Zawód: Programista

Wydawnictwo: devstyle.pl
Zawód: Programista
programowanie, informatyka, kariera
Procent

Jesteś doświadczonym programistą? Wyciśnij maxa z tej profesji!
Stawiasz pierwsze kroki w branży? Mądrze pokieruj swoją karierą!
Dopiero zamierzasz wejść w świat IT? Zobacz, co Cię czeka!

Ta książka to przewodnik. Almanach.
Dekada doświadczenia w jednym miejscu.
Odpowie na Twoje pytania. Pomoże podjąć właściwe decyzje.

To wszystko, czego potrzebuje świadomy developer.

źródło opisu: https://zawodprogramista.pl/

źródło okładki: https://zawodprogramista.pl/

marta | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

Kupiłam w przedsprzedaży, byłam bardzo ciekawa spojrzenia autora zawód programisty. Może za dużo było tej ciekawości i rozbudzonych oczekiwań, bo książka bardzo mnie rozczarowała. Programiście z kilkoma latami doświadczenia trudno w książce znaleźć cokolwiek ciekawego czy nowego. Jeśli pracujesz jako programista i czytasz artykuły/ksiażki inne niż tutoriale/podręczniki do technologii to prawdopodobnie większość "już gdzieś słyszałeś" lub odnalazłeś sam(a). Jasne, książka może mieć charakter kompendium, zebrania doświadczeń itd. ale moim zdaniem w tej kategorii nie zdaje egzaminu, chociażby literacko - styl mnie nie porawał i trudno mi było odnaleźć jakąś myśl przewodnią. Piszę tą opinię, bo dawno nie miałam poczucia tak źle wydanych pieniędzy - tym razem podjęte ryzyko (zakup w przedsprzedaży) niespecjalnie się opłaciło.

Być może bardzo początkujący lub osoby spoza branży rozważające zmianę kariery skorzystają, ale zawodowym programistom nie polecam.

Grzesiek | 2017-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2017

Zgadzam się z opinią Marty. Niestety żaluję wydanych pieniędzy Kupiłem książkę w przedsprzedaży, bo po zapowiedziach samego autora byłem zachwycony tym co otrzymam. Niestety moje oczekiwania były zbyt wysokie. Sama książka mogła by pewnie być o 1/3 albo o połowę krótsza z tego powodu że przez wszystkie rozdziały wałkowane są te same tematy. Bardzo mało konkretów.

Generalnie książka nadaje się dla osób które nie podjęły jeszcze pierwszej pracy, szukają swojej drogi kariery, lub nie są z branży IT.

Dla osób które już mają doczynienia z IT nie polecam.

kurekq | 2017-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2017

Książka to zbiór subiektywnych opinii Macieja Aniserowicza nt różnych spraw pośrednio, bądź bezpośrednio związanych z pracą programisty. Autor wykazuje się odrobiną... sam nie wiem jak to nazwać, ale nazywanie zbioru swoich opinii "wszystkim co powinien wiedzieć świadomy deweloper" jest nieco na wyrost.

Ale tak konkretnie... Aniserowicz nie zrobił chyba żadnego researchu, a jeśli zrobił, to w książce się do niego nie odwoływał. Pierwszy lepszy przykład - zarobki. Jak wiadomo zarobki jest to kwestia typowo liczbowa i mając odpowiednie fakty/statystyki można ją przedstawić w sposób obiektywny, czyli napisać o średnich zarobkach w zależności od rejonu kraju, od stażu, od technologii, cokolwiek. Wymagałoby to odrobiny wysiłku oczywiście, ale chyba byłoby bardziej przydatne od opinii autora, który przez pół strony tłumaczy, że programista zarabia "dużo, ale nie bardzo dużo". Co ma sobie myśleć "zielony czytelnik" - ile to jest dużo, ale nie bardzo dużo? 3.5 tysiąca czy 8.5 tysiąca?...

Dawid Gawałkiewicz | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

Gorąco polecam tą książkę. Jednak sprawdza się zasada, że żeby pisać książki trzeba być starym lub trzeba już coś w życiu przeżyć. Autor jest prelegentem, więc czuć lekkość z jaką się wypowiada, jest to mega piguła wiedzy zarówno dla osób, które zastanawiają się czy zostać programistą, jak i dla juniorów, seniorów, team leaderów i freelancerów. Przybiłbym chętnie na jakimś meetupie z autorem piątkę, bo jego filozofia oszczędzania i nie zarzynania się dla pieniędzy są mi bardzo bliskie. Mocne 9/10.

Wiesław | 2017-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2017

Niestety również się zawiodłem. Chyba głównie przez za duże oczekiwania wobec tej pozycji. Trochę przegadana - popieram opinię jednego z poprzedników "Sama książka mogła by pewnie być o 1/3 albo o połowę krótsza z tego powodu że przez wszystkie rozdziały wałkowane są te same tematy."
Można poczytać jako osoba początkująca (momentami jest sporo humoru, to na plus), ale nie polecam osobom z doświadczeniem w IT.

Grzegorz | 2017-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2017

Bardzo fajnie napisana książka. Prostym, przystępnym językiem.
Na początku czułem lekki niedosyt - początkowe rozdziały to takie liźnięcie tematów. Ale rozwinięcie (satysfakcjonujące treściowo) pojawia się w dalszej części.
Wbrew nazwie, polecam także innym branżom. Znalazłem tu także analogie do mojego zawodu.
Trochę mało obrazków 😉

PawelCzarnecki | 2017-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2017

Książka kupiona w pre-orderze. Książka zła nie jest ale dla kogoś kto na bieżąco śledzi kanał na youtube twórcy to w książce za dużo nowego nie znajdzie. Dodatkowo niektóre historie się powtarzają w samej książce. Niestety najgorsze co jest w książce to masa "motywacyjnej gadki". Kupując tę książkę, chciałem przede wszystkim dowiedzieć się jak najwięcej o zawodzie programisty, a nie czytać o opuszczaniu strefy komfortu.

Sebastian | 2018-11-02
Przeczytana: 07 października 2018

Osobiście sama pozycja jakoś niespecjalnie przypadła do gustu, bo większość tego co jest tam opisane każdy programista prędzej czy później doświadczy na własnej skórze i generalnie są to ogólniki, które większość po studiach i kilku/kilkunastu latach praktyki powinna już wiedzieć i zakładam, że wie, tylko tutaj zostały ugłaskane z luźnych przemyśleń do bardziej ułożonej formy jaką jest książka. W dodatku autor sugeruje dalszą drogę, która nie każdemu może przypaść do gustu, zwłaszcza w drugiej, krótszej części z dopiskiem "i co dalej"... No i niektórym dodatkowo może nie przypaść do gustu bo czyta się trochę jak autobiografię, a nie do końca tego człowiek się spodziewał po okładce. ;)

Można też się czepiać stylu, bywa irytujący i mocno wzorowany na mowie potocznej, co przekłada się na typowe dla branży makaronizmy, z którymi musimy żyć w pracy codziennej, bo tak jest po prostu szybciej, ale w książce sprawiają wrażenie niedbalstwa.

Nie mniej jak zwykle, nawet w beczce dziegciu...

Blog-Ksiazkowy | 2017-12-05

Obszerną recenzję książki znajdziesz ma moim blogu: http://www.blog-ksiazkowy.pl/zawod-programista/

Pawel Jaworski | 2017-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2017

Czym jest ta książka?

Pytaniem Autora postawionym w pierwszych rozdziałach o misję programisty?

Próbą odpowiedzi na to pytanie?

Skompilowanym ABC dla Dev wannabees z:
doświadczeniem + skillem <= print("hello world jestę developerę")
szykujących się do skoku po ośmiocyfrową (a jak!) wypłatę z (a jak!) pierwszej pracy?

Flaszką Many dla Java/Python/Ada Wizardów kodujących przy biurkach o wartości małego auta, na sprzęcie za który można by wyprawić wesele i siadających co rano na Interstuhlach za 8 koła, ale mentalnie zmaltretowanych przez ściany i sufity, od których non stop się odbijają, a które są tym bliżej, im ci Czarodzieje dłużej w danej robocie siedzą?

Dokumentacją ścieżki kariery eksperta programistycznego, prelegenta, przedsiębiorcy, animatora…dobra starczy😊 Macieja Aniserowicza?

Solidnym klapsem w ucho przywracającym lub usiłującym przywrócić realne spojrzenie na rzeczywistość, tym, którzy już wdrapali się wyżej, a którzy, nie zawsze przez parszywy charakter, ale...