Kobiety z obrazów. Nowe historie

Marginesy
2021-11-11
2021-11-11
9788367022088
literatura polska biografia wspomnienia sztuka obrazy kobiety

Dziesięć kobiet – dziesięć interesujących opowieści o artystkach, modelkach i muzach. Brakujące rozdziały historii sztuki wreszcie powoli zostają uzupełniane. W tej książce poznamy bliżej m.in. Bellę Chagal, Dagny Przybyszewską, Berthe Morisot, Suzanne Valadon. To wartościowa lektura nie tylko dla miłośników sztuki.
(...)
Znajdziemy tu sylwetki kobiet odważnych, ambitnych,...

Malowały same, były natchnieniem dla malujących - kobiety, które wciąż trwają na obrazach. O tym, kim były, opowiada Małgorzata Czyńska i robi to w taki sposób, nie trudno się od książki oderwać.
Poznacie Almę Mahler, która nie tylko prowadziła salon dla artystów, ale i starannie wybierała tych, którzy - jej zdaniem - mieli w sobie iskrę geniuszu. I Bellę Chagall - zawsze...

„Sztuka jest kobietą” – taka myśl utkwiła w mojej głowie po przeczytaniu książki „Kobiety z obrazów. Nowe historie”. Małgorzata Czyńska jest pisarką, dziennikarką, historyczką sztuki, krytyczką dizajnu oraz kuratorką wystaw. Nie bez powodu o tym wspominam, ponieważ chcę podkreślić, iż autorka tej książki jak mało kto zna się na temacie, który w niej podejmuje.
A temat ten...

• Chcę w prezencie