Okruch

Znak
2018-04-18
2018-04-18
literatura polska

Poruszająca opowieść, wciągająca. Mimo dużej ilości stron czyta się bardzo szybko. Fabułą przewidywalna ale jednak zaskakująca.

3 na 10.

3 na 10.

Uff! Siedemset stron przy mikrej treści to nie lada wyzwanie. Można powiedzieć, że zmęczyłam i zastanawiam się teraz, czy próbować z jakąś inną powieścią autorki. Może po prostu źle trafiłam.
Muszę przyznać, że na początku byłam zachwycona, dosłownie otuliłam się dobrocią bohaterów, ale później zadałam sobie pytanie, czy tacy idealni ludzie w ogóle istnieją? Pomijając Wojtka - przyjaciela głównej bohaterki Sary, który pozwalał sobie na złość, i Beaty - siostry Maksa, która z kolei była apodyktyczna - reszta postaci to po prostu ideały. A w życiu tak nie ma! Ludzie mają lepsze i gorsze dni, i nie są do końca źli lub bardzo dobrzy.
No i to pisanie: dziadek, babcia, tata z dużej litery. Ja wiem, autorka chciała podkreślić ich rolę.
Jak dla mnie w tej powieści też za dużo tej miłości pomiędzy Sarą a Maksem. Zwyczajnie się nudziłam, czytając ciągle o tym samym.
Mimo niektórych dramatycznych wątków, jakoś nie czułam wielkich emocji. Taki harlequin.
Sprawdziłam opinie na LC i widzę, że zdania są podzielone. Albo podobne do mojej, albo czytelnicy są zachwyceni. Pozostawiam do oceny.

Piękna opowieść, która rozpoczyna się w bardzo tragicznych okolicznościach. Historia wielkiego, niespodziewanego uczucia, ale i rodzinnych tajemnic. Opowieść przeplatana pełnymi nostalgii i wielkiej wiary wpisami do pamiętnika starszej kobiety, która przez lata skrywa tajemnicę.

Lubię książki z pozytywnym przesłaniem, takie, po których przyjaźniej patrzy się na świat. Ale tutaj jest po prostu za dużo słów. O połowę mniej i byłoby ok. Rozmywa się to, co mądre i wartościowe.

Uwielbiam czytać o czystej, prawdziwej i szczerej miłości. Uwielbiam jak pokazano są szczęśliwi ludzie - szczęśliwi bo kochają. W tej książce tego doświadczyłam

Próbowałam usilnie przebrnąć przez to tomiszcze, ale mimo wielkich chęci nie udało mi się.
Naprawdę to było po prostu nudne lanie wody i takie pitu pitu.
I bynajmniej nie jest to opowieść "buzująca emocjami" jak w opisie. Przez kilkaset stron co najwyżej nudne rozprawy o emocjach.
Naprawdę chciałam, sama sobie tą książkę kupiłam, wiele obiecując po autorce. Totalnie się zawiodłam i z przykrością odłożyłam nie dokończoną pozycję, czego szalenie nie lubię.

Naprawdę to było po prostu nudne lanie wody i takie pitu pitu.

Bardzo miło mi się ją czytało, mimo że objętościowo jest nawet duża. Lekka, pozytywna książka, polecam na jesienno-zimowe wieczory, może sprawia czasem wrażenie że akcja się rozwleka i czasem autorka za bardzo opisuje przemyślenia bohaterów, ale mimo wszystko bardzo ją polecam. Szybko się czyta.

W sumie to duzo sie tu nie dzialo. Za duzo stron jak na taka historie. Przeciagniete na maksa.

Bardzo wzruszająca książka. Maks zostaje postrzelony koło przedszkola. Na ratuenk policjantowi biegnie Sara-przedszkolanka. Dzięki jej pomocy chlopak przeżywa. Nawiązuje się znajomość i miłość. Dla Sary to bardzo ważne, bo ma szansę na nowy związek. Rozwiodła się z Robertem. Jej mama i babcia nie żyją. Dziewczyna mieszka z dziadkiem. Jej najlepszym przyjacielem jest Wojtek-fotograf igej.Maks ma siostrę Beatę. Jego mama żyje, ale jest wdową. Była wychowywana w domu dziecka prowadzonym przez siosrty zakonne. Jej ukochaną siostrą była siostra Józefa. Maks ma przyjaciela Bekhira, który prowadzi restaurację turecka. Chłopak odkrywa największe tajemnice rodzinne.

• Przeczytane 2018
  • Przeczytane w 2018