Wyzwanie czytelnicze LC

Wyroby. Pomysłowość wokół nas

Wydawnictwo: Karakter
Róża_Bzowa

Betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek, galanteria religijna – to, co dla jednych jest nieinteresującym wykwitem bezguścia i szmiry, dla Olgi Drendy stanowi fascynujący materiał do badań nad polską innowacyjnością. Autorka, nawiązując do najlepszych tradycji rodzimej antropologii, w wernakularnej twórczości dostrzega przede wszystkim nieskrępowaną wyobraźnię, swobodne podejście do norm estetycznych i religijnych, szczyptę sentymentalizmu i przemyślność. Tropiąc wytwory pomysłowości, zarówno te z okresu PRL-u, jak i całkiem współczesne, Olga Drenda podróżuje po Polsce, odwiedza kolekcjonerów i twórców zwykłych-niezwykłych przedmiotów. "Wyroby" to świeże spojrzenie na zjawiska, które jedni chcieliby wyrugować z naszej przestrzeni publicznej, a inni uważają za niegodne uwagi.

źródło opisu: https://www.karakter.pl/ksiazki/wyroby-pomyslowosc-wokol-nas

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Seticzek | 2018-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Bardzo empatycznie m.in. o zbieraczach pamiątek z PRLu oraz "hodowcach" krasnali ogrodowych. Momentami nudnawo, momentami arcyciekawie. Książka, która otwiera oczy - po jej lekturze nigdy nie spojrzysz na ogródki działkowe w ten sam sposób. Ocena 7,5.

Agusława | 2018-06-17

Autorka zabiera nas w podróż po Polsce i demoludach pokazując przykłady pomysłowych tytułowych wyrobów, czyli przedmiotów wykonanych z potrzeby ducha lub przyżyciowego przymusu ze względu na braki w zaopatrzeniu. Poznajemy historię znanych wszystkim przedszkolnych, szkolnych, i działkowych furtek zgiętych w wymyślne zawijasy, brzydkich myszek Miki, monideł barwionych krepiną, podrobionych figurek zachodnich licencji, samochodów zrobionych z malakserów i starych traktorów, łabędzi z opon, i wielu innych przejawów wynalazczości, które przez lata uznawaliśmy za zwykłe elementy świata dookoła nas. Książka nie porywa tak bardzo jak jej poprzedniczka, Duchologia, ale jest bardzo przyjemnym w odbiorze studium polskiej kombinatoryki i potrzeby przerobienia absolutnie wszystkiego na rzeczy przydatne, ozdobne, lub kompletnie niepotrzebne. Zabrakło zdecydowanie osobnego rozdziału dotyczącego mody wyrobniczej, zadowalającej się resztkami materiałów, robieniem butów codziennych z obuwia...

Agnieszka Kosowska | 2018-12-31
Na półkach: 2018, Przeczytane

Czekam z niecierpliwością na kolejną książkę autorstwa pani Drendy, to jak podróż w czasie do lat dzieciństwa :)

Monika | 2019-01-04
maciejka | 2019-01-03