Dworce Chaosu

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Kroniki Amberu (tom 5)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Courts of Chaos
Roger Zelazny, Oberon, Amber, Corwin
nar

Oberon przed śmiercią przekazuje za pośrednictwem Dary ważną wiadomość. Wysyła też swego syna, księcia Corwina, aby powstrzymał Chaos, który zagraża nie tylko Amberowi, ale i wszystkim cieniom. Rozpoczyna się wyścig z burzą nadciągającą z północy i niosącą zagładę. Corwin uzbrojony w Klejnot zmaga się z licznymi przeciwnościami, starając się jednocześnie dowiedzieć, kto z jego rodzeństwa okazał się zdrajcą. Usiłuje również wykreślić nowy Wzorzec, aby w ten sposób powstrzymać niebezpieczeństwo grożące ze strony Dworców Chaosu. Chociaż ginie główny przeciwnik, walka nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Na arenie zmagań pojawiają się nowi bohaterowie...

ira | 2014-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 października 2014

Słabe, bo zwyczajnie nudne.
Ten tom prowadzi do końca intrygi, ale tak kamienistą drogą, że nie raz miałam ochotę przerwać lekturę.
Nie wiem, co jest w kolejnych pięciu tomach cyklu, ale po tej części odeszła mi ochota, żeby to sprawdzać.

Kryanka | 2016-01-04
Na półkach: Serie, Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Nuda. Cztery piąte książki Corwin jedzie do Dworców Chaosu, przy czym nie wie nawet po co. Tylko krajobrazy zmieniają się wokół niego, a on rozmyśla o końcu świata. Uwielbiam Corwina i podziwiam talent autora do opisywania podróży przez Cień, i zakończenie znów było emocjonujące, ale na razie robię sobie przerwę od serii. Zwłaszcza, że przygoda się skończyła, a nowa jest słabo zarysowana.

Mamerkus | 2016-10-20
Przeczytana: 20 października 2016

Perony mizerii. Słabiutkie zakończenie kiepskiego cyklu o Corwinie, który przypominał sinusoidę, gdzie najlepszy był tom trzeci. "Dworce chaosu" mają ledwie ponad 100 stron (w wydaniu zbiorczym), a męczyłem się z nimi niemiłosiernie. Wizja chaosu Zelazny'ego, to banalna wędrówka Corwina, w stylu Robinsona Cruzoe, do tytułowych Dworców. Bez polotu, pomysłu, chyba też większej chęci na pisanie. Zelazny mógłby buty czyścić Dukajowi i jego wizji adynatosów w "Innych pieśniach".
Zelazny osiąga tutaj wyżyny indolencji twórczej, sam świat przedstawiony jest niespójny wewnętrznie, bohaterowie niewiarygodni w swoich przemianach, fabuła nudna, toporna i pozbawiona większego sensu, jak marsze KOD-u.
Zrobię sobie teraz przerwę przed cyklem o Merlinie, może będzie lepszy, będzie to jednak trudne przy tak kiepsko rozpisanym świecie przedstawionym.

Grisznak | 2014-12-17

Jak dla mnie słabsze od reszty. Pierwsza połowa przegadana, zaś zakończenie takie mocno ucięte. Autor ewidentnie miał problem z bohaterkami i nie wiedział, co zrobić z tymi, które jakoś były związane z Corwinem, więc wybrał najgorsze bodaj rozwiązanie. Przyznaję, rozczarował mnie koniec tego cyklu.

Carpenter | 2015-11-10

Zdecydowanie najlepszy cykl Zelaznego. Mam pierwsze polskie wydanie, ale po 20 latach z ogromną przyjemnością wróciłem do Amberu - tym razem przesłuchałem audiobooka.

Michał Weręgowski | 2016-03-09
Przeczytana: 2016 rok

Klasyka gatunku, przełomowe dzieło - to już wiemy. Jednak ponad 40 lat po powstaniu cyklu, można powiedzieć, że to przyjemne, niewymagające pozycje do przeczytania "na raz". Książka dobra, ale czy ją polecam? Jak masz ochotę i lubisz fantasy to pewnie będziesz się dobrze bawić, ale jeśli sobie odpuścisz to wiele nie stracisz.

Kassie | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Jak dla mnie ten tom jest nudny. Większa połowa przegadana, moim zdaniem to niepotrzebne lanie wody. Właściwie nic się nie działo. Połowę z tego można by po prostu usunąć. Dopiero pod koniec coś się działo. Ten tom zmęczyłam.

Wojciech | 2014-01-11
Przeczytana: 08 stycznia 1996

Od tego cyklu poznałem R. Zelaznego i zacząłem jednocześnie uwielbiać jego twórczość.

Michal Taror | 2011-12-20
Przeczytana: 06 kwietnia 2010