Neurolog i profesor Uniwersytetu Nowojorskiego, światowej sławy autorytetem w dziedzinie nauk medycznych. Poszukuje raczej biologicznych niż psychologicznych podstaw zrozumienia naszych emocji. Jest twórcą najbardziej wyczerpującego opracowania podsumowującego wyniki pracy mózgu w odpowiedzi na emocje, zwłaszcza strach.
Wielokrotnie nagradzany za zasługi i wybitne osiągnięcia naukowe przez najbardziej prestiżowe gremia i towarzystwa naukowe. Mieszka w Nowym Jorku.http://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_E._LeDoux
Nie nazwałabym tego opracowania "popularnonaukowym" bo z "popularnością" ma niewiele wspólnego. Wymaga opanowania podstaw neuronauki i zainteresowania tematem, bo zagłębia się w szczegóły, które "na codzień" są zbędne.
Z punktu widzenia naukowego z kolei pozycja bardzo ciekawa, z ogromnym uznaniem przyjęłam iż autor nie stara się na siłę propagować swoich poglądów ale też rozważa inne, bibliografia zajmuje prawie 30% opracowania, co też na duży plus.
Podsumowując - opracowanie rewelacyjne ale tylko dla zagorzałych hobbystów.
Opasła książka o lęku była dla mnie trudną lekturą, bo amerykański autor pisze bardzo mętnie, sporo uwagi poświęca problemowi relacji lęku i świadomości, to są bardzo skomplikowane sprawy i wyłożone nader niejasno; w pewnym momencie lektura pokonała mnie, wolę bardziej przyjazne czytelnikom książki o lęku, jest ich trochę na rynku.