Po obu stronach mózgu. Moja przygoda z neuronauką

Okładka książki Po obu stronach mózgu. Moja przygoda z neuronauką Michael Gazzaniga
Okładka książki Po obu stronach mózgu. Moja przygoda z neuronauką
Michael Gazzaniga Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tales from both sides of the brain: A life in neuroscience.
Copernicus Center Press
2017-10-05
2017-10-05
Krzysztof Cipora, Anna Bereś
neurobiologia mózg neuronauka

Pozostałe książki autora, pomimo że napisane językiem naukowym, czyta się dobrze. Niestety ta, źle zredagowana i nudna autobiografia, to prawdziwa katorga.
Być może też nie najlepiej została przetłumaczona. Ale obawiam się, że przede wszystkim autor spłodził ją w przypływie autouwielbienia, nie mając zupełnie nic ciekawego do opowiedzenia. Szkoda, że tak dobre wydawnictwo, jakim jest Copernicus Center Press, postanowiło ją wydać, ponieważ zmyliło to moją czujność i kupiłam ją w ciemno, a teraz żałuję.

Książka nie na temat.Tytuł napisany wielkimi literami powinien być - Moja przygoda z neuronauką. Tytuł - Po obu stronach mózgu jest trikiem marketingowym. InformAcji na temat mózgu jest w książce może ze 30 stron na 500. Autor pisze głównie o spotkaniach towarzyskich naukowców, obiadach kolacjach, kupowaniu domów, o własnych chorobach, w tym prostaty, o organizacji i finansowaniu badań, budynkach w których badania się odbywają i tak bez końca. Autor np. zaczyna nowy rozdział od tytułu -Warstwy mózgu po czym rozdział poświęcony jest kolejnej przeprowadzce autora do jakiegoś nowego domu, gdzieś w połowie rozdziału pół strony informacji o mózgu i znowu obiady, kolacje, spotkania, znajomi, politycy. JUŻ DAWNO NIE CZYTAŁEM TAK STRASZLIWIE NUDNEJ KSIĄŻKI. STANOWCZO ODRADZAM

Michael Gazzaniga - ojciec neuronauki poznawczej, jeden z pionierów badań nad rozszczepionym mózgiem napisał własną autobiografię, a zarazem historię rozwoju badań nad mózgiem w ostatnich dziesięcioleciach. Po obu stronach mózgu. Moja przygodna z neuronauką to ponad pięćset stron historii nauki, spotkań z największymi naukowcami z wielu dziedzin. Anegdotki, wyjaśnienia, przybliżanie kolejnych wielkich postaci (Festinger, Premack, Ledoux i wielu innych). A jednak nie okazała się dla mnie zbyt porywająca. Odnoszę wrażenie, że spokojnie można było z wielu szczegółów doświadczeń i badań zrezygnować, lub je mocno skompresować do najbardziej przełomowych.
[...]
całość:

Książka ta jest autobiografią wybitnego neurokognitywisty Michaela Gazzanigi. Niestety sama treść książki jest bardzo chaotyczna. Zdecydowanie więcej można wynieść czytając "Kto tu rządzi - ja czy mój mózg? Neuronauka a istnienie wolnej woli" tego samego autora a niżeli samą autobiografię twórcy cognitive neuroscience.

Moja lewa półkula jest usatysfakcjonowana tą lekturą, natomiast prawa półkula odczuwa znużenie mocno rozciągniętą autobiografią.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe
  • Neuronauka
  • Neuro

Dodaj cytat z książki Po obu stronach mózgu. Moja przygoda z neuronauką