rozwińzwiń

Kobiety z obrazów. Polki

Okładka książki Kobiety z obrazów. Polki Małgorzata Czyńska Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Kobiety z obrazów. Polki
Małgorzata Czyńska Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Kobiety z obrazów (tom 3) biografia, autobiografia, pamiętnik
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Cykl:
Kobiety z obrazów (tom 3)
Wydawnictwo:
Marginesy
Data wydania:
2022-11-25
Data 1. wyd. pol.:
2022-11-25
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367406697
Tagi:
obrazy kobiety historia kobiet historia sztuki malarstwo
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Wyróżniona opinia i

Kobiety z obrazów. Polki



przeczytanych książek 368 napisanych opinii 334

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
103 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1
1

Na półkach:

„Kobiety z obrazów. Polki” to trzecia część serii Małgorzaty Czyńskiej, poświęconej słynnym, ale zapomnianym przedstawicielkom zdominowanego przez mężczyzn świata sztuki. Tym razem autorka sięga do historii Polek, których dziedzictwo wydaje się, że powinno być nam najbliższe, jednak jest ono jakby wyparte przez dyskurs, choćby ten szkolny. O słynnych Polkach nie uczymy się na lekcjach historii., jeśli już kojarzymy ich nazwisko to raczej ze względu na konotacje rodziny czy znanego męża. Historia tych kobiet często naznaczona jest walką z patriarchatem, nędzą i niezrozumieniem. Przez wieki to, co kobiece uznawane było za gorsze, do dzisiaj spotykamy się z tym zjawiskiem zinternalizowanego mizoginizmu, który, chociaż osłabiony wciąż jest dotkliwie odczuwalny. Artystka jeszcze nie tak dawno, aby zdobyć uznanie w świecie sztuki, musiała zachowywać się jak mężczyzna (Zofia Stryjeńska, aby studiować malarstwo, przebierała się za chłopaka) lub mieć męskich protektorów (jak Zofia, Maria i Eliza Pareńskie, pochodzące z szanowanej rodziny i wydane za mąż za słynnych artystów). Małgorzata Czyńska swoją książką protestuje przeciw takiemu spłycaniu narracji, za to oddaje podmiotowość oraz należny hołd tym niesamowitym kobietom. To, co daje nam książka Czyńskiej, to ważne kobiece spojrzenie na historię, czyniące z niej herstorię sztuki (chociaż brakuje mi w książce refleksji, na temat czy bycie modelką artysty jest bardziej wykluczające czy emancypujące lub ważnych wtrąceń przy historii Heleny Rubenstein odnośnie branży beauty i jej wpływu na stereotypowe postrzeganie kobiecości).

Książka ma postać zbioru luźnych esejów, przedstawiających najciekawsze momenty biograficzne ośmiu wybranych bohaterek. Rozbudowane są one o zdjęcia, skany prac, a także cytaty m.in. z korespondencji z bliskimi. To wszystko sprawia, że chociaż napisana luźno i momentami ogólnie, nieco zbyt uniwersalistycznie książka inspiruje nas i związuje emocjonalnie z bohaterkami. Polecam tę pozycję osobom zarówno biegłym w historii sztuki, artystom i badaczom, ale także laikom, którzy dopiero szukają siebie w tej tematyce. Podsumowując, jest to utwór dla osób, które czują, że czegoś im w sztuce brakuje. Być może są to właśnie silne i inspirujące kobiety, których nazwiska i wkład kulturowy został zatarty przez panujący od wieków męski dyskurs.

W ostatnich latach obserwujemy silny zwrot w dotychczasowo panującej narracji. Nie chcemy już poznawać historii jedynie z perspektywy ludzi u władzy. Sięgamy więc do grup społecznie wykluczonych takich jak chłopi czy kobiety, by oddać im podmiotowość oraz sprawczość. Nie zgadzamy się już dłużej na traktowanie ich jako dodatku do ważnych mężczyzn, który zasługuje na najwyżej kilka zdań wspomnienia. Dzięki temu społecznemu zwrotowi coraz częściej cieszymy się pracami takimi jak „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszczak, „Ludowa Historia Polski” Adama Leszczyńskiego, „Dlaczego nie było wielkich artystek?” Lindy Nochlin czy ostatnio wydaną „Histerią sztuki” Soni Kiszy. I to właśnie świadectwem tego zwrotu jest również książka Małgorzaty Czyńskiej, która pochylając się nad zapomnianymi biografiami, odczynia zły urok rzucony na kobiecy los.

„Kobiety z obrazów. Polki” to trzecia część serii Małgorzaty Czyńskiej, poświęconej słynnym, ale zapomnianym przedstawicielkom zdominowanego przez mężczyzn świata sztuki. Tym razem autorka sięga do historii Polek, których dziedzictwo wydaje się, że powinno być nam najbliższe, jednak jest ono jakby wyparte przez dyskurs, choćby ten szkolny. O słynnych Polkach nie uczymy się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
190
163

Na półkach:

To w lekki, lecz rzetelny sposób napisana książka, która powinna przypaść do gustu zarówno osobom interesującym się historią sztuki, jak i biografiami charyzmatycznych osób (w tym przypadku Polek) z kręgu kultury, przede wszystkim przełomu XIX i XX wieku. Autorka zanurza się w temat na odpowiednią "głębokość"- osobom zainteresowanym konkretną biografią może wydać się zbyt mało obszerna, jednak zdecydowanie wystarczy, aby zapoznać się z sylwetką konkretnej artyski.

To w lekki, lecz rzetelny sposób napisana książka, która powinna przypaść do gustu zarówno osobom interesującym się historią sztuki, jak i biografiami charyzmatycznych osób (w tym przypadku Polek) z kręgu kultury, przede wszystkim przełomu XIX i XX wieku. Autorka zanurza się w temat na odpowiednią "głębokość"- osobom zainteresowanym konkretną biografią może wydać się zbyt...

więcej Pokaż mimo to

avatar
258
258

Na półkach:

Świetnie napisane biografie ośmiu ciekawych kobiet, których postaci warto znać. Historia każdej z nich pokazuje ile musi poświęcić kobieta aby realizować swoje pasje, szczególnie jeśli żyła w czasach kiedy nawet nie miały dostępu do studiów wyższych. Pozostawały jakieś prywatne szkółki czy nauczanie indywidualne.

Świetnie napisane biografie ośmiu ciekawych kobiet, których postaci warto znać. Historia każdej z nich pokazuje ile musi poświęcić kobieta aby realizować swoje pasje, szczególnie jeśli żyła w czasach kiedy nawet nie miały dostępu do studiów wyższych. Pozostawały jakieś prywatne szkółki czy nauczanie indywidualne.

Pokaż mimo to

avatar
440
410

Na półkach:

To historie ośmiu kobiet, Polek, które żyły i tworzyły na przełomie XIX i XX wieku, które zasłynęły z malarstwa, a i na portretach były uwieczniane. Każda z nich walczyła o wykształcenie przynależne mężczyznom i prawą do bycia artystką na równi z nimi. Każda też zachwyca swoim porywającym życiorysem. Poznajemy ciekawostki na ich temat, czytamy, iż Helena Rubinstein troskę o urodę wyniosła z rodzinnego domu, a przed obowiązkami żydowskiej rodziny uciekła z rodzinnego domu aż do dalekiej Australii. Natomiast jej portret w 1943 roku namalował sam Salvador Dali, a zdrady męża rekompensowała sobie u jubilerów. Zofie Jachimecką malował min. Kossak, a Anna Bilińska przebywając w Paryżu chciała jak najszybciej podnieść swoje malarskie kwalifikacje, bo wiedziała jakim obciążeniem jest dla rodziców jej wyjazd, a snuła plany założenia dla kobiet w Polsce szkoły artystycznej. Zofia Stryjeńska była uważana za księżniczkę polskiego malarstwa. Teresa Roszkowska była za to kobietą wyjątkową i kolorową najbarwniejszą w Warszawie, a do zwykłego, znoszonego prochowca zakładała brylanty. Przy tym bardzo kochała zwierzęta i często umieszczała je na swoich obrazach. Siostry Pareńskie pochodziły zaś z bardzo ekstrawaganckiej rodziny i były uważane za muzy Młodej Polski. Helena Modrzejewska była artystką całego świata, a o jej pochodzeniu krążyły różnorodne plotki. Była niewątpliwie wybitną aktorką. Olga Boznańska za to za granicą walczyła o malarstwo i wolność dla siebie, a zawsze ubrana w staromodną suknię najlepiej czuła się w swojej pracowni. To świetna lektura o interesujących kobietach, które podążały za pasją i marzeniami nie bały się przy tym ciężkiej pracy i odniosły sukces. Polecam.

To historie ośmiu kobiet, Polek, które żyły i tworzyły na przełomie XIX i XX wieku, które zasłynęły z malarstwa, a i na portretach były uwieczniane. Każda z nich walczyła o wykształcenie przynależne mężczyznom i prawą do bycia artystką na równi z nimi. Każda też zachwyca swoim porywającym życiorysem. Poznajemy ciekawostki na ich temat, czytamy, iż Helena Rubinstein troskę ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2529
1964

Na półkach:

Bardzo ciekawa książka, która oswaja nas z postaciami, które nie każdy zna i kojarzy!

Bardzo ciekawa książka, która oswaja nas z postaciami, które nie każdy zna i kojarzy!

Pokaż mimo to

avatar
439
254

Na półkach: ,

Warszawa, Paryż, Monachium, wreszcie Kraków i Zakopane – z tymi miejscami związały swą przyszłość Polki, bohaterki „Kobiet z obrazów” M. Czyńskiej. Przeciekawa książka, która pcha czytelnika dalej i zachęca do poznania życiorysów opisanych w niej (siłą rzeczy – skrótowo) dam. A jest kogo poznawać, jest o kim czytać – fenomenalna Boznańska, „postrzelona” Stryjeńska, niedoceniona Bilińska, kontrowersyjna Roszkowska, wielka Modrzejewska… a to przecież zaledwie przedsmak tego, co czeka na nas w „Polkach”.
Czyńska snuje swą opowieść o aktorkach i muzach, królowych obrazów i teatralnych scen tak samo zajmująco, jak pasjonujące były życiorysy opisywanych przez nią dam – pochłonięte pasją, wewnętrznym ogniem, bezgranicznie oddane swym talentom i poświęcające im swe życia, wreszcie: obdarzone pięknem (nie tylko tym zewnętrznym) – dawały życie postaciom literackim, kreowały nowe trendy, inspirowały najsłynniejszych malarzy epoki…
Gdy wraz bohaterkami „Polek” na kartach książki pojawiają się inni wybitni tamtych czasów – Witkiewiczowie, Wyspiańscy i Kossakowie, bez trudu przenosimy się w gwar kawiarnianych rozmów o najnowszych obrazach, wystawach i europejskich salonach, o nieustającym braku pieniędzy, miłostkach i namiętnościach, barwnej Warszawie albo zatęchłym Krakowie, świetlistym Paryżu i korytarzach monachijskiej akademii sztuk pięknych.
Polecam!

Warszawa, Paryż, Monachium, wreszcie Kraków i Zakopane – z tymi miejscami związały swą przyszłość Polki, bohaterki „Kobiet z obrazów” M. Czyńskiej. Przeciekawa książka, która pcha czytelnika dalej i zachęca do poznania życiorysów opisanych w niej (siłą rzeczy – skrótowo) dam. A jest kogo poznawać, jest o kim czytać – fenomenalna Boznańska, „postrzelona” Stryjeńska,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
310
298

Na półkach:

Małgorzata Czyńska, dziennikarka, historyczka sztuki, autorka cyklu książek "Kobiety z obrazów".
Tym razem autorka przedstawia osiem kobiecych portretów związanych z Polską.
Wyjątkowo upodobałam sobie okres końca XIX wieku i początek XX. To czas, kiedy rodzi się obraz zupełnie nowej kobiety, wychodzącej z roli, w którą została wpisana na przestrzeni wieków. To czas wielu fantastycznych postaci kobiecych, które podążały za pasją i marzeniami, mimo, że ich droga nierzadko wybrukowana była kamieniami, pełna wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Wciąż musiały udowadniać, że mogą być równie dobre jak mężczyźni.
Artystki i muzy na portretach zdobiących muzea i prywatne kolekcje. Jaką historię kryją w sobie?
🎨Anna Bilińska (1857- 1893),jedna z najwybitniejszych artystek polskich XIXw. W Polsce na uczelniach artystycznych nie chcieli kobiet, ale Anna jest pierwszą Polką, która uzyskała wykształcenie na profesjonalnym akademickim poziomie. Zyskała międzynarodową sławę i uznanie. Wyszła, poza ograniczenia dziewiętnastowiecznego konwenansu, nie porzuciła swoich artystycznych zainteresowań na rzecz obowiązków żony i matki. Jej ostatni obraz nigdy nie został ukończony, karierę artystki przerwała przedwczesna śmierć.
Anna Bilińska to jedna z moich ukochanych polskich artystek, wystawa prac Bilińskiej zorganizowana w 2021 w Muzeum Narodowym w Warszawie ożywia na nowo portret artystki, o której niesłusznie trochę zapomniano.
🎨Teresa Roszkowska (1904-1992) scenografka teatralna, malarka, artystka. To niezwykle oryginalna i barwna indywidualistka. "W swoim czasie była najoryginalniej ubraną studentką Szkoły Sztuk Pięknych, królową malarskich plenerów w Kazimierzu Dolnym".
🎨Olga Boznańska (1865-1949),wybitny talent, silna osobowość, wrażliwość i interesująca uroda "Stara panna" z wyboru, choć na brak adoratorów nie mogła narzekać. W jej postaci jest jakiś smutek, nostalgia, melancholia. Malarstwo dla niej to stwarzanie świata, jej paleta to ciemne tony. Przybrana w staromodną suknię najlepiej czuła się w swojej pracowni. Obok Anny Bilińskiej moja ulubiona polska malarka.
🎨Helena Modrzejewska (1840-1909)wybitna polska aktorka, która spędziła na scenie 46 lat. Talent i pracowitość. Do dziś żadnemu polskiemu artyście nie udało się zrobić tak oszałamiającej kariery. Uznawana za jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki, chętnie fotografowana i portretowana przez artystów.
🎨Siostry Pareńskie, muzy Młodej Polski. Niezwykła historia matki i córek, których wychowanie i życie w znaczny sposób wykraczało poza czasy, w których przyszło im żyć. Uwiecznione na kartach "Wesela" i przepięknych portretach Stanisława Wyspiańskiego. Niezwykła historia z polskiego artystycznego światka.
🎨Helena Rubinstein (1870-1965). Co to była za kobieta. Bizneswomen z prawdziwego zdarzenia, założycielka imperium kosmetycznego. Helena Rubinstein należała do najbogatszych kobiet świata.
Uwielbiała być portretowana przez znanych malarzy, uwielbiała kreować swoją historię.
Dziś za jeden słoiczek kremu HR przyjdzie nam zapłacić, bagatela, £300.
🎨Zofia Jachimecka (1886-1973),tłumaczka i muza krakowskich artystów. Zofia o niezwykłej urodzie, była inteligentną, interesująca i towarzyską osobą. Wraz z mężem prowadziła salon artystyczny, do którego zapraszała artystów i literatów. Po Zofii pozostały niezwykłe portrety, rzeźby i tłumaczenia.
🎨Zofia Stryjeńska (1891-1976),wyjątkowy talent, mówiono o niej "księżniczka polskiego malarstwa". Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium w przebraniu mężczyzny, kradnąc tożsamość swojego brata.
Intrygująca postać. Jej życie jest pasmem wzlotów i upadków.Niezwykła artystka, której twórczość krążyła wokół tematów związanych z polskim folklorem.

"Kobiety z obrazów. Polki." to kawał interesującej lektury, poparty doskonałym researchem, ilustracjami i portretami. Namiastka życia ciekawych kobiecych osobliwości.
Serdecznie polecam.

Małgorzata Czyńska, dziennikarka, historyczka sztuki, autorka cyklu książek "Kobiety z obrazów".
Tym razem autorka przedstawia osiem kobiecych portretów związanych z Polską.
Wyjątkowo upodobałam sobie okres końca XIX wieku i początek XX. To czas, kiedy rodzi się obraz zupełnie nowej kobiety, wychodzącej z roli, w którą została wpisana na przestrzeni wieków. To czas wielu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
108
56

Na półkach: ,

Cudowna, interesująca. Dostałam w prezencie i to był strzał w 10:)

Cudowna, interesująca. Dostałam w prezencie i to był strzał w 10:)

Pokaż mimo to

avatar
36
36

Na półkach:

Rewelacyjna.

Rewelacyjna.

Pokaż mimo to

avatar
48
26

Na półkach:

Wspaniała, polecam z calego serca.

Wspaniała, polecam z calego serca.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    203
  • Przeczytane
    124
  • Posiadam
    21
  • 2023
    6
  • Sztuka
    3
  • Legimi
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Biografia
    2
  • O sztuce🎨
    1
  • Biografie/ prawdziwe historie / reportaż/ literatura faktu📑❗
    1

Cytaty

Więcej
Małgorzata Czyńska Kobiety z obrazów. Polki Zobacz więcej
Małgorzata Czyńska Kobiety z obrazów. Polki Zobacz więcej
Małgorzata Czyńska Kobiety z obrazów. Polki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także