Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle

Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu

Zmartwychwstali spadkobiercy, sfałszowane dokumenty, sprytni biznesmeni skupujący roszczenia za 50 złotych, kurator z Karaibów, urzędnicy z zarzutami, rzutcy prawnicy, bezwzględni „czyściciele kamienic” – to jedynie wierzchołek góry lodowej pod nazwą „reprywatyzacja Warszawy”. Ta książka to nie tylko zbiór spraw kryminalnych i zapis dziennikarskiego śledztwa, ale także opis mechanizmów, które świadczą o największych patologiach i słabościach polskiej transformacji.

Iwona Szpala i Małgorzata Zubik, dziennikarki "Gazety Wyborczej", za cykl o reprywatyzacji otrzymały m.in. nagrodę Grand Press, Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego i Nagrodę im. Dariusza Fikusa.

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie powinna obchodzić wszystkich, a długo nie interesowała właściwie nikogo poza lokatorami brutalnie czyszczonych kamienic. Działo się tak głównie dlatego, że mechanizmy prawne, które stoją za przejmowaniem kamienic, są skomplikowane. Trudno nie zgubić się w gąszczu nazwisk, spółek krzaków, przedwojennych właścicieli i ich powojennych spadkobierców. Na to wszystko nakładają się kuriozalne przepisy. To środowisko idealne do uprawiania zorganizowanego bezprawia. Autorki nie tylko się w tym wszystkim nie gubią, ale też potrafią reprywatyzacyjny skandal, jeden z największych w III RP, objaśnić tak, że czytelnikowi włosy stają dęba. Jak to wszystko było możliwe? Dlaczego nie reagowaliśmy? Ta książka obciąża wszystkie polskie rządy od 1989 roku i wszystkich prezydentów stolicy. Politycy i urzędnicy nie zrobili nic, by proces reprywatyzacji okiełznać, wielu pomagało czyścicielom. W tym sensie mają na rękach krew Jolanty Brzeskiej, zabitej działaczki lokatorskiej, a na sumieniach krzywdę dziesiątek tysięcy ludzi. Ale „Święte prawo" przywraca też wiarę w moc dziennikarstwa rozumianego jako praca powolna, drobiazgowa, dociekliwa, ale dająca na końcu powalający efekt.
Filip Springer

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl/PRAWO/pr/-swiete-prawo--...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Mona | 2019-04-23

Jedna z lepszych książek literatury faktu jakie ostatnio czytałam. Autorki z detalami opisują poszczególne warszawskie kamienice i losy ich kolejnych właścicieli od czasów przedwojennych do chwili obecnej. Proces dzikiej reprywatyzacji jest opisany szczegółowo ale nie nudno. Wątki historyczne związane z wojną i przemianami tuż po niej są bardzo skrupulatnie wybadane i przekazane czytelnikowi w przystępny sposób. Zdjęcia także były pomocne i pozwalały zobrazować o czym mowa.

Bardzo dobra reporterka robota, polecam.

mexicolife | 2019-04-17
Na półkach: Przeczytane, Reportaż, 2019
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Książka ukazująca w pełni bezmiar absurdu systemu prawnego w Polsce. Opowieści poszkodowanych w wyniku nacjonalizacji szokują i smucą - nie dość że państwo pozbawiło setki ludzi ich majątków to na dodatek później pozwala na zawłaszczanie ich przez wszelkiej maści hieny, oszustów, fałszerzy i uzurpatorów. I bezradnie rozkłada ręce bo pogubiło się w meandrach niespójnych przepisów i dekretów.
Przygnębiająca elegia o...kamienicy polskiej.

Jadwiga | 2018-10-12

Cudowny reportaż. Wyśmienicie skonstruowany i napisany. Każda historia opatrzona fotografiami.Wzruszają i przerażają.
Podchodzę do tematu bardzo osobiście.Mieszkając w starej kamienicy doświadczyłam przejęcia przez ponoć spadkobierców właściciela.A po iluś latach dom z lokatorami został sprzedany.Poza podwyżkami czynszu i małymi niedogodnościami nie ucierpiałam zanadto ale niepewność jutra towarzyszyła bezustannie.Przeżywałam konflikt sąsiadki z właścicielem,który upatrzył sobie jej mieszkanie dla swoich bliskich.Po latach walki przegrała na polu finansowym.Wyprowadziła się.Jakiś czas po niej, po 24 latach opuściłam dobrowolnie jakby mój lokal mieszkalny.

Doweyko | 2018-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Bardzo ciekawa książka o reprywatyzacjach w Warszawie. Jest to jednocześnie książka o historii, o powojennych losach ludzi i kamienic i związanych z nimi, często wieloletnich, aferach. Historia, polityka, kryminał, komedia (?), dramat, wszystko w jednym. Szczególnie ciekawa będzie dla warszawiaków, gdyż omawiane są konkretne adresy po jednej i drugiej stronie Wisły.

Pryznam, że pod koniec książka zaczęła troszkę tracić na ciekawości; zaczęły się powtarzać te same schematy i osoby, łatwo było się też pogubić w tych wszystkich turach urzędowych i sądowych. Niemniej jednak polecam!

panna_uriana | 2018-07-09

Bardzo rzetelna, ważna i świetnie skonstruowana książka, którą czyta się jak błyskotliwy kryminał. Już na samym początku pozytywnie zaskoczyła mnie sposobem narracji. Autorki szeroko nakreślają historię zreprywatyzowanych budynków, nie zapominając o wojennych losach ich właścicieli. Dzięki temu otrzymujemy nie tylko reportaż społeczny dotyczący reprywatyzacji i działania urzędów oraz sądów, ale też historię Warszawy. Jestem pod wrażeniem szczegółowości opisów i mrówczej pracy, którą musiały wykonać reporterki. Na plus są też zdjęcia zreprywatyzowanych budynków - z czasów wojny i współczesne - oraz ładne wydanie książki.

Mój ulubiony cytat oddającą istotę reprywatyzacji. (ss. 176-177):
- Nie jesteśmy w stanie niczego odzyskać, to jest droga przez mękę.
- Może brakuje dokumentów?
- Nie brakuje. Po prostu w Warszawie normalny człowiek nie jest w stanie tego zrobić. Dzieje się dokładnie to, co panie opisały, cały system odzyskiwania nieruchomości został zmonopolizowany.
To znaczy?...

Golradirr | 2018-04-21
Na półkach: Przeczytane, Reportaż
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Bardzo dobry reportaż, który można przeczytać jednym tchem. Zdecydowanie temat książki dodaje jej rumieńców i czytelnik jak najszybciej chce poznać kulisy tak popularnej dziś warszawskiej reprywatyzacji. Forma tego reportażu bardzo mi się podoba. Odzielna historia zawarta w oddzielnym rozdziale, opisana bardzo rzetelnie. Każdy rozdział to przede wszystkim kulisy reprywatyzacji (nazwiska, powiązania, absurdalne oszustwa) poprzedzone wstępem historycznym. Wstęp historyczny to nie tylko treść, ale także fotografie starej przedwojennej Warszawy. Muszę przyznać, że powiązania (wręcz mafijne) opisane w tej książce są tak skomplikowane, iż dodałbym do wydania mapę powiązań reprywatyzacyjncych, która jako podsumowanie na pewno rozjaśniła by czytelnikowi, kto rozdawał karty i ponosi odpowiedzialność za warszawskie oszustwa. Tak czy tak, książka natchnęła mnie do poznania historii stolicy. Dzięki niej dowiedziałem się jakim barwnym miastem była przedwojenna Warszawa. Polecam ten reportaż!

corgi | 2018-01-09

"Normalna działalność biznesowa - wyjaśnia mecenas Muszyński - jedni pieką chleb, inni produkują rowery, pan Marcinkowski rewindykuje roszczenia"

Afera reprywatyzacyjna to jeden z najgorętszych tematów ostatnich lat. Autorki przybliżają jej kulisy, opisują zawiłości prawne i historyczne w możliwie jak najprostszy sposób tak, by każdy mógł zrozumieć skąd wzięły się dzisiejsze problemy z reprywatyzacją.

Jarek1983 | 2018-01-08
Przeczytana: 10 grudnia 2017

A to Polska właśnie.

Iwona Szpala i Małgorzata Zubik, dziennikarki "Gazety Wyborczej", wykonały kawał rzetelnej pracy. Odgrzebując wszystkie, dostępne dokumenty postarały się stworzyć panoramę najgłośniejszych spraw warszawskiej reprywatyzacji. Podziwiam powściągliwość obu autorek, żeby nie grzmieć w co drugim zdaniu. Gniew szybko przeradzał się w niedowierzanie (i odwrotnie) w trakcie lektury, a tu obie dziennikarki musiały trzymać pion i fachowość. Spisały się znakomicie opisując rzetelnie historię kamienic. Każdy rozdział to opowieść o innym adresie na mapie Warszawy. Książkę jednak rozpoczyna przypomnienie z historii czym faktycznie był dekret Bieruta z 1945 roku.

Teksty zawarte w książce są jasne i precyzyjne. Nawet kiedy wchodzimy w gmatwaninę przepisów, zawiłości pracy urzędników miejskich, to autorki starają się wykładać te historie w sposób zrozumiały. Dzięki takiej precyzji lepiej możemy zrozumieć mechanizm całej reprywatyzacji. Książka dotyka historii jeszcze nie...

czytankianki | 2017-09-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 września 2017

Ogrom pracy, jaki autorki książki włożyły w śledztwo, jest imponujący. Niestety tego samego nie można powiedzieć o urzędnikach warszawskich i to chyba najbardziej bulwersuje w całej aferze. Dobrze się stało, że dziennikarskie dochodzenie odbiło się wreszcie szerokim echem.

Oprócz kilkunastu dość szczegółowo opisanych przypadków nieuczciwej reprywatyzacji czytelnik ma szansę poznać historię kilku stołecznych willi i kamienic, o życiorysach ich właścicieli nie wspominając. Chwilami można się pogubić w nazwiskach i powiązaniach pomiędzy bohaterami afer, ale to tylko świadczy o skali przekrętów i pomysłowości kupców roszczeń.

Agnieszka Baumgart | 2017-08-21

Czyta się jak niezły thiller!