnięty z więzienia Pietro Viravolta, niegdyś szpieg, rozpustnik i awanturnik. W...

Kiedy koleżanka z pracy dowiedziała się, że czytam "Klub Dantego" od razu poleciła mi i tą książkę. Sięgnęłam po nią od razu po przeczytaniu "Klubu..." i muszę przyznać, że się nie zawiodłam. Akcja jest inspirowana oczywiście Dantem i "Boską Komedią", i sprawia, że na tą pozycję już nigdy nie patrzy się tak samo:)

Jola | 2010-07-18
Przeczytana: 2007 rok

Niesamowite zwroty akcji, książka od początku do końca trzyma w napięciu. Niesamowity klimat dawnej Wenecji i mrożąca krew w żyłach zagadka podążająca śladami siedmiu kręgów piekielnych Dantego...

mojewloskieimpresje | 2015-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2015

Na pierwszym planie konturowo zarysowane postaci przeprawiają się gondolą przez kanał, w tle osnute mgłą bogato zdobione fasady rezydencji nie pozostawiają wątpliwości, że scena, przesycona aurą tajemniczości, rozgrywa się w Wenecji. Niech was jednak nie zwiedzie ciekawa graficznie okładka książki Arnauda Delalanda „Pułapka Dantego”, niestety ładne opakowanie lepsze niż zawartość.

Ilustracja na okładce autorstwa Stevena Vote poruszyła wyobraźnię i rozbudziła apetyt na lekturę. Książka, prezentowana przez wydawcę, jako thriller historyczny z elementami powieści płaszcza i szpady, miała mnie bawić, tymczasem irytowała w wielu momentach tak, że po skonsumowaniu całości, poczułam lekką niestrawność.

Pomysłowo przemyślana fabuła , intrygujące zagadki kryminalne zabarwione okultyzmem i magią, wartka i zwarta akcja, sceneria XVIII –wiecznej Wenecji , wszystko to popsuł nieudolny styl, sztywny i schematyczny język, raziła zbytnia dosłowność poruszanych ...

Monika | 2012-11-11

Niby interesująca, niby napisana z pomysłem i zawierająca dużą dozę tajemniczości (co w książkach wręcz uwielbiam), a jednak czegoś mi brakowało. Cała historia "przebiegła" moim zdaniem za szybko, nie mogłam się w niej rozsmakować.
Powieść ta została sklasyfikowana jako thriller historyczny, akcja rozgrywa się w XVIII wiecznej Wenecji (polecam wszystkim sympatykom tego pięknego miasta), a jej motywem przewodnim są zagadkowe morderstwa.
Klucz według, którego działa morderca bardzo przypomina mi ten, który w swojej powieści pt. "Mesjasz" opisał B. Starling. U Starlinga ofiary giną tak jak apostołowie w Biblii, natomiast w "Pułapce..." są one dobierane wg własnych słabości odpowiadających dziewięciu kręgom dantejskiego piekła.
Błędem jaki ja zrobiłam, było sięgnięcie po tę pozycję bez uprzedniego zapoznania się z "Boską Komedią" Dantego. Lektura pierwowzoru, na którym swoją powieść oparł A. Delalande z pewnością ułatwiłaby mi lepsze zrozumienie utworu.
Książkę polecam wszystkim...

Paweł | 2013-09-06
Przeczytana: 04 września 2013

Książka jest niestety delikatnym rozczarowaniem. Ogólnie sam pomysł na fabułę całkiem dobry, ale wykonanie już niekoniecznie. Świadczy o tym chociażby fakt, że w ogóle mnie nie ciekawiło "co będzie dalej" i trochę się musiałem zmuszać, żeby ją skończyć. Bohaterowie mi się nie podobali (szczególnie Viravolta z tymi swoimi patetycznymi zawołaniami), akcja jest dosyć przewidywalna. Ciekawe opisy osiemnastowiecznej Wenecji i jej życia politycznego, ale to zdecydowanie za mało.

Poveglia | 2015-02-11

Dobra, ciekawa pod względem fabuły książka. Nieco zawiódł mnie styl, którego prostota - nie ukrywam - przeszkadzała mi podczas lektury. Nie wiem, czy to kwestia złego tłumaczenia, czy takie było założenie autora. Mimo to "Pułapka Dantego" wciągnęła mnie wystarczająco, bym mogła przymknąć na to oko.

emcacafe | 2012-07-13

Spodobała mi się głównie ze względu na epokę, w której osadzona jest historia, jak i również miejsce. Nie umiałam się od niej odciągnąć.

Kasia | 2010-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2010

fajnie się czyta, ciekawa, wartka akcja, dużo informacji dotyczących Wenecji