Morderca przychodzi przed północą

Okładka książki Morderca przychodzi przed północą Stefan Lemar
Okładka książki Morderca przychodzi przed północą
Stefan Lemar Wydawnictwo: Labirynt kryminał, sensacja, thriller
Labirynt
1960-04-02
1960-04-02

Hania Mirska (narzeczona Romana) i Roman Ilecki (w pierwszej książce student a w drigiej już młody lekarz) to świetna para detektywów amatorów dwóch powieści kryminalnych Stefana Lamera: Człowiek w Samochodzie, oraz Zbrodnia przychodzi przed północą. Książki zostałty wydane rok po roku w 1959 i 1960r. W pierwszej obie postacie przy pomocy przemiłego sierżanta milicji Henryka Rożniaka. poszukują mordercy, który upozorował wypadkek samochodowy. W drugiej natomiast para detektywów rozwiązuje sprawę morderstwa.
Świetne pełne dowcipu, znakomitych dialogów i całkiem niezłych ntryg kryminalnych powieści. Obie bez wątpienia napisane bardzo dobrym językiem wszak autor był filologiem polskim. Na tle kryminałów wydawanych w labiryncie, gdzie rządziła Kłodzińska, Litwin, Korkozowicz są pewnym ewenementem ze względu na literacki język, zgrabne, barwne opisy scen z życia bohaterów a także zwyczajow ludzi z miast pod koniec lat 50. Obie powieści naprawdę żyją swoim światem. Można to poczuć. Po prostu to się przeżywa. Ten kawałek historii powraca. Bije z tych książek podobne ciepło jakie odczuwałem czytając Pana Samochodzika.
Trudno zrozumieć dlaczego obie poztcje zdają się zapomniane, nieobecne, co zresztą widać po tutejszych wpisach. Wypadałoby to zmienić, więc proszę czytać i jeszcze raz czytać. Polecam. To na pewno 1 liga kryminałów prosto z PRLu o niebo lepszych niż te pisane współcześnie.

Stefan Lemar (Marian Bielecki) jest też autorem Bakteri 0,78, która jest pierwszą powojenną powieścią fantastyczno - sensacyjną,. Ale to już inna historia.

• MJ5
  • Kryminał, sensacja

Dodaj cytat z książki Morderca przychodzi przed północą