Córka Tatarskiego Chana

Wydawnictwo: Sonia Draga
Die Tatarin
klauduch444

Akcja najnowszej powieści Iny Lorentz toczy się w Rosji na początku XVIII wieku. Po klęsce tatarskiego buntu Rosjanie żądają od chana, by wydał im swego najstarszego syna jako zakładnika gwarantującego pokój na podbitych terenach. Ojciec nie chce stracić jedynego męskiego potomka, oddaje więc w ręce rosyjskich zwycięzców jedną z wielu córek, przebraną za chłopca. Szirina, która całe swe życie spędziła w tatarskim aule, trafia do zupełnie innego środowiska. Pod strażą przystojnego oficera w grupie innych zakładników podróżuje do Moskwy a potem do Sankt Petersburga, by car zdecydował o jej dalszym losie. W trakcie długiej wędrówki poznaje Rosję i rosyjską kulturę, przeżywa wiele niesamowitych przygód, nieraz grozi jej śmierć, a przy tym cały czas musi ukrywać swą prawdziwą płeć. Na dodatek w jej sercu zaczyna powoli rodzić się miłość do rosyjskiego oficera.

Powieść obfituje w dramatyczne wydarzenia, zwroty akcji, silne emocje, knowania i spiski. Tło historyczne fikcyjnych wydarzeń przedstawione zostało barwnie i szczegółowo. W akcję wpleciono autentyczne postaci, jak na przykład cara Piotra Wielkiego, jego faworytę a późniejszą carycę Katarzynę I, a także króla szwedzkiego Karola XII. Pasjonująca lektura dla miłośniczek romansów historycznych.

źródło opisu: www.empik.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gosia | 2014-07-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 lipca 2014

To już trzecia powieść historyczna pary niemieckich autorów poszących pod pseudonimem Iny Lorentz. Mnie osobiście całkiem się podobała. Na tle pozostałych powieści tego duetu ta powieść wypada moim zdaniem całkiem dobrze.
Ty]m razem akcja toczy się podczas wojny rosyjsko-szwedzkiej na początku XVIII wieku. Tło historyczne i obyczajowe jest ciekawe - powstanie Sankt Petersburga, osoba cara Piotra, jego fascynacja zachodnią kulturą i sztuką, opór miejscowej ludności i popów wobec zauroczenia cara Europą zachodnią oraz obraz życia rosyjskiej armii w koszarach i podczas wojny. Na tym tle ukazane są losy córki tatarskiego chana zmuszonej udawać jego syna.
Tytułowa bohaterka jest odważna, dzika, tajemnicza i inteligentna, narażona na ciągłe niebezpieczeństwa i zdemaskowanie wśród żołnierskiej braci.
Powieść czyta się szybko i przyjemnie, tło historyczne i społeczne jest nieźle zarysowane i jeżeli kogoś ciekawi ten rodzaj powieści, to nie powinien się rozczarować.

allison | 2013-08-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Na tle pozostałych powieści duetu Iny Lorentz ta powieść wypada bardzo pozytywnie.
Oczywiście, akcja jest także przewidywalna i nieco kiczowata, ale nie ma tu aż takiej awanturniczej, niewiarygodnej i porażająco naiwnej fabuły jak w innych książkach autorów. Treść nie razi też nadmiarem jurnych żołdaków, zniewalanych dziewek i cudem ratujących cnotę dziewic. Dla odmiany mamy tu nurzających się w alkoholu rosyjskich oficerów i wojaków, którym niejednokrotnie uderza do głowy wódka (oraz wszystko, co zawiera choćby śladowe ilości "procentów":)). Dwór cara Piotra i jego kochanki Katarzyny bawi się, biesiaduje bez umiaru, więc nie brak scen pełnych sprośnych dowcipów i obficie podlewanych gorzałką, godnych Plautowskiego Żołnierza Samochwała opowieści o męstwie i bohaterstwie carskiej armii.

Tytułowa bohaterka to, rzecz jasna, heroina, która poświęca się dla swojego narodu, jest jednocześnie dzika, nieokiełznana, inteligentna, waleczna, odważna, honorowa i nosi w sobie tajemnicę....

Czasem się spotykam z takim właśnie zjawiskiem... Teoretycznie książka ma wszystko, co powinna mieć, żeby mi się podobać. A jednak nudzi mnie śmiertelnie.
Tak właśnie było w tym przypadku. Szkoda!

grażyna | 2012-09-29
Przeczytana: 2012 rok

Po przeczytaniu tej książki odczuwam niedosyt, gdyż poprzednie książki tej autorki, które przeczytałam były mam wrażenie ciekawsze. W tej książce pomimo tytułu mało jest przygód córki chana, a dużo opisów pola bitewnego, walk rosyjsko - szwedzkich.

Ewcia123450 | 2013-10-27
Przeczytana: 27 października 2013

Bardzo ciekawa i nieprzewidywalna historia, która trzyma w napięciu. Jedyny minus to te zbyt obszerne opisy, w których można się pogubić. Ale książka w pełni warta przeczytania.

jolunia559 JOLA | 2012-01-10
Przeczytana: 2011 rok

Na każdą książkę Iny Lorentz-pary niemieckich pisarzy,zawsze czekam z niecierpliwością.Ich książki to gwarancja doskonałej rozrywki.Bohaterki ich książek przeżywają wiele niebezpiecznych przygód,w wyniku intryg i knowań swoich wrogów zawsze mają wiele kłopotów.Miłość i przygoda z historią w tle.jest rok 1707.Wojska cara Piotra I tłumią powstanie Tatarów.Gwarancją zawartego pokoju ma być ogromny okup jaki Tatarzy mają zapłacić carowi,ale i zakładnicy ,w tym pierworodny syn tatarskiego chana Mongura.Jednak żona chana wpada na iście szatański pomysł.Zamiast swojego syna wysyła do Rosjan córkę Mongura przebraną za chłopca.Bahadur-bo tak nazywa się odtąd córka tatarskiego chana przeistoczona w chłopca nie dość,że dobrze sobie radzi wśród rosyjskich żołnierzy,to jeszcze zostaje mianowana na oficera carskiego wojska.Jej poczynania obserwuje Siergiej-oficer carski,który chroni chłopca przed niebezpieczeństwem i coraz bardziej jest nim zauroczony,chociaż nie ma pojęcia dlaczego tak się...

wonka | 2016-04-07
Przeczytana: 07 marca 2016

Dobrze i szybko się czyta, Wątki wojenne opisane w sposób interesujący nawet dla kobiety :) jak dla mnie, za mało wtraceń o kulturze, wierzeniach, obyczajach epoki na terenach zarządzanych przez cara. No i zdecydowany minus za wręcz nieprawdopodobna sprawę jaką jest ukrycie się dziewczyny przez wiele miesięcy najpierw w obozie jenieckim a potem w wojsku (menstruacja, higiena, załatwianie potrzeb fizjologicznych, brak zarostu, głos). Serio nikt się nie poznał, że nie jest facetem?

katarzyna12 | 2012-08-12

Moja pierwsza książka tej pary (bo to para autorów pisze ) powiem ciekawa może miejscami nudnawa ale tak wciągnęła mnie historia Szirina lub raczej Bahadur. Pełna przygód,zawiłych intryg i luźnego humoru rosyjskich oficerów.Nie mogłam doczekać się jak wyjdzie na jaw to że ona jest kobietą .Polecam choć dość grubawa książka ale wciąga.

doliwaq | 2011-12-13

Fajna książka, czasem przynudza, ale ogólnie jest przyjemna. Trochę się przeraziłem gdy po kupieniu książki, przeczytałem że autor(zy) wcześniej pisali tylko cykl powieści romantycznych, ale na całe szczęście wątek romantyczny w książce nie jest wyolbrzymiony, a nawet nie jest zbyt duży. Całe szczęście!

Agnieszka | 2016-01-11
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Nie wiem dlaczego ale polubiłam tego autora przeczytałam już kilka książek i ciągle nie mam dość. Z pewnością sięgnę po kolejną książkę. Fajna książka, pomimo tego że długo to wciągająca. Polecam.