Voyage d'hiver

Tłumaczenie: Edmond Raillard
Wydawnictwo: Actes sud
6 (2 ocen i 0 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
1
8
0
7
0
6
0
5
0
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Viatge d’hivern
data wydania
ISBN
9782330073176
liczba stron
304
kategoria
Literatura piękna
język
francuski
dodał
Galahad

Quatorze nouvelles indépendantes et pourtant intimement liées par l’auteur de "Confiteor", où l’on retrouve sa manière de fouiller les manifestations du mal, de l’amour, du destin et de ses mauvais tours.

 

źródło opisu: http://www.actes-sud.fr/catalogue/litterature/voyage-dhiver

źródło okładki: http://www.actes-sud.fr/catalogue/litterature/voyage-dhiver

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (822)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 719
Na półkach: Przeczytane

„Podróż zimowa” to zbiór czternastu opowiadań katalońskiego mistrza prozy. Przestawione historie powstawały i dojrzewały na przestrzeni wielu lat. Najstarsze zostało napisane już w 1982 roku, całość jednak, po wielokrotnej redakcji i adaptacji, w finalnej wersji ukazała się w 2000 roku. Tytuł zbioru w sposób bezpośredni odwołuje się do cyklu pieśni skomponowanych przez Franza Schuberta (wybitnego kompozytora romantycznego, dwunastego z czternaściorga dzieci nauczyciela z Wiednia), poematu Wilhelma Müllera pod tym samym tytułem, jak również do utworów Bertolucciego. Sieć odniesień jest więc rozległa, tak jak panoramiczne są w tej książce wszelkie relacje i więzi.

Jaume Cabré udowadnia tym zbiorem, że zabawy konwencją oraz mieszanie stylów równie dobrze sprawdzają się w opasłych tomach, jak i miniaturach. „Podróż zimowa” stanowi ewolucyjne w swej strukturze dzieło przenikające wiele zagadnień życia. To polifoniczna narracja pozostawiająca w czytelnikach poczucie artyzmu, ale także...

książek: 6674
allison | 2018-05-24
Przeczytana: 20 maja 2018

Jaume Cabre należy do moich ulubionych prozaików, więc sięgnęłam po jego opowiadania z wielkim zainteresowaniem, tym bardziej, że dotychczas miałam okazję poznać tylko jego powieści.

Szybko przekonałam się, że pisarz doskonale sprawdza się również w krótszych formach. Najpierw chciałam sobie te opowiadania dozować, czytając jedno dziennie - nie udało się, pochłonęłam całość w dwa dni, gdyż nie mogłam oderwać się od lektury.

Każde z opowiadań to małe dzieło. Autor pracował nad zbiorem kilkanaście lat, o czym mówi w posłowiu, i trzeba przyznać, że widać, jak bardzo cyzelował każde słowo; nie ma tu niepotrzebnych zdań, każdy fragment jest dopracowany i to pod każdym względem, zarówno treściowym, jak i stylistycznym.

O czym są opowiadania z "Podróży zimowej"?
Trudno przedstawić ich zawartość oraz odczucia po lekturze w krótkim tekście, gdyż na ten temat można byłoby napisać oddzielną książkę.
Na mnie największe wrażenie zrobiły utwory o tematyce wojennej, zarówno dotyczące...

książek: 2462
jatymyoni | 2018-10-28
Przeczytana: październik 2018

„Podróż zimowa” jest tytułem książki, a także cyklu pieśni Franza Schuberta. Myślę, że oba te dzieła mają nam uprzyjemnić długie zimowe wieczory i wzbudzić w nas refleksje. Oprócz tytułu według mnie mają podobną strukturę. Każda z pieśni może być śpiewana oddzielnie, ale tworzą cykl, czyli temat muzyczny, który w jednej pieśni jest główny, pojawia się w innych pieśniach jako tematy poboczne. Można też odkryć w tych pieśniach wspólne obrazy, odniesienia i motywy. One wszystkie są połączone wspólną nicią, gdyż jest to cykl, a nie zbiór pieśni. To samo odnosi się do książki, to nie jest zbiór opowiadań, ale cykl opowiadań powiązanych między sobą niewidzialną nicią, majstersztyk. Każde z opowiadań ma swojego bohatera, ale pojawiają się na drugim planie bohaterowie innych opowiadań, tak jak odniesienia do muzyki, literatury, a także obrazy. Szukanie niteczek łączących poszczególne opowiadania jest świetną zabawą. Każdy z bohaterów jest na swój sposób genialny, jak i przeklęty. Czy to...

książek: 405
Łukaszo | 2018-07-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Każdy koniec był jednocześnie początkiem. Przez zimowy pejzaż przejeżdżała katarynka. Jej dźwięki przywracały do życia skute mrozem otoczenie i zdawały się opowiadać zapomniane historie. Muzyka płynęła z głębi grającego pudła i napełniała wsłuchujących się w nią nadzieją. Po srogiej zimie zawsze przychodzi ocieplenie, a te zdawało się wzrastać w miarę nasilania dźwięków. Katarynka powoli kończyła swoją podróż, a zima wkoło zamarła swej białej powłoce, niczym na obrazie malarskiego mistrza.

Jaume Cabre to zdecydowanie moje odkrycie roku. Miałem przyjemność obcowania z literaturą na światowym poziomie, pełną przepięknego, plastycznego języka i wspaniałym warsztatem pisarskim. Pomimo tego, iż jest to zbiór opowiadań, wszystkie historie posiadały tutaj ukryte połączenie. Jakaś niewidzialna nić stworzona przez autora...

książek: 916
adb | 2018-05-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 maja 2018

PRZEDPREMIEROWO - książka ukaże się 9 maja nakładem wydawnictwa Marginesy.

"Podróż zimowa" to 14 opowiadań, które powstały w 2000 r. Poprzedziły "Wyznaję" i "Głosy Pamano" i można w nich odnaleźć elementy wspólne z obydwiema późniejszymi powieściami. Wielbiciele Jaume Cabre będą zachwyceni.

Podobnie jak w późniejszych powieściach dominuje pytanie o to, kto jest kim. Poszczególne wątki, pojawiające się w jednym opowiadaniu, powtarzają się zupełnie gdzie indziej. Postaci wracają w nowych wcieleniach, w innym czasie i przestrzeni. Podobnie wędrują przedmioty. Ta względność czasu i miejsca jest grą prowadzoną z czytelnikiem, zaproszeniem do zabawy, śledzenia wątków, motywów, przedmiotów, muzyki.[...] odkrywanie powiązań i kontynuacji tematów jest świetną zabawą. Czasem prostą [...] czasem bardziej skomplikowaną, kiedy autor celowo myli tropy i postaci. [...] Cabre oszukuje czytelnika. Wprowadzone mistyfikacje są echem relatywizmu czasu. Plany czasowe i przestrzenie mieszają się,...

książek: 547
Jeżynka | 2018-08-29
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Każda kolejna przeczytana książka Jaume Cabré uświadamia mi że mam do czynienia z mistrzem słowa i nastroju.
"Podróż zimowa" to zbiór opowiadań które powstawały kilkanaście lat: niektóre od razu przelane na papier, inne zaś dojrzewały latami ostateczny kształt przyjmując w momencie kiedy autor, jak sam twierdzi, czekał aż same wydobędą się z niebytu.

Jak kataloński pisarz znany z monumentalnych powieści które nierzadko liczą kilkaset stron poradził sobie w tak zwięzłej formie jaką są opowiadania?
Oczywiście po mistrzowsku bo "Podróż zimowa" to tylko z pozoru zbiór krótkich historii porozrzucanych na linii czasu które niewiele łączy.
Tak naprawdę to co spaja losy bohaterów których portretuje pisarz na przestrzeni wieków to sztuka: muzyka, malarstwo, literatura. To właśnie umiłowanie sztuki i to jak ogromny wpływ może mieć na losy jednostki w moim odczuciu jest esencją tej książki.

Jaume Cabré bawi się z czytelnikiem. Prowadzi go od opowiadania do opowiadania zostawiając wyraźe...

książek: 2129
Renax | 2018-07-03
Przeczytana: 28 czerwca 2018

Na każdą nową książkę katalońskiego mistrza czekam z niepewnością. Tym razem wydawnictwo Marginesy napisało, że są to opowiadania, a jak wiadomo w opowiadaniach wychodzi kunszt albo brak kunsztu autora. U nas w Polsce wydaje się książki Jaume Cabré nie po kolei, ale od ostatniej, najwybitniejszej, 'Wyznaję'. Potem były 'Głosy Pamano' itd. Sprawdziłam w anglojęzycznej Wikipedii i już wiem, że 'Podróż zimowa' czyli 'Viatge d'hivern' to tom opowiadań, które ukazały się w Barcelonie w 2000 roku, czyli po wielu książkach autora, ale przed tymi, które ja najbardziej cenię, czyli 'Głosami Pamano' i 'Wyznaję'.
Jak każdy wybitny pisarz, i Cabré ma swoje tematy, które w książkach zgłębia. A będzie to: sztuka i artysta, związek sztuki z dobrem i doskonałością, problem utraty dzieła sztuki, wpływ polityki na życie jednostki, łamanie tej jednostki przez aparaty władzy, wojnę, a ogólnie mówiąc, problem przeznaczenia człowieka w tym życiu.
'Podróż zimowa' to zbiór 14 opowiadań pięknych samych w...

książek: 5827
Fidel-F2 | 2018-09-13
Na półkach: Przeczytane

Podchodziłem do lektury z lekkim niepokojem, tym razem dostajemy zbiór opowiadań, wszystkie wcześniej wydane pozycje były powieściami. Opowiadanie to sztuka trudniejsza, autor ma mniej przestrzeni do narysowania świata, bohaterów, do przekazania myśli. Na szczęście obawy były bezprzedmiotowe. Bo chociaż to zbiór i w zasadzie każde opowiadanie może być traktowane oddzielnie, to rzecz nabiera urody dopiero jako całość. Bohaterowie, wydarzenia, zjawiska łączą się, zazębiają tworząc labirynt uzupełniających fabuł, znaczeń. Pojedyncze opowiadanie, samo w sobie nawet interesujące ale proste i z przesłaniem jednowymiarowym, okazuje się elementem bez którego obraz całości mocno by ucierpiał.

O czym tym razem pisze Cabré? Jak zwykle skupia się na człowieku i kondycji człowieczeństwa. Pokazuje jakie znaczenie dla pojedynczego człowieka mogą mieć drobiazgi i jak różnie mogą być odbierane przez różnych ludzi i jak często rozmaite problemy wynikają z tego, że nie dbamy o innych w tym...

książek: 583
Konrad Urbański | 2018-05-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 maja 2018

Podróż zimowa – czyli zbiór czternastu opowiadań Cabra – jest czymś, do czego autor nie przyzwyczaił swoich czytelników. Krótka narracja i nazwisko autora całkowicie do siebie, na pozór, nie przystają.

Jednak Cabre tą skromną objętościowo książką udowadnia, że umie nie tylko tworzyć gigantyczne narracje, pełne zarówno wielkich idei, „przeklętych problemów”, jak i szeregu bardziej przyziemnych, „ludzkich” pragnień, marzeń, opowieści.

Czternaście opowiadań – zamkniętych krótkim, ale wypełnionym treścią epilogiem – jest dowodem na to, że Cabre, jak go nie oceniać, prawdziwie jest erudytą. Tematy wysokie (Schubert, Bach) sąsiadują z tymi, które opowiadane są ze ściśniętym gardłem (Pamiętam, prosta i przejmująca opowieść o „ocalonym” z Treblinki chłopcu). Obok ciekawostek z pogranicza historii i fantazji (Oczy jak diamenty), pojawiają się również przejmujące miniatury (Testament) czy zabawy z konwencją kryminału (Pac!). Nie sposób pominąć też Kurzu, czyli opowiadania o… książkach....

książek: 520
wiesia | 2018-06-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Jaume Cabre to jeden z moich ulubionych autorów. Po pięciu powieściach byłam ciekawa, jak też sprawdzi się w innej formie.
Czułam jednak, że to znów będzie uczta duchowa i oczywiście tak jest.

Piękne, klimatyczne opowieści niby są oddzielne, mają swoje tytuły, a przecież po kilku z nich już wiem, że się łączą i przenikają.
Jak to częste u Cabre w roli głównej motywy muzyczne i literackie; Schubert, Bach, Sibelius, Ciceron i Bibia.
Niespieszna narracja, namiętności, tajemnice, których nie chce się zgłębiać do końca i w tym tkwi ich urok.

Bardzo ciekawy epilog, w którym głos zabiera sam Cabre i na koniec niezawodna jak zawsze tłumaczka Anna Sawicka z indeksem postaci, rekwizytów i innych tropów.

W pamięci na długo zachowam zwłaszcza opowiadanie "Winterreise", "Pamiętam", "Opus postumum" i "Kurz".

zobacz kolejne z 812 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Europejska Noc Literatury

Strefa Kultury Wrocław zaprasza na Europejską Noc Literatury – 9 czerwca we Wrocławiu na Przedmieściu Oławskim fragmenty współczesnej prozy europejskiej interpretować będzie dziesięcioro znakomitych czytających. Tematem 7. edycji Europejskiej Nocy Literatury będzie OBCY.


więcej
Patronaty tygodnia

Powrót do pracy po tylu dniach przerwy może okazać się trudny. Aby chociaż trochę złagodzić objawy przytłoczenia początkiem tygodnia, polecamy kilka gorących majowych premier. Oto nowe powieści Jaume Cabrégo, Michaela Chabona i Richarda Paula Evansa. Poniedziałki nie muszą być złe.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd