Ofiary

Tłumaczenie: Robert P. Lipski
Cykl: Tom Thorne (tom 3)
Wydawnictwo: G+J
Lazybones

Pierwsza ofiara była całkowicie unieruchomiona, skrępowana, zdana na łaskę zabójcy, który w końcu udusił ją w obskurnym pokoiku taniego hotelu. To nie było przypadkowe morderstwo, lecz zbrodnia przemyślana i zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. Ofiarą był gwałciciel zwolniony niedawno z więzienia i fakt ten bynajmniej nie skłaniał policji do intensywnych poszukiwań sprawcy. Mimo to inspektor Thorne rozpoczyna żmudne śledztwo, podążając tropem zabójcy bezlitośnie mordującego kolejne ofiary. Dla każdej z nich sprawca zamawia wieńce w całodobowej kwiaciarni, w żywe oczy naigrawając się ze stróżów prawa. Choć zmarli nie budzą sympatii i nie zasługują na współczucie, Thorne, przekonany, że każde ludzkie życie to bezcenny dar, próbuje powstrzymać zabójcę kierującego się własnym, wypaczonym poczuciem sprawiedliwości. Inspektor pragnie też ochronić właścicielkę kwiaciarni, która najprawdopodobniej wie o mordercy więcej, niż można by przypuszczać.

źródło opisu: [G+J Gruner+Jahr Polska, 2008]

Kacper | 2015-08-03

Pamiętacie powiedzenie "Sukces ma wielu ojców, porażka jest sierotą", no to z tą książką jest zupełnie na odwrót - "Główny bohater jest sierotą (życiową), a porażka ma wielu ojców".

Po pierwsze okładka. Dawno nie widziałem tak złej okładki. To samo tyczy się "Mięczaka". Wiem, że (teoretycznie) nie świadczy on o książce (no bo tak się mówi) - choć w tym przypadku oddaje ją chyba w 100%. Coś by się chciało zrobić ale się nie umie a jeszcze kto inny godzi się na to, żeby szpeciła ona książkę.

Tłumacz i korekta. Olbrzymia ilość błędów stylistycznych, frazeologicznych i logicznych. Przed "który" brak przecinków w innym miejscu stawiane tam gdzie nie są potrzebne. Dialogi tak prowadzone, że nie wiadomo kto wymawia daną kwestię, do tego tak nie logiczne zdania, które potrafiłem czytać po kilka, żeby w końcu dojść do wniosku, że są bez sensu Na jednej stornie pojawia się "plastykowa" torebka, żeby kilka linijek niżej mogła się ona stać już "plastikową". Raz boharer...

mazurki | 2012-06-08
Przeczytana: 2012 rok

Książka pochłonęła mnie na kilka godzin i czytałam " do skutku". Ciekawa fabuła. Podoba mi się, że autor zaskakuje nas w najmniej spodziewanym momencie. Postaci nie są nacechowane i tak naprawdę w ostatnich rozdziałach książki dowiadujemy się kto jest pozytywnym, a kto negatywnym bohaterem. Autor zadbał o to , by czytelnik miał ochotę rozwikłać zagadkę. Szczegóły dotyczące morderstw też są dopracowane.Polecam!

Joanna | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016

Trzeci tom przygód inspektora Toma Thorne'a jak dla mnie wypadł najlepiej z dotychczas przeczytanych. Specyficzna zbrodnia z nieprzewidywalnym do samego końca rozwiązaniem zagadki morderstw. Rozwinięcie osobistych wątków głównych bohaterów, wartka akcja i przede wszystkim widoczny postep pisarski autora w kierunku przejrzystości treści, przez co nie gubiłam się w fabule.
Jednym zdaniem: interesująca treść, dobra forma i ciekawe stopniowanie napięcia :-) to co lubię :-)

Agusiaczek43 | 2013-04-18
Przeczytana: 11 marca 2013

Książka bardzo ciekawa chodź momentami monotonna. Niektóre epizody ciągną się i jest zbyt szczegółowa. Najlepsza jest końcówka, która bardzo zaskakuje. Warto doczytać do końca.

florencja | 2013-10-25
Przeczytana: 2013 rok

Połowa ksiązki mi się strasznie dłużyła i jakoś nie mogłam się skupić na fabule. Na szczęscie koncówka się obroniłą. Ciekawa dosyć :)

Anna | 2016-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Kolejna powieść z cyklu o inspektorze Tom'ie Thorne'ie. Aby ją pokrótce opisać posłużę się cytatem z tej książki. "Cała ta sprawa jest o wiele bardziej poplątana i pogmatwana niż możemy sobie wyobrazić". Tym razem Pan Billingham serwuje nam intrygującą serię zabójstw. Intrygującą, gdyż dokonywaną na zwolnionych z więzienia gwałcicielach. Autor w ciekawy sposób pokazuje psychologiczny odbiór tych wydarzeń, zarówno przez samych policjantów, jak i ogół społeczeństwa. Zapewne wielu z nas, podobnie jak niektóre osoby występujące w powieści, powiedziałoby, że takiemu zabójcy należy się medal. W końcu zabił tych, którzy skrzywdzili innych. Jak się okazuje to właśnie gwałt jest przyczyną tych wszystkich zabójstw, lecz jest to gwałt nie ukarany. Konstrukcja książki w tym momencie kojarzy mi się z amerykańskim serialem kryminalnym "Cold Case" (nie wiedzieć czemu przetłumaczonym jako "Dowody zbrodni"). Tutaj również przeszłość ma olbrzymi wpływ na wydarzenia z teraźniejszości, a przeszłe...

Cajtla | 2017-03-27
Małgorzata | 2017-01-28