Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu

Każdy niesie swój krzyż

"Celibat" Wójcika to zbiór historii związanych z księżmi i pożądaniem - czasem mocno, a czasem luźniej powiązanych. Znajdziemy więc tu "tradycyjne" historie o księżach mających na boku kobiety, czasami i dzieci, oraz o tych, którzy dla kobiet zdecydowali się porzucić kapłaństwo. Oczywiście, autor nie ogranicza się tylko do relacji damsko-męskich, poznamy więc i historie homoseksualnych księży - i tych próbujących w ukryciu tworzyć związki, i tych, co rozładowują napięcie, szukając przygód na jedną noc. To opowieści o miłości, pożądaniu, relacjach opartych tylko na przyjemności, pojawia się też temat pedofilii, choć ten u Wójcika schodzi na dalszy plan. Ciekawe są historie z seminarium, gdy młodzi mężczyźni uczą się, jak określać celibat (brak ślubu, brak seksu, brak miłości? - nie każdy patrzy na to tak samo),jak kościół podchodzi do radzenia sobie z fizycznością u członków własnej organizacji. Nie zabrakło tu też wypowiedzi księży, którzy celibatu się trzymają i uważają go za rzecz dobrą i potrzebną. Przyznam, że niewiele z zamieszczonych tu historii mnie zaskoczyło, ale były ciekawe, dobrze się je czytało, stanowiły fajną, całkiem spójną całość.
Niestety, obok tych opowieści brakowało mi tu czegoś, co sprawiłoby, że "Celibat" stałby się porządnym reportażem. Po pierwsze, dobrze ułożonej historii samego celibatu - ten temat się przewija, ale naprawdę mało co idzie się z książki Wójcika o nim dowiedzieć. Tutaj zdecydowanie bardziej polecam "Dzieci księży" M. Abramowicz. Po drugie, do opowiedzianych historii brakowało mi jakiejś konkluzji, sensownego podsumowania - najlepiej uzupełnionego badaniami i statystykami. Rozumiem, że autor postawił w swojej książce głównie na ludzkie doświadczenia, na wypowiedzi swoich bohaterów, ale w tym przypadku mam poczucie, że to jednak trochę za mało. Po lekturze pozostaje jednak niedosyt ;).

Dość naiwna próba poprawienia wizerunku księży katolickich. Miała pewnie wywołać współczucie i zrozumienie dla tych ludzi, ale w zderzeniu z faktami, argumenty autora nie mają racji bytu. Tak, FAKTAMI: https://mapakoscielnejpedofilii.pl/

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetnie napisany reportaż ukazujący różne strony tematu. Bardzo szybko się czyta.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lektura skłania do refleksji na temat celibatu wśród księży. Świetne pierwsze rozdziały.

Zastanawiało mnie jedynie niekiedy, w jaki sposób autor zdobył na tyle zaufania rozmówców/rozmówczyń, że podzielili się oni z nim tak intymnymi, często dla nich wstydliwymi historiami. Zabrakło szerszego wyjaśnienia tej kwestii, chociażby we wstępie. Myślę, że wtedy pozycja zyskałaby wiarygodności wśród sceptyków.

Świetnie skonstruowany reportaż na temat wciąż żywy w dyskusjach. Autor przytacza prawdziwe historie, nie tylko z punktu widzenia księży (również prawosławnych) ale ich kobiet, żon, rodziny, znajomych. Podaje źródło celibatu i jego rozwój przez wieki, przytacza rożne poglądy na ten temat. Realistycznie, rzeczowo, bez oceny i nadęcia. Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Brutalnie szczery reportaż o celibacie, prawdziwym życiu księży i ministrantów. Książka opowiada o losach ludzi z krwi i kości, ich głębokiej wierze, ale też o drugiej stronie, niepewności, braku wiary, pożądaniu i zakłamaniu kościoła, biskupów.
Bardzo ciekawa, czyta się jednym tchem, otwiera oczy na różne strony celibatu.
Serdecznie polecam!

Bardzo ciekawa, czyta się jednym tchem, otwiera oczy na różne strony celibatu.
Serdecznie polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Muszę przyznać, że była to najmocniejsza książka w tej tematyce, jaką kiedykolwiek przeczytałam. Szczera, mocna i szokująca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Luźne historie o zepsutych księżach bez żadnej puenty.

Luźne historie o zepsutych księżach bez żadnej puenty.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Podobała się. Może dla tego że potrzebowałem czegoś lżejszego. Idealna książka na wakacje. Pasuje idealnie przy leżaku i do osób, którym znudziły się na wakacjach kryminały i romanse. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka była dobra, jednak w ogólnym rozrachunku nie wnosi nic do tematu, bo przeczytać można tam dokładnie to co już powszechnie wiadomo

• 2017
  • Reportaż