Istota człowieczeństwa. Co sprawia że jesteśmy wyjątkowi

Okładka książki Istota człowieczeństwa. Co sprawia że jesteśmy wyjątkowi Michael Gazzaniga
Okładka książki Istota człowieczeństwa. Co sprawia że jesteśmy wyjątkowi
Michael Gazzaniga Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Mistrzowie Psychologii popularnonaukowa
popularnonaukowa
Mistrzowie Psychologii
Human. The science behind what makes us unique
Smak Słowa
2011-01-01
2011-01-01
2008-01-01
Agnieszka Nowak
psychologia psychologia społeczna neuropsychologia

Prawie 30 godziny, tej lektury za mną. Nie powiem, że nie było warto, książka szczególnie ostatnimi rozdziałami o futurystycznych motywach, cybernetycznych protezach, edycji własnego genomu i tym podobnych, jest zdecydowanie godna uwagi. Lecz większą połowę książki, wypełnia dla mnie, mało fascynująca treść i pomimo, że książka jest napisana przez prawdziwego specjalistę w swojej dziedzinie i porusza zagadnienie bardzo interesujące mnie, czyli neourologię, podchodząc do wyjątkowości homo sapiens pod tym kontem, to mam wrażenie, że średnia ocena 8/10 na lubimyczytać jest trochę na wyrost, w moich oczach ta książka, to tylko i aż mocna siódemka. Polecam ją osobom, gotowym na 30 godzinny wykład o budowie mózgu, prowadzony przez specjalistę w swojej dziedzinie, reszcie odradzam

Do książki Gazzanigi podszedłem nieufnie. Dlaczego niby człowieczeństwo ma być wyjątkowe ? Dlaczego to my mamy być wyjątkowi? Czy ludzie są w istocie ważniejsze i bardziej wyjątkowi. Gazzaniga przekonuje że tak! Podaje argumenty. Rzetelne. Naukowe. Książka w zasadzie nie jest o człowieczeństwaie. Jest o mózgu. A on rzeczywiście jest wyjątkowy. Warto przeczytać tę książkię żeby zrozumieć to coś co trzymamy " pod kopułą”. Warto mieć mózg i z niego korzystać.

Opinią na temat książki podzieliłam się na blogu:

Opinią na temat książki podzieliłam się na blogu:

bardzo dobra pozycja opierająca wątki o badania naukowe i przykłady praktyczne. do tego napisana bardzo przystępnym i literacko wciągającym językiem. z pewnością jedna z ważniejszych książek dotycząca fundamentu psychologicznego funkcjonowania mózgu.

Istota człowieczeństwa to książka zawierająca mnóstwo informacji o badaniach nad ludzkim mózgiem. Cześć informacji jest bardzo wnikliwa, co skłania tę książkę ku literaturze naukowej. Polecam ciekawym świata i chcącym dowiedzieć się czegoś nowego, jednak przestrzegam przed dość trudną formą samej książki. Mały minus również za "humorystyczne" wtrącenia i porównania autora - robisz to źle.

Gazzaniga w "Istocie człowieczeństwa" analizuje człowieka z perspektywy psychologii, neurologii, biologii, ewolucji oraz innych pokrewnych nauk. By zdefiniować ową "istotę" zaczyna od momentu kształtowania się gatunku Homo sapiens (biorąc na warsztat też wcześniejsze, takie jak Homo neanderthalensis) i idzie dalej, trzymając się, na ile to możliwe, chronologii, dochodząc w końcu do fyborgów, cyborgów, a nawet futurystycznych wizji naszego nowego "ja".
Wnioski z różnych badań co prawda przesiewa przez swoje sito światopoglądowe, dlatego znajdujemy tu głównie dowody na wyjątkowość człowieka, tak jak u innych badaczy z kolei na nasze podobieństwo do pozostałych zwierząt. Jednak temat jest zrealizowany ciekawie, rzetelnie, nie ma tu "anonimowych informacji", widać, że praca jest napisana przez doświadczonego profesora, a nie początkującą doktorantkę.
Gazzaniga dowodzi, że praktycznie każda współczesna cecha ukształtowała się na drodze ewolucji - czy to skłonności plotkarskie, religijność czy empatia czy też zamiłowanie do luksusów (porównując drogie auta do pawiego ogona i wskazując na znacznie tego typu "naddatków" dla doboru naturalnego),jak również upodobania estetyczne - jak się okazuje sztuka (literatura, muzyka, sztuki plastyczne) również nie wzięła się "znikąd", a o gustach - wbrew temu, co się mówi - jak najbardziej można dyskutować, gdyż są one wynikiem funkcjonowania naszego mózgu, szybkości przetwarzania informacji i nie są sobie równe.
Ostatnie strony poświęcone są robotyce i, pomimo błyskawicznych postępów w tej dyscyplinie, a właściwie dzięki nim, możemy porównać na ile plany sprzed dziesięciu lat rozminęły się z rzeczywistością.
Polecam.

Niezła, dowcipna, wciągająca, ale trochę chaotyczna ;)

Niezła, dowcipna, wciągająca, ale trochę chaotyczna ;)

Bardzo ciekawa. Dla laików może zbyt obszerne opisy badań, ale świetne podsumowania i czytelna konstrukcja całości.
Na pewno trzeba, aby więcej rozumieć ze świata.

Na pewno trzeba, aby więcej rozumieć ze świata.

Człowiek - to brzmi dumnie. Ile z tego powiedzenia ma podstawy w nauce?

Książek, które sięgają głęboko do sedna pytań o istotę bycia człowiekiem, o stopień jego wyjątkowości, o podobieństwa z innymi gatunkami na poziomie pracy mózgu, nie mamy dużo po polsku. Większość jest poradnikami psycho-socjologii, które certyfikatu uczoności poszukują w przytaczaniu wyrwanych z kontekstu badań, a często pozostają banalne we wtórności. Na szczęcie książka "Istota człowieczeństwa. Co sprawia że jesteśmy wyjątkowi" to solidny kawał cennej wiedzy deklasującej niemal wszystko, co jest dostępne na naszym rodzimym rynku wydawniczym w segmencie prac o człowieku.

Neuropsycholog Michael Gazzaniga zabrał mnie we wspaniałą intelektualną przygodę z człowiekiem, jako obiektem dociekań biologicznych, psychologicznych i socjologicznych. Pokazał wielobarwny świat naszych doświadczeń, potrzeb i motywacji. Opisał, w jaki sposób staliśmy się świadomi własnego 'JA', jako gatunek, jak kształtujemy nasze otoczenie i przypisujemy sprawstwo analizowanym fenomenom rzeczywistości. Autor prowadzi za rękę czytelnika przez kluczowe komponenty mózgu, by następnie pokazać konsekwencje tak wyewoluowanego narządu. Dziedziczymy po przodkach niskopoziomowe i nieświadomie realizowane zadania do przetrwania i jednocześnie doprowadziliśmy ten 'galaretowaty twór' do kreatywnej rozbudowy w korowe struktury. Po tak zarysowanych podstawach, Gazzaniga bardzo sugestywnie opisał funkcjonalność kluczowych komponentów człowieczeństwa - społeczne potrzeby, moralność, cierpienie, język i sztukę, świadomość i nasze pierwsze próby manipulacji genetycznej.

Publikacja jest bezcenna, bo łączy wiele wątków rozproszonych u innych autorów i po wielu publikacjach. W "Istocie człowieczeństwa" jest mnóstwo faktów podanych przystępnie, ale jednocześnie formalnie, choć bez zbędnych detali. Niepewne obszary naukowych dociekań zreferowane zostały syntetycznie z genialnymi komentarzami odautorskim. Podróż przez fenomen bycia człowiekiem okresowo poddał Gazzaniga konfrontacji ze światem zwierząt. Z całej lektury da się pozbierać te nasze wyjątkowości gatunkowe w ciekawy rys unikatowości Homo sapiens. Okazuje się, że nie tylko wstyd i płacz nas wyróżniają. Mamy swoisty stosunek do rzeczywistości, dysponujemy wyobraźnią i pamięcią, które pozostawiły inne istoty w tyle; posiadamy wbudowany pewien mechanizm (nazwany lewopółkulowym interpreterem - na detale zapraszam do książki),który potrafi uzasadnić dowolne kłamstwo. Zresztą cały rozdział o świadomości zasługuje chyba na Nobla literackiego. To, co Dennett opisał na 700 stronach, Gazzaniga skompresował ponad 10-krotnie. Choć Święty Graal neuronauki, czyli ustalenie tzw. neuronalnych korelat świadomości, wciąż nie ukazał się nam w pełni i wymaga wielu przełomów czy błyskotliwie przeprowadzonych badań, to w opiniowanej książce dostajemy aktualny stan jego poszukiwań.

Książka napisana jest językiem na tyle prostym jak to tylko było możliwe, ale wciąż wymagającym ciągłej uwagi. Nie da się jej czytać w przypadkowych okolicznościach. Uważam jednak, że powyższe argumenty świadczące o wyjątkowości treści są tak dominujące nad trudem włożonym w ich przyswojenie, że lektura nie może być czasem zmarnowanym. Jeśli lubisz i czytujesz Damasio, Dennetta, de Waala, Haidta, Kahnemana, Pinkera, Ridleya, Sacksa, Tomasello, Wranghama, to Gazzaniga jest dla ciebie. Przy okazji łączy większość rozważań wymienionych autorów w całość.

Gorąco polecam.

Człowiek - to brzmi dumnie. Ile z tego powiedzenia ma podstawy w nauce?

Nie polecam... początkującym.
Autor posiada ogromną wiedzę o działaniu mózgu. Naprawdę ogromną! Przytłoczyła mnie ilość "trudnych" zwrotów. A jednocześnie oczarowała tajemnica jak myślimy i co w tym myśleniu odróżnia nas ludzi od reszty zwierząt.

Nie polecam... początkującym.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe
  • Do kupienia
  • Mózg

Dodaj cytat z książki Istota człowieczeństwa. Co sprawia że jesteśmy wyjątkowi