Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd

Okładka książki Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Guro Nordengen, Kaja Nordengen
Okładka książki Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd
Guro NordengenKaja Nordengen Wydawnictwo: Marginesy popularnonaukowa
popularnonaukowa
Hjernen er stjernen. Ditt eneste uerstattelige organ
Marginesy
2018-01-17
2018-01-17
2016-01-01
Milena Skoczko - Nakielska
człowiek emocje literatura popularnonaukowa mózg nałogi neurologia podświadomość psychika rozum stres świadomość umysł uzależnienie zdrowie

Wiedza skondensowana, ale niepogłębiona. W zasadzie każdy rozdział i podrozdział pozostawia niedosyt. Książka podzielona tematycznie dość sensownie. Idealna dla osób kompletnie zielonych w temacie, choć myślę, że i te osoby spotkają się z pewną dawką wiedzy, którą będą znać z innych źródeł. Niestety, to taka zbieranina najnowszej wiedzy, ale dla osób już zgłębiających temat mózgu jako takiego, nie będzie tutaj nic odkrywczego.

Mimo zapewnień, że książka zgłębia tematy dot. tego, co mamy w głowie, jaki wpływ mózg ma na całość naszego życia, jak kształtuje nas jako ludzi, jak wpływa na nasze wybory, to uważam, że tak nie jest. Owszem, książka porusza te wszystkie kwestie (oraz wiele innych),ale są one jedynie muśnięte.

Odnoszę wrażenie, że książka to rozszerzona lekcja biologii z liceum. Każdy, kto, chociaż średnio zaangażował się w lekcje dot. mózgu, będzie z większości tych rzeczy zdawał sobie sprawę.
Oczywiście, to nie oznacza, że książka jest zła! Jest dobra, ale na pewno nie jest przeznaczona dla kogoś, kto chce poszerzyć swoją wiedzę.
Wewnątrz znajdują się również ilustracje wykonane przez Guro Nordengen, co pozwala czytelnikowi lepiej się odnaleźć, to duży plus dla wzrokowców.
Całość napisane jest w sposób łatwy w odbiorze, szybko się czyta. Dla wprawionych czytelników do rozpracowania w jeden wieczór

Odnoszę wrażenie, że książka to rozszerzona lekcja biologii z liceum. Każdy,...

Mam trochę problem z tą książką, ponieważ jest ona bardzo płytka, nie zagłębia się w żaden z wymienionych tematów. Stara się powiedzieć o wszystkich funkcjach, za które odpowiada mózg, a ponieważ to zasadniczo większość funkcji naszego ciała, to wychodzi nam 'lista zakupów' na 300 stronach.
Prawdopodobnie bardziej przydatna dla osób, które nigdy nic o mózgu nie czytały - dobry punkt startowy.

Książkę przyjemnie się czyta. Jest wiele informacji i ciekawostek, jednak poziom zagłębienia w szczegóły jest bardzo płytki. Co więcej na podstawie fragmentów, w której autorka pisze o diecie, powiedziałbym, że nawet rażąco niekompetentne (np mylenie ketozy z kwasicą ketonową, brak rozróżnienia kwasów tłuszczowych nasyconych i nienasyconych w istotnych miejscach itp),co sprawia, że powątpiewam w wartość rozdziałów z dziedzin, w których mam mniejszą wiedzę niż dieta. Z tego względu traktuję tę książkę jedynie jako zbiór interesujących poszlak do dalszego researchu niż zbioru rzetelnej wiedzy.

Ksiazka "Mozg rzadzi" opisuje niesamowity narzad jakim jest mozg. Zawarta w ksiazce wiedza niewatpliwie moze przyczynic sie do zrozumienia dzialania i funkcjonowania mozgu a takze pozwala poznac jego budowe. Autorka skupila sie na latwym przekazaniu wiedzy i zainteresowaniu czytelnika poprzez przytoczenie wielu ciekawostek.
Ksiazka jest ciekawa i pokazuje jak kluczowa role odgrywa mozg. Nie jest to jednak pozycja, ktora w znaczacy sposob odmieni zycie, tylko bardziej zaintryguje do dalszego eksplorowania informacji na temat mozgu.

Ksiazka jest ciekawa i pokazuje jak kluczowa role...

🧠🔬 Odkryj tajemnice mózgu! 📘 "Mózg rządzi" to fascynująca podróż przez zakamarki naszego najważniejszego narządu. Czy wiesz, że mózg można wytrenować i używamy go tylko w 10%? 🤔 Dowiedz się, gdzie mieszka osobowość i jak wpływa na nasze życie.

🌌 Ta niepozorna, ale genialna książka zdobyła serca czytelników na całym świecie. Zanurz się w świat mózgu, poznaj jego wpływ na nasze wybory, uczucia i decyzje. 🌟

💡 Ciekawostki, teoretyczna wiedza i praktyczne wskazówki – to wszystko znajdziesz w "Mózg rządzi". 📚 Polecana lektura dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć, co kieruje naszym zachowaniem i jak możemy wykorzystać potencjał naszego umysłu. 💪

👉 Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania: Czy warto słuchać muzyki Mozarta? Jak odzwyczaić się od papierosów? Co jeść, by poczuć smak przy przeziębieniu? Czy IQ ma znaczenie? I wiele więcej! 💭

🎨 Książka wzbogacona jest ciekawymi ilustracjami, które dodają jej uroku i pomagają zrozumieć skomplikowane zagadnienia. 🎨

🌈 Jeśli jesteś ciekawy, jak działa nasz najważniejszy narząd, koniecznie sięgnij po "Mózg rządzi"! 📖 Gotowi na fascynującą podróż po naszym własnym umyśle? 🧠 #MózgRządzi #Książka #Podróż #Mózg #Fascynujące #Nauka #Odkrywanie #Wiedza #KsiążkaPopularnonaukowa #Czytaj #RozwijajSię #Decyzje #Potencjał #Umiejętności #Wybory #PrzygodaLiteracka #Czytelnik #KsiążkiPolecane #InspirującaLektura #Ciekawostki #PraktycznePorady #Ilustracje #TajemniceMózgu #KształtowanieŻycia

Bardzo wartościowa pozycja. Przedstawia budowę oraz zasadę działania naszego mózgu oraz chemii jaka w nim zachodzi. Pani Kaja w prosty sposób wyjaśnia co definiuje "JA", gdzie to "JA" jest umieszczone. Jest też trochę o nałogach, chorobach i nawykach. Polecam gorąco.

Bardzo ciekawa książka, napisana w przystępny sposób. Szybko i przyjemnie mi się czytało, polecam każdemu, kto zaczyna swoją przygodę z neurobiologią lub po prostu chce dowiedzieć się czegoś więcej o mózgu - naszym niezastąpionym organie.

Świetna na początek jeśli ktoś dopiero zaczął interesować się działaniem ludzkiego mózgu i tym co na niego wpływa🧠

O tym jak działa kawa na mózg dowiemy się w książce "Mózg rządzi". Przeglądając katalog ebooków, natrafiłem na książkę tej samej autorki "Mózg ćwiczy", która okazuje się być zbiorem porad jak pracować nad naszym najważniejszym narządem. Zanim jednak ją przeczytam postanowiłem zapoznać się z podstawami i zacząć od "Mózg rządzi", która wyjaśnia oczywiście w uproszczony sposób co się dzieje w naszych głowach np. podczas seksu, stresu czy poznawania świata.

W przypadku takich książek, łatwo natrafić na pozycję jakiegoś szaleńca, który forsuje swoją pseudonaukową tezę przez cały wywód lub trafić na książkę popularnonaukową, która przez swoje skompilowanie i fachowe słownictwo, część "popularno" zawdzięcza wyłącznie zabiegom marketingowym. Kaja Nordengen to lekarka, specjalista neurologii, wykładowczyni na uniwersytecie w Oslo. To wystarczyło, abym nie obawiał się ruszyć jej książki i okazuje się, że tego nie żałuję.

Dzięki "Mózg rządzi" poznacie wiele ciekawostek związanych z tym narządem. Czyta się to szybko i zrozumiale. Jedyne zastrzeżenie to zbyt duża schematyczność, tzn. w kolejnych rozdziałach dowiadujemy się, które części mózgu są aktywne podczas danej sytuacji i jest to kompletnie nie do zapamiętania dla zwykłego śmiertelnika. Natomiast z pewnością każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Czym więcej poznaję działanie mózgu, tym więcej zastanawiam się na ile jesteśmy indywidualnymi jednostkami a na ile jesteśmy zwykłym ciałem opierającym się mechanizmach natury.

Polecam!

Instagram: Mateusz o książkach