Istota człowieczeństwa. Co sprawia że jesteśmy wyjątkowi
- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Seria:
- Mistrzowie Psychologii
- Tytuł oryginału:
- Human. The science behind what makes us unique
- Wydawnictwo:
- Smak Słowa
- Data wydania:
- 2011-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-01-01
- Data 1. wydania:
- 2008-01-01
- Liczba stron:
- 440
- Czas czytania
- 7 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788392823483
- Tłumacz:
- Agnieszka Nowak
- Tagi:
- psychologia psychologia społeczna neuropsychologia
W 2008 roku książka została uznana za jedną z 10 najlepszych książek naukowych – Top Best of 2008 – Amazon.com
„Oto książka, w której znajdziesz najlepsze naukowe wyjaśnienie istoty człowieczeństwa”
– Steven Pinker
Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli neuronauki próbuje wyjaśnić istotę człowieczeństwa, analizując biologiczną, psychologiczną i w dużej mierze społeczną naturę naszego gatunku w społecznym kontekście naszego życia.
Co takiego wydarzyło się w toku ewolucji, co uczyniło człowieka istotą tak wyjątkową? Michael Gazzaniga w przystępny sposób analizuje szeroki zakres badań naukowych, aby wskazać decydującą zmianę, dzięki której staliśmy się myślącymi, czującymi istotami ludzkimi, różnymi od naszych przodków.
Neuronauka od pięćdziesięciu lat próbuje zgłębić naturę naszego „ja”, koncentrując się na systemach mózgowych leżących u podstaw języka, pamięci, emocji i percepcji. Dotąd jednak nie brała pod uwagę oczywistego faktu, że my, ludzie przez większość czasu myślimy o procesach społecznych, porównując się z innymi i próbując oszacować ich intencje. W książce Istota człowieczeństwa Gazzaniga rozważa kilka powiązanych ze sobą zagadnień, między innymi źródła wyjątkowości ludzkiego mózgu, doniosłą rolę języka i sztuki w definiowaniu ludzkiej kondycji, naturę świadomości, a nawet sztuczną inteligencję.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 816
- 139
- 57
- 23
- 14
- 14
- 7
- 5
- 4
- 4
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Istota człowieczeństwa. Co sprawia że jesteśmy wyjątkowi
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Prawie 30 godziny, tej lektury za mną. Nie powiem, że nie było warto, książka szczególnie ostatnimi rozdziałami o futurystycznych motywach, cybernetycznych protezach, edycji własnego genomu i tym podobnych, jest zdecydowanie godna uwagi. Lecz większą połowę książki, wypełnia dla mnie, mało fascynująca treść i pomimo, że książka jest napisana przez prawdziwego specjalistę w swojej dziedzinie i porusza zagadnienie bardzo interesujące mnie, czyli neourologię, podchodząc do wyjątkowości homo sapiens pod tym kontem, to mam wrażenie, że średnia ocena 8/10 na lubimyczytać jest trochę na wyrost, w moich oczach ta książka, to tylko i aż mocna siódemka. Polecam ją osobom, gotowym na 30 godzinny wykład o budowie mózgu, prowadzony przez specjalistę w swojej dziedzinie, reszcie odradzam
Prawie 30 godziny, tej lektury za mną. Nie powiem, że nie było warto, książka szczególnie ostatnimi rozdziałami o futurystycznych motywach, cybernetycznych protezach, edycji własnego genomu i tym podobnych, jest zdecydowanie godna uwagi. Lecz większą połowę książki, wypełnia dla mnie, mało fascynująca treść i pomimo, że książka jest napisana przez prawdziwego specjalistę w...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDo książki Gazzanigi podszedłem nieufnie. Dlaczego niby człowieczeństwo ma być wyjątkowe ? Dlaczego to my mamy być wyjątkowi? Czy ludzie są w istocie ważniejsze i bardziej wyjątkowi. Gazzaniga przekonuje że tak! Podaje argumenty. Rzetelne. Naukowe. Książka w zasadzie nie jest o człowieczeństwaie. Jest o mózgu. A on rzeczywiście jest wyjątkowy. Warto przeczytać tę książkię żeby zrozumieć to coś co trzymamy " pod kopułą”. Warto mieć mózg i z niego korzystać.
Do książki Gazzanigi podszedłem nieufnie. Dlaczego niby człowieczeństwo ma być wyjątkowe ? Dlaczego to my mamy być wyjątkowi? Czy ludzie są w istocie ważniejsze i bardziej wyjątkowi. Gazzaniga przekonuje że tak! Podaje argumenty. Rzetelne. Naukowe. Książka w zasadzie nie jest o człowieczeństwaie. Jest o mózgu. A on rzeczywiście jest wyjątkowy. Warto przeczytać tę książkię...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toOpinią na temat książki podzieliłam się na blogu:
https://naukowe-iluminacje.blogspot.com/2022/08/istota-czowieczenstwa-co-sprawia-ze.html
Opinią na temat książki podzieliłam się na blogu:
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo tohttps://naukowe-iluminacje.blogspot.com/2022/08/istota-czowieczenstwa-co-sprawia-ze.html
bardzo dobra pozycja opierająca wątki o badania naukowe i przykłady praktyczne. do tego napisana bardzo przystępnym i literacko wciągającym językiem. z pewnością jedna z ważniejszych książek dotycząca fundamentu psychologicznego funkcjonowania mózgu.
bardzo dobra pozycja opierająca wątki o badania naukowe i przykłady praktyczne. do tego napisana bardzo przystępnym i literacko wciągającym językiem. z pewnością jedna z ważniejszych książek dotycząca fundamentu psychologicznego funkcjonowania mózgu.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toIstota człowieczeństwa to książka zawierająca mnóstwo informacji o badaniach nad ludzkim mózgiem. Cześć informacji jest bardzo wnikliwa, co skłania tę książkę ku literaturze naukowej. Polecam ciekawym świata i chcącym dowiedzieć się czegoś nowego, jednak przestrzegam przed dość trudną formą samej książki. Mały minus również za "humorystyczne" wtrącenia i porównania autora - robisz to źle.
Istota człowieczeństwa to książka zawierająca mnóstwo informacji o badaniach nad ludzkim mózgiem. Cześć informacji jest bardzo wnikliwa, co skłania tę książkę ku literaturze naukowej. Polecam ciekawym świata i chcącym dowiedzieć się czegoś nowego, jednak przestrzegam przed dość trudną formą samej książki. Mały minus również za "humorystyczne" wtrącenia i porównania autora -...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toGazzaniga w "Istocie człowieczeństwa" analizuje człowieka z perspektywy psychologii, neurologii, biologii, ewolucji oraz innych pokrewnych nauk. By zdefiniować ową "istotę" zaczyna od momentu kształtowania się gatunku Homo sapiens (biorąc na warsztat też wcześniejsze, takie jak Homo neanderthalensis) i idzie dalej, trzymając się, na ile to możliwe, chronologii, dochodząc w końcu do fyborgów, cyborgów, a nawet futurystycznych wizji naszego nowego "ja".
Wnioski z różnych badań co prawda przesiewa przez swoje sito światopoglądowe, dlatego znajdujemy tu głównie dowody na wyjątkowość człowieka, tak jak u innych badaczy z kolei na nasze podobieństwo do pozostałych zwierząt. Jednak temat jest zrealizowany ciekawie, rzetelnie, nie ma tu "anonimowych informacji", widać, że praca jest napisana przez doświadczonego profesora, a nie początkującą doktorantkę.
Gazzaniga dowodzi, że praktycznie każda współczesna cecha ukształtowała się na drodze ewolucji - czy to skłonności plotkarskie, religijność czy empatia czy też zamiłowanie do luksusów (porównując drogie auta do pawiego ogona i wskazując na znacznie tego typu "naddatków" dla doboru naturalnego),jak również upodobania estetyczne - jak się okazuje sztuka (literatura, muzyka, sztuki plastyczne) również nie wzięła się "znikąd", a o gustach - wbrew temu, co się mówi - jak najbardziej można dyskutować, gdyż są one wynikiem funkcjonowania naszego mózgu, szybkości przetwarzania informacji i nie są sobie równe.
Ostatnie strony poświęcone są robotyce i, pomimo błyskawicznych postępów w tej dyscyplinie, a właściwie dzięki nim, możemy porównać na ile plany sprzed dziesięciu lat rozminęły się z rzeczywistością.
Polecam.
Gazzaniga w "Istocie człowieczeństwa" analizuje człowieka z perspektywy psychologii, neurologii, biologii, ewolucji oraz innych pokrewnych nauk. By zdefiniować ową "istotę" zaczyna od momentu kształtowania się gatunku Homo sapiens (biorąc na warsztat też wcześniejsze, takie jak Homo neanderthalensis) i idzie dalej, trzymając się, na ile to możliwe, chronologii, dochodząc w...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNiezła, dowcipna, wciągająca, ale trochę chaotyczna ;)
Niezła, dowcipna, wciągająca, ale trochę chaotyczna ;)
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo ciekawa. Dla laików może zbyt obszerne opisy badań, ale świetne podsumowania i czytelna konstrukcja całości.
Na pewno trzeba, aby więcej rozumieć ze świata.
Bardzo ciekawa. Dla laików może zbyt obszerne opisy badań, ale świetne podsumowania i czytelna konstrukcja całości.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNa pewno trzeba, aby więcej rozumieć ze świata.
Człowiek - to brzmi dumnie. Ile z tego powiedzenia ma podstawy w nauce?
Książek, które sięgają głęboko do sedna pytań o istotę bycia człowiekiem, o stopień jego wyjątkowości, o podobieństwa z innymi gatunkami na poziomie pracy mózgu, nie mamy dużo po polsku. Większość jest poradnikami psycho-socjologii, które certyfikatu uczoności poszukują w przytaczaniu wyrwanych z kontekstu badań, a często pozostają banalne we wtórności. Na szczęcie książka "Istota człowieczeństwa. Co sprawia że jesteśmy wyjątkowi" to solidny kawał cennej wiedzy deklasującej niemal wszystko, co jest dostępne na naszym rodzimym rynku wydawniczym w segmencie prac o człowieku.
Neuropsycholog Michael Gazzaniga zabrał mnie we wspaniałą intelektualną przygodę z człowiekiem, jako obiektem dociekań biologicznych, psychologicznych i socjologicznych. Pokazał wielobarwny świat naszych doświadczeń, potrzeb i motywacji. Opisał, w jaki sposób staliśmy się świadomi własnego 'JA', jako gatunek, jak kształtujemy nasze otoczenie i przypisujemy sprawstwo analizowanym fenomenom rzeczywistości. Autor prowadzi za rękę czytelnika przez kluczowe komponenty mózgu, by następnie pokazać konsekwencje tak wyewoluowanego narządu. Dziedziczymy po przodkach niskopoziomowe i nieświadomie realizowane zadania do przetrwania i jednocześnie doprowadziliśmy ten 'galaretowaty twór' do kreatywnej rozbudowy w korowe struktury. Po tak zarysowanych podstawach, Gazzaniga bardzo sugestywnie opisał funkcjonalność kluczowych komponentów człowieczeństwa - społeczne potrzeby, moralność, cierpienie, język i sztukę, świadomość i nasze pierwsze próby manipulacji genetycznej.
Publikacja jest bezcenna, bo łączy wiele wątków rozproszonych u innych autorów i po wielu publikacjach. W "Istocie człowieczeństwa" jest mnóstwo faktów podanych przystępnie, ale jednocześnie formalnie, choć bez zbędnych detali. Niepewne obszary naukowych dociekań zreferowane zostały syntetycznie z genialnymi komentarzami odautorskim. Podróż przez fenomen bycia człowiekiem okresowo poddał Gazzaniga konfrontacji ze światem zwierząt. Z całej lektury da się pozbierać te nasze wyjątkowości gatunkowe w ciekawy rys unikatowości Homo sapiens. Okazuje się, że nie tylko wstyd i płacz nas wyróżniają. Mamy swoisty stosunek do rzeczywistości, dysponujemy wyobraźnią i pamięcią, które pozostawiły inne istoty w tyle; posiadamy wbudowany pewien mechanizm (nazwany lewopółkulowym interpreterem - na detale zapraszam do książki),który potrafi uzasadnić dowolne kłamstwo. Zresztą cały rozdział o świadomości zasługuje chyba na Nobla literackiego. To, co Dennett opisał na 700 stronach, Gazzaniga skompresował ponad 10-krotnie. Choć Święty Graal neuronauki, czyli ustalenie tzw. neuronalnych korelat świadomości, wciąż nie ukazał się nam w pełni i wymaga wielu przełomów czy błyskotliwie przeprowadzonych badań, to w opiniowanej książce dostajemy aktualny stan jego poszukiwań.
Książka napisana jest językiem na tyle prostym jak to tylko było możliwe, ale wciąż wymagającym ciągłej uwagi. Nie da się jej czytać w przypadkowych okolicznościach. Uważam jednak, że powyższe argumenty świadczące o wyjątkowości treści są tak dominujące nad trudem włożonym w ich przyswojenie, że lektura nie może być czasem zmarnowanym. Jeśli lubisz i czytujesz Damasio, Dennetta, de Waala, Haidta, Kahnemana, Pinkera, Ridleya, Sacksa, Tomasello, Wranghama, to Gazzaniga jest dla ciebie. Przy okazji łączy większość rozważań wymienionych autorów w całość.
Gorąco polecam.
Człowiek - to brzmi dumnie. Ile z tego powiedzenia ma podstawy w nauce?
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążek, które sięgają głęboko do sedna pytań o istotę bycia człowiekiem, o stopień jego wyjątkowości, o podobieństwa z innymi gatunkami na poziomie pracy mózgu, nie mamy dużo po polsku. Większość jest poradnikami psycho-socjologii, które certyfikatu uczoności poszukują w przytaczaniu wyrwanych z...
Nie polecam... początkującym.
Autor posiada ogromną wiedzę o działaniu mózgu. Naprawdę ogromną! Przytłoczyła mnie ilość "trudnych" zwrotów. A jednocześnie oczarowała tajemnica jak myślimy i co w tym myśleniu odróżnia nas ludzi od reszty zwierząt.
Nie polecam... początkującym.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAutor posiada ogromną wiedzę o działaniu mózgu. Naprawdę ogromną! Przytłoczyła mnie ilość "trudnych" zwrotów. A jednocześnie oczarowała tajemnica jak myślimy i co w tym myśleniu odróżnia nas ludzi od reszty zwierząt.