Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem

Seria: #nauka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Contain Multitudes: The Microbes Within Us and a Grander View of Life
mikroorganizmy, nauka, mikrob,
Edunia

Zawieramy w sobie miliony – oto nowe spojrzenie na życie! Ed Yong w pełen humoru i barwnych porównań sposób pozwala nam zajrzeć do niesamowitego świata mikrobiomu i udowadnia, jak wielkie jest jego znaczenie dla życia na Ziemi. Mikroorganizmy trawią nasze jedzenie, uczą nasze układy odpornościowe, jak walczyć z infekcjami, a nawet potrafią kierować naszym zachowaniem. Nowatorskie terapie,...

Zawieramy w sobie miliony – oto nowe spojrzenie na życie!

Mikroorganizmy trawią nasze jedzenie, uczą nasze układy odpornościowe, jak walczyć z infekcjami, a nawet potrafią kierować naszym zachowaniem. Nowatorskie terapie, oparte na tworzeniu „żywych leków”, mogą pomóc w walce z wieloma chorobami. Natomiast zwierzęta, dzięki symbiozie z mikrobiotą zyskują nadzwyczajne zdolności - jak płaziniec Paracatenula, który potrafi odtworzyć nawet uciętą głowę.

Autor odsłania przed nami kulisy najnowszych badań nad mikrobiomem i przywołuje korowód barwnych postaci – naukowców dawnych i współczesnych, którzy bez reszty poświecili się odkrywaniu sekretów tych najmniejszych i najstarszych mieszkańców naszej planety. Ta pasjonująca książka pokaże Wam zaskakującą prawdę – razem z zasiedlającymi nasze ciała milionami mikroskopijnych organizmów stanowimy nierozłączną całość!

Czy wiesz, że…
Dzięki niezwykłej symbiozie pewien gatunek kałamarnicy nie rzuca cienia.
Istnieje związek pomiędzy mikrobiomem w ludzkim przewodzie pokarmowym a chorobami psychicznymi.
Bakteria Wolbachii potrafi doprowadzić do zmiany płci u niektórych owadów.

„W książce Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem Yong dokonuje syntezy setek publikacji naukowych, ale nigdy nie przytłacza czytelnika nauką. Po prostu przekazuje jedno zaskakujące i fascynujące spostrzeżenie za drugim. Mikrobiom to dziennikarstwo naukowe w najlepszym wydaniu”.
Bill Gates

„Dobra narracja, ścisłość w podawaniu faktów i płynność stylu sprawiają, że Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem jest jedną z najważniejszych książek poświęconych nauce tego roku. Poczucie humoru Yonga i urocza niezdolność do przepuszczenia okazji do gry słownej to zaledwie kilka z licznych miłych niespodzianek, które sprawiają, że dodatkowo przyjemnie się ją czyta”.
Philly Voice

„Od czasów klasycznych Łowców mikrobów de Kruifa ten niewidoczny świat nie był tak barwnie przedstawiany… Ciekawość i poczucie humoru Yonga sprawiło że uśmiechałam się, a nawet śmiałam na głos, ku wielkiemu zdumieniu mojego męża. Pod koniec książki poczucie zachwytu nad mikroorganizmami było, cóż, zaraźliwe”.
Boston Globe

Ed Yong – brytyjski pisarz i dziennikarz naukowy, absolwent zoologii i biochemii Uniwersytetu Cambridge i Uniwersytetu Londyńskiego. Autor poczytnego bloga popularnonaukowego Not Exactly Rocket Science oraz tekstów publikowanych w takich periodykach, jak „National Geographic”, „Scientific American”, „New Scientist”, „Nature” i „The New York Times”. Laureat licznych nagród m.in. przyznawanych przez Narodową Akademię Stanów Zjednoczonych i Stowarzyszenie Brytyjskich Pisarzy Naukowych. Jego wystąpienie na konferencji TED, dotyczące pasożytów wywołujących choroby psychiczne, obejrzało ponad półtorej miliona osób.

źródło opisu: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3119,strona...(?)

źródło okładki: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3119,strona...»

Kazik | 2019-07-16
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 16 lipca 2019

Ocean żyjątek w jelicie, kosmos życia mieszczący się w dłoni, przenikające się wszechświaty-dżungle w kruchych sojuszach i symbiozach aż po grób. Mało kto z zachwytem myśli o mikrobach, kojarząc je z brudem i chorobą. A szkoda, bo dosłownie przed nosem (i na nim) mamy coś naprawdę niezwykłego.

Na szczęście nie brakuje wśród nas fascynatów rzeczy drobniusieńkich, a wśród nich znajduje się dziennikarz Ed Yong. I chwała mu, że postanowił się tą fascynacją podzielić ze światem. To książka wypakowana po brzegi nauką, ale nigdy nią nie przytłaczająca – idealny balans pomiędzy “upraszczam jak w podręczniku biologii dla niezainteresowanych” a “przytłoczę cię taką ilością skomplikowanych terminów i koncepcji, że cię krzyż rozboli”. Znaczenie ma też naukowa filozofia przenikająca tę książkę – entuzjazm, ale ostrożny, optymizm, ale słyszący krytykę. Autor ma poczucie humoru, lubi gierki słowne i nie brakuje mu interesujących metafor czy porównań rozjaśniających wybrane zjawiska. Przez...

watemark | 2019-06-24
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Zażyłam tę książkę i bakterie skolonizowały moją wyobraźnię.

"Mikrobiom" czyta się jak literaturę podróżniczą, pełną niesamowitości i miejsc nieodkrytych przed światem, zamieszkałą przez niezwykłe istoty, o których takim laikom jak ja się nie śniło. Zawiłe treści podane są w taki sposób, że bez wysiłku mogłam powtórzyć znajomym wnioski wynikające z obecności oligosacharydów w ludzkim mleku albo omówić zjawisko horyzontalnego transferu genów. Czuję, że po tej lekturze moje postrzeganie świata zmieniło się, nabrało nowego wymiaru: mikrobiotycznego. Zupełnie jakbym odblokowała dalszą część mapy w ulubionej grze.

Autor pisze w sposób ciekawy, korzystając z obrazowych i niekiedy zabawnych porównań, a wszystko to jest podszyte rzetelnym, sumiennym rozpoznaniem wśród prac naukowych. Jeśli jedną czwartą książki zajmują przypisy, a polskim wydawcą jest Uniwersytet Jagielloński, trudno wątpić w prawdziwość tych niesamowitych historii. Jestem pełna podziwu dla Eda Yonga, który pomimo...

Aleksandra | 2019-04-14
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 11 kwietnia 2019

Przeciętny człowiek o bakteriach nie wie praktycznie nic oprócz tego, że wywołują choroby. Jednak zdecydowana ich większość nie jest szkodliwa, a część wręcz pożądana. O tym jaki wpływ wywierają bakterie na życie ludzi i zwierząt można dowiedzieć się z popularnonaukowej pozycji autorstwa Eda Yonga „Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem”.

Autor wprowadza czytelnika w świat mikroorganizmów stopniowo, począwszy od ich pojawienia się na naszej planecie, poprzez kolonizację zwierząt, odkrycia przez ludzi po przedstawienie szeregu badań odnośnie wpływu bakterii na życie zarówno człowieka jak i innych zwierząt. Mikrobiologia to nauka intensywnie się rozwijająca. Autor w głównej mierze skupił się na omówieniu wzajemnych relacji między konkretnymi gatunkami bakterii a ich gospodarzami. Pod koniec książki Yong przedstawił wizję przyszłości, w której być może pewne choroby będzie można leczyć za pomocą odpowiednio dobranych naturalnych bądź zmodyfikowanych...

Zdecydowanym plusem tej pozycji jest przedstawienie mikrobiomu człowieka i uzmysłowienie czytelnikowi, że właściwe prace badawcze ciągle trwają, co zawiera się w określeniu "wyniki prac nie zostały jeszcze opublikowane w czasie pisania tej książki". Jest to więc temat ważny i w ostatnim rozdziale Ed Yong ukazuje wizję przyszłości probiotyków.

Jednak autor strasznie skacze między bakteriami, ich rolą w środowisku, tudzież organizmie zwierzęcia.
Chaos nie pomaga w uporządkowaniu, ani zdobyciu wiedzy. Sprawia to, że po dniu od przeczytania książki, mimo, że siedzi się w temacie - nic się nie pamięta.
Książka będzie dla fanów zoologii majstersztykiem, gdyż obawiam się, że odnośnie człowieka zbyt mało jest informacji.
"Istnieje związek pomiędzy mikrobiomem w ludzkim przewodzie pokarmowym a chorobami psychicznymi" krzyczy z tyłu książki napis. W książce natomiast ani jednego zdania o owej tezie.
Jest niedosyt, rozkopanie zbyt wielu tuneli powierzchownie, wiele wątków otwartych.
Na...

Cruorcia | 2018-09-03
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Bardzo dobra książka, w której w sposób niezwykle przystępny, ciekawy i zabawny autor opisuje świat bakterii: poprzez historię mikrobiologii, pierwszych odkryć, teorii, badań i założeń. Gdyby ktoś chciał zgłębić poruszane zagadnienia, autor odsyła do mnóstwa artykułów i książek podanych w przypisach.
Naprawdę warto przeczytać, nawet jeśli się jest biologicznym laikiem!

Tinkerbelle | 2018-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2018

Fascynująca wycieczka do mało nam znanego świata. Mimo że, autor starał się jak mógł, momentami była to dość skomplikowana lektura.
Najbardziej zapadła mi w pamięć opowieść o komarach roznoszących Dengę i jak wykorzystano w walce z nimi Wolbachię. Niesamowita sprawa.
Poczułam się wręcz zainspirowana by jakoś o ten własny mikrobiom zadbać. Nie mam tylko pojęcia jak ;)
Polecam gorąco, bo ta dziedzina wiedzy tak dynamicznie się rozwija, że większość z nas na pewno nie uczyła się o tym w szkole.

Renax | 2018-05-13
Przeczytana: 09 maja 2018

Książkę czyta się bardzo dobrze, pomimo że temat jest poważny. Autor opowiada o tych mikroorganizmach w sposób ciekawy, a przede wszystkim bezustannie odnosi tę wiedzę do życia, tak że ja laik mogłam sobie ciągle wszystko lokalizować, wyobrażać.
I te stwierdzenia w książce autor rozwija i udowadnia. Jest więc bardzo ciekawie i nienudno.

KuLtUrAlNiE | 2018-04-23

Niniejsza książka, zważywszy na tytuł może nieco dystansować przeciętnego czytelnika - że może taka bardzo naukowa, biologiczna, chemiczna, przesycona fachową terminologią. I kto tak sądzi, ten się bardzo , ale to bardzo myli:)
To prawda, że Mikrobiom traktuje o rzeczach i sprawach ważnych dla świata nauki i nie tylko, ale ukazuje "te" wiadomości stylem i językiem, a przede wszystkim narracją bardzo przystępną dla każdego - nie tylko dla naukowca.
Znajduje się tu mnóstwo ciekawych i interesujących zagadnień na tematy związane z mikroorganizmami, bakteriami, wirusami, eukariontami itd. Opisy są bardzo dokładne ,ale jak już wspomniałam nie są zdominowane terminologią encyklopedyczną. To sprawia, że podręcznik czyta się z zainteresowaniem. Tym bardziej, że luźna narracja przeplatana jest dodatkowo humorem.
Zachęcam do wglądu w treść Mikrobiomu. Uwierzcie, że po lekturze wiele zostaje w pamięci. Przeczytacie m.in. o...

Mateusz | 2018-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Autor stara się dowieść, jak ważny wpływ mają mikroorganizmy na człowieka i zwierzęta oraz że nie da się podzielić bakterie na te "dobre" i "złe". W każdym rozdziale Ed Yong bierze pod lupę kilka bakterii i opisuje ich rolę w organizmie. Książka jest interesująca, gdyż Yong wybrał tylko co ciekawsze bakterie, które wyróżniają się swoim działaniem na tle innych.

Izabela Pycio | 2018-04-11
Przeczytana: 26 marca 2018

"Każdy z nas jest ogrodem zoologicznym - kolonią zamkniętą w jednym ciele. Wielogatunkowym kolektywem. Całym światem."

Fantastyczna przygoda czytelnicza, zabiera w świat mikrobiomów, czyli bakterii, grzybów, archeonów, wirusów i wiromów. Rewelacyjnie czytało mi się publikację, niesamowicie wciągnęła, dając wartościową pożywkę dla mózgu, bogatą i w dużym stopniu zaskakującą wiedzę o organizmach, które przenikają cały świat ludzi, zwierząt i roślin, ziemię, wodę i powietrze, a bez których życie nie byłoby możliwe. Wyjątkowo sugestywna i wypełniona humorem narracja, potrafiąca całkowicie zaangażować, podając uszczegółowienia, ale w taki sposób, aby nie przesłonić istoty omawianej tematyki.

Autor sprytnie przemyca pojęcia naukowe czyniąc z nich atut w komunikacji z czytelnikiem. Mnóstwo trafnie dobranych przykładów, atrakcyjnych ciekawostek, frapujących zapytań, przemawiających do wyobraźni porównań. Prowadzenie po złożonych aspektach w lekkich i przyjaznych rytmach. Płynnie...