Wojna oszukanych

Piotr Langenfeld Wydawnictwo: Warbook kryminał, sensacja, thriller
Warbook
2017-08-16
2017-08-16

Lata powojenne w Polsce to był niezwykle trudny i skomplikowany okres naszej historii. Nawet dzisiaj mamy problem z ich jednoznaczna oceną. Dla jednych to były lata powstania antykomunistycznego, dla innych wojna domowa, a jeszcze dla innych walki z tzw. „bandami leśnymi”.
Jak było naprawdę? Powiadają, że ten kto wtedy nie żył, ten nie zrozumie. Jednym słowem „Żołnierze wyklęci” to kontrowersyjny temat.
Piotr Langenfeld w swojej „Wojnie oszukanych” proponuje nam swoja wizję tamtego okresu jako brutalnej i bezkompromisowej walki wywiadów amerykańskiego i sowieckiego, w którym niestety Polska – chociaż sympatia autora jest oczywiście po naszej stronie – jest jedynie pionkiem.
„Wojna oszukanych” to bezpośrednia kontynuacja powieści „Elsenborn” poruszającej wśród wybuchów, eksplozji i bitew w Ardenach 1944 roku tematykę Amerykanów polskiego pochodzenia w US Army. Nie trzeba jednak znać Elsenborn, żeby cieszyć się lektura „Wojny oszukanych” (aczkolwiek gorąco polecam jej nadrobienie). Obie powieści łączy postać głównego bohatera – Charlesa Zelinsky’ego, weterana II wojny, którego powojenne losy rzucają do kraju przodków z pewnym zadaniem…
Gra wywiadów, partyzancka walka bez szans na realne zwycięstwo, poświęcenie, bohaterstwo, zmęczenie walką bez perspektyw. Honorowi żołnierze starej daty, zmęczeni życiem ściganej zwierzyny partyzanci, szumowiny, bandyci, zdrajcy i zdradzeni - wszystko to tworzy fascynująca mieszankę, której nie da się czytać bez podwyższonego poziomu adrenaliny.
Co ciekawe, jest to chyba pierwsza w Polsce powieść wojenno-przygodowa osnuta wokół walk lat 1944-1947 jaka powstała. Tym bardziej warto po nią sięgnąć.

Ta cześć co się dzieje w USA ,nudna.Za to Polska cześć,świetna.Na drugim miejscu Czechy.
Idealna książka,dla lubiących historię.Co prawda,ja wolę to.Sprzed 1200 lat.Ale i tak mi się podobało.
Widać ,że Sowiet nigdy nie był naszym przyjacielem.

Widać ,że Sowiet nigdy nie był naszym przyjacielem.

Potraktowałem tę książkę nieco jako zapchajdziurę, bo akurat wpadła mi w ręce. Zdecydowanie jednak była warta spędzonego z nią czasu. Bezsens prowadzonej walki przez Polaków i naiwność Amerykanów pokazana została moim zdaniem trafnie. Zwłaszcza pod koniec czuć bezsilność naszych rodaków próbujących zawrócić kijem Wisłę i złość na sojuszników, którzy zdają się nie widzieć na jakim świecie żyją. Polecam.

Druga wojna światowa skończyła się dwa lata temu. Dla wielu była klęską.

Społeczeństwa Zachodu chcą pokoju, który nie jest dany znajdującym się pod radzieckim butem Polakom. Część z nich ciągle walczy. W osamotnieniu, bez fanfar, chwały, a czasem i nadziei.

Sierżant amerykańskiej armii Charlie Zielinski ma okazję wrócić do ojczyzny w ważnej i niebezpiecznej misji. Będzie musiał stawić czoło zagrożeniom nowej, perfidnej wojny.

Zmierzy się z przebiegłym wrogiem, mistrzem kłamstwa i mistyfikacji.

Stanie po stronie osamotnionych sojuszników i powróci do spraw z przeszłości, by walczyć o przyszłość.

Książke oceniam na 4

Druga wojna światowa skończyła się dwa lata temu. Dla wielu była klęską.

Dynamiczna akcja, dbałość o szczegóły, stosunkowo mało jest książek sensacyjnych o tej tematyce(lata 1945-1948) więc tym bardziej warto było po nią sięgnąć. Fajne jest tez to że kto nie czytał Elsenborn wcale nie musi tego robić żeby lektura była ciekawa i pasjonująca.Polecam

1947 rok. Charlie Zielinsky to aliancki weteran wojenny, który teraz prowadzi spokojne życie mechanika samochodowego gdzieś w Jersey. Kiedy zostaje aresztowany za burdę na wiecu komunistów, zgłasza się do niego były kolega z wojska i proponuję powrót do służby i stawienie czoła Rosjanom.

Formalnie "Wojna oszukanych" kontynuacja wydanego w 2012 roku "Elsenborn", ale jedynym łącznikiem pomiędzy tymi dwiema książkami jest postać głównego bohatera, Charliego Zielinsky'ego. Tak więc po prezentowaną pozycję można spokojnie sięgnąć bez uprzedniej lektury, czyli tak jak ja to zrobiłem.
Najnowsze dzieło Piotra Langenfelda to naprawdę wciągająca pozycja, a zawiera w sobie tyle ciekawych wątków, że trudno to wszystko opisać bez zdradzania ważnych szczegółów fabuły. Z jednej strony mamy historię Charlesa, który zostaje zrekrutowany do wypełnienia, według jego nowych przełożonych, niezwykle ważnej misji po wschodniej stronie żelaznej kurtyny. Bieżące wydarzenia są przeplatane ze wspomnieniami z jego pierwszego zetknięcia się z radzieckimi sołdatami w roku 1945 - dzięki temu czytelnik jest w stanie zrozumieć, dlaczego tak nimi pogardza. Z drugiej zaś autor pokazuje obraz powojennej konspiracji. Obraz niezwykle rzeczywisty czasów, gdzie nawet próba walki z władzą oznaczała śmierć, bo w roku 1947 ZSRR zaczynało odrzucać pozory bycia "bratnim narodem" i coraz bardziej pokazywało, że tak naprawdę Stalin i jego poplecznicy wydają rozkazy. Twarzą pozostałych pod bronią jest młody Maciej, ps. "Pielgrzym", który w normalnych warunkach uganiałby się za dziewczynami, a nie ukrywał w leśnych ziemiankach. Ponadto nasi sojusznicy nie bardzo kwapili się do kolejnego konfliktu, a i sami mieli problem, gdyż ich wywiad na obszarze Kraju Rad nie istniał, a sami byli zinfiltrowani przez komunistycznych szpiegów, i to na wysokich szczeblach.
Jak już wspomniałem fabuła jest poprowadzona kilkoma wątkami - poznajemy losy Zielinsky'ego, Macieja i kilku konspiratorów, kapitana z UB oraz grupy specjalnej majora Zardowa realizującej kolejny tajny plan wywiadu. Wszystkie te wątki przeplatają się, ale każdy ich fragment jest wystarczająco obszerny aby nie pogubić się w akcji. Wszystkie zaś prowadzą do finałowej akcji, która jest jedną z najlepiej rozpisanych scen batalistycznych, jakie miałem okazję czytać.
Naprawdę polecam "Wojnę oszukanych" miłośnikom klimatów wojenno-szpiegowskich, gdyż znajdą tu świetne ich połączenie.

Dalsze losy Charliego Zielinskiego, wojna skończyła się dwa lata temu jednak na terenie Polski ciągle trwają walki komunistów z ruchem oporu. Charlie w tym czasie wrócił do stanów i prowadzi warsztat samochodowy ale nie może zagrzać miejsca i ciągle wynika się "wklepywać" komunista urządzającym wiece w stanach. Po jednej z takich rozrób pojawia się u niego znajomy i proponuje mu pracę w wywiadzie ma zostać zrzucony na tereny Polski i pomóc partyzantom, tak brzmi wersja oficjalna. Dostajemy książkę w której akcję obserwujemy z trzech perspektyw: pierwsza oczywiście to perspektywa Charliego który szkoli się na tajnego agenta, druga perspektywa to świat "Pielgrzyma" i jego najbliższych współpracowników czyli żołnierzy podziemia którzy próbują przetrwać pod butem rosjan i trzecia strona to właśnie rosjanie którzy próbują rozkręcić akcję dezinformacji i przy okazji podrzucić amerykanom następnych szpiegów. Całkiem niezła książka przenosząca nas w te ponure czasy i uświadamiająca jak okrutnie postępowała nowa władza na terenach Polski, akcja wartka i wciągająca, stopniowo odkrywająca też przed nami przeszłość bohaterów (np. wstawki ze wspomnieniami Charliego o tym co działo się w Czechosłowacji w 1945 roku) a także zaskakujące zmiany postępowań bohaterów.

• Wojenne
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • 000 Biblioteczka
  • Bemowo

Dodaj cytat z książki Wojna oszukanych