Kobiety z obrazów. Nowe historie

Okładka książki Kobiety z obrazów. Nowe historie Małgorzata Czyńska
Okładka książki Kobiety z obrazów. Nowe historie
Małgorzata Czyńska Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Kobiety z obrazów (tom 2) sztuka
sztuka
Kobiety z obrazów (tom 2)
Marginesy
2021-11-11
2021-11-11
9788367022088
literatura polska biografia wspomnienia sztuka obrazy kobiety

„Chcemy pamiętać, ale też pragniemy być zapamiętani. Dlatego malujemy”
-Maureen Johnson

Muzy malarzy, kobiety z obrazów ... na zawsze pozostaną zapamiętane – nieśmiertelne. Niektóre z nich stały się ikonami. Rozpoznawane przez wszystkich, nawet tych, którzy nie interesują się specjalnie sztuką.

Często były to kobiety wyrachowane, świadome swoich atutów i sposobu, w jaki działały na mężczyzn. To one trzymały ich w garści i decydowały o charakterze ich relacji. Rzadziej zdarzało się, że były ofiarami chorych wyobrażeń artystów.

Jakiś czas temu przeczytałam pierwszy tom „Kobiet z obrazów” i muszę przyznać, że wtedy pozycja ta mocno mnie zawiodła. Nie dostałam od autorki tego, czego spodziewałam się po tym tytule. Książka opowiadała bardziej o malarzach, niż ich muzach, a to właśnie losy kobiet i tego, w jaki sposób stały się inspiracją były dla mnie ciekawe.

Myślę, że w drugiej części autorka poprawiła te niedociągnięcia. Każdy rozdział poświęcony jest innej wyjątkowej kobiecie. Niektóre z nich wzbudzały inspirację w więcej niż jednym artyście, inne natomiast były żonami znanych malarzy, jeszcze inne same były artystkami. Wszystkie były na swój sposób wyjątkowe.

Kobiety przedstawione w tej części książki były mi mniej znane niż te z wcześniejszej. Nie kojarzyłam wszystkich obrazów, o których mówiła autorka. Nie zmienia to jednak faktu, że z ogromną przyjemnością je poznałam.

W dalszym ciągu brakowało mi tutaj zdjęć wszystkich malowideł, o których wspominała autorka. Zamieszczone były tylko niektóre z nich, pozostałe musiałam sama odnajdować w Internecie. Myślę, że zamieszczenie ich w książce podniosłoby jej wartość i zaspokoiło ciekawość czytelnika.

Książka Małgorzaty Czyńskiej to naprawdę fascynująca lektura, która poszerza wiedzę i sprawia, że patrząc na dany obraz, zaczynamy zastanawiać się nad okolicznościami jego powstania oraz nad losami przedstawionych na nich postaci.

Muzy słynnych malarzy żyły na przestrzeni różnych wieków, pochodziły z różnych narodów, wychowywane były w różnych rodzinach. Wszystkie jednak były wyjątkowo piękne, wyjątkowe i potrafiły przyprawić mężczyzn o zawrót głowy. Niektóre robiły to świadomie, niektóre nie. Cytując opis z okładki: „Ich wkład do światowej kultury jest nie do przecenienia”.

Kto by pomyślał, że historia sztuki może być tak interesująca?

„Chcemy pamiętać, ale też pragniemy być zapamiętani. Dlatego malujemy”
-Maureen Johnson

Często były to kobiety wyrachowane, świadome swoich atutów i sposobu, w jaki...

Bardzo przyjemnie napisana książka popularyzująca wiedzę o kobietach, które nie tylko inspirowały artystów, ale też same były artystkami. Niewymuszony styl i lekkość opowiadania sprawiają, że można na jeden raz połknąć nawet kilka rozdziałów, a zróżnicowany układ wyraziście zarysowanych biogramów pomaga zapamiętać każdą z postaci i nie bać się, że zaczną się mylić. Duży plus za dobrej jakości reprodukcje obrazów.

Jeśli szukacie książki do pochłonięcia w chwilę i z olbrzymią przyjemnością to właśnie jest ona.
Literacko-artystyczna uczta we wspaniałym towarzystwie takich dam jak: Suzanne Valadon, Kiki z Montparnasse'u, Dagny Przybyszewska, Vanessa Bell, Bella Chagall czy Berthe Morisot.
Możliwe, że o nich słyszeliście (lub też nie),może nawet znacie ich obrazy lub obrazy do których pozowały. Dla tych co je znają i nie znają, pasjonatów sztuki lub amatorów dopiero raczkujących w tym fascynującym świecie, jest to pozycja obowiązkowa.

Małgorzata Czyńska w swojej książce "Kobiety z obrazów. Nowe historie" prezentuj grono artystek, modelek i miłośniczek sztuki, które odcisnęły swoje piętno na historii sztuki.
Przed Wami 10 znakomitych biograficznych esejów uzupełnionych ciekawymi wspomnieniami i pięknymi obrazami 😍 Poznajcie nie tyle twórczość, ile życie wspaniałych artystek, ich miłości, rozterki, porażki i drogę do ich wielkiego sukcesu.

38/180/2023
Wyzwanie kwiecień 203 - Biografia
Bardzo, bardzo! Dobrze się czyta, reprodukcje są! Nie mam się do czego przyczepić i będę łapać poprzednie z tej serii.
Podobnie jak w powieści o Łempickiej, tutaj też autorka nie raportuje pełnej biografii bohaterek. Dla mnie bardzo dobrze. Nudne by było. A tak mamy wycinki, fragmenty. Impresje takie.
A tu moje notatki, ku pamięci:
Alma Mahler: opiekunka geniuszy.
Bella Chagall: żona i wielka muza.
Berthe Morisot: całe życie z Manetami.
Sofinisba Anguissola: w XVII wieku kobiety też malowały!
Elizabeth Siddal: modelka prerafaelitów.
Kiki z Montparnasse'u: ze szczytu na dno.
Marie Laurencin: umiarkowana kubistka (to plus: kreska jak u Picassa ale na szczęście oczy na właściwym miejscu!)
Suzanne Valadon: ruda ukochana impresjonistów.
Vanessa Bell: siostra Wirginii Woolf. Postacie z jej obrazów często nie mają wyraźnych oczu.
Dagny Juell-Przybyszewska: nieszczęsna norweska żona Przybyszewskiego. Ukochana lub znienawidzona przez Muncha, Strindberga, Boya-Żeleńskiego.

38/180/2023
Wyzwanie kwiecień 203 - Biografia
A tu moje notatki, ku...

Bardziej mi się podobała niż pierwsza część, głównie dlatego, że dołączono więcej zdjęć i obrazów i nareszcie zostały podpisane (moim zdaniem, brak podpisów i skąpe reprodukcje to spore niedociągnięcia pierwszej książki z tej serii). Mam nadzieję, że kolejna część będzie równie ciekawie napisana i będzie w niej więcej zdjęć i reprodukcji. Polecam całą serię osobom zainteresowanym sztuką.

To niezwykłe ile można dowiedzieć się z takich opowieści o tym cóż za tajemnicze postacie, w tym wypadku kobiece znajdują się często na największych dziełach znamienitych malarzy. Pikantne szczegóły z artystycznego życia codziennego malarzy i ich modelek-też niekiedy malarek.
Polecam

O wielkich miłościach, złamanych sercach i rozczarowaniach oraz o płci pięknej obecnej sztuce....

Moja druga styczność z Czyńską.

Powiem szczerze, że nie jestem znawcą sztuki. Owszem znam popularne obrazy jak Mona Lisa czy Dama z perłą, ale na tym koniec.

Nie będę się rozpisywać, bo wiem, że jeśli ktoś będzie ciekawy to na pewno sięgnie po tę książkę. Polecam zdecydowanie laikom i osobom, które cenią sobie lekkość w książkach.

Moja druga styczność z Czyńską.

Jakie były kobiety uwiecznione na obrazach? W tej książce znajdziecie życiorysy kobiet, które były modelkami pozującymi do obrazami, albo malarkami. Dowiecie się też o romansach pomiędzy modelkami a malarzami....

Trzecia książka Pani Czyńskiej i również chaotyczna. Pewne akapity musiałabym czytać kilkukrotnie aby je zrozumieć - kto jest kim, kto z kim itd.
Wbrew temu czekam na dalsze historie kobiet w malarstwie

Wbrew temu czekam na dalsze historie kobiet w malarstwie

Bardzo rozkoszna lektura. Superprzyjemna i lekka, maślana wręcz, z krótkimi rozdziałami i zgrabną narracją. Pocztówkowa: sylwetki kobiet tylko zarysowuje, raczej niż opowiedzieć ich całe życia próbuje snuć opowieści tyle, by nas zachęcić do sięgnięcia po więcej. Wiele ciekawych informacji definitywnie pomija (wiedziałam dużo więcej o Vanessie Bell czy Suzanne Valadon i to byłyby historie czy cytaty zdecydowanie interesujące i pasujące!). Pozostaje jednak pozycją nader przyjemną, do pochłonięcia w chwileczkę i z wielką przyjemnością. Z chęcią sięgnę po pierwszy tom.

Zdecydowanie polecam przeczytać. Książka składa się z esejów, które przedstawiają kobiety, które miały wpływ na rozwój sztuki. Ponadto książka jest wzbogacona o rysunki i zdjęcia.

• Sztuka
  • Literatura faktu