Powiedz mi, kim jestem

Tłumaczenie: Barbara Obroniecka
Wydawnictwo: Albatros
Dime quien soy
historyczna

Guillermo, na polecenie ciotki, bada tajemnicze dzieje swojej prababki, Amelii, o której wiadomo tylko, że przed wybuchem Wojny Domowej w Hiszpanii, porzuciła męża i syna i uciekła z jakimś mężczyzną. Guillermo dociera do świadków życia prababki i poprzez ich relacje poznajemy burzliwe życie Amelii, dziewczyny z dobrego domu, która zostaje wciągnięta w kręgi rewolucyjne Madrytu lat 30 XX wieku. Uwiedziona przez sowieckiego agenta Pierre’a Comte’a, wyjeżdża z nim do Paryża i Argentyny. Stamtąd trafia do Moskwy, gdzie styka się z piekłem sowieckich czystek, których ofiarą jest jej kochanek. Udaje jej się uciec z Rosji dzięki amerykańskiemu dziennikarzowi Albertowi James’owi, który będzie następnym towarzyszem jej życia. Trafia z nim do Madrytu tuż po triumfie Franco, gdzie dowiaduje się, że jej ojca rozstrzelali frankiści, a matka umarła na gruźlicę. Z kolei, zdradzony mąż nie dopuszcza jej do syna. Amelia postanawia wyjechać z kochankiem Albertem do Londynu, gdzie zostaje zwerbowana przez wywiad brytyjski i jako agentka działa w Rzymie i Berlinie. Następnie wywiad wysyła ją do Warszawy, gdzie Amelia związuje swoje losy z baronem Maxem von Schumannem, oficerem Wehrmachtu, który jest członkiem grupy opozycyjnej wobec Hitlera. Z Warszawy Hiszpanka nie tylko wysyła meldunki do Londynu, współpracuje tam także z organizacją podziemną. Jest jednak aresztowana przez Gestapo i osadzona na Pawiaku. Max wyciąga ją stamtąd i po roku Amelia znów wkracza do akcji.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/1000/1506.jpg

Gosia | 2013-12-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 grudnia 2013

To moje drugie spotkanie z twórczością hiszpańskiej pisarki po "Glinianej Biblii". Tamta pozycja dotyczyła ekspedycji archeologicznej i miała też pewne powiązania z nazistami.
Ta książka to napisana z dużym rozmachem powieść historyczno-obyczajowa z wątkami szpiegowskimi. Rozmachem i obszernością geograficzną, historyczną i zarysem losów głównych postaci przypomina "Upadek gigantów" Kena Folleta.
Główną osią powieści są losy głównej bohaterki - pięknej i niezwykle odważnej hiszpanki Amelii Garayoa, które poznajemy od jej wczesnej młodości, przypadającej na lata 30-te XX wieku przez czasy II wojny światowej i okres zimnej wojny.
Akcja rozgrywa się na tle najważniejszych wydarzeń historycznych minionego stulecia, które w dramatyczny nieraz sposób wyznaczają ścieżkę życia i sposób postępowania głównych bohaterów, często nie dając im możliwości żadnego wyboru.
Autorka poprowadziła fabułę w interesujący sposób. Na zlecenie rodziny śladami Amelii podąża jej prawnuk, początkowo bez...

romeo | 2017-09-05
Przeczytana: 05 września 2017

Solidne historyczne czytadło pokazujące najciekawsze momenty XX w. Bo tak naprawdę nie Amelia Garayoa, niezwykła, silna kobieta obdarzona wielką odwagą i przedsiębiorczością ani jej prawnuk Guillermo Albi podążający wiele dziesiątek lat później śladami losów swojej antenatki, ale historia jest prawdziwą bohaterką tej prawie 800-stronicowej powieści, którą czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem od początku do końca. Losy Amelii splatają się z najważniejszymi wydarzeniami epoki: wojny domowej w Hiszpanii, II wojny światowej, poprzez czasy zimnowojenne aż po upadek muru berlińskiego. W tym czasie poznaje ona dwa największe totalitaryzmy minionego stulecia. Początkowo zauroczona ideami komunizmu, zakochana w sowieckim agencie, dla którego porzuca męża i dziecko, w czasie pobytu w Moskwie poznaje prawdziwą twarz bolszewizmu i zrywa z nim raz na zawsze. Najbardziej imponujące są jej czyny, jakich podejmuje się ta piękna,eteryczna,szczupła blondynka w walce z nazistami. Agentka...

allison | 2012-10-16
Przeczytana: 16 października 2012

Napisana z ogromnym rozmachem powieść obyczajowo-historyczna z wątkami szpiegowskimi.
Losy głównej bohaterki poznajemy od wczesnej młodości, przypadającej na lata 30. dwudziestego wieku, po... No właśnie, tego zdradzić nie mogę, by nie zepsuć przyjemności czytania i pełnego emocji śledzenia perypetii pięknej, intrygującej i odważnej Hiszpanki Amelii.

Akcja rozgrywa się na tle najważniejszych wydarzeń historycznych minionego stulecia, które w dramatyczny sposób rządzą losami bohaterów, często nie pozostawiając im możliwości wyboru.

Autorka skonstruowała fabułę w ciekawy sposób. Śladami Amelii podąża jej prawnuk, który początkowo traktuje zlecenie odtworzenia jej przeszłości ze znudzeniem, jako sposób na szybkie podreperowanie budżetu. Z czasem jednak losy prababki zaczynają go nie tylko ciekawić, ale i zdumiewać oraz pasjonować.
Odkrywanie poszczególnych etapów życia Amelii odbywa się dzięki rozmowom z osobami, które ją znały. Guillermo musi przemierzyć nie tylko Europę, by...

elenkaa | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Po przeczytaniu opisu książki oraz porównaniu jej do "Upadku gigantów" byłam pewna, że ta książka jest wspaniała. I nie myliłam się. Od Hiszpanii, po Francję, Argentynę, Rosję, Meksyk, Wielką Brytanię, Niemcy, Włochy, Stany Zjednoczone, a nawet Polskę, Grecję i Egipt razem z Guillermo śledzimy losy Amelii. Książka ma prawie 800 stron, ale jest napisana dość drobnym drukiem, przez co odczuwalnie jest ich więcej. Podoba mi się sposób napisania książki. A mianowicie, że główny bohater jeździ po świecie tak jak Amelia i od różnych ludzi dowiaduje się o jej losach. Dobrze, że autorka nie wymyśliła jakiegoś zagubionego pamiętnika, w którym wszystko by było opisane.

Książka jest wręcz napakowana historią. Tyle wydarzeń, nazwisk, polityki... Szczerze muszę
przyznać, że niekiedy trochę mnie to nudziło (ale tylko początkowo), ale starałam się skupić i w jak największym stopniu poszerzyć swoją widzę w zakresie historii Hiszpanii, II wojny światowej, zimnej wojny.
Po tej lekturze mogę nawet...

Pela | 2013-07-01
Przeczytana: 2012 rok

Książka napisana z ogromnym rozmachem, trochę mi przypominała "Upadek gigantów" Folleta. Dużo historii, przede wszystkim wojna domowa w Hiszpanii. Ale główna bohaterka Amelia, oprócz wielu miejsc, dociera nawet do Warszawy. Historia bardzo ciekawa, wielowątkowa, wielka historia przeplata się z fikcja literacką. Amelia dla wielkiej miłości porzuca męża i maleńkiego synka i za to do końca nie byłam w stanie jej polubić. Poza tym wiele sztucznych, nienaturalnych, powtarzających się dialogów. Okrucieństwo wojny, jak dla mnie, przedstawione tak żeby zrobić wrażenie.

Koronczarka | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Rozmachu autorce można pozazdrościć. Na prawie ośmiuset stronach przeciąga czytelnika po Madrycie, Moskwie, Berlinie, Rzymie, Jerozolimie, Nowym Jorku, Warszawie.... itd itp. Przeciąga też po najważniejszych wydarzeniach historycznych XX wieku - od wojny domowej w Hiszpanii, po zburzenie muru berlińskiego. Główna bohaterka Amelia Garayoa, śledzona przez swego prawnuka, jest szpiegiem i najważniejsze europejskie wydarzenia i ludzie nie mogą się bez niej obejść, co jest dziwne, bo Amelia inteligencją i opanowaniem nie grzeszy. Jakoś z tego dwudziestowiecznego piekła wyszła cało, co też powinno zaskakiwać czytelnika, ale nie zaskakuje, bo autorka feruje mu taką wizję wydarzeń historycznych, że już nic nie jest go w stanie zaskoczyć. Julia Nawarro wie, że dzwoniono, ale nie wie, w którym kościele. Opisując na przykład ruch oporu w Warszawie nie wie, że istniało ZWZ, czy AK. Pisze o planach powstania w getcie warszawskim, ale nie ma tam ani ŻOB-u, ani żadnych historycznych nazwisk....

mania | 2014-01-26

Ta książka to obecnie najlepsza lektura na jaką trafiłam. Nie można doczekać się, aż główny bohater odkryje kolejną tajemnicę swojej prababki. Amelia, wciąga nas w swoją historię nie dając szansy na przerwę w czytaniu ;)A zakończenie rewelacyjne. Trzyma w napięciu, niepewności do ostatnich stron. Uwielbiam i na pewno wrócę do tej lektury ponownie !

Anepor | 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane, Moje ulubione, 2014
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Cóż to była za wspaniała lektura…zaczynała się co prawda topornie i nie wygladało, że tak się rozwinie, ale od pewnego momentu po prostu nie byłam w stanie przerwać czytania. Nie dało się!

Dużo wielkiej historii, od wojny domowej w Hiszpanii począwszy, poprzez stalinowskie czystki, II-gą wojnę światową, na zburzeniu muru berlińskiego kończąc . Była miłość, napięcie, dobre zakończenie. Przy czym nie jest to typowa powieść sensacyjna…. Ogrom wydarzeń historycznych powala….czasami robi się od tego nieco zbyt melodramatycznie, ale czyta się z zapartym tchem więc gorąco polecam!!!!

Goszarda | 2016-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Świetna!!!
Przy okazji można się co nieco dowiedzieć o wojnie domowej w Hiszpanii, II wojnie światowej i o tym co działo się po wojnie w Europie.
Jedynie co mnie irytowało to uproszczenia i naiwność jeśli chodzi o działalność szpiegowską Amelii... Być szpiegiem? - nic prostszego!

Poza tym - POLECAM!!!

Olinka | 2013-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2013

Czy lubicie układać puzzle? Ta książka jest jak układanka, albo jak powiedział Guillermo, matrioszka. Ciągle dowiadujemy się coś nowego i gdy jesteśmy niemal pewni, że to już koniec, historia biegnie dalej...
Przeżywamy życie Amelii idąc za rękę z jej prawnukiem. Dzielnie mu towarzyszymy w odkrywaniu historii. I to zarówno historii życia osoby jak i historii XX-wiecznej Europy. Czasami łapałam się na tym, że bohatera książki poganiałam w myślach, bo chciałam wiedzieć przed nim, co się wydarzyło!
Dla mnie ta powieść to REWELACJA! Jest w niej wszystko, co mnie urzeka, co mnie interesuje, co porusza moje serce, co zaspokaja moją chęć zdobywania wiedzy i co zmusza mnie do myślenia.
Polecam! Polecam! Polecam!