7,95 (1948 ocen i 185 opinii) Zobacz oceny
World Without End
historyczna
Ag2S

W 1989 Ken Follett opublikował swoją najsłynniejszą książkę – powieść historyczną "Filary Ziemi", której fabułę osnuto wokół budowy fikcyjnej katedry Kingsbridge w XII-wiecznej Anglii. Akcja "Świata bez końca" zaczyna się 200 lat później, w roku 1327. ŚWIAT BEZ KOŃCA - kontynuacja FILARÓW ZIEMI, najsłynniejszej powieści historycznej Kena Folletta Pierwsza połowa XIV wieku to dla Anglii...

Pierwsza połowa XIV wieku to dla Anglii trudny okres. Zarazy dziesiątkujące ludność, wieloletnia wojna z Francją, walki o pieniądze i władzę, polowania na czarownice... Nawet rozwój nauki wydaje się nie sprzyjać poddanym Edwarda III, zagraża bowiem fundamentom religii, a zatem – fundamentom świata.
Akcja ŚWIATA BEZ KOŃCA toczy się dwieście lat po rozpoczęciu budowy katedry w Kingsbridge. Bohaterowie są potomkami postaci, wokół których osnuta jest fabuła FILARÓW ZIEMI. Ich drogi życiowe determinuje ambicja, duma, tajemnice, zbrodnia, miłość i zemsta. Chociaż wojna i zaraza odbierze im to, co najdroższe ich sercu, ani na chwilę nie stracą nadziei i nie zapomną o przysiędze, którą złożyli w dzieciństwie pewnego brzemiennego w skutki dnia.
Na podstawie ŚWIATA BEZ KOŃCA w 2012 r. nakręcono serial telewizyjny, którego współproducentem był słynny reżyser Ridley Scott.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,687,405...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,687,405...»

Paco | 2018-03-11
Na półkach: Przeczytane, Ken FOLLETT
Przeczytana: 11 marca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dorosłość to lat jakichś piętnaście.
Dziewiętnastka kwieciem wieku jest.
Starości symptomów spodziewać się należy ok lat 29-ciu.
Organizmu wyeksploatowania w wieku chrystusowym.
Schyłku życia przy roku czterdziestym piątym.
Geriatrii 51.
59 – ludzie tak długo nie żyją.
I co ja mam powiedzieć ? Zacząć po znajomych z ostatnim pożegnaniem dzwonić ? Sąsiadowi 25 groszy za piwo co dołożył oddać ?
Toż to na psychikę siada !
Wyobrażenie dzisiejszej ryczącej czterdziestki z tą o lasce staruszką ówczesną. Jak spod igły macho z Matuzalemem 55-letnim niegdysiejszym ?
Diabeł w szczegółach zwyczajowo tkwi. W prowadzeniu się, ustosunkowywaniu :) I...zarazkom cugli przykracaniu.
Zwichniętych dusz ilość przytłacza. A knucia natłok ciąży i zniesmacza.
Kolejna folletowska ilościowa Godzilla. Trza silnym mężczyzną być ( bądź nadkobietą ), by przez godzin kilka w ręcach to utrzymać. I odciski na nich zostawia. Tylko na nich. Na zwojach zmian nie zauważyłem. Czaszka objętościowo wydaje się być taka,...

Jarek Zawisza | 2018-03-10
Na półkach: 2009, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Średniowiecze, mozolna odbudowa cywilizacji, wykreowany przez Folletta klimat... no właśnie, tym razem to jednak tak średnio mu ten klimat wyszedł, może dlatego że to Anglia?
... ale poprzednio to przecież też była...
Wszechobecny głód, bród, ubóstwo, niesprawiedliwość i intrygi nie robią już takiego wrażenia jak w poprzednim tomie.

Katedra stoi, stoi od dwustu lat i choć pojawiają się na niej pęknięcia, to jednak przestaje być centralnym punktem opowieści. A most, cóż, most to jedynie most i nie potrafi jej w pełni zastąpić.
Kingsbridge urosło, a jakże... ale nie sprawia już wrażenia centralnego punktu galaktyki, ot jest zwykłym miastem, jednym z wielu miast z gotycką katedrą.

I znów, mamy do czynienia z dziełem iście epickim, opisującym losy kilkunastu osób na przestrzeni kilku dziesiątek lat!
Ale opowieść ta brzmi jakby znajomo, autor co prawda pozmieniał daty, odświeżył imiona, pobawił się trochę wydarzeniami, uraczył nas nieoczekiwanymi zmianami miejsc, ale spod spodu tu i...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jestem zachwycona powieścią – wciągnęła mnie bardzo mocno. Nie skupiała się już na Katedrze, czy sprawach opactwa – ale opowiadała o tętniącym życiem miasteczku, ogarniała szeroko problemy zwykłych ludzi - mieszczan i chłopów. I opisywała echa historii, które miały wpływ na życie i śmierć ludzi. Bitwa pod Crecy była doskonała. A opis dżumy – poruszający.

Autor ma bardzo charakterystyczny sposób opisywania bohaterów. Trzeba zaakceptować formułę, w myśl której - kto jest dobry, ten dobrym pozostanie, a kto jest zły – ten stanie się jeszcze gorszy:).

Towarzyszyłam dwóm kobietom – Caris i Gwendzie, i całym sercem przeżywałam ich porażki, nieszczęścia, zawody miłosne, ale i cieszyłam się z ich sukcesów.

Bardzo lubiłam Caris. Pewne cechy jej charakteru, bez problemu, pozwalały mi identyfikować się z bohaterką. Jej marzenia i pragnienie niezależności, w pewien sposób są też moimi marzeniami. A jej obawy przed poświęceniem się w całości innej osobie, czy to ciągłe niezdecydowanie,...

Koronczarka | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Powiedzcie mi, proszę, co takiego jest w średniowieczu, że pasjonuje, a u pasjonatów wyrabia jakieś tajemnicze niezwykłe moce. Bo proszę przyjrzeć się luminarzom polskiej kultury - Aleksander Gieysztor - mediewista, Bronisław Geremek - mediewista, Karol Modzelewski - mediewista, Henryk Samsonowicz - mediewista... i tak można jeszcze długo. Powiecie, że również inne nauki mają sowich wybitnych przedstawicieli. Zgoda, ale czy tak wielu odegrało tak istotną rolę w naszym życiu, jak historycy zajmujący się średniowieczem? W powieści historycznej także tematyka średniowieczna jest, mam wrażenie, faworyzowana. "Świat bez końca", druga część "Filarów ziemi" jest tego kolejnym dowodem. Sporo czasu już upłynęło od przeczytania "Filarów", dlatego nie raziły mnie specjalnie pokrewieństwa między wątkami tych powieści. A tempo akcji, nasycenie emocjami i ograniczenie rozwlekłych wywodów architektonicznych spowodowało, ze "Świat bez końca" czytało mi się znacznie lepiej. Barwnie opisane tło,...

Goszarda | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Bardzo lubię takie historie opowiedziane na przestrzeni wielu lat. Filary ziemi i Świat bez końca są dla mnie rewelacją. Jednak biorąc się za czytanie trzeba się liczyć z tym, że zaniedbana zostaje rodzina, praca, sen .... Nawet na urlopie - nie pójdziecie wieczorem do pubu, będziecie się krzywić jak rodzina zechce spędzić z wami czas... Więc tak na prawdę to odradzam - nie czytajcie tych książek!!! ;-)))))

allison | 2012-11-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 09 listopada 2012

Powieść napisana z ogromnym rozmachem i czyta się ją z emocjami, jednak z żalem muszę przyznać, że autor poszedł na łatwiznę, powielając sporo elementów z fabuły "Filarów ziemi".
Dotyczy to nie tylko postaci - czarnych i białych charakterów - ale również wydarzeń, z których wiele to po prostu kalki perypetii z pierwszej części cyklu (np. proces o czary, obrona miasta przed rabusiami, konflikty z konserwatywnym przeorem, sukcesy i upadki handlarzy wełną...).

Spodziewałam się bardziej oryginalnej i pomysłowej akcji, dlatego czuję się nieco rozczarowana i zdziwiona, bo miałam Folletta za ambitnego pisarza, który w mojej świadomości czytelniczej zapisał się przede wszystkim nie jako autor sensacji i szpiegowskich opowieści, lecz jako twórca monumentalnych powieści historycznych.

Nie znaczy to, oczywiście, że żałuję czasu spędzonego przy czytaniu "Świata bez końca". Na pewno była to lektura wartościowa, emocjonująca i przyjemna, ale nie tak jak "Filary ziemi".

Po przeczytaniu ,,Filarów Ziemi” Kena Folleta byłam zachwycona i nie mogłam się doczekać, kiedy przeczytam kontynuację tej powieści, pt. ,,Świat bez końca”. Kiedy w końcu dostałam ją w swoje ręce, nie mogłam się doczekać, kiedy w końcu ją przeczytam, choć przyznam, że trochę celowo odwlekałam rozpoczęcie lektury, żeby przedłużyć przyjemność. Po zakończeniu tej obszernej powieści stwierdzam, że trochę mnie jednak rozczarowała i nie dorównała ,,Filarom Ziemi”, aczkolwiek na pewno warto przeczytać oba tomy.

Akcja ,,Świata bez końca” dzieje się dwieście lat po wydarzeniach opisanych w ,,Filarach Ziemi”, a bohaterami są potomkowie bohaterów poprzedniej części. Akcja skupia się na córce włóczniarza, Caris(potomkini Marty, córki Toma Budowniczego) i zubożałym szlachcicu i utalentowanym budowniczym Merthinie(potomku Jacka i Alieny). Tę dwójkę od dzieciństwa łączy niezwykła więź, która z czasem zamienia się w namiętną miłość. Jednak Caris nie chce wychodzić za Merthina, obawia się...

Iwona | 2015-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2015

„Świat bez końca” jest kontynuacją wspaniałej powieści Folletta ”Filary ziemi”. Kontynuacją dość luźno powiązaną, bo akcja rozgrywa się 200 lat później. Pojawiają się tu potomkowie bohaterów pierwszej części, ale to co najbardziej łączy obie powieści to miasto Kingsbridge i znajdujące się w nim klasztor i katedra. Mamy tu podobne, wręcz identyczne typy charakterologiczne – ambitni, żądni władzy, kierujący się jednak niskimi pobudkami mężczyźni, obok zdolni, kreatywni, mądrzy ludzie próbujący zmienić życie tej małej społeczności na lepsze, kobiety wybijające się ponad przeciętność, walczące z niesprawiedliwym ich traktowaniem i zmagające się z przesądami. Również konflikty i ich podłoże są podobne. Bogate tło obyczajowe, trochę gorsze historyczne, wciągająca akcja (naprawdę dużo się dzieje) – to wszystko sprawia, że trudno odłożyć lekturę na półkę.

Ale - no właśnie, to ale musi się pojawić. Follett przyciąga czytelnika dość chwytliwym sposobem, prowokując konflikty między bardzo...

emindflow | 2017-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Doskonała powieść, bodaj jeszcze lepsza, a na pewno bardziej dynamiczna niż "Filary ziemi".
Ponownie trafiamy do tego samego Kingsbridge, w którym po upływie dwustu lat poznane w pierwszej części postaci otacza już wręcz mityczny kult budowniczych katedry i twórców potęgi miasta.
Tym razem na przestrzeni kilkudziesięciu lat obserwujemy pogmatwane losy ich potomków.
Jak na powieść historyczną to samej historii jest tu niewiele, za to dużo można dowiedzieć się o tym, jak w XIII wieku funkcjonował system feudalny w wydaniu angielskim i jak układały się tam relacje między państwem i Kościołem.
Jednak "Świat bez końca" to przede wszystkim pasjonująca opowieść o zwykłych ludziach, którzy próbowali jakoś układać sobie życie w świecie rujnowanym przez wojny, epidemie i inne plagi i gdzie hrabia oraz przeor byli panami życia i śmierci.
Miłość, zdrada, śmierć, festiwal intryg i nieprawdopodobna ilość emocji - tego wszystkiego jest tu pod dostatkiem.
Nie identyfikowałem się z żadnym z...

Justyna Antoniewicz | 2018-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Kena Folleta poleciła mi pani bibliotekarka w bibliotece mile,wspaniale zaskoczona jestem niesamowicie grubym tomiszczem zaskakująca,intrugująca pełna intryg,władzy,pieniędzy,,,wątków historycznych,są skrywane tajemnice i sekrety.
Akcja powieści "Świat bez końca" dzieje się w czasach średniowiecza.
Lekkie,super pióro pisarza,buduje napięcie wciąż,a bohaterowie ciekawi,niezwykli.
Naprawde rewelacyjna,genialna książka przy niej się zrelaksowałam miałam przyjemny relaks.