Maria Czubaszek. Ostatni dymek

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Istari

Sergiusz Pinkwart, który pracował z Marią Czubaszek nad jej ostatnią książką „Dzień dobry, jestem z Kobry” rozmawia z ludźmi jej bliskimi, by stworzyć portret najbardziej niesztampowej damy showbiznesu. Pani Maria bawiła swoim ciętym poczuciem humoru kilka pokoleń Polaków, ale bardzo mało osób wiedziało, jaka jest naprawdę.

źródło opisu: http://www.czerwoneiczarne.pl/ksiazka,163,1

źródło okładki: http://cdn.bonito.pl/zdjecie/1024187/200/1024187.jpg

Świetne wspomnienia o nietuzinkowej naczelnej satyryczce Marii Czubaszek. Znane osoby, którym dane było zetknąć się w swoim życiu z Panią Marią opowiadają, często zabawne historie z udziałem bohaterki. Druga część zawiera zapiski samej Pani Marii na temat swojego życia i jej poglądów na różne sprawy.
Bardzo dobrze się czyta. Polecam !

semirala | 2017-04-16
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Ciąży na mnie odpowiedzialność pionierskiej recenzji tej książki. Dostałam ją od przyjaciółki, analogicznie do mojej niedawnej decyzji walki z nałogiem, a dokładnie rzecz ujmując, wyzbycia się tego nałogu, tytuł adekwatny.
Jak powszechnie wiadomo, Marysia Czubaszek uwielbiała palić papierosy i książka powinna mieć ich zapach.
Dzieli się na dwie części - pierwsza to wypowiedzi jej przyjaciół, osób, które odczuły pustkę po jej odejściu. Zbiór zabawnych anegdot, podziwu i czystej sympatii dla jej charakteru, który nie pozwala, by jej nie polubić.
Druga część to już opisy i przepisy na życie Marii Czubaszek. Żyła, jak lubiła. Nie umiała gotować, paliła tony papierosów, wiodła bujne warszawskie życie towarzyskie, często myślała o śmierci. Ale z tych opisów wyłania nam się postać pogodna, którą chcielibyśmy poznać.
Łatwo się to czyta, aczkolwiek nie pomaga w rzucaniu palenia ;) Książka lekka i przyjemna, tak, jak przyjemna była opisywana w niej Maria. Znalazłam tam część siebie,...

letka82 | 2017-09-07
Na półkach: #czytambopolskie
Przeczytana: 06 września 2017

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej poznajemy wspomnienia osób współpracujących oraz przyjaciół Pani Marii Czubaszek. Znajdziemy tu m.in. wspomnienia Grzegorza Miecugowa, Artura Andrusa, Krzysztofa materny, Ks. Kazimierza Sowy, Marcina Mellera, Michała Ogórka, Stefana Friedmanna a także kobiet przyjaźniących się z bohaterką. Historie opowiadane z humorem, które czyta się z nostalgią.
Druga część to "Dzień dobry, jestem z kobry, czyli jak stracić przyjaciół w pół minuty i inne antyporady". Kto nie czytał ma okazję nadrobić, kto czytał poczuje się lekko zawiedziony, bo druga cześć to pół książki.

Magdalena Ceglarz | 2017-04-16

Nie jest to literatura wysokich lotów i żeby to stwierdzić wystarczy przeczytać pierwszą stronę. Sama nie wiem za co ta siódemka. Wydaje mi się, że taką książkę można napisać o każdym, tylko że ja o nikim innym nie czytałam. Te wspomnienia czyta się dobrze, ba, bardzo dobrze, płynnie, szybko, nawet się klika razy uśmiechnęłam. Myślę, że można jeden dzień poświęcić na przeczytanie tej książki przy kawie i papierosie, bo ja tak jak pani Marysia lubię papierosy.

azi1986 | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Liczył na coś więcej, a tymczasem trochę się rozczarowałam tą książką.

MrJoke | 2017-10-18
Na półkach: Przeczytane 2017