Znak Chaosu

Okładka książki Znak Chaosu Roger Zelazny
Okładka książki Znak Chaosu
Roger Zelazny Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Kroniki Amberu (tom 8) fantasy, science fiction
Kroniki Amberu (tom 8)
Piotr W. Cholewa
Amber powieść amerykańska

Merlin w krainie czarów.

Merlin w krainie czarów.

Bardzo dynamiczne przygody głównego bohatera. Trochę polityki, trochę akcji, w miarę to wszystko powiązane. Troszeczkę czasami brakuje konceptu na płynne przejście do następnych przygód, ale nie umniejsza to wartkiej akcji książki.

Chyba najciekawsza jak dotąd. Całość na pewno podoba mi się bardziej niż pierwsze 5 tomów z Corwinem, chociaż sam Corwin był ciekawszy i lepiej napisany jako bohater. Merlin jest w dalszym ciągu nijaki, a w dodatku często naiwny i nie grzeszy inteligencją.

Kolejna część cyklu Kroniki Amberu nie zawodzi. Akcja jest szybka i co chwila jesteśmy zaskakiwani tym co się dzieje albo tym kim okazują się bohaterowie gdyż często zmieniają się ich motywacje, kierunki działań, zawierane sojusze i cele wrogich aktów. Jak już wspomniałem we wcześniejszej recenzji II część Kronik Amberu, w których głównym bohaterem jest Merlin wydaje się ciekawsza gdyż większą rolę odgrywa magia. I jeszcze jedno spostrzeżenie, poszczególne części są krótkie. Tak naprawdę to mamy dwa konkretne tomy zawierające Kroniki Amberu, a każdy z nich można by porównać do jednego z tomów cyklu Jordana czy Eriksona, z tym że całe tamte sagi miały takich tomów po ok. 10. W każdym razie ponownie mi się podobało i do końca pozostały już tylko 2 części.

Następny tom, który zaczyna się od uwięzienia Merlina. Tym razem zostaje uwięziony w świecie Alicji z Krainy Czarów. Ląduje w barze, gdzie drinki serwuje Szalony Kapelusznik, pojawia się i znika Kot z Cheshire. Wszystko staje się płynne jak pod wpływem narkotyków. Nie jest to jednak bezpieczna kraina, Merlin zostaje zaatakowany. Ucieka z tej krainy, ale powrót do Amberu będzie najeżony różnymi niebezpieczeństwami. Niestety nie będzie miał okazji na wypoczynek. W Amberze też dużo się dzieje i Merlin zostaje wciągnięty w te wydarzenia. Chociaż może ośrodkiem tych niepokojów jest sam Merlin? Musi stanąć do konfrontacji w Twierdzy Czterech Światów. Merlin jest zmuszony szukać sprzymierzeńców wśród swoich dotychczasowych wrogów. Udaje mu się poznać, kim jest Mag w masce i będzie zszokowany. Poznaje też sekrety Dworców Chaosu i przyszłość Merlina nie rysuje się miłych barwach. Czy jedynym sprzymierzeńcem zostanie jego superkomputer?

Zauważyłam, że autor lubi kończyć w nieodpowiednim momencie. Jest niczym polsat. Chociaż w sumie nie wiem, czy się nie powtarzam.
Motyw z Alicji jest całkiem spoko, chociaż się tego tutaj nie spodziewałam.

Motyw z Alicji jest całkiem spoko, chociaż się tego tutaj nie spodziewałam.

Kolejne czesci Kronik Amberu przeczytane! 😁 Tym razem historia zostaje przedstawiona z punktu widzenia Merlina, syna Korvina i ksiezniczki Chaosu. Co tutaj sie nie dzieje. Czasami mialam wrazenie, ze to poplatanie z pomieszaniem, ale czyta, a raczej slucha (w moim przypadku) sie swietnie. Ogromnym plusem tej serii sa bohaterowie, ktorzy maja swoje zle strony (kto by nie mial, zyjac wieki, majac sile kilku mezczyzn i szybko regenerujace sie cialo),ale daja sie lubic i bardzo szybko sie do nich przywiazujemy (dlatego wkurzylo mnie znikniecie Korvina na tak dlugo) 😡😂.
Polecam!

#rogerzelazny #atutyzguby #krewamberu #znakhaosu #rycerzcieni #ksiazehaosu #kronikiamberu #amber #chaos #thechroniclesofamber #fantasy #52bookchallengepl

Świetna

Świetna

Ciąg dalszy przygód Corwina i rodzinki, teraz także jego osobistej.

Ciąg dalszy przygód Corwina i rodzinki, teraz także jego osobistej.

Od tego cyklu poznałem R. Zelaznego i zacząłem jednocześnie uwielbiać jego twórczość.

• Roger Zelazny
  • Audiobooki