Za stare grzechy

Cykl: Śnieżna grań (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

Pełna humoru i wzruszeń opowieść o miejscu, gdzie mógłbyś być gościem, a najchętniej pozostałbyś na dłużej… Rodzina Stachowiaków od wielu lat zarządza stacją narciarską na Podhalu. Rozległe interesy idą świetnie do chwili rodzinnego nieszczęścia. Rodzina musi stawić czoła nowej rzeczywistości, ponadto każdemu jej członkowi mocno komplikuje się życie osobiste. A wszystko to na tle wymagającego...

Rodzina Stachowiaków od wielu lat zarządza stacją narciarską na Podhalu. Rozległe interesy idą świetnie do chwili rodzinnego nieszczęścia. Rodzina musi stawić czoła nowej rzeczywistości, ponadto każdemu jej członkowi mocno komplikuje się życie osobiste. A wszystko to na tle wymagającego troski biznesu – czyli ukochanego pensjonatu Szarotka i popularnej stacji narciarskiej Śnieżna Grań.
Jak od kuchni wygląda prowadzenie dużego pensjonatu? Czy młodym i niedoświadczonym dzieciom powiedzie się kontynuacja interesu rodziców? I czy wśród codziennych obowiązków uda się im zatrzymać, żeby dostrzec to, co naprawdę ważne?
Witaj w Śnieżnej Grani! Pozwól sobie na lampkę grzanego wina przy kominku i spotkaj się z bohaterami wciągającej sagi.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Za_stare_grzechy-p-35507-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Za_stare_grzechy-p-35507-.html

Bardzo dobra powieść obyczajowa, która tym razem przenosi nas na Podhale.
Opowiada o dość majętnej rodzinie Stachowiaków, właścicieli pensjonatu Szarotka , karczmy i wyciągu narciarskiego Śnieżna Grań.
To kochająca się rodzina, chociaż każdy z jej członków ma swoje własne kłopoty ale zawsze może liczyć na wsparcie i pomoc swoich bliskich.
Główną bohaterką jest tu w zasadzie Lola, samotna matka wychowująca 6-letnią Manię ale jej starszy brat Edek też odgrywa tu dużą rolę.
Akcja toczy się powoli i pokazuje różne problemy osobiste bohaterów a tych jest sporo i czyta się o nich z zainteresowaniem. Dla mnie mniej ciekawe były
szczegółowe opisy związane z prowadzeniem wyciągu....opisy ratraków, armatek śnieżnych i innego sprzętu narciarskiego, bo zajmowały bardzo dużo miejsca i były całkiem niepotrzebne przy tak małej ilości stron jaką ma ta powieść.
Bardziej pociągał mnie wątek obyczajowy i "romantyczny". Chociaż wybór ojca dla Mani też wydawał mi się niezbyt udany.
Powieść może się...

Gosia | 2018-08-27
Na półkach: ROK 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Pomimo panującego upału za oknem ja wzięłam się za książkę o zimie :) Śnieżna grań to kompleksowy ośrodek narciarski prowadzony przez rodzinę Stachowiaków. Od samego początku książka mnie wciągnęła i żałuję, że tak długo z tym zwlekałam. Każdy z członków rodziny jest odpowiedzialny za swoją działkę w kompleksie. Lola samotnie wychowuje córkę - owoc jej młodzieńczej pierwszej mi!ości. Edek prezes firmy szykuje się do ślubu. A matka po śmierci męża znowu odnajdzie miłość. Na dodatek firma zyskuje intratnego partnera do biznesu. Aż jestem ciekawa co będzie się działo w drugim tomie?

Rodzina Stachowiaków od wielu lat to zarządza stacją narciarską na pięknym Podhalu.Lecz interesy idą świetnie,jednak pewnego dnia doprowadzają do nieszczęścia.
Każdemu z członkowi z rodziny zaczyna się komplikować życie osobiste.Co do tego wszystkiego dochodzi w urokliwym,przepięknym pensjonacie Szarotka, popularnej stacji narciarskiej miejscowości wypoczynkowej Śnieżna Grań.
Czy młodzi,niedoświadczeni dzieci młodych rodziców podołają w tym pensjonacie?
Czy powiedzie się im?
Bardzo mądra,urocza opowieść o pięknym,urokliwym miejscu w górach,pozytywni,wspaniali bohaterowie z,którymi się zaprzyjaźniłam,wszystkich polubiłam bardzo sympatyczni,mili są.
Bardzo piękna,cudna i wciągająca powieść czyta się wspaniale.
Bardzo lubię Izabelli Frączyk powieści pisze piękne,życiowe książki.
W lekkim,przyjemnym stylu,czytałam z wielką przyjemnością.

ejwa1960 | 2018-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Kiedy przeczytałam pierwszą część trylogii "Stajnia w Pieńkach"nie mogłam doczekać się następnych części.
Tutaj niestety nie ma takiego napięcia nie czekam z niecierpliwością na następne tomy.
Pierwszy tom jest taki opisowy,jest w nim wszystkiego po trochu,o prowadzeniu pensjonatu,o szkółce nauki na nartach,o życiu uczuciowym poszczególnych członków rodziny Stachowiaków.Główna bohaterka Zuzanna jakoś tak nie bardzo mi przypadła do gustu,może w następnych tomach będzie lepiej.

Gosik62 | 2018-10-04
Przeczytana: 04 października 2018

Zdecydowanie bardziej podobała mi się seria "Stajnia w Pieńkach" I. Frączyk. Powieść "Za stare grzechy" nie wciągnęła mnie zbyt mocno.
Książka napisana lekkim językiem, opowiada o codziennym życiu właścicieli stacji narciarskiej i pensjonatu na Podhalu. Poznajemy członków rodziny, którzy zmagają się z życiowymi radościami i problemami. A że są to ludzie majętni ich problemy są deczko inne niż przeciętnego Kowalskiego. Niewiele się tam dzieje, nie wywołuje głębokich emocji. Być może drugi tom bardziej przypadnie mi do gustu, od razu po niego sięgam...

Magdalena T | 2018-03-08
Przeczytana: 03 marca 2018

„Za stare grzechy” to ciepła i optymistyczna opowieść o rodzinnej więzi, sile, odwadze w podejmowaniu życiowych wyzwań i osiąganiu zamierzonych celów. Autorka pokazuje też, że na miłość i na szczęście nigdy nie jest za późno. Swoich bohaterów stawia przed licznymi wyzwaniami, aby mogli zdać sobie sprawę z tego co jest w życiu ważne. Już od pierwszej strony spodobał mi się styl autorki, który jest lekki i przyjemny. Nie brakuje humoru, refleksji oraz barwnych dialogów. Z upływem stron życie Loli, Edka i Anieli przechodzi rewolucje, a czytelnik jest świadkiem jak to się dokonuje. To wszystko w połączeniu z sielską górską scenerią tworzy naprawdę dobrą powieść. Wszystko ładnie, pięknie i relaksująco dla czytelnika, ale jakby mało życiowo, bo owszem są problemy, tylko one znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. A może to tylko takie odczucie, ponieważ akcja toczy się szybko i w życiu naszych bohaterów ciągle coś się dzieje i na nudę nie można absolutnie narzekać. Jeśli...

SłonecznaStronaŻycia | 2018-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Po lekturze cyklu "Stajnia w Pieńkach" wiedziałam, że po nową książkę Izabelli Frączyk sięgnę na pewno. Jednak okazała się ona jeszcze lepsza niż się spodziewałam. Przede wszystkim oryginalny temat - rodzinna stacja narciarska, pensjonat i karczma, po drugie sympatyczni bohaterowie, ciekawe wątki. Z niecierpliwością będę wypatrywać kolejnego tomu:)

Kasia | 2018-03-05
Przeczytana: 01 marca 2018

Wraz z książką" Za stare grzechy" przenosimy się do przepięknej zimowej scenerii Zakopanego i jego okolic.
Poznajemy rodzinę Stachowiaków, którzy są właścicielami stacji narciarskiej na Podhalu. Niespodziewana śmierć głowy rodziny zmusza dzieci właściciela, Leokadię i Edwarda, do przejęcia rodzinnego interesu.Oprócz stacji narciarskiej"Śnieżna Grań" rodzina Stachowiaków prowadzi jeszcze pensjonat "Szarlotka".
Niestety, sprawy biznesowe nie idą w parze sprawami sercowymi.
Leokadia, samotna matka małej Marianny, nie poznała do tej pory miłości swojego życia. Córka jest owocem jej krótkiego romansu z Tadeuszem...
Edward co prawda ma u swojego boku Agnieszkę, ale czy to na pewno jest "ta" miłość?

Sięgając po lekturę możemy się przekonać, jak wygląda prowadzenie dużego pensjonatu i przekonać się jak młodemu niedoświadczonemu rodzeństwu powiedzie się dalsze zarządzanie rodzinnym interesem?
I najważniejsze pytanie, czy w natłoku wszystkich obowiązków przekonają się co w życiu jest...

anetapzn | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Lubię prozę Izabeli Frączyk, więc pojawienie się nowej serii Śnieżna grań przyjęłam z radością.
Bohaterami są członkowie rodziny Stachowiaków, która od wielu lat zarządza stacją narciarską na Podhalu, restauracją i pensjonatem o wdzięcznej nazwie Szarotka.
Mimo, iż jest to trudne, odpowiedzialne i absorbujące zajęcie, interesy oraz sfera prywatna idą Stachowiakom doskonale. Jednak, jak to bywa, wszystko co dobre szybko się kończy. Na członków rodziny spada nie lada cios, a co za tym idzie spore wyzwanie.
Szybko okazuje się, iż życie i praca w pensjonacie oraz stacji narciarskiej to nie sielanka górska. A gdy do tego dojdą prywatne problemy, widma z przeszłości, robi się nie lada galimatias
Nic więcej o treści nie napiszę, poza tym, że akcja rozgrywa się w moich ulubionych plenerach, a codzienność życia na Podhalu, wszystkie jego elementy, klimat są wspaniale, niezwykle plastycznie odmalowane na kartach książki.
Jednak Za stare grzechy to nie tylko malownicza opowieść o życiu na...

bajeczka79 | 2018-03-19

Rodzina Stachowiaków to jak dla mnie, prawie że rodzina marzeń. Młodzi (no dobrze, niektórzy tylko duchem), piękni i bajecznie bogaci. Jednak tak jak to w życiu bywa, nie można mieć wszystkiego. I oni miewają zupełnie przyziemne problemy.
Jedną z głównych postaci powieści jest Lola, młoda kobieta, matka małego urwisa Mani. Po nieudanym związku zatraca się w pracy i swojej pasji.Postanawia wrócić na studia i w końcu przedstawić córce jej ojca. Brat Loli, Edek to przystojniak który ma na celu ciągłe udoskonalanie rodzinnego biznesu, co w końcu zaczyna komplikować mu życie osobiste. Jest jeszcze Nastka, zbuntowana nastolatka szukająca prawdziwej miłości i sposobów na dorobienie do kieszonkowego. Nad całą tą gromadką stara się czuwać matka. Aniela, to cudowna ciepła kobieta, pełna zapału,dobrych rad i mądrości życiowej która studzi zapały młodych, a jednocześnie wspiera ze wszystkich sił. A między nimi wszystkimi, Oni- Agnieszka - która nie przypadła mi do gustu mimo pięknego imienia...