Małpy i filozofowie. Skąd pochodzi moralność?

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Primates and Philosophers: How Morality Evolved
filozofia i etyka
joly_fh

Czy małpy są moralne, czy też moralność jest wynalazkiem ludzkim? Czy moralność jest tylko cienką zasłoną, którą kultura narzuca naszej zwierzęcej naturze? Czego filozof może się nauczyć, obserwując zachowanie małp? Prowokacyjna książka Fransa de Waala, światowej sławy prymatologa, podejmuje problem źródeł i ewolucji moralności. De Waal zwalcza pogląd, który określa mianem „teorii zasłony”,...

Prowokacyjna książka Fransa de Waala, światowej sławy prymatologa, podejmuje problem źródeł i ewolucji moralności. De Waal zwalcza pogląd, który określa mianem „teorii zasłony”, głoszący, że ludzie są z natury egoistyczni, a moralność jest jedynie cienką zasłoną, którą narzuca nam społeczeństwo. W oparciu o ustalenia wieloletnich badań nad zachowaniem naczelnych, de Waal przekonuje, że źródeł naszej moralności szukać należy w ewolucyjnej przeszłości człowieka i u naszych najbliższych ewolucyjnych krewnych. Książka zawiera także polemiki z poglądami de Waala autorstwa Petera Singera, Christine M. Korsgaard, Philipa Kitchera oraz Roberta Wrighta.

źródło opisu: Copernicus Center Press, 2013

źródło okładki: http://www.ccpress.pl/

Kamil | 2013-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2013

W książce sformułowane zostały przykłady i analizy podstawowych uczuć moralnych (takich jak empatia i altruizm), które pojawiają się jak się okazuje nie tylko u naczelnych, ale również u innych zwierząt nie będących ludźmi. Celem jest ukazanie, że zachowanie moralne u ludzi nie jest jakimś dziwnym, odosobnionym zjawiskiem, które samodzielnie wyewoluowało u tego tylko gatunku, lecz wyrosło z tego, co już istniało u innych zwierząt.
Autor posłużył się przykładem wielkich małp, które są nam najbardziej bliskie genetycznie, i w swoich społecznościach dają przykład wielu elementów budulcowych, z których powstaje moralność. Są one zdolne do empatii, współczucia, wzajemności, ugody i odwetu.
Z książki wywnioskowałem, że unikalne dla ludzi są trzy cechy: bezstronność, którą opisuje Adam Smith, zdolność rozumowania oraz przeprowadzenie osądu pomiędzy dwoma sprzecznie moralnymi decyzjami. Na uwagę i głębsze zastanowienie zasługuję tutaj przedstawiona teoria "wagonika", która jak dla mnie...

Po książkę sięgnęłam, mając wyrobione poglądy na temat moralności i jej obecności w świecie zwierząt i naszej ludzkiej moralności. Według mnie nasza moralność wyewoluowała zgodnie z ewolucją mózgu i życia w społeczeństwie. Można ją wytłumaczyć naukowo i błędne jest wiązanie jej źródeł z wyższymi zdolnościami poznawczymi, czy religią.
Nic nie niesie lepszej wiedzy niż obserwacja. Interpretacji obserwacji jest wiele i dlatego też powstają różne książki, z których wylewają się w naukowy sposób podane odmienne stanowiska. Niezgodnie z przyjętą zasadą, że książki nie ocenia się po okładce, to właśnie ona nakłoniła mnie do wyboru akurat tej. Po tytule przeczuwałam, że tu zawarte będą przekonania bliskie moim.
Moralność nie jest ludzka. Moralność wynika z emocji, a i emocje typowo ludzkie nie są. Zgodnie z ewolucją królestwa zwierząt, ewolucji podlegał mózg- aż do Homo sapiens. (Sama jestem ciekawa, czy osiągnęliśmy maksimum możliwości, czy dalej ten narząd podlegać będzie zaskakującemu...

żabot | 2014-03-13
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem książkę de Waala na półce księgarskiej zdałem sobie sprawę, że choć nazwisko autora nie jest obce nie tylko biologom, to – jeśli się nie mylę – pomimo sławy, jaką się cieszy ten prymatolog, to pierwsza książka, która została przetłumaczona na język polski. Do tej pory pojawiały się co najwyżej pojedyncze artykuły przedrukowywane w pismach popularnonaukowych.
Treścią książki jest tzw. wykład tannerowski de Waala. „Dziękuję” zespołowi redakcyjnemu, który założył, że każdy czytelnik doskonale wie, na czym polega wykład tannerowski i nie raczył choćby w przypisie wyjaśnić pojęcia.
Po wykładzie następują komentarze czterech fachowców (Singera, Korsgaard, Kitchera i Wrighta), którzy mniej lub bardziej zgadzają się z de Waalem i komentują jego wnioski. Książkę kończy krótka odpowiedź de Waala.
De Waal przedstawia następującą tezę: wielu naukowców wciąż głosi pogląd nazywany tutaj teorią fasady, która mówi, że wszelkie nasze odczucia i zachowania moralne...

Dariusz Karbowiak | 2015-05-31
Przeczytana: 04 maja 2015

Książka oparta jest na zasadach wykładu tannerowskiego (chodzi o interpretację i nadinterpretację lub interpretację interpretacji patrz http://www.miesiecznik.znak.com.pl/10925/calosc/interpretacje-interpretacji-o-ksiazce-umberta-eco-i-in-interpretacja-i-nadinterpretacja) Głównym tematem jest spojrzenie na moralnośc i jej pochodzenie. Autor i polemizujący interpretatorzy przedstawiają swoje spojrzenie na pochodzenie moralności. Czy jest ona fasadą, za którą znajduje się zły człowiek porównywany do wilka czy innych zwierząt, czy też ma charakter matrioszki dziedziczenia zachowań. Autorzy zamieszczonych tekstów wspólnie przyjmują „standardowe naukowe ujęcie ewolucji biologicznej jako opierającej się na mechanizmie losowego doboru naturalnego. Żadne z nich nie sugeruje, aby istniał jakikolwiek powód, by zakładać, że ludzie różnią się w swej metafizycznej istocie od innych zwierząt, a przynajmniej żadne nie opiera swej argumentacji na założeniu, ze wyłącznie ludzie mają transcendentną...

mdadamiec | 2016-06-07

Zabieram się do trzech książek de Waala wydanych przez CCP i ta jest pierwsza. To świetna pozycja, żeby na poważnie zacząć temat moralności u zwierząt. De Waal ma dość jaskrawe stanowisko - jest zwolennikiem dość daleko posuniętej antropomorfizacji, a postrzeganie reakcji zwierząt jako podobnych do naszych argumentuje podobieństwami w budowie ewolucyjnej.

Sam wykład de Waala nie jest długi i zajmuje może pół książki. Bardzo ciekawe są następujące po nim komentarze badaczy o odmiennych poglądach - krytykują oni niektóre wnioski de Waala, nieraz bardzo przekonująco. Autor ma szansę odpowiedzieć w posłowiu.

Książka nie jest taka łatwa do czytania - pojawia się sporo terminów specjalistycznych, abstrakcyjnych sytuacji, ale przy pewnej dozie skupienia jest dostępna dla każdego. Jeśli ktoś interesuje się zwierzętami, a zwłaszcza naczelnymi, to bardzo warto.

Spory minus za oprawę edytorską - taka piękna okładka, ładny papier, a tu tyle błędów, baboli, literówek, i jeszcze te obrzydliwe...

Maciejmm | 2015-05-27
Przeczytana: 22 maja 2015

Frans de Waal jest profesorem psychologi i prymatologiem, naukowcem badającym zachowanie małp człekokształtnych, w swojej książce „Małpy i Filozofowie” podejmuje temat pochodzenia naszej moralności. Bazując na swoich badaniach przeprowadzanych na Szympansach i Bonobo, stawia tezę, Człowiek jest z gruntu istotą dobrą wbrew powszechnie panującej opinii, że jesteśmy źli i tylko kultura hamuje nasze zwierzęce nawyki. Książka jest podzielona na trzy części, w pierwszej autor przedstawia swoją tezę i argumenty za nią oparte na swoich badaniach, w drugiej mamy krytykę tej tezy napisaną przez współczesnych filozofów, etyków, trzecia część to odpowiedz na tą polemikę. Książka jest napisana bardzo prostym językiem, i porusza w interesujący sposób etyczne tematy. Jej wielkim plusem jest mocna argumentacja naukowa, naprawdę warto przeczytać.

kelayno | 2017-11-27
Przeczytana: 05 grudnia 2017