Ślepy zegarmistrz, czyli Jak ewolucja dowodzi, że świat nie został zaplanowany

Tłumaczenie: Antoni Hoffman
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Blind Watchmaker: Why the Evidence of Evolution Reveals a Universe Without Design
dawkins, nauka, biologia
Ewa

Ślepy zegarmistrz - popularnonaukowa książka brytyjskiego biologa Richarda Dawkinsa wydana w 1986. Przedstawia w niej argumenty i dowody popierające teorię ewolucji metodami doboru naturalnego. Zajmuje się także niektórymi krytycznymi głosami wobec jego poprzedniej książki: "Samolubny gen". Celem napisania obu była popularyzacja koncepcji ewolucji, w której dobór naturalny przebiega na poziomie genów.

| 2013-01-13

Boga niet?

Neodarwinowski ewolucjonizm, oparty na koncepcji doboru naturalnego, jest dziś niewątpliwie najlepszą – i właściwie jedyną – teorią naukową, która potrafi racjonalnie i wyczerpująco wyjaśnić powstanie, rozwój i skomplikowaną budowę organizmów żywych. Kto miał lub ma co do tego wątpliwości, wyzbędzie się ich po lekturze książki Dawkinsa. Jak doświadczony tropiciel śladów i wytrawny detektyw, angielski uczony z Oxfordu wiedzie nas po krętych i wyboistych drogach myśli naukowej, która pod jego piórem – zasługa to oczywiście również znakomitego przekładu – staje się intrygującą przygodą intelektualną.

Wszystkim przeciwnikom darwinizmu stara się Dawkins wytłumaczyć, że tak skomplikowane organy, jak np. oko ptaka czy sonar nietoperza, mogły powstać drogą powolnych, minimalnych – dla człowieka, obejmującego świadomością najwyżej skalę kilkudziesięciu lat, niedostrzegalnych – zmian, powstałych w wyniku genetycznych mutacji w czasie geologicznym, tzn. od dziesiątków tysięcy do...

Agro | 2014-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Świetna książka która w sposób jasny i klarowny opisuje rozwój organizmów żywych na planecie okraszona przy tym masą sensownych i rzeczowych argumentów które przemawiają znacząco za darwinowską koncepcją ewolucyjną,rozprawiając się przy tym z całą masą wyimaginowanych teorii które rzekomo miały by stanowić konkurencję dla Darwinizmu a które nadal przewijają się w ogólnej społecznej świadomości.Dawkins podejmuję się wyjaśnienia naprawdę wielu trudnych i niełatwych tematów a biorąc poprawkę na lekki styl jakim posługuje się autor treści są naprawdę łatwo przyswajalne nawet dla laika.

Holmes | 2010-07-07

Jak do tej pory najlepszy klarownie przedstawiony wykład z teorii ewolucji w wydaniu neodarwinowskim (na mojej półce wciąż czeka "Najwspanialsze widowisko świata" tegoż autora, która również ma pretendować do miejsca na podium). Ta pozycja - wraz z "Samolubnym genem", którego wydaje mi się uzupełnieniem - stanowi podwaliny dla światopoglądu Dawkinsa, zresztą moim zdaniem podwaliny bardzo solidne. Dawkins jednym argumentem za drugim roznosi zegarek Paleya w drzazgi.

Hubert | 2013-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Dawkins (niemal) wszystkie książki poświęcił ewolucji (a nawet te, których ewolucja nie jest głównym tematem, często okrasza rozbudowanymi ewolucyjnymi dygresjami). Nie inaczej jest tutaj. Aż zdziwiony jestem na ile różnych sposobów można opowiadać o tym samym nie powtarzając się, nie przynudzając i tak, aby za każdym razem powiedzieć coś zupełnie nowego.

Tym razem mój ulubiony autor na warsztat wziął różne poglądy na przypadkowość mutacji. Odpowiada przede wszystkim na najczęściej chyba powtarzany zarzut kreacjonistów - a mianowicie o to, jak metodą prób i błędów mogło powstać coś tak skomplikowanego i złożonego jak oko?

Ale nie kreacjoniści są głównymi bohaterami tej książki. Dawkins traktuje ich dokładnie tak, jak na to zasługują - zbywa ich poglądy milczeniem i tylko kilkakrotnie pozwala sobie na krótkie uszczypliwości. Dysputuje za to rozwlekle z różnymi alternatywnymi wersjami ewolucjonizmu, rozwiewa różne wątpliwości i wyjaśnia rozbieżności, które pojawia się między...

Norbert | 2016-10-12
Przeczytana: 12 października 2016

Tym razem słabo panie Dawkins. Mnóstwo powtórzeń, łopatologiczne tłumaczenie prostych rzeczy. Momentami czułem się jak jakiś głupek. Innym razem myślałem, że czegoś nie rozumiem "bo chyba drugi raz dokładnie tego samego by nie pisał" ... niestety rozumiałem.
Z drugiej strony potraktowanie po łebkach prawdopodobieństwa powstania życia. Dużo słów - a mało treści i brak konkluzji.
Na osłodę kilka ciekawych faktów - głównie na początku książki.

sowa | 2016-06-23
Przeczytana: 1997 rok

Najlepsza książka popularno-naukowa o ewolucji. I według mnie najlepsza książka Dawkinsa.

Łukasz | 2013-09-18
Przeczytana: 2013 rok

Jeśli teoria Ewolucji nie wywróciła twojego życia do góry nogami to znaczy że jej nie zrozumiałeś brzmi cytat w jednej z książek Dawkinsa(może nawet w tej) - tak właśnie było w moim przypadku. Generalizując: Darwin stworzył teorię - Dawkins ją udowodnił

prmtl | 2011-08-07

Książka raczej dla osób, które nie "siedzą" w temacie ewolucji i jej pokrewnych, choć i Ci drudzy znajdą przyjemność w czytaniu jej. Lekko irytujący być może jednak fakt częstego powtarzania przez autora swoich myśli.

Michael | 2011-03-25

Polecane osobą o zamiłowaniu biologiczno-ewolucyjnym.
Zdecydowanie pozycja ta powinna znaleźć się na półce każdego samozwańczego ewolucjonisty a już na pewno na półce biologa !

Tadeusz | 2014-04-07
Przeczytana: kwiecień 2014

Ciekawa pozycja. Zawiera przystępnie opisaną teorię ewolucji, oraz jej porównanie do alternatywnych teorii próbujących wyjaśnić powstanie i rozwój życia. Interesujące są spekulacje na temat możliwej drogi rozwoju od materii nieorganicznej do stworzenia zalążków życia.