Nic bardziej mylnego. Radek Kotarski obala 58 popularnych mitów

Wydawnictwo: Altenberg
popularnonaukowa
norimenai

Radek Kotarski rozprawia się z najbardziej rozpowszechnionymi mitami. W nowym, odświeżonym i dopieszczonym wydaniu bestsellerowej książki, wziął na warsztat 8 zupełnie nowych wątków. Wykorzystujemy tylko 10% możliwości swojego mózgu. Kolumb odkrył Amerykę. Ciepło najbardziej ucieka przez głowę. NIC BARDZIEJ MYLNEGO! A to tylko kilka informacji wyssanych z palca, w które wciąż...

Wykorzystujemy tylko 10% możliwości swojego mózgu. Kolumb odkrył Amerykę. Ciepło najbardziej ucieka przez głowę. NIC BARDZIEJ MYLNEGO! A to tylko kilka informacji wyssanych z palca, w które wciąż wierzymy!

Przekonasz się między innymi, że:
- szczepionki NIE powodują autyzmu,
- człowiek NIE pochodzi od małpy,
- Polska NIE była spichlerzem Europy,
- Jezus NIE urodził się 25 grudnia.

Nieprawdziwe informacje i niedopowiedzenia zagościły na stałe w popkulturze i – co gorsza – w podręcznikach do historii, biologii czy medycyny. Czas rozprawić się z pięćdziesięcioma ośmioma często spotykanymi fałszywymi tezami i urządzić im prawdziwą jesień średniowiecza! Bez przydługich wstępów – rozpoczynamy krwawą rozprawę z mitami!

źródło opisu: https://altenberg.pl/mity/

źródło okładki: https://altenberg.pl/mity/

ogarbejbe | 2019-06-28

Kalka odcinków na YT. Ale bardzo dobrze napisana, niezwykle ciekawa. Lubię Polimatego, więc jestem zadowolona. Dobrze, że ktoś taki funkcjonuje.

Marek Rygiel | 2019-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

Rozczarowałem się niestety. To raczej lektura dla nastolatków, co zresztą zapewne wyjaśnia mnogość gwiazdek w recenzjach. Świadczy o tym zarówno poziom humoru jak i wybranych "mitów." W dodatku wszystko podlane sosem autopromocji a niemające żadnej sensownej narracji. Mimo całkiem pokaźnej bibliografii nie jest to książka popularno-naukowa, a jedynie popularna. I dobrze, ale powinna figurować w dziale dla młodzieży.

BoskaInga | 2019-01-26

Ciekawa lektura. Niektóre mity znałam, innych nie.
Nie przebrnęłam tylko przez mit lechitów.

sebbie | 2019-01-24
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2019
Przeczytana: 24 stycznia 2019

Radka kojarzę z Youtube, ale jego vlogów nie oglądam. Gdzieś widziałem wywiad z nim i pomyślałem, że fajny facet i sprawdzę jego książkę. Akurat miałem ochotę na coś lekkiego, coś do czego można wracać co jakiś czas.

Dostałem tego co oczekiwałem. Książka z konkretną wiedzą napisana w całkiem luźny i młodzieżowy sposób. Wszystkie mity zostały bardzo fajnie dobrane, więc można było się dowiedzieć całkiem konkretnych, a czasem i zabawnych rzeczy. Z niektórymi sam się nawet spotkałem, także zostałem wyprowadzony z błędu.

Książkę jak najbardziej polecam praktycznie każdemu chętnemu nowej wiedzy i zrobienia sobie małego update'a z czasem głęboko zakorzenionymi mitami.

7/10

Koka | 2019-01-07
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Mity umiarkowanie ciekawe. Większość już dawno obalona, zaskoczyło mnie może kilka, w tym o pisklakach. O ile Radka bardzo lubię w fonii i wizji, tak w książce niektóre jego dowcipy bardziej mnie irytowały niż śmieszyły. Dużo bardziej polecam Włam się do mózgu :)

Jonasz | 2018-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Na początku nie mogłem się przekonać do stylu pisania Radka Kotarskiego. Jakoś zwyczajnie nie odpowiadała mi ta mieszanka faktów i źródeł naukowych z suchymi żartami. Po kilku rozdziałach oswoiłem się z tym połączeniem i mogłem bez większych oporów zapoznać się z każdym z pięćdziesięciu ośmiu mitów. Niektóre z nich wydawały mi się naciągane, o niektórych wiedziałem, że są nieprawdziwe, o większości jednak czytałem z przyjemnością i mogę stwierdzić, że jestem raczej zadowolony z całości lektury oraz z zawartej w książce wiedzy. Muszę zaznaczyć jednak, że mitów, których rozwiązania sam bym szukał, było niewiele.

Sposób wydania jest schludny, ale chyba nie jestem w stanie w pełni docenić tego, o czym mówił Radek Kotarski, kiedy polecał tę pozycję. W szczególności nie przemawiają do mnie rysunki, które w najlepszym razie nie przeszkadzają. Treść natomiast jest warta uwagi.

Bartek | 2018-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2018

Momenty były. Kilka problemów potraktowanych poważnie, z odpowiednią dla nich uwagą.
Bardzo ładna książka, bogata w materiały źródłowe.

Asder | 2018-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2018

Pierwsze 3/4 książki świetne, późniejsze obalanie mitów widać nowe, weszło do tego nowego wydania i trochę mniej mnie się podobało. Dodawanie niepotrzebnie własnych komentarzy z humorkiem zamiast skupianie się na meritum. Ale ogólnie mogę polecić.

Paweł | 2018-11-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 07 listopada 2018

Książce Radka Kotarskiego właściwie nie można niczego zarzucić - jest poprawna i przyjemna.
Zawiera dużą liczbę mitów, które są przez autora obalane w sposób skrupulatny i w odwołaniu do rzetelnych źródeł. Ponadto jest ona bardzo ładnie wydana - szczególnie rzucają się w oczy piękne, kolorowe rysunki, wydrukowane na przyjemnym papierze.
Jeśli chodzi o dobór samych mitów: mamy do czynienia nie tylko z ciekawostkami, które pozwolą błysnąć wiedzą przy okazji spotkania ze znajomymi, albo poprawić gadającego od rzeczy wujka, ale również znajdziemy rzetelne odpowiedzi na twierdzenia, z którymi trudno jest walczyć bez fachowej wiedzy (przede wszystkim rzekoma szkodliwość szczepionek!).
Autor w nie bezpośredni sposób zachęca czytelnika do krytycznego myślenia i rzetelnego analizowania porzekadeł, ludowych prawd i w ogóle informacji, co również jest zdecydowanie na plus.

Rafał Bar | 2018-11-07
Na półkach: Przeczytane, 2018 r.
Przeczytana: 07 listopada 2018

Od jakiegoś czasu planowałem zakupić i przeczytać „Nic bardziej mylnego”, dzięki temu że niedawno wyszło jej drugie wydanie postanowiłem przyspieszyć zakup. Autor książki Radek Kotarski twórca i prowadzący kanału popularnonaukowego „Polimaty” na serwisie internetowym YouTube, postanowił zmierzyć się z pięćdziesięcioma ośmioma rozpowszechnionymi mitami (liczba dotyczy drugiego wydania): Czy Napoleon był bardzo niski? Czy Albert Einstein był bardzo słabym uczniem w szkole? Czy rak jest współczesną chorobą ? Czy Polska była spichlerzem europy ? . Mity te powtarzane są na co dzień i co najgorsze również powielane w podręcznikach szkolnych. Dlatego warto zmierzyć się z prawdami objawionymi czytając „Nic bardziej mylnego” lekturę napisaną prostym i zrozumiałym językiem. Jest jeszcze jeden powód dla którego każdy powinien sięgnąć po tą książkę, cześć mitów z którymi rozprawia się Radek Kotarski, są porostu szkodliwe i niebezpieczne dla osób które w nie wierzą, np.: „ Mamy pięć sekund na...