Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu

Oficjalne recenzje i

Każdy niesie swój krzyż

719 1 155

Długo zabierałam się za lekturę tego reportażu, obawiałam się strasznej nudy i monotonni. Szybko zmieniłam swoje nastawienie do niej, naprawę ciekawa pozycja. Temat trudny, ciągle wałkowany, ale jakże aktualny.

Reportaż Marcina Wójcika, absolwenta m.in. Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, opowiada historie kilku mężczyzn – seminarzystów i księży, ale także kobiet - żon i partnerek księży oraz przedstawia ich podejście do celibatu. Czy celibat to tylko bezżeństwo? Czy zwierzęcy seks bez zaangażowania to złamanie celibatu? Czy celibat dotyczy tylko relacji damsko-męskich czy męsko-męskich również? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Każdy ma swoją definicję celibatu, swoje argumenty, swoje tłumaczenia, spostrzeżenia i wrażenia.
Czy celibat powinien zostać zniesiony? Dla jednych jest największą wartością, pokutą i męczeństwem, które zbliża do Boga, dla innych ciężarem, często nie do wytrzymania. W książce znajdziemy różne historie, różne teorie, różne opowieści. To, co najbardziej mnie uderzyło to obłuda. Młody człowiek, pełen ideałów, pasji i pomysłów, zaraz po maturze zostaje zamknięty w seminarium, gdzie obowiązuje, niezrozumiały dla ludzi z zewnątrz, rygor. Za nim jednak zostanie tam zakwalifikowany musi zostać zbadany przez psychiatrę, który zagląda w majtki. Dlaczego? „Jeden z Księży wykładowców powiedział, że mężczyzna z jednym jądrem nie zostanie przyjęty do seminarium – właśnie ze względu na niepełnosprawność”. Potem są modlitwy, wykłady, nakazy i zakazy. Wyjść na miasto można tylko z drugim klerykiem, nie wolno pić piwa w barze, nie wolno jadać w restauracji, nie wolno robić sobie jajecznicy w pokoju, nie wolno posiadać telefonu komórkowego, nie wolno spóźniać się na msze i różaniec, nie wolno popełniać samogwałtu pod prysznicem, a ze wszelkich swych przewinień należy się spowiadać. Ba! Nawet należy donosić na kolegów, gdy zauważyło się ich nieodpowiednie zachowanie. Za to na porządku dziennym są sytuacje, że biskup sypia ze swoim kierowcą, że rektor ma dwójkę dzieci i to każde z inną kobietą, że do proboszcza przychodzą wieczorami 8-letni chłopcy, a wychodzą dopiero rano.
Prawdziwe życie zaczyna się jednak dopiero po wyjściu z seminarium. Młody wikary pozostawiony jest samemu sobie i musi walczyć z pokusami i zakazami. Jedni, pełni ideałów, którzy chcą coś zmienić, są pacyfikowani i uciszani. Widzą, jak ksiądz proboszcz spowiada, daje pokutę za niewłaściwe zachowanie penitenta, a wieczorami jeździ do gejowskiego klubu na grupowe orgie. Słyszy piękne kazania o życiu w ubóstwie, a w weekend jedzie do prywatnej posiadłości księdza nad jeziorem, po drodze mija restauracje, stacje benzynowe, nieruchomości do niego należące, ale oficjalnie figurujące na rodzinę. Patrzą na tą obłudę, hipokryzję i… milczą. Bo co mogą zrobić? Nie mogą liczyć na pomoc przełożonych, a często nawet na parafian, dla których ksiądz jest drugi po Bogu. Inni, zrzucają sutannę, zakładają rodziny i… piją. Bo nie mogą znaleźć pracy, bo nie mają za co tej rodziny utrzymać, na fundusz alimentacyjny z kościoła nie mają co liczyć, często na pomoc rodziny również (przynieśli przecież wstyd). Dlatego niektórzy wracają.
Nie zdziwiły mnie opisy homoseksualnych zachowań księży, ani ich kontakty z kobietami, prowadzenie podwójnego życia, obłuda, hipokryzja, lecz fakt, że kościół jest bezduszną firmą, zamiatającą swe brudy pod dywan i udającą na zewnątrz, że nic się nie stało, nic się nie dzieje, wszystko jest idealnie, jesteśmy następcami Chrystusa. Jako osoba wierząca, nie potrafię się z tym pogodzić, zaakceptować, ani przejść nad tym do porządku dziennego.
Dlatego, chociaż temat książki nie jest odkrywczy, nie jest nawet szokujący, to jest potrzebny. Nie tylko by ujawniać hipokryzję, ale również by osoby nią dotknięte mogły się wypowiedzieć. Nie często pierwszy raz doszły do głosu, zostały wysłuchane i mogły pozbyć się tego psychicznego balastu.
Mimo trudnego tematu, książkę przeczytałam w jeden wieczór. Prosty język, ciekawie napisana, suche fakty zostały zestawione z emocjami targającymi bohaterów. Polecam.
PS.
Bardzo podobał mi się rozdział o sakrofilkach. Ale o nich musicie już przeczytać sami.

Wysłuchana w audiobooku na Storytel. Nie powiedziałabym aby mnie coś tu specjalnie zaskoczyło. Kobiety na boku i stosunki homoseksualne jak widać są na porządku dziennym. Chyba najbardziej mną wstrząsnęło poniżanie kleryków i kobiety powiedziałabym polujące na księży ...Dużo wypowiedzi samych zainteresowanych. Zgadzam się z przytoczonym zdaniem jednego z rozmówców, że to nie celibat jest problemem. Polecam, czytajmy, bo lepiej wiedzieć i wyrobić sobie samemu opinię.

Nie jest to książka, o której szybko się zapomina. Przynajmniej dla mnie.

Nie jest to książka, o której szybko się zapomina. Przynajmniej dla mnie.

Może nie jestem wielkim znawcą gatunku, ale jak na reportaż, potencjał wydaje mi się niewykorzystany.
Książka jest zbiorem opowieści okołotematycznych, czyli znajdują się tu historie o homoseksualistach, kochankach/żonach, pedofilii, ale też o słabym przygotowaniu kapłanów w seminariach czy systemowym kryciu przestępstw i odstępstw. Przeszkadza mi jednak, że wiele z nich jest nieweryfikowalnych. Najciekawsze (i najbardziej wiarygodne) są te, które podają konkretne nazwiska, o których było głośno w mediach i można je łatwo przywołać przez kilka kliknięć w wyszukiwarce. Reszta to zbiór historii osobistych, które choć ważne, powinny być w moim odczuciu podane obok badań i analiz, a nie być treścią główną. W tak delikatnej tematyce ważne, żeby źródła były nienaganne i jasno oznaczone.
Brak też choćby jednej naprawdę pozytywnej historii, która pokazałaby drugą stronę medalu. Tak, wiem, można się spodziewać, że każda jest w jakiś sposób trudna, ale według mnie uczciwość reporterska zakłada dotarcie do jak najbardziej wielowymiarowych treści. Nie wyłącznie tych, które mówią o udręce, pogardzie czy wręcz przestępstwach. Na plus jest ostatnia opowieść pokazująca, że samo zniesienie celibatu to tylko pozorne rozwiązanie problemów.
Można przeczytać, żeby dotrzeć do części prawdy, ale to za mało.

Zacznijmy od minusów. Książka zawiera w sobie kilka niewiarygodnych źródeł. Np. Badania profesora Baniaka, które są przynajmniej kontrowersyjne. Trudno potwierdzić prawdziwość opisanych w niej historii. Mimo tego jej treść jest cenna. Po pierwsze - daje pole do wypowiedzi ofiarom. Po drugie - pomaga uświadomić sobie, że kapłaństwo to zawód. Zwraca uwagę na problem normalizacji niemoralności duchowieństwa. A jaki jest główny wniosek? Należy zdjąć księży z piedestału i zrównać ich z innymi ludźmi.

Przeczytałam...
Książka mnie nie zaskoczyła w żaden sposób. Bardziej mogłabym powiedzieć, że mnie obrzydziła. Nie mam na myśli odejścia księży z kościoła dla kobiety, czy homoseksualizmu, ale np. często pojawiające się akty pedofilii... Nie chcę wypowiadać się o tym jakie jest moje zdanie na temat księży i tego co dzieje się w kościele. Ale wszystkim, których interesują takie tematy polecam tę książkę. Natomiast dla osób, które czują niedosyt po przeczytaniu tego reportażu, polecam serię trzech książek "Byłem Księdzem". Tam również byli kapłani opisują swoje historie i ukazują co tak naprawdę dzieje się wokół nas 📿

Przeczytałam...

Celibat. Temat rzeka, temat monument, stary temat, który dzięki kilku niejednoznacznym wersetom z Biblii oraz chciwości dostojników kościelnych wszedł na stałe do kanonu i życia duchownych. I chociaż mamy średniowiecze dawno za sobą, na kazaniach mówi się jedynie o zniesieniu… cierpienia. Nie wierzę w to, że będzie inaczej, a sama likwidacja celibatu wydaje się dla mnie tak samo realna, jak zjednoczenie obu Korei. Temat niby wisi gdzieś w eterze, zostaje co jakiś czas pozornie poruszony, ale nic poza tym. Tymczasem liczba osób, które wchodzą z tym wszystkim w kolizję, powiększa się z każdym kolejnym dniem, miesiącem, rokiem, dziesięcioleciem, stuleciem.

I właśnie w tym kierunku poszedł Marcin Wójcik. Skupił się po prostu na ludziach i na ich interesujących historiach… i tyle. Autor dał im się wypowiedzieć na swój własny sposób, bez oporów, bez owijania w bawełnę i bez literackiego upiększania. Intymnie, podejrzanie szczerze. Niektórzy zauważyli, że więcej w tym reportażu „opowieści o miłości i pożądaniu”, jak samego „celibatu”. Jednak trzeba też zauważyć, że ostatecznie wszystko się do jednego sprowadzało. Jedni mogą go zignorować, inni po swojemu interpretować, jeszcze inni mogą widzieć w nim dar czy formę samo ofiarowania. Ostatecznie celibat zostaje z kimś albo do śmierci, albo dopóki nie odejdzie z kapłaństwa.

Czy byłoby lepiej, gdyby zniesiono celibat? Myślę, że odpowiedź nie jest wcale taka prosta. Po pierwsze sam celibat nie jest odpowiedzialny za całe zło kościelnego świata, co na przykład dosyć jasno pokazała ostatnia opowieść z książki. Po drugie zawsze pojawia się pytanie: i co dalej? Na pewno nie rozwiązałby nagle wszystkich patologii i problemów, z którymi boryka się w ostatnich latach Kościół, ale to raczej wątpliwe, gdyby ten krok utworzył kolejne (oczywiście poza ekonomicznymi i logistycznymi). No, ale do tego potrzeba oczywiście ogromnej determinacji, odwagi i wielu innych cnót, z których Kościół nie słynie.

Warto, zwłaszcza jeśli jeszcze ktoś ma jakieś złudzenia co do polskiego, i nie tylko, kościoła.

Bóg jeżeli założymy wogle że istnieje ktoś taki, stworzył człowieka z popędem seksualnym dzięki któremu przetrwaliśmy tyle lat. Celibat jest pogwałceniem potrzeb, pragnień i popędów z którymi się rodziny, musi skutkować dewiacjami, tragediami co pokazuje ta książka, polecam !