Niewidzialna korona

Cykl: Odrodzone królestwo (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Elaine

Po dwustu latach Przemysł II odzyskuje koronę. Na Królestwo jednak pada cień. Król zostaje brutalnie zamordowany. Granice przekraczają margrabiowie brandenburscy. Wojownicy starych bogów ostrzą groty strzał. Od północy na kraj patrzą żelaźni bracia, kierując ostrza mieczy w chrześcijan. W Królestwie narasta przerażenie i zamęt. Nad pustym tronem złowieszczo kołują herbowe bestie, a jedyny obrońca zamordowanego władcy tkwi w lochu. Nadchodzi wojna, z której nikt nie wyjdzie z honorem. Nie ma świętości nawet wśród duchownych. Ktoś jednak czuwa nad rozbitym krajem...

Kontynuacja bestsellerowej powieści "Korona śniegu i krwi"

źródło opisu: www.zysk.com.pl/

źródło okładki: www.zysk.com.pl/

Marzena | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

Druga część cyklu "Odrodzone królestwo", w której historia miesza się z fantazją, legendy i podania z faktami, poza mną.
I tutaj od razu zaznaczam, że jedynym mankamentem w całej powieści jest dla mnie nadmiar czysto fantastycznych, baśniowych zdarzeń, które to mają niejednokrotnie znaczny wpływ na rozwój akcji. Jeśli w pierwszej części cyklu, w "Koronie śniegu i krwi" było to idealnie wyważone, tak tutaj szczególnie pod koniec tomu zaczęło mi przeszkadzać.

Pierwsze dwieście stron powieści może znużyć,  przedstawiają one reakcje poszczególnych bohaterów na wieść o śmierci króla Przemysła II, odnosi się wrażenie, że ta część w swej drobiazgowości jest niemożebnie długa, jednak kiedy już dacie się uśpić, kiedy zaczniecie, podobnie jak ja, po cichutku psioczyć na powoli odczuwalną nudę akcja rusza z kopyta niczym  Rulka na polu bitwy!!! Gna niczym młody Radosz - niepokorny, dziki, nieprzewidywalny!
Nam pozostaje utrzymać się w siodle i nie stracić nic z wydarzeń, co staje się nie...

Beata | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Fantastyczna powieść fantasy. Na bazie naszej historii i mitologii pogańskiej Słowian autorka utkała doskonałą powieść, napisaną lekko i barwnie. Czasy wygnania z kraju Władysława Łokietka - historia z wieloma białymi plamami, które p. Cherezińska zręcznie wypełnia prawdopodobnymi wydarzeniami, tworząc swoistą polską Grę o tron (i to dosłownie:). Uwielbiam książki p. Cherezińskiej, jej spojrzenie z przymrużeniem oka na naszą historię.

Karol | 2016-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Jestem troszeczkę rozczarowany. Nie zrozumcie mnie źle, to wciąż dobra książka, naprawdę ciekawa historia, ale brakuje mi pewnego elementu zaskoczenia. Pierwszy tom posiadał coś takiego, ponieważ był zaskoczeniem sam w sobie - takie łączenie historii Naszego kraju z fantastyką było swoistym podmuchem świeżości. Może to po prostu sprawa moich prywatnych oczekiwań, ale wydaje mi się że autorce zabrakło trochę ikry przy pisaniu.

Dodatkowo wydaje mi się że Pani Elżbieta nie uczy się na błędach. Znowu mamy kilka urwanych wątków, kilka naprawdę interesujących historii w tle(przemiana Michała Zaremby ma w sobie masę potencjału) i sporo niedopowiedzeń.

Z drugiej strony jednak autorka nie traci swoich zalet. Wciąż potrafi genialnie sprzedać nam swoich bohaterów, w powietrzu wisi nutka tajemnicy, spiski przeplatają się ze sobą bardzo zgrabnie. I to chyba właśnie one, jak i cała polityka której w tym tomie jest więcej są najmocniejszym punktem całej historii.

Jeszcze słówko o...

Patrycja | 2014-07-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione, 2014
Przeczytana: 14 lipca 2014

Nie myślałam, że jakakolwiek książka jest w stanie pochłonąć mnie na długie godziny - a jednak!

Spodobało mi się, że "Niewidzialna.." zaczyna się bezpośrednio po zakończeniu pośredniczki, czyli sceną oględzin zwłok Przemysła II, dwa dni po jego śmierci. Obawiałam się, że autorka może pominąć część zdarzeń (jak to miało miejsce w poprzedniczce), na szczęście tak się nie stało. Akcja całej książki zamyka się w jednej dekadzie (lata 1296-1306) - ale jakiej dekadzie! W przypadku "Korony śniegu i krwi" pierwsze 50-100 stron było trudne do przebrnięcia, tutaj książka wciąga od samego początku.

Nie chcę nikomu psuć przyjemności z czytania i nie odniosę się bezpośrednio do fabuły, ale jeśli komuś przypadła do gustu pierwsza część to nie powinien mieć powodów do niezadowolenia. Cieszy mnie również spotkanie ze "starymi znajomymi" - pojawiają się m.in. Jakub Świnka, Michał Zaremba i Jemioła ;-)

PS. Moja opinia jest w 100% subiektywna, bo książki p. Cherezińskiej szczerze kocham. Warto...

allison | 2017-10-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 01 października 2017

Drugi tom cyklu Elżbiety Cherezińskiej w niczym nie ustępuję "Koronie śniegu i krwi" (nawet wydał mi się jeszcze ciekawszy niż pierwsza część).

Czytelnik ponownie jest zaskakiwany wielkim epickim rozmachem oraz żywiołowością akcji, która jest tak wciągająca, że trudno oderwać się od lektury, nawet jeśli zna się dobrze historię Piastów.

Na szczególną uwagę znów zasługują kreacje bohaterów, zarówno autentycznych jak i fikcyjnych.
Podobnie rzecz ma się z różnymi szczegółami, do których autorka przywiązuje ogromną wagę, nie nudząc nimi odbiorcy ani przez moment.

Nie chcę powtarzać opinii, jaką napisałam, oceniając pierwszy tom, podkreślę jednak, że - w moich oczach - Cherezińska stworzyła nowy model powieści historycznej, w której przekonujący i wierny obraz odległej przeszłości świetnie łączy się z nowoczesnością, która przejawia się przede wszystkim w języku bohaterów. Brak archaizacji nie jest tu wadą, lecz zaletą.

"Niewidzialna korona" ma jeszcze jeden ważny...

Koronczarka | 2014-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2014

Czy to jeszcze jest powieść historyczna? Chyba nie. Więc nie dołączę się do chóru tych czytelników, którzy łamią ręce nad gwałtem, jakiego autorka dokonała na historii. Historia jest pretekstem do stworzenia powieści fantasy i tym tylko się różni od np. "Gry o tron", że bohaterowie mają historyczne imiona, a wydarzenia toczą się w rytm wydarzeń historycznych. To takie rusztowanie, na który nakłada Cherezińska bardzo namiętną z pełnym temperamentem przedstawianą warstwę motywów, przeżyć, myśli, których nikt zweryfikować nie zdoła. Światu rzeczywistemu towarzyszy świat alternatywny - zepchniętych do puszcz wierzeń, bożków i kapłanów. Cherezińską okrzyknięto powieściopisarką historyczną, a ona od zawsze w swoich średniowiecznych powieściach tej klasyfikacji się wymykała. Najbardziej się wymknęła w "Niewidzialnej koronie". Z niecierpliwością czekam na ostatni tom tej trylogii (pierwszy tom - "Korona śniegu i krwi") - ciekawe gdzie autorkę poniesie wyobraźnia...

filozof | 2015-04-30

Okładka robi super wrażenie.Można ją porównać do okładek typowych dla zachodnich wydawnictw.
Ale treść jest też ważna. Mamy tu lata od śmierci Przemysła II czyli od roku 1296,po 1306.Książka mimo swej grubości jest napisana łatwym i prostym językiem.
Nie trzeba być wybitnym historykiem by ją ogarnąć.
Mamy tu multum postaci.I te autentyczne ( Polacy,Czesi,Węgrzy,Krzyżacy),jak i ci wymyśleni.
Dużo akcji toczy się na wolnym powietrzu.
Wśród lasów,łąk i pól.
Autorka zgrabnie łączy te wszystkie wątki.
Dzięki czemu czytanie o historii Polski jest bardzo ciekawe i przyjemne.

Miałam nie czytać tej książki, bo - mówiąc lekko - nie podobały mi się wcześniejsze wytwory autorki (głównie przez zmarnowane pomysły, ale i okropny styl), a jednak zapoznałam się - masochistycznie lub pro publico bono; do wyboru, do koloru. Uprzedzam: opinia dość rozbudowana, z garścią cytatów i nie tylko.

Do przeczytania sprowokowały mnie billboardy zauważone w paru miastach - piękna kampania promocyjna, a hasło trywialne („królestwo to więcej niż król” - naprawdę…?). Jeśli dodamy do tego wymowę wywiadu z wydawcą, o którym wspomniano w innej nieprzychylnej opinii, obraz mamy pełen: kupcie ludzie ten produkt, wykreowaliśmy jedyną pisarkę historyczną, innego wyboru nie ma, cieszcie się, że w ogóle coś jest i wierzcie nam, że jest świetne.

Bardzo mnie to smuci - szczególnie to, że tę wydmuszkową atrapę powieści historycznej wciska się potencjalnym czytelnikom jako prawdziwą powieść historyczną - i to zdaje się w jakimś stopniu działać. I nie sięgnęłam po tę książkę tylko po to, by...

Roland | 2016-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Zanim Królestwo się odrodzi musi popaść w mroki rozbicia. Elżbieta Cherezińska zabiera swych czytelników w daleką podróż w przeszłość. W przedziwny i tajemniczy, ale jakże fascynujący końcowy okres Wielkiego Rozbicia. Autorka wybrała dosyć interesujący okres w historii Polski, moment w którym Królestwo powstawało z kolan. Oczywiście powstawało wiele powieści historycznych dotyczących tego okresu, ale największym atutem autorki jest to, że wierna jest historycznym realiom, jednocześnie z wyczuciem tkając własną fabularną opowieść. I chyba rzecz najważniejsza to jest opowieść o naszej historii, o naszych pradziadach, a w pewien sposób o nas samych.

Po dwustu latach Przemysł II odzyskuje koronę. Na Królestwo jednak pada cień. Król zostaje brutalnie zamordowany. Granice przekraczają margrabiowie brandenburscy. Wojownicy starych bogów ostrzą groty strzał. Od północy na kraj patrzą żelaźni bracia, kierując ostrza mieczy w chrześcijan. Nad pustym tronem złowieszczo kołują herbowe...

ishara | 2017-03-01
Przeczytana: 20 lutego 2017

Niezbyt dobra kontynuacja 'Korony śniegu i krwi'. Jak to w kontynuacji brak tu świeżości, przez co historia robi się momentami niezwykle nudna. Pierwsze 150 - 200 stron to reakcje różnych bohaterów na śmierć Przemysła i odtwarzanie przebiegu zdarzeń bez końca. W książce może to nie razi, ale gdy się słucha audiobooka i przez ponad 5 godzin tematem numer jeden są wydarzenia z Rogoźna to naprawdę można mieć dosyć. Co nowego przynosi 'Niewidzialna korona'? Przede wszystkim nowych bohaterów. Mamy tu Rikissę, dorosłą już córkę Przemysła, Wacławów Przemyślidów, Władysława Łokietka z Jadwigą a także rycerzy zakonu krzyżackiego i Jakuba de Guntersberg. Przedstawione wydarzenia rozgrywają się na przestrzeni ok 10 lat, co moim zdaniem jest zbyt krótkim okresem czasu, na tak obszerną książkę. Przed przystąpieniem do lektury myślałam, że autorka doprowadzi akcję przynajmniej do 1320 roku, a więc do koronacji Łokietka co nadałoby naturalne ramy powieści (od koronacji do koronacji), ale tak się...