Misjonarska miłość. Matka Teresa w teorii i w praktyce

literatura faktu
SliskiePalce

Holmes | 2010-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2010

Książka udana o tyle, że Hitchens - przełamując swoje nawyki - nie stara się nokautować, tylko wygrywać na punkty. Zauważyłem chyba tylko jedno miejsce, gdzie daje się ponieść emocjom. Dzięki temu wywód nabiera spoistości, której często brak podobnym utworom.
Książka istotna jako jedna z niewielu na polskim (i chyba światowym) rynku, próbująca przełamać świątobliwe tabu.

DzikiBen | 2013-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2013

Przyjmij milion od przedsiębiorczej szumowiny w ramach datku, nie oddaj biednym ani grosza. :)
Bardzo dobra książka ukazującą jak skorumpowaną, chciwą, kłamliwą, pozbawioną empatii kobietą była Matka Teresa. Zakonnica, promując wartości chrześcijańskie, widziała piękno w cierpieniu, ponieważ: 1) był to sposób, w jaki chorzy, wymęczeni ludzie mogli pojednać się z bogiem; 2) mogła wykazać się pobożnością, przymując przy okazji ogromne datki od bogatych inwestorów i prosperujących przedsiębiorstw za swoje rzekome zasługi. To wszystko boli jeszcze bardziej, kiedy uświadomimy sobie, że w rzeczywistości Matka Teresa wcale nie była wierzącą osobą (czego dowiadujemy się z korespondencji, którą wysyłała do swoich najbliższych przyjaciół). Gdyby wierzyła, ta chora, współczesna forma podszytego polityką franciszkanizmu miałaby jeszcze jakiś sens. Ludzie przebywający w zakonach żyli w ubóstwie (igły były niesterylizowane, warunki życia okropne, ludzie ogoleni na łyso, a spotkania ze znajomymi...

Huncwotcool | 2013-06-19
Na półkach: Przeczytane, Rozczarowania
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Hitchens jest mistrzem niemerytorycznej argumentacji.
W wyniku tego w "Misjonarskiej miłości" szokuje nie tyle zła w skutkach działalność ośrodków misjonarskich co brak umiejętności autora w uczciwym sprowadzeniu adwersarza do parteru.
Hitchens niepotrzebnie ucieka się do argumentów pod publiczkę, co raz daje wyraz swoim lewackim poglądom i niekiedy przeczy sobie w kolejnych zdaniach.
Przez to, że Hitchens wykorzystuje Matkę Teresę jako trampolinę by rzucać błotem na lewo i prawo, nawet przy tak małej objętości (kilkudziesięciu stron) książka traci spójność.
Zrozumiałbym gdyby to był zapis dyskusji na żywo, która ze swej natury jest bardziej żywiołowa ale to książka, która podlegała edycji. Można było jej nadać dobry kształt. Niestety autor kiepsko rzeźbi słowem.

żabot | 2013-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Cienka książeczka poruszająca drażliwy (czytaj: śmierdzący) temat pieniądze a Kościół czy też pieniądze a wiara. I chyba najmniej tutaj jest ważna sama bohaterka Hitchensa. Myślę, że można by podstawić w jej miejsce całkiem sporą ilość założycieli różnych zakonów, stowarzyszeń religijnych itp., które dzięki niczym niezrozumiałym ulgom prawnym (ochrona kultu religijnego)chronią się przed transparentnością swoich finansów i poczynań, bo przecież jak to możliwe, żeby osoba okrzyknięta za życia świętą mogła robić cokolwiek złego. I nawet nie chodzi o przejrzystość wobec fiskusa czy innych instytucji świeckich, ale przejrzystość dla samych wiernych. Drugi temat to tworzenie mitów i kultów jednostki za życia. Nawet jeśli Hitchens przesadza, to absolutnie nie znaczy, że w swych wątpliwościach się myli.
Książka pozostawia jednak niedosyt. Sprawia wrażenie, jakby była częścią większej całości, szkicem do czegoś większego.

Smiejka | 2014-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 lutego 2014

Kim była Agnes Bojaxhiu? Czy faktycznie zasługuje na miano świętej czy może nawiedzonej? Czym naprawdę kierowała się w swoim życiu? Pewne jest to, że miała doskonały PR.
Tak, bardzo upraszczam, ale temat zbyt skomplikowany i każdy, kto jest zainteresowany, powinien zagłębić się w niego sam.
Można się z tą książeczka nie zgadzać ale jedno jest pewne - Hitch był wielki!

DanceWithMe | 2011-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2011

Większość ludzi, oceniając zachowania Matki Teresy, powołując się na autorytet, z góry uznaje, że wszystkie były dobre i miały na myśli cele dobroczynne. Autor zrobił przeciwnie i dla niego prawie wszystko jest złe. Połowa argumentów nie do końca do mnie trafia, ale trzeba przyznać, że książka dosyć ciekawa.

adam | 2011-11-21
Przeczytana: kwiecień 2011

cyt.
"Prawdziwym celem misjonarskiej działalności
jest uspokojenie sumienia sponsorów, a nie zaspokojenie potrzeb tych, którzy żyją w biedzie i poniżeniu."
Oddający treść całej książki.
Polecam

aikaternie | 2013-07-23

Pomimo płomiennej argumentacji autora, pozostałam po przeczytaniu z poczuciem, że nadal nie wiem, kim tak naprawdę była Matka Teresa.

martyna19801 | 2016-09-30
Przeczytana: 03 września 2016