Włam się do mózgu

Wydawnictwo: Altenberg
popularnonaukowa
Małgorzata

Co jeśli większość metod, których w młodości i dorosłym życiu używamy do uczenia się wiedzy i umiejętności jest kompletnie bezużyteczna? Dlaczego pamiętamy tak mało informacji ze szkoły? Czas to zmienić! Radek Kotarski wziął pod lupę setki naukowych artykułów i książek, a następnie przeprowadził na sobie serię eksperymentów, aby sprawdzić przeróżne metody uczenia się. Wszystko po to, aby...

Radek Kotarski wziął pod lupę setki naukowych artykułów i książek, a następnie przeprowadził na sobie serię eksperymentów, aby sprawdzić przeróżne metody uczenia się. Wszystko po to, aby wytypować skuteczne techniki, za pomocą których można w nowoczesny i przyjemny sposób zdobywać wiedzę. To one będą prawdziwymi wytrychami, którymi włamiemy się do naszych mózgów! W końcu przez całe życie mieliśmy i mamy jeszcze sporo do zapamiętania.

źródło opisu: www.altenberg.pl

źródło okładki: www.altenberg.pl

Jason | 2019-10-20
Przeczytana: 07 września 2019

Ciekawie opowiedziana historia szkolnictwa.
Parę metod efektywnej nauki na pewno przyda się w życiu.

markal14 | 2019-10-20
Przeczytana: 26 listopada 2018

Polecam każdemu kto chce uczyć się efektywniej. Jest wiele ukazanych przez autora metod i nawet jeśli trafi do nas tylko jedna z nich, to jest to powód, dla którego warto po nią sięgnąć

Klaudia | 2019-10-05
Na półkach: Lato 2019, Przeczytane
Przeczytana: 05 października 2019

Książka niesamowita. Według mnie, większość nauczycieli, którzy nauczają młodzież już w gimnazjach (o przepraszam! Teraz podstawówce!) oraz szkołach średnich powinni ją przeczytać i brać metody w niej opisane pod przykłady! Ponieważ będzie to wielkie ułatwienie, gdy człowiek dowie się JAK MA SIĘ UCZYĆ jak najszybciej. Ta książka pokazuje wszystko bardzo klarownie. Wszystko zostaje opisane tak, aby najbardziej uparci potrafili wchłonąć nowe sposoby na przyswajanie treści i umiejętności. Brawo dla autora! Kawał dobrej roboty!

ixsiuman | 2019-10-04
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 09 września 2017

Zdecydowanie jedna z lepszych książek jakie czytałem. Przede wszystkim porusza ona bardzo ważną tematykę jaką jest uczenie się. Pełno w niej badań naukowych i rzetelnych informacji. Nie oznacza to że jest napisana suchym i nie przyjemnym językiem, otóż nic bardziej mylnego. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i gładko. Jednym słowem serdecznie polecam każdemu. Uczymy się przecież przez całe życie i warto mieć pojęcie jak to robić dobrze.

Hołbica | 2019-09-26
Przeczytana: 25 września 2019

"Włam się do mózgu" to książka, którą czyta się przyjemnie, a po pierwszym przeglądnięciu chce się czytać coraz szybciej, bo dotrzeć do najciekawszych fragmentów. Mimo, że moim zdaniem tytuł nie odzwierciedla treści książki (według moich oczekiwań była to popularnonaukowa książka o neuronauce), pełna jest ciekawych informacji.
Przede wszystkim nie jest to kolejny poradnik, który obiecuje, że Twoje życie zmieni się, jeżeli tylko ją przeczytasz. To podsumowanie rzetelnej metanalizy wielu artykułów i książek naukowych, dotyczących tego, jak nasz mózg się uczy. Patrząc na obszerne przypisy i bibliografię, można wnioskować o wysokim poziomie naukowym tej pozycji.
Dodatkowym atutem jest to, że w trakcie tworzenie książki autor sam sprawdził proponowane przez siebie metody na dwóch umiejętnościach (nauce języka szwedzkiego i piwnym znawstwie), co dodatkowo zwiększa mój poziom zaufania, wobec proponowanych w niej treści.

Nieoczytany128 | 2019-09-24
Przeczytana: 23 września 2019

Lecą cegły, dom murują.

Jak wielu oczekiwałem jakichś popłuczyn na poziomie polskiego jutuba, ale bardzo miło się zaskoczyłem, chociaż trochę po czasie. Pewne treści może i można było ominąć, ale sam język bywał trochę zbyt rozkochany w sobie, ślamazarny, zapychalski (szczególnie te poetyckie porównania na każdej stronie; myślałem, że się potnę tłuczkiem do ziemniaków). Jest tutaj też dużo "nowego" Radka, czyli pewnych siebie sucharów, co jako fana starej reżyserii Polimatów (gdzie te suchary były również suche, ale takie "szukające" odbiorcy; miało to swój urok), potrafiło mnie odtrącić. Pomarudziłem, przejdźmy już do plusów.

Książka napisana co prawda topornie, ale w słusznym celu! Po przyzwyczajeniu się do języka autora, dostrzegasz tu piękną myśl, pochwalny traktat filozoficzny o uczeniu się i rozwijaniu przez całe życie, ale bez, całe szczęście, kołczingowej otoczki. Robi sokratejską robotę. Sama książka wydaje się być nawet samoświadoma, żyje, ponieważ wielokrotnie...

buka_z_fejsbuka | 2019-09-21
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 21 września 2019

Warto przeczytać.

Timber_Designer | 2019-09-20
Przeczytana: 01 lipca 2019

Książka naszpikowana konkretnymi informacjami, wynikami badań, trafnymi metaforami. Dobrze się ją czyta z częstotliwością równą rozdział/dwa dziennie. Większa dawka informacji nie jest przyswajana. Żałuję, że takiej pozycji nie było w czasach mojej edukacji szkolnej.

Gosia | 2019-09-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 14 września 2019

Żałuję bardzo, że książka ta trafiła w moje ręce dopiero po skończeniu ostatnich studiów. Przez wszystkie lata, na wszystkich kierunkach, na nauce spędziłam wiele godzin i choć rezulataty w większości były bardzo zadowalające, to czasem mam wrażenie, że coś mu w życiu umknęło, kiedy siedziałam nad książkami.
Z pewnością nie wszystkie metody przedstawione w książce są dla mnie, część z nich znałam i wykorzystywałam podczas nauki, ale gdy pojawi się okazja, z pewnością wypróbuję pozostałe!

kajtys | 2019-09-06
Na półkach: Teraz czytam

Chyba jako jedna z niewielu kupiłam książkę nie ze względu na autora, a ze względu na treść. Radka kojarzę głównie z reklam pewnego banku, Polimaty to nie mój klimat. Kupiłam książkę jako studentka przed sesją, z nadzieją na ulgę w nauce i poznanie jakichś nowych technik, które tak hucznie autor zachwala. możecie spokojnie zacząć czytać od strony 70, wcześniej to tylko powtarzane w kółko piękne frazesy o tym jak to ważne jest żeby wiedzieć jak się uczyć, że nas w szkole nie uczyli jak się uczyć a Radek nas nauczy, że nauczyciele nas nie uczyli jak się uczyć bo ich tego też nikt nie uczył, a że według tego tam profesora to my się nie umiemy uczyć blablabla... ogólnie naprawdę długi i nudny wstęp. Metody? Obszernie rozpisane, ale można się tak naprawdę ograniczyć do przeczytania podsumowań na końcu każdego rozdziału o danej metodzie. Serio, reszta to w przeważającej części wodolejstwo. Nie są to raczej metody których zastosowanie będzie miało sens gdy masz do przyswojenia większą...