Światło w Cichą Noc

Okładka książki Światło w Cichą Noc Krystyna Mirek Patronat LC
Okładka książki Światło w Cichą Noc
Krystyna Mirek Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Willa pod Kasztanem (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Willa pod Kasztanem (tom 1)
Edipresse
2017-11-08
2017-11-08
literatura polska święta rodzina Wigilia tajemnice z przeszłości

Oficjalne recenzje i

Zwyczajny cud świątecznego dnia

Link do recenzji

2783 257 91

Ebook Fajnie napisana zaraz sięgam po następną część Polecam :)

Ebook Fajnie napisana zaraz sięgam po następną część Polecam :)

Chyba pierwszy raz w życiu spotkałam się z książką, którą miałam ochotę cisnąć o ścianę. Naprawdę, ledwo się powstrzymałam. Ile kosztowała mnie ona nerwów!

Akcja powieści toczy się w Krakowie w okresie Świąt Bożego Narodzenia, ale dziecinna naiwność i głupie zachowania bohaterów sprawiały, że nie mogłam skupić się na klimacie, nie mogłam poczuć tej magii świąt.. Postacie są tak irytujące, że ciężko opisać mi ich słowami. Bez przerwy miałam ochotę trzepnąć każdego po kolei w łeb (wyjątkiem była babcia Kalina i pani Dorota, które moim zdaniem były jedynymi postaciami, które używały mózgu) i opierdzielić siarczyście! Przysięgam!
Ja rozumiem, trauma życiowa może na długie lata siąść człowiekowi na psychice, ale ludzie! Przecież jakoś trzeba wziąć się w garść i żyć! Coś zrobić ze sobą, by życie nie przeleciało nam tylko na użalaniu się. Głupoty każdego z nich nic nie usprawiedliwia, a zwłaszcza tak bezczelnego lenistwa jak w przypadku Bartka! Ten człowiek działał mi na nerwy równie mocno jak pan Mariusz Mirski - biznesmen od siedmiu boleści i największy buc świata. Oboje startowali by na Króla Najbardziej Nieznośnych Postaci. Drugie miejsce na pewno zajęłaby głupiutka Madzia, która zachowuje się chamsko w stosunku do (w miarę przyzwoitego) Antka bez żadnego powodu! Wiecznie naburmuszona pani z banku..

Ogółem w książce nie działo się wiele, głównie są to przygotowania do Wigilii, w międzyczasie bohaterowie wracają często do wspomnień z przeszłości, podnoszą czytelnikowi ciśnienie, zachowują się jak banda idiotów itp. Nie byłaby ta opowieść, aż tak surowo oceniona, gdyby ludzie w niej byli choć w jakimś stopniu dojrzali jak na swój wiek. Przecież byli dorośli, a czułam jakbym czytała o perypetiach dwunastolatków, albo jeszcze młodszych dzieciaków..

Współczuję babci Kalinie z całego serca. Na jej miejscu zamknęłabym drzwi na klucz i udawała, że mnie nie ma, byleby ta zgraja przerośniętych dzieciaków nie przekroczyła progu mojego domu.
Gdyby nie ona ta książka miałaby zdecydowanie mniej gwiazdek ode mnie.

Jeszcze Pani Dorota uratowała sytuację swoim wielkim buntem. Twarda kobieta! Trzymałam za nią kciuki!

Uff.. Jak dobrze, że mam to już za sobą..

5,5/10

Idealna książka na Święta, polecam.

Idealna książka na Święta, polecam.

Historia napisana przez Krystynę Mirek jest lekka do czytania, ale bynajmniej niełatwa, co autorka udowodni wielokrotnie. Nieoczekiwane zwroty akcji, mnóstwo emocji i monologi wewnętrzne bohaterów pozwolą nam zrozumieć ich postępowanie. To pełna ciepła opowieść o samotności, niewyobrażalnym bólu oraz stereotypach, roli kobiet w rodzinie. To także historia walki o prawdę, przeszłość, przyszłość oraz wolność i niezależność myślenia. Mirek udowadnia, że nie każde wspomnienie związane ze świętami przynosi nam radość, rodzinne ciepło oraz bliskość. Niektóre wręcz przywołują koszmary z dzieciństwa, o których lepiej nie pamiętać.

Mimo że historia sprawia wrażenie dokończonej, to jednak czyta się z zainteresowaniem i chętnie sięgnę po następne książki tej autorki.

Kraków. Kilka tygodni przed świętami Bożego Narodzenia. Przed domem swojej babki staje pokonany przez życie Antek z przesyłką od swojej matki. Miał być tu przez chwilę, by zacząć życie od nowa, został na dłużej. Antek w Krakowie pędził swoje dzieciństwo z przyjaciółmi - Michałem, Bartkiem i Magdą, których w Wigilię spotkała straszna tragedia. Od tego czasu w każdą wigilię wyjeżdżają zagranicę, by uciec od przykrych wspomnień. Jednak te święta okażą się być przełomowe dla bohaterów. Magda, zaręczona z Konstantym, postanawia urządzić dla jego rodziny Wigilię. Bracia, choć niechętnie, pomagają Magdzie w tym przedsięwzięciu. I choć nie wszystko będzie tak, jak powinno i choć nie wszyscy usiądą do stołu, to te święta wszystko zmienią. Będą okazją do rozmów, wyleczenia dawnych ran i zmian, które nie dla wszystkich będą dobre... Spodziewałam się czegoś lepszego. A była to tylko zwykła obyczajówka z tłem wigilijnym. Brakowało mi tej magii, która pochłania mnie bez reszty.

Na półkach: , , , ,

Piękna i bardzo wzruszająca.

Piękna i bardzo wzruszająca.

Książka nie chwyciła mnie za serce tak jak tego oczekiwałam. Liczyłam na bardziej magiczny jaki zazwyczaj dominuje w świątecznych powieściach.
Bohaterowie są "zranieni" życiowo. Historia która miała miejsce kilkanaście lat temu tak mocno tkwi w ich sercach, że mimo upływu lat nie potrafią cieszyć się świętami. W głowie mają tylko ten jeden smutny, a zarazem tragiczny wieczór. Autorka pokazuje jak istotne jest, abyśmy potrafili rozliczyć się z przeszłością i zacząć żyć od nowa, by nie dać się wciągnąć w wir potęgujących się smutków i żalów.

To moje pierwsze spotkanie ze stylem K. Mirek jak się okazało super. Książka rodzinna idealna na Zimowy czas.
Jeśli chcesz przed świętami nieco wcześniej wczuć się w klimat lub zatrzymać w Wili Pod Kasztanem. Polecam. Książka ujeła mnie klimatem Świąt! ciepłem otuliła niczym szalik postać na okładce...
Polecam na prezent bo sam ją w ten sposób dostałem .
Ciekawa.

Polecam na prezent bo sam ją w ten sposób dostałem .
Ciekawa.

Miłość i codzienne życie to właśnie można znaleźć w tej książce. Ciekawa osobiście polecam.

Całkiem przyjemna historia, nieprzesłodzona. W okolicy świąt Bożego Narodzenia splatają się losy dwóch poranionych przed laty rodzin. W książce ukazana jest pięknie siła braterskiej i siostrzanej miłości, nie zawsze łatwej i prostej. Autorka ukazuje, że na pewnym etapie życia nadchodzi moment, gdy musimy rozliczyć się z bolesnymi doświadczeniami, w tym wypadku utratą rodziców i zacząć żyć na nowo. Polecam!