Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd

Tłumaczenie: Milena Skoczko
Wydawnictwo: Marginesy
Hjernen er stjernen. Ditt eneste uerstattelige organ
popularnonaukowa
Róża_Bzowa

Czy mózg można wytrenować? Czy naprawdę używamy tylko 10% jego możliwości? Gdzie jest osobowość? A może dusza? Jak on właściwie działa? Mózg sprawia, że jesteś tym, kim jesteś. Umożliwia komunikację – od prostej wymiany zdań do rozumienia ironii i podtekstów. Dzięki niemu mamy uczucia. Niczego nie zapomina, uczy się, zakochuje i przetwarza skomplikowane wzory. I ten sam mózg nagradza uzależnienie i może namówić cię do podjęcia złych decyzji.

Mózg rządzi zgłębia tajniki tego, co mamy w głowie. Fascynująco opowiada, jaki wpływ mózg ma na całość naszego życia, jak kształtuje nas oraz wszystkie nasze wybory. A wreszcie podpowiada, jak wykorzystać jego potencjał.

Ta książka podbiła serca Norwegów, od wielu tygodni gości na najwyższych pozycjach list bestsellerów. Prawa do przekładu nabyły wydawnictwa z kilkunastu krajów.

Autorką ilustracji w książce jest Guro Nordengen.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133129/mozg-rzadzi?idcat=0

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133129/mozg-rzadzi?idcat=0

Podjęcie się tematyki mózgu, umysłu wymaga posiadania szerokiej wiedzy, a często pomocy, wskazówek ze strony autentycznych naukowców. Książka ta nie jest podparta rzetelnie zebranymi informacjami, jakie zostały zdobyte w wyniku wieloletnich, mozolnych badań.
Książka zapewne skierowana jest do wszystkich ludzi, stąd zamierzono ograniczyć treść do minimum, które każdy jest w stanie zrozumieć i przyswoić, jednak dla mnie jest to postawa lekceważąca nasz naukowy dobytek.
Gdyby to był zbiór wzmianek o czymś nowym, mało popularnym, znanym wśród społeczeństwa, to byłabym w stanie pojąć celowość powstania książki. Tutaj mamy jednak do czynienia ze słowami, jakie wielokrotnie pojawiły się w naszym życiu, nawet wtedy, kiedy jesteśmy ignorantami wiedzy, a informacje czerpiemy z komercyjnych i powszechnie dostępnych źródeł.

Maja | 2018-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2018

Podejrzewam, że wielokrotnie słyszeliście o tym, że używamy tylko 10% możliwości naszego mózgu. Czy faktycznie tak jest? To jedno z pytań, na które stara się odpowiedzieć autorka. Czego jeszcze dowiemy się z lektury? Między innymi tego, czy można wytrenować mózg i jak właściwie on działa. W końcu gdyby nie on, nie bylibyśmy tym, kim jesteśmy. Chcecie przekonać się, co siedzi w naszych głowach?

Na tę książkę miałam ochotę już od dnia, gdy zobaczyłam ją w zapowiedziach. Mózg ludzki jest narządem, który potrafi zaskoczyć nawet najznamienitszych naukowców. Chciałam przekonać się, co autorka będzie miała mi do przekazania na jego temat.

Książkę czyta się błyskawicznie. Jest napisana w przystępny sposób. Bazuje na przykładach z życia codziennego, dzięki czemu łatwo jest uwierzyć w to, o czym mówi autorka. Zaintrygowały mnie zwłaszcza kwestie operacji przeprowadzonych na ludziach z padaczką. To, co działo się z tymi ludźmi, przechodziło moje pojęcie. Nawet nie myślałam, że człowiek może...

BatoszCzyta | 2018-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

Mózg to 1,5 kg galaretki produkującej prąd elektryczny ukryty pod trzema płaszczami ochronnych błon. Składa się głównie z wody (1.5 litra), białka (130 g), tłuszczu (95 g) i soli mineralnych - nic nadzwyczajnego, prawda? Książka to jedna wielka skarbnica ciekawostek. Wszystko opisane przez autorkę poparte jest szeregiem badań.

Co ciekawe nie jest to szablonowa książka skupiająca się na kilku przykładach. Poruszone jest mnóstwo aspektów związanych z mózgiem. Są pytania o których nigdy byś nie pomyślał, ale chciałbyś znać odpowiedź. Dlaczego nie wystarczy mieć duży mózg? Czy stwierdzenie, że gdy matka jest w ciąży i je dużo czosnku to dziecko w późniejszym etapie również będzie uwielbiać czosnek? Jednak najważniejszym pytaniem na które chciałem poznać odpowiedź to stwierdzenie z którym spotykamy się od dawna. Ale jakoś niby znam odpowiedź, jednak nikt tego nigdy nie wytłumaczył tego w większym stopniu.

Czy naprawdę używamy tylko 10% możliwości naszego mózgu?

Mózg rządzi. Twój...

5000lib | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018

Bardzo dobra okładka. W książce, nic nowego, mało przypisów, do tego można odnieść wrażenie, że tematy są nie tyle uproszczone (co w nawet rzetelnej publikacji popularnonaukowej jest nie do uniknięcia) to tu, opowieść jakby urwana,zbiór ciekawostek,szkoda, bo temat ma potencjał. Jeśli -choć trochę, interesujesz się tematem, obstawiam, że to co tutaj zawarte, już znasz.

biebronka | 2018-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Warto jest wiedzieć, jak działa mechanizm ludzkiego ciała. Mózg, jako najbardziej tajemniczy organ z wciąż niewykorzystanym potencjałem, nieustannie badany i nadal niezbadany jest zagadką, której nie wyjaśnia ani ta książka, ani cała biblioteka książek, a jednak warto przynajmniej liznąć wiedzy na jego temat.
Czy zlikwidowanie "lwiej zmarszczki" może uleczyć z depresji? W jaki sposób oszukać mózg, gdy domaga się nagrody w postaci węglowodanów i co się z nim dzieje, gdy z dnia na dzień zrezygnujemy z używek? Czy możliwe jest zachowanie umiejętności śpiewania, gdy w wyniku urazu utraci się mowę? Na te i inne pytania, bardzo interesujące i przydatne dla przeciętnego użytkownika tego organu znajdziecie odpowiedź własnie w tej kiżżce. Polecam.

adrianna | 2018-03-27
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 marca 2018

Bardzo ciekawa lektura, którą przeczytałam w mgnieniu oka. Jest to moim zdaniem taka inspiracja do dalszych poszukiwań związanych z mózgiem. Dowiedziałam się kilka przydatnych informacji i mam ochotę na więcej. Plusem jest prosty i przystępny język i łatwe do zapamiętania ilustracje. Oraz wzmianki o Thorze i Matrixie :D

Wnioski są takie:
- dużo czytajcie, chodźcie na przedstawienia i podziwiajcie architekturę czy szeroko pojętą kulturę, bo to zwiększa rezerwy intelektualne i opóźnia demencję starczą
- w ciąży i nie tylko trzeba jeść dużo ryb, bo zmniejszają one zaburzenia pamięci i demencję również (także do sklepu po makrelę/śledzika/łososia bądź inną rybkę marsz! )
- trzeba przetestować i poprosić kogoś o pomoc przed piekarnią, bo jak autorka twierdzi ludzie którzy czują zapach świeżych bułeczek czy kawy są bardziej chętni żeby nieść pomoc
- zabierajcie swoje mózgi na trening jak najcześciej

"W życiu chodzi więc o to, aby jak najlepiej wykorzystać swój potencjał."

Mariusz Cyrulewski | 2018-04-13
Przeczytana: 20 marca 2018

Rewelacyjna książka, warta przeczytania, zwłaszcza, że w przystępny sposób wyjaśnia funkcjonowanie tego, co w naszym organizmie najważniejsze.
Fascynująco łatwy i lekki język, odróżniający od naukowych wywodów, choć nie pozbawiony merytorycznej zawartości.
Wiele sobie przypomniałem trochę się dowiedziałem, kilka razy się zdziwiłem.

Bibliotecznie | 2018-03-28

W wielu artykułach czytałam zdanie, iż człowiek wykorzystuje zaledwie 10% możliwości swojego mózgu. Często zastanawiałam się, czy rzeczywiście tak jest, bo gdyby tak było, można by sądzić, że w przypadku korzystania z niego w stu procentach, bylibyśmy niezwyciężeni. Mam tu na myśli głównie pęd do wiedzy, naukę, nowe odkrycia w wielu dziedzinach... Aż trudno sobie wyobrazić te możliwości. Czy jednak to stwierdzenie jest prawdziwe?

Autorka, Kaja Nordengen, jest lekarzem neurologiem i choć skończyła niedawno 30 lat, wie o mózgu naprawdę dużo. Przede wszystkim chyba dlatego, że ten właśnie narząd od zawsze ją fascynował i zachwycał. I jemu poświęciła wiele energii podczas studiów, a także robiąc doktorat i pracując. Ma za sobą badania nad komunikacją między komórkami nerwowymi w mózgu, więc jej wiedza nie jest jedynie teoretyczna. Do tego jeszcze potrafi przekazać w prosty sposób naprawdę skomplikowane treści. Czytając jej książkę miałam wrażenie, że o wiele przyjemniej uczyłoby się...

asiazistebnej | 2018-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Kocham takie książki.
Wydaje Ci się, że w szkole dowiedziałeś się dość o tej najważniejszej części naszego ciała - i niby wiesz, że jest odpowiedzialna za wszystko.
Ale czy kiedykolwiek zastanowiłeś się nad tym dłużej?
Ta książka w prosty sposób opisuje cuda, jakie mózg z nami wyczynia.
Pamięć, uczucia, wspomnienia, funkcje motoryczne i fizjologiczne, smaki i zapachy. Absolutnie wszystko! Wszystko zależy od mózgu.

"W chwili porodu mózg nie jest w pełni ukształtowany, nawet wtedy, kiedy przychodzimy na świat w terminie. Rozwija się w interakcji z innymi. (...) Dzieci uczą się, kiedy stawiają pierwsze kroki, widzą uśmiech, lub kiedy upadając, słyszą słowa pociechy. Nauka powoduje, że w mózgu tworzą się setki tysięcy nowych połączeń nerwowych. (...) Dwa pierwsze lata życia są absolutnie kluczowe dla wszystkich nowych połączeń nerwowych. Te, które nie są wykorzystywane, giną."

Polecam wszystkim, nie tylko miłośnikom literatury popularnonaukowej. Język tej książki jest na tyle...

maobmaze | 2018-05-28
Przeczytana: 27 maja 2018

Autorką tej książki jest Kaja Nordengen- lekarka specjalizująca się w neurologii. Jednak niech Was to nie zmyli. Nie ma mowy o tzw. "medycznym bełkocie". Styl autorki, wbrew pozorom, jest bardzo lekki i przyjemny, a masa informacji jaką przemyciła w tej pozycji napisana jest w sposób przejrzysty dla każdego czytelnika. Świetnie bawiłam się podczas czytania tej książki, bo dowiedziałam się masy ciekawych informacji i poznałam odpowiedzi na pytania, które od zawsze mnie nurtowały- co sprawia, że my to my? Czym tak naprawdę jest wolna wola?

Kaja Nordengen zgłębiła w tej książce tajemnice mózgu, opisała również jego budowę, a wszystko zostało zobrazowane dzięki licznym ilustracjom Guro Nordengen. Niektóre tematy wręcz zmusiły mnie do refleksji, a rozdział Jeść mózgiem sprawił, że przekalkulowałam sobie co jem i jakie szkody dla mózgu mogą spowodować moje nawyki żywieniowe. Oczywiście większość informacji zawartych w tym rozdziale...