Niepamięć

Wydawnictwo: Cat Book
978-83-928224-6-2
policja, zagadka
Justyna

Patryk Skalferin, po nieudanej próbie samobójczej stara się odzyskać motywację i wraca do dawnej pracy w policji. Przełożeni nie potrafią mu jednak w pełni zaufać i zlecają drobne, z ich punktu widzenia nieważne, śledztwa. Jedno z nich - zaginięcie starszej kobiety - doprowadza go do tajemniczego świadka, którym jest młoda, piękna wnuczka poszukiwanej. Jednak gdy wszystko zaczyna wskazywać na to, że taka osoba w ogóle nie istnieje a więc jest najprawdopodobniej tylko wytworem pogrążającego się w szaleństwie umysłu Patryka, szefowie odsuwają go od sprawy. Skalferin na własną rękę próbuje rozwikłać zagadkę. To co go spotka po drodze, całkowicie zaburzy jego do tej pory racjonalny sposób myślenia. Pozornie błaha z początku sprawa, wkrótce doprowadzi go do tajemnicy, której nawet on nie będzie w stanie pojąć.

Monika | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

"Niepamięć" to poplątanie historii, podróży w czasie, kryminału i archiwum X. Średnio udane poplątanie. Przeczytałam, ale nie czuję się zachwycona.

Na półkach: 2013, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Lekko, sprawnie i z polotem napisana. Książka o sprawach ważnych, trudnych wyborach, sytuacjach granicznych, a jednak opowiedziana bez moralizowania, puszenia się, czy dokonywania jednostronnych, niepodlegających dyskusji ocen. Mamy więc próbę samobójczą, mamy chore dziecko niedoszłego samobójcy, mamy zabójstwa i wiele jeszcze innych mrocznych wątków. Ale mamy też współczucie, zaufanie, empatię i trochę fantasy. Ta książka to znakomity pretekst, żeby pod pozorem śledzenia historii kryminalnej zadać sobie kilka fundamentalnych pytań: o swoje miejsce w szeregu ludzi domagających się by spotkało ich "jeszcze więcej szczęścia", o to czy naprawdę mamy tak niewiele, o to czy naprawdę nie jesteśmy w dobrym miejscu robiąc to co robimy...

Danoncia | 2015-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2015

''Niepamięć'' to moje pierwsze spotkanie z Panem Kotowski, jestem zachwycona jego stylem . kryminał metafizyczny z drobnym dodatkiem fantastyki , wielka uczucie i historia w tle.
Prawdziwa miłość istnieje nawet po śmierci.
''Zestarzałem się bez lęku. Bóg mi dał tę kobietę.''
Naprawdę mądra książka. Historia opowiedziana przez ducha. Polecam

Absolutnie wszystko w tej powieści mnie zachwyca.
Od dziś jestem fanką pana Kotowskiego.

Świetna powieść. Doskonały i jakże zaskakujący pomysł. Książkę czyta się jednym tchem. I chociaż zawiłość fabuły jest naprawdę wysoka, to jednak czytałem szybko i z wielką przyjemnością. Oby więcej takich książek.

roman | 2012-07-12
Przeczytana: 10 lipca 2012

Bardzo piękna opowieść o rzeczach niesamowitych. Wielka tajemnica z przeszłości, zemsta, przyjaźń starszej umierającej kobiety i policjanta po próbie samobójczej - oboje chcą siebie nawzajem "naprawić" znaleźć jakiś sens. A do tego to co Kotowski umie najlepiej - pisać bezpretensjonalnie, lekko, szybko z rozmachem i co nie każdy zauważa - o rzeczach cholernie ważnych. No i zawsze ten element lekko na pograniczy fantastyki dodający atmosfery tajemniczości. Raczej dla tych co umieją widzieć i czytać miedzy wierszami i nie odbierają książek powierzchownie jakby kartki przewracali cepem.

Michael Shootbook | 2013-04-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, ~ F2
Przeczytana: 25 października 2012

Niezwykle tajemniczy i wciągający thriller ezoteryczny będący jednocześnie próbą analizy pojęć: czasu, życia i śmierci. Jak zwykle - Kotowskiego czyta się z wypiekami na twarzy. Lektura wciąga bez reszty niczym czarna dziura.

Adamsale | 2012-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2012

Jestem niezmiernie zaskoczony i poruszony. Czytałem wcześniejsze książki Kotowskiego. Przyznam, że niezłe, ciekawe i rzetelnie napisane. Przygotowany byłem na coś podobnego. A tu taka bomba. „ Niepamięć” trudno sklasyfikować. Dla mnie jest kryminał fantasy z domieszką moralitetu. Co ciekawe nie lubię tego gatunku. Ale od najnowszej książki Pana Krzysztofa nie mogłem się wprost oderwać. Prawie wszystko w tej książce wydaje mi się ciekawe i nietypowe. Począwszy od narratora powieści (nieżyjącego od jakiegoś czasu męża jednej z bohaterek Anny) przez każdą kolejną postać, która się pojawia w książce, przez wartką i dynamiczną akcję, aż do zaskakującego zakończenia. Właściwie to recenzja tej książki powinna się składać z samych cytatów. I to powinno wystarczyć. Zaczyna się tak jakby to było kolejne dzieło Carla Ruiza Zafona. Od jesiennego smutku: "Jeśli choć trochę mnie rozumiesz, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że od takiego rodzaju smutku się nie ucieka. Szukasz go przez...

Kurebayashi | 2016-11-02
Przeczytana: 29 października 2016

Chyba najdziwniejszy kryminał jaki czytałam. I to spod "polskiego" pióra. Muszę przyznać, że uczynienie narratorem ducha było dość niezwykłe ale i ciekawe. Podobało mi się także przedstawienie polskiej policji - przynajmniej jeśli chodzi o biorących udział w śledztwie - jako ludzi znających się na rzeczy i inteligentnych. Ciąganie przez głównego bohatera schorowanej staruszki-świadka przez pół nieoficjalnego śledztwa było zdecydowanie zbyt naciągane, ale sama historia przedstawiona w powieści mimo pewnych przewidywalnych rozwiązań (zagadka kim jest Sonia?) czymś przyciąga. Specyficzne.

kardula | 2013-04-10

"Niepamięć” to pierwsza książka tego autora. Przyznam, że do jej kupna zachęciła mnie okłada i tytuł. Spodziewałam się po niej zupełnie czego innego a to co w tej było przeszło moje najśmielsze oczekiwania!!! Już od pierwszej strony odczuwałam mega zadowolenie z dość pochopnego kupna tej książki. Rewelacyjna narracja i cała historia tak pięknie zagmatwana, przyznam, że czytając nie od razu wpadłam o co tak dokładnie chodzi. Bardzo dobry klimat. Bardzo polecam te lekturę, osoby które czytały ją po mnie mają bardzo podobne zdanie do mojego.