Wyklęty '48

Wydawnictwo: Muza
giovanna

Rok 1948. Siermiężne czasy stalinizmu w Polsce Ludowej. Komisarz Jan Wolak, oskarżony o kolaborację z gestapo, teraz ukrywa się wśród poszukiwanych przez Urząd Bezpieczeństwa żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Mężczyzna pogodził się z myślą, że już nigdy nie uda mu się wrócić do ukochanej Warszawy. Zdaje sobie sprawę, że resztę życia będzie musiał spędzić, ukrywając się w lesie i uciekając przed kolejnymi obławami żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

Tymczasem w stolicy dochodzi do tajemniczego morderstwa, którego ofiarą jest żona sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Tuż obok zamordowanej kobiety milicjanci znajdują nieprzytomnego mężczyznę, z którym ofiara spędziła ostatnią noc. Wszystko wskazuje na to, że to on jest mordercą. W szybkim procesie człowiek ten zostaje skazany na karę śmierci. Okazuje się jednak, że władza ludowa się pomyliła. Giną kolejne kobiety, zamordowane w sposób, w jaki zabijał tropiony przed wojną seryjny zabójca działający w stolicy. Wtedy próbował go schwytać komisarz Jan Wolak wraz ze swoim nieodłącznym towarzyszem Zygmuntem Wieczorkiem. Niestety całe archiwum dotyczące tamtej sprawy spłonęło w czasie powstania warszawskiego. Funkcjonariusze UB i MO są bezradni. Informacje o tych zbrodniach nie mogą przedostać się do opinii publicznej. Dlatego komuniści decydują się na zaoferowanie Wolakowi propozycji współpracy…

źródło opisu: https://muza.com.pl/

źródło okładki: https://muza.com.pl/

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Dwóch wybitnych śledczych – Jan Wolak i Zygmunt Wieczorek zwany „Wiewiórem” próbuje ująć seryjnego mordercę. Przedwojenna Warszawa żyje ich pojedynkiem z nieuchwytnym przestępcą. To, kim są ofiary zbrodniarza jest dodatkowym motywatorem dla obu policjantów. Morduje on kobiety, które były w kochankami Wolaka. Znakiem rozpoznawczym zabójcy są serce i litera „W” wycięte na plecach zamordowanych kobiet. A potencjalnych ofiar jest niemało, ponieważ komisarz Wolak nie jest przesadnie monogamiczny.

Poszukiwania psychopaty przerywa Druga Wojna Światowa. Podczas okupacji „Wiewiór” trafia do KL Auschwitz i traci obie nogi. Komisarz Wolak podejmuje współpracę z Kripo, niemiecką policją kryminalną, gdzie wspólnie z innym, przedwojennym policjantem (Niemcem z pochodzenia) próbuje ująć zabójcę, który z równą skutecznością morduje Niemców jak i wysokich oficerów Armii Krajowej. Ta kooperacja prowadzi po wojnie do zaocznego wyroku śmierci za kolaborację z okupantem. Wolak wstępuje do oddziału...

emindflow | 2017-06-08
Przeczytana: 07 czerwca 2017

„Wyklęty ‘48” to swego rodzaju kontynuacja historii przedwojennego komisarza policji Jana Wolaka całkiem ciekawie przedstawionej w „Likwidatorze ‘44”. Spodziewałem się, że autor udoskonali swój warsztat, że pójdzie krok do przodu, słowem – że dostanę jeszcze lepszą powieść, tymczasem spotkał mnie srogi zawód.
Za chwytliwym marketingowo tytułem kryje się bowiem patchworkowy zlepek różnych gatunków literackich niekoniecznie tworzących spójną całość. Problem jest w tym, że Kozar próbuje sprzedać kompletnie niewiarygodną historię.
Spośród licznych wątków i dziesiątków postaci broni się jedynie duet śledczych Wolak – Wieczorek i na tej dwójce trzyma się cała powieść. Cała reszta już dużo słabsza, a niektóre fragmenty i rozdziały sprawiają wrażenie upchniętych na siłę.
W efekcie fabuła jest przekombinowana i mało logiczna. Drażnią teatralne sceny śmierci, które pewnie w założeniu mają być efektowne i wstrząsające, a w rzeczywistości są groteskowe. Na dodatek całość napisana jest dość...

Tomek | 2017-06-12
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Dominik Kozara umieściłem w swojej pamięci jako autora godnego uwagi, po przeczytaniu jego powieści zatytułowanej Likwidator 44. Nie była to powieść może nazbyt porywająca, jednak wspominam ją dość dobrze, między innymi za umiejscowienie akcji w powstańczej Warszawie.
Kiedy więc zobaczyłem w nowościach wydawniczych kolejną powieść tego pisarza, zatytułowaną Wyklęty’48, natychmiast chciałem ją przeczytać. Byłem bardzo ciekaw czy autor przez dwa lata, które minęły od wydania wspominanej wcześniej powieści, poprawił swój warsztat literacki? Wyobrażałem sobie, że po lekturze Wyklętego’48 notowania Dominika Kozara poszybują u mnie dość wysoko, bardzo mnie cieszy przecież kiedy polscy autorzy mają doskonałe pomysły i potrafią się literacko realizować, ku uciesze czytelnika.

Z napisaniem tego tekstu mam pewien problem. W sumie mógłbym go streścić w kilku słowach: już dawno nie czytałem takiej bzdury, jaką zafundował mi Dominik Kozar swoją najnowszą produkcją. Sam nie wiem czy mam...

wasilka | 2017-05-28
Przeczytana: 27 maja 2017

Wśród polskich pisarzy nie brakuje pasjonatów historii. Należy do nich Dominik Kozar - nauczyciel języka polskiego i historii. Jego debiutem literackim była powieść z gatunku political fiction, której akcję umieścił w Królestwie Polskim w drugiej połowie XIX wieku. W 2014 roku ukazała się jego powieść kryminalna "Likwidator'44", której akcja z kolei rozgrywa się w Warszawie tuż przed wybuchem II wojny światowej. W kwietniu tego roku do księgarń trafiła powieść "Wyklęty'48" stanowiąca kontynuację wydarzeń i przygód bohaterów przedstawionych w "Likwidatorze'44". Nie miałam okazji przeczytać poprzedniczki "Wyklętego'48", ale na szczęście nie wpłynęło to na mój odbiór najnowszej powieści Dominika Kozara.

Biorąc pod uwagę tytuł książki spodziewałam się historii żołnierzy podziemia niepodległościowego, których władza ludowa oskarżała o najgorsze zbrodnie w trudnych latach budowy socjalistycznej Polski. Otrzymałam jednak dużo więcej, ponieważ "Wyklęty'48" to barwny kryminał,...

Bizet | 2017-05-20
Przeczytana: 20 maja 2017

Przez ostatnie dni towarzyszył mi „Wyklęty 48”. Książka moim zdaniem ze wszech miar zasługująca na uwagę. Fabuła powieści wciąga od samego początku, kiedy to w 1939 roku czytelnik ma okazję towarzyszyć dwóm komisarzom z policji na miejscu dokonania makabrycznej zbrodni. Obu komisarzy spotykamy niemal dziesięć lat później. Są to już jednak całkiem inni ludzie. Naznaczeni przeżyciami wojny muszą raz jeszcze zjednoczyć siły i schwytać mordercę, którego nie udało im się pochwycić w 1939 roku.
Nie chcę zdradzać dalszej fabuły, której finał okazał się dla mnie zupełnie nie do przewidzenia! (brawa dla pana Dominika Kozara)
Dominik Kozar wprowadza do swojej powieści szeroki wachlarz bohaterów. Na szczęście robi to w sposób na tyle umiejętny, że czytelnik nie pogubi się w tej arcyciekawej galerii postaci. Wśród nich mamy ludzi z różnych grup społecznych. Na plus zasługuje także ciekawe tło społeczno – obyczajowe oraz to, że Kozar nie ogranicza się w swojej książce tylko i wyłącznie do...

Elwira | 2017-05-31
Przeczytana: 31 maja 2017

Ostatnio coraz częściej sięgam po książki, których akcja dzieje się krótko po wojnie w latach owianych mgłą tajemnic, niedomówień, czy przekłamań i przepełnionych chaosem na wielu polach.
Dlatego powieść Dominika Kozara od razu przykuła moją uwagę, autor świetnie wykreował nie tylko głównych bohaterów, ale też z tymi dalszoplanowymi dobrze sobie poradził.

W ogóle czytając powieść momentami byłam przekonana, że jestem w tamtym czasie i w opisywanych przez niego miejscach. Trochę mi się też od razu przypomniał czytany przed laty Tyrmandowski Zły.

Całą książkę akcja trzyma poziom (szybki) nie ma mowy o nudzie. Jest sporo tzw. „zaskoczeń” w całej fabule. Tło historyczne dla mnie (laika) też przynoszące spory ładunek wiedzy z tamtego okresu. O dziwo mimo, że całość traktuje o trudnych sprawach i nie łatwych czasach, to nie brak w niej dowcipu (może dla przeciwwagi). Byłby z tego świetny film.

Póki co, jak wieść gminna niesie, ma być kolejna część. Ja czekam!

Mecha_Kulturacja | 2017-05-28

Wyklęty'48 sprawdza się jako świetna kontynuacja, a zarazem nowa historia. Kozar tworzy mocną, męską historię, w której nie zawsze wszystko jest takie, na jakie wygląda. Oczywiście można się przyczepić do kilku drobnych elementów, ale ostatecznie nie wpływają one znacząco na odbiór całości. Widać, że autor jest dobrym rzemieślnikiem, posiadającym wyśmienity warsztat i świetne pomysły. Miejmy tylko nadzieje, że nie będzie to ostatnie spotkanie z dwójką bohaterów, a kolejna odsłona ich przygód zaskoczy jeszcze pozytywniej. Polecam.

MoznaPrzeczytac | 2017-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Dominik Kozar napisał nie tylko bardzo dobry kryminał. Uważny czytelnik z pewnością zwróci uwagę na szerokie tło obyczajowe. Mamy w książce niemal kompletny obraz stalinowskiej Polski. Z jednej strony zrujnowana Warszawa, z drugiej lasy, w których kryją się partyzanci i biedne wioski. Każdy miłośnik powieści kryminalnych, oraz powojennej historii Polski, który sięgnie po „Wyklętego '48” na pewno się nie zawiedzie.

Pełna recenzja książki na stronie:

monika2939 | 2017-05-25
Przeczytana: 25 maja 2017

To co mi się podobało w tej książce to z pewnością nietuzinkowa intryga, tło historyczne, wyraziste postaci,dynamika powieści, ale mam zastrzeżenia co do dialogów- nie ma żadnej różnicy w sposobie wyrażania się bohaterów z różnych warstw społecznych, a przecież jest tu ogromny przekrój- i arystokracja i chłopi i prości żołnierze Wojska Polskiego wywodzący się z samych nizin społecznych itd., że o policjantach i drobnych warszawskich cwaniaczkach nie wspomnę :)

czytamwiecjestem | 2017-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Po "Likwidatorze 44" Dominik Kozar uraczył mnie kolejną dobrą powieścią.
"Wyklęty 48" to powieść dopracowana w każdym calu. Oprócz ciekawej intrygi kryminalnej autor przedstawił wielu bohaterów, z których każdy przykuwa uwagę czytelnika. Kozarowi udało się uciec od oceniania czasów powojennych i gloryfikowania jednych bohaterów kosztem drugich.
Język, jakim operuje autor jest tak plastyczny, że czytając "Wyklętego" bez najmniejszego trudu wyobrażałam sobie świat przedstawiony utworu.
Bardzo podobała mi się postać niepełnosprawnego komisarza Zygmunta "Wiewióra" Wieczorka. Takiego śledczego jeszcze nie miałam okazji spotkać w literaturze.
Ciekawy był także wątek miłości Wacława Hrabskiego i pani Wandy.
Niestety Kozar podobnie, jak w "Likwidatorze" nie oszczędza bohaterów, z którymi w pewien sposób się zżyłam i którym kibicowałam. Po przeczytaniu całości, doszłam jednak do wniosku, że tego typu zabieg wyszedł powieści na dobre.
Warsztat literacki w "Wyklętym 48" oceniam...