Latające świnie. Jak umysł tworzy znaczenie

Okładka książki Latające świnie. Jak umysł tworzy znaczenie Benjamin K. Bergen
Okładka książki Latające świnie. Jak umysł tworzy znaczenie
Benjamin K. Bergen Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Louder Than Words: The New Science of How the Mind Makes Meaning
Copernicus Center Press
2017-09-14
2017-09-14
Zuzanna Lamża
kognitywistyka psychologia umysł

Generalnie podejście autora całkiem okej, ale książkę trudno jest zrozumieć. Skupia się mocno na lingwistyce i semantyce. Autor z pewnością pisał w innym języku te książę niż ja ją czytałam, w związku z tym roznice rozumienia języka również utrudniają zrozumienie tak szczegółowych elementów gramatyki które podaję autor

Książka raczej dla osób które lubią bawić się językiem. Dla autorów, pisarzy albo fanów literówych łamigłówek. Jest oparta na wielu naukowych analizach i na prawdę ciekawie opisuje jak język tworzy nam obrazy w głowie i jakie mechanizmy za tym stoją.

Jest to książka, która zaskakuje, fascynuje i niepokoi. Autor przedstawia nową teorię znaczenia, opartą na koncepcji ucieleśnionych symulacji. Według niej, kiedy słyszymy lub czytamy słowa, nasz mózg tworzy wewnętrzne obrazy, które odzwierciedlają nasze doświadczenia sensoryczne i motoryczne. To znaczy, że kiedy słyszymy słowo “latająca świnia”, nasz mózg symuluje widok, dźwięk i ruch takiego zwierzęcia, nawet jeśli nigdy go nie widzieliśmy. Bergen twierdzi, że to właśnie dzięki tym symulacjom możemy rozumieć znaczenie słów i komunikować się z innymi ludźmi.
Książka jest napisana w przystępny i dowcipny sposób, pełen jest ciekawych przykładów i anegdot z życia codziennego i naukowego. Autor pokazuje, jak ucieleśnione symulacje wpływają na nasze myślenie, pamięć, emocje, wyobraźnię i kreatywność. Wyjaśnia też, jak różne czynniki, takie jak kontekst, kultura czy emocje, mogą modyfikować nasze symulacje i wprowadzać błędy lub nieścisłości w naszym rozumieniu. Bergen pokazuje, jak język może wywoływać silne reakcje fizjologiczne i emocjonalne u odbiorców i jak można go wykorzystywać do manipulacji i perswazji.
Latające świnie. Jak umysł tworzy znaczenie to książka pouczająca, inspirująca i przerażająca zarazem. Pouczająca, bo uczy nas o tym, jak działa nasz umysł i jak rozumiemy świat za pomocą języka. Inspirująca, bo zachęca nas do eksperymentowania z własnymi symulacjami i odkrywania nowych znaczeń i możliwości. Przerażająca, bo uświadamia nam, jak łatwo możemy być wprowadzeni w błąd lub zmanipulowani przez słowa innych ludzi lub przez nasze własne uprzedzenia i ograniczenia. To książka, która zmienia sposób patrzenia na język i na siebie.

Przegląd badań kognitywistycznych dotyczących języka i znaczenia. Książka koncentruje się na przedstawieniu jakie struktury mózgu współuczestniczą w tworzeniu znaczenia w wyniku myślowej symulacji. Nie jest jednak skoncentrowana na bogactwie samego zjawiska symulacji (jak np. "Jak myślimy"Gillesa Fauconniera i Marka Turnera) i szczęśliwie jest znacznie łatwiejsza w odbiorze od tamtej książki. Cieszy momentami błyskotliwy język, nudzą odrobinę przegadane opisy eksperymentów. Nadto, książka momentami mocno nawiązuje do zjawisk typowych jedynie dla kultury amerykańskiej, co powoduje, że przykłady wydają się nieco odległe. Nie umniejsza to jednak merytorycznej wartości książki, a jedynie utrudnia odbiór w innych kręgach kulturowych. Pojawiają się liczne, choć niezbyt systematyczne, odniesienia do treści "Metaphors we live by" Lakoffa, ale dla popularnego odbiorcy to może być nowość i to we właściwej dawce.

Książka jest napisana w lekki i przystępny sposób. Na pewno przypadnie do gustu czytelnikom, którzy nie zetknęli się wcześniej z tym tematem.

Podchodzę do niej już 3 raz. Po przeczytaniu strony odkładam na później. Ciężko się ją czyta.

Zniechęcająco rozwlekła.

Autor prowadzi czytelnika wyjątkowo krętymi ścieżkami i kiedy na 100 stronie obejrzymy się wstecz, okazuje się, że punkt startu znajduje się o leciutki rzut kamieniem za nami. Improwizowana próbka stylu: albo nie, bez próbki ;)

Ale w każdym razie Bergen szczegółowo relacjonuje kolejne, minimalnie różniące się między sobą doświadczenia, dające, czego należało się spodziewać, analogiczne wyniki, przy czym różnymi słowami powtarza tę samą myśl/informację po trzy razy (a już zwłaszcza te wyniki),jakby próbował coś przekazać osobie lekko opóźnionej w rozwoju, albo słuchającej go piąte przez dziesiąte w czasie oglądania filmu w telewizji. A potem, w kolejnym rozdziale w taki sam sposób omawia inny aspekt TEGO SAMEGO zjawiska z PIERWSZEGO doświadczenia. To wszystko jest dodatkowo nadmiernie polane sosem z "humorystycznych" wtrętów z życia codziennego. Całkiem nieśmiesznych, za to mocno związanych z realiami USA, jak baseball i finał ligi NFL.

Bardzo pouczająco jest natomiast poczytać, jak się "robi" publikacje naukowe (bo właśnie nie naukę, sorry!) w poważnych pismach. Otóż bierze się to, co ktoś już ustalił, zmienia mały detal w jego badaniach, wykonuje doświadczenie, które pokazuje to, co MUSI pokazać, opisuje, wysyła do redakcji i - gotowe! jedziemy z następną. Nic dziwnego, że liczba artykułów rośnie logarytmicznie, a ich prawdziwa wartość, liczona sumarycznie dla wszystkich z całego roku, z grubsza stoi w miejscu. A de facto spada, bo coraz trudniej się dokopać do tych wartościowych w takim zalewie śmieci.

Zniechęcająco rozwlekła.

Wzorcowy przykład książki popularnonaukowej. Trudne kwestie przedstawione w bardzo przystępny sposób. Autor nie tylko wspomina o badaniach na których opiera swoje tezy, ale również szczegołowo przybliża te najbardziej kluczowe. Wyjaśnia, jak wiążą się one z zagadnieniami teoretycznymi. Książka jest idealnym wprowadzeniem w paradygmat ucieleśnionych symulacji (w badaniach nad językiem). Stanowi swoiste kompendium wiedzy i źródeł dla szczegółowych badań eksperymentalnych z obszaru ucieleśnionych symulacji.

przekazu. Musimy też wiedzieć, co kryje się za tymi zdaniami. Tym czymś jest znaczenie.
Amerykański kognitywista Benjamin Koppel Bergen w swojej książce „Latające świnie” przygląda się procesowi tworzenia znaczenia przez nasz umysł. Poprzez odwołania do kilku głównych dziedzin kognitywistyki takich jak językoznawstwo kognitywne, neurobiologia i psychologia poznawcza, Bergen zabiera nas w podróż w głąb naszego umysłu. Pokazuje jak proces rozumienia słów jest zależny od doświadczenia, kultury, przekonań, a także biologicznego funkcjonowania naszego mózgu. Autor stara się odpowiedzieć na kilka nurtujących pytań:
Jak wyobraźnia pomaga nam w rzeczywistym działaniu?
Na ile sposobów można czytać ten sam tekst?
Czym są ucieleśnione symulacje i jaką rolę odgrywają w rozumieniu języka?
Łatwość z jaką autor porusza się w każdej z dziedzin, udowadnia poprzez dokładnie i czytelnie opisane eksperymenty zarówno na małpach jak i ludziach, a także wyczerpującym przedstawieniem najnowszych osiągnięć z badań nauk kognitywnych nad ludzkim myśleniem i interpretacją znaczenia. Łatwy w odbiorze i przewlekany gdzieniegdzie humorem, język sprawia, że książka jest przyjemną i fantastyczną lekturą zarówno dla studentów kognitywistyki, jak i dla każdego zainteresowanego rolą języka w kształtowaniu naszego myślenia.

A mnie się podobało. Można, oczywiście nie zgadzać się z autorem, ale mnie zmusiło do przemyśleń i refleksji.

• Popularnonaukowe
  • Neuronauka