rozwińzwiń

Wyroby. Pomysłowość wokół nas

Okładka książki Wyroby. Pomysłowość wokół nas Olga Drenda
Okładka książki Wyroby. Pomysłowość wokół nas
Olga Drenda Wydawnictwo: Karakter popularnonaukowa
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Karakter
Data wydania:
2018-11-19
Data 1. wyd. pol.:
2018-11-19
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365271754
Tagi:
architektura estetyka kicz kultura moda Polacy Polska transformacja ustrojowa życie codzienne
Inne
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 826 / 2024 Monika Bobako, Wojciech Bonowicz, Sylwia Czubkowska, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Jonathan Haidt, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Katarzyna Kubisiowska, Jakub Majmurek, Małgorzata Nocuń, Eligiusz Piotrowski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Bartosz Sadulski, Eric Schmidt, Nuria Selva Fernandez, Agata Sikora, Anna Świrszczyńska, Ola Szmida
Ocena 0,0
Znak nr 826 / ... Monika Bobako, Wojc...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Znak nr 816 / 2023 Anna Cymer, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Robin Dunbar, Olga Gitkiewicz, Paulina Jóźwik, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Piotr Oczko, Tomasz Pindel, Janusz Poniewierski, Filip Springer, Małgorzata Szczurek, Grzegorz Wróblewski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 816 / ... Anna Cymer, Diana D...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
204 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
780
306

Na półkach: , , , ,

Kocham to, z jaką fachowością i precyzją Olga opisuje historię całego polskiego badziewia, które niezwykle trafnie nazwała wyrobami. Te wszystkie domowej roboty ozdoby ogrodowe, monidła, podrabiane z podróbek ohydne zabawki i mnóstwo innych paskudztw ze sklepu z 1001 drobiazgów, z kiosku (a obecnie z piwnicy, strychu, allegro) nie pozwalają odbiorcom na obojętność. W jakimś stopniu fascynuje mnie brzydota, ale też fascynują ludzie, którzy mają ochotę kolekcjonować cały ten szajs, otaczają się nim, znają jego losy.

Muszę jednak przyznać, że sama mam w sobie odrobinę miłości do tandety lat minionych (przykładem niech będzie czarnoskóry chłopiec – lalka z PRL-u, która ozdabia mój salon i straszy nawiedzonym spojrzeniem co większych wrażliwców). Nic więc dziwnego, że ta sentymentalno-edukacyjna podróż była dla mnie wielką przyjemnością.

Jedynym naprawdę dużym minusem „Wyrobów” jest fakt, że prawie nie zawierają zdjęć, a przecież tego typu książka powinna mieć ich setki! Te, które są, występują w czerni i bieli, i niestety ani trochę nie zaspokajają głodu poznania.

Kocham to, z jaką fachowością i precyzją Olga opisuje historię całego polskiego badziewia, które niezwykle trafnie nazwała wyrobami. Te wszystkie domowej roboty ozdoby ogrodowe, monidła, podrabiane z podróbek ohydne zabawki i mnóstwo innych paskudztw ze sklepu z 1001 drobiazgów, z kiosku (a obecnie z piwnicy, strychu, allegro) nie pozwalają odbiorcom na obojętność. W jakimś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
138
15

Na półkach:

Rozumiem koszty druku, ale przydałoby się, przynajmniej np. w wersji na ebooka, więcej ilustracji! Trochę trudno sobie wyobrazić kurioza. Książka bardzo ciekawa.

Rozumiem koszty druku, ale przydałoby się, przynajmniej np. w wersji na ebooka, więcej ilustracji! Trochę trudno sobie wyobrazić kurioza. Książka bardzo ciekawa.

Pokaż mimo to

avatar
101
101

Na półkach:

Ogrodowe samoróbki, płoty z odzysku, łabędzie z opon samochodowych to świat, który wraz z zalewam chińskiej taniej masówki, powoli odchodzi w niebyt. Kiedyś wszystko trzeba było zrobić samemu - dziś gotowe zalega na półkach i wabi swoją dostępnością przez cały rok. Ta książka to nie tylko fascynujący przewodnik po kolekcjonowaniu ulotnych wzorców i potrzeb samowytwarzania, ale przede wszystkim poradnik "jak patrzeć". Dziękuję Autorce za fantastyczną podróż przez peryferia sztuki wernakularnej. "Wyroby" sprawiły, że bardziej się przyglądam światu wokół mnie.

Ogrodowe samoróbki, płoty z odzysku, łabędzie z opon samochodowych to świat, który wraz z zalewam chińskiej taniej masówki, powoli odchodzi w niebyt. Kiedyś wszystko trzeba było zrobić samemu - dziś gotowe zalega na półkach i wabi swoją dostępnością przez cały rok. Ta książka to nie tylko fascynujący przewodnik po kolekcjonowaniu ulotnych wzorców i potrzeb samowytwarzania,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
380
184

Na półkach:

Książka poświęcona jest niesłusznie pomijanymi i wyśmiewanymi przedmiotami codziennego użytku i ozdobami sprzed kilkudziesięciu lat, ale ciekawsza jest obserwacja naszego podejścia do nich i jego zmian. Pewnie większość z nas zna opowieści rodziców i dziadków, jak cenne przedmioty przekazywało się kolejnym pokoleniom, a potrzebne dobra się zdobywało, a nie tylko kupowało. Autorce udało się to przekonująco opowiedzieć i przy okazji pochwalić zaradność techniczną i organizacyjną.
Sporo wysiłku jest też włożone w przekonanie nas, że te ozdoby często uznane za szpetne (często to nielegalne podróbki postaci z zagranicznych filmów) zasługują na równorzędną pozycję w dyskusji kulturalnej ze względu na determinację twórców czy potrzebę ozdobienia otoczenia. Jako osoba, która kieruje się bardziej oceną estetyczną i artystyczną niż znaczeniem kulturowym nie jestem do końca przekonany, ale oglądając na jakimś targu bibeloty na pewno po lekturze spojrzę na nie inaczej.

Książka poświęcona jest niesłusznie pomijanymi i wyśmiewanymi przedmiotami codziennego użytku i ozdobami sprzed kilkudziesięciu lat, ale ciekawsza jest obserwacja naszego podejścia do nich i jego zmian. Pewnie większość z nas zna opowieści rodziców i dziadków, jak cenne przedmioty przekazywało się kolejnym pokoleniom, a potrzebne dobra się zdobywało, a nie tylko kupowało....

więcej Pokaż mimo to

avatar
41
2

Na półkach:

fascynuje

fascynuje

Pokaż mimo to

avatar
645
88

Na półkach: ,

Frapująca (i sentymentalna) podróż po świecie rzeczy, nazywanych przez niektórych „durnostojkami”, przez innych „sophisticated arts”. Pełno ich wokół nas i nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak bardzo są zakorzenione nie tylko w polskiej kulturze. Niezwykła książka o zwykłych przedmiotach.

Frapująca (i sentymentalna) podróż po świecie rzeczy, nazywanych przez niektórych „durnostojkami”, przez innych „sophisticated arts”. Pełno ich wokół nas i nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak bardzo są zakorzenione nie tylko w polskiej kulturze. Niezwykła książka o zwykłych przedmiotach.

Pokaż mimo to

avatar
724
197

Na półkach: , , , , , , , , , , , , ,

Tę książkę przeczytałem ciągiem wraz z inną pozycją napisaną przez autorkę - "Duchologią polską" - i możliwe, że pozytywny wpływ tej książki zawyżył moją ocenę "Wyrobów", przytępiając jej wady.
W przeciwieństwie do wspomnianej "Duchologii polskiej", ta pozycja nie ma tak zawężonych ram czasowych oraz tematycznych. Pod względem chronologicznym dotyczy przedmiotów wytwarzanych chałupniczymi metodami od głębokiego PRL po czasy współczesne. Jednocześnie autorka poszukuje ich genezy, czy też źródła oryginalnego pomysłu, zapuszczając się czasem aż po XIX w. Jak sam stwierdziła w wywiadzie przeprowadzonym z Agnieszka Budnik podczas spotkania z cyklu „Zamek czyta” przeprowadzonych w CK Zamek w Poznaniu: "Chociaż „Wyroby” wzięły się z nadmiarowych notatek do „Duchologii”, które do pierwszej książki albo nie pasowały chronologicznie, albo też były zbyt szczegółowe. Okazało się, że dla takich elementów znalazłam potem zbiór wspólny. „Samoróbkowość” okazała się tym zjawiskiem, które połączyło rozsiane zapiski w jedną całość."
Przez przywołaną przez Olgę Drendę samoróbkowość tyczy się pewnego typu sztuki prowincjonalnej, nieco siermiężnej, niekiedy taniej w wykonaniu, albo nieświadomie posługującej się sentymentalnością lub/oraz pretensjonalnością. Z drugiej strony świadczącej również o dużej pomysłowości twórców i będącej zarazem unaocznieniem aspiracji i dążeń zarówno pojedynczych osób, jak również całych społeczności nie żyjących na co dzień tzw. "wysoką" sztuką i kulturą.
Czasem omawiane przez autorkę przedmioty są absolutnie ujmującymi swoją bezsensownością i nieporadnością durnostojkami, których samo istnienie jest trudne do zrozumienia, a co dopiero ich popularność. Czasem są to przedmioty praktyczne, acz ozdobione w zaskakujący sposób. Przy czym nie są to zawsze tanie i zgrzebne imitacje lepszego świata (jak paskudne gumowe figurki z uniwersum STAR WARS w okresie PRL),ale równie często zupełnie autorskie pomysły nie mające nigdzie swojego odpowiednika.
Tak więc ta książka jest świetną pozycją dla tych, którzy przeczytali "Duchologię polską" i czuli niedosyt po lekturze. Ja do takich się zaliczam. Jednocześnie jest to pozycja nieco gorsza od swojej poprzedniczki, bo jest mniej zwarta i jeszcze bardziej subiektywna. Najlepiej potraktować ją jako apendyks do wcześniejszej książki autorki - czytane razem są znacznie przyjemniejsze w odbiorze.

Tę książkę przeczytałem ciągiem wraz z inną pozycją napisaną przez autorkę - "Duchologią polską" - i możliwe, że pozytywny wpływ tej książki zawyżył moją ocenę "Wyrobów", przytępiając jej wady.
W przeciwieństwie do wspomnianej "Duchologii polskiej", ta pozycja nie ma tak zawężonych ram czasowych oraz tematycznych. Pod względem chronologicznym dotyczy przedmiotów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
134
30

Na półkach:

Przyjemna książka o wzornictwie przemysłowym dla osób kompletnie zielonych w temacie - napisana bardzo przystępnym językiem. Po cichu liczyłam jednak na więcej ilustracji.

Przyjemna książka o wzornictwie przemysłowym dla osób kompletnie zielonych w temacie - napisana bardzo przystępnym językiem. Po cichu liczyłam jednak na więcej ilustracji.

Pokaż mimo to

avatar
1237
17

Na półkach:

Jak miło jest trafić na książkę napisaną za pomocą zdań wielokrotnie złożonych! Żadnych żartów na pół strony, żadnych metafor ciągniętych na siłę przez trzy rozdziały, po prostu konkret - opisy, przykłady, interpretacje, odniesienia do rzeczywistości. Z sensem, ciekawe, dobrze, spójnie i spokojnie opisane. Bardzo polecam.

Jak miło jest trafić na książkę napisaną za pomocą zdań wielokrotnie złożonych! Żadnych żartów na pół strony, żadnych metafor ciągniętych na siłę przez trzy rozdziały, po prostu konkret - opisy, przykłady, interpretacje, odniesienia do rzeczywistości. Z sensem, ciekawe, dobrze, spójnie i spokojnie opisane. Bardzo polecam.

Pokaż mimo to

avatar
738
665

Na półkach:

Dla mnie trochę sentymentalna, ale i wciągająca opowieść o ludzkiej twórczości i potrzebie "udomawiania" otoczenia.
Bardzo ciekawe.

Dla mnie trochę sentymentalna, ale i wciągająca opowieść o ludzkiej twórczości i potrzebie "udomawiania" otoczenia.
Bardzo ciekawe.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    324
  • Przeczytane
    267
  • Posiadam
    39
  • 2019
    24
  • 2020
    8
  • 2020
    7
  • 2021
    7
  • Sztuka
    5
  • Ebook
    4
  • 2018
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wyroby. Pomysłowość wokół nas


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne