Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Climbing Mount Improbable
Barbara

Wędrówka, na którą zaprasza nas wielki gawędziarz - Richard Dawkins - prowadzi ku najwspanialszym osiągnięciom ewolucji. Rozwiązaniom tak doskonałym, że aż trudno uwierzyć, iż mogły powstać same, bez udziału Głównego Projektanta. A jednak - zapewnia autor "Samolubnego genu" - w istnieniu oka czy ptasich skrzydeł nie ma nic niezwykłego. Dowodzi tego choćby łatwość, z jaką podobne rozwiązania pojawiły się dziesiątki razy w królestwie zwierząt zupełnie od siebie niezależne. Jasny i spokojny wywód Dawkinsa potrafi nawet głęboko wątpiących przekonać o sile, jaka drzemie w milionach lat ciągłego kumulowania się udoskonaleń.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1998

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1998

DzikiBen | 2013-06-15
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Uwielbiam Dawkins'owe rozprawy na temat ewolucji, dlatego z wypiekami na twarzy wyczekiwałem kuriera, kiedy zamówiłem sobie używany egzemplarz książki na allegro. Wspinaczka Na Szczyt Nieprawdopodobieństwa to bardzo złożona, lecz przystępnie napisana rozprawa na temat doboru naturalnego. Przez sporą częścią książki autor obraca się właśnie w okół - skądinąd naprawdę wyszukanej i trafnej - metafory "góry nieprawdopodobieństwa", szczytu do którego "dąży" każde żyjące stworzenie na ziemi. Mowa tu, jak zapewne łatwo się domyślić, o ewolucji - przekształcania się form niedoskonałych i prostych w złożone i przytłaczająco wyrafinowane.

Może w ramach zachęty przedstawię pokrótce czym jest ta metafora. Na naszej górze nieprawdopodobieństwa nie można iść wstecz. Dobór naturalny nie może pozwolić sobie rezygnacje z nawet kiepsko działających wynalazków - zamiast tego stara się udoskonalać to, co już ma. Dobrym przykładem jest tutaj np. nerw krtaniowy wsteczny, który - zamiast łączyć się...

Maniera | 2014-08-17

Bardzo przydatne w objaśnieniu pewnych mechanizmów działania ewolucji, jednakże w pewnym stopniu już uległa dezaktualizacji. Dobra lektura po "najwspanialszym widowisku świata", które przedstawia bliższe obecnemu stanowisko Dawkinsa i wprowadza w ewolucjonizm. Jednocześnie osoba choć trochę zainteresowana biologią lub, która ukończyła przynajmniej rozszerzoną biologię w liceum, może czuć lekki niedosyt.

| 2011-08-25
Przeczytana: 2008 rok

Autor w przystępny sposób, no i z prawdziwą dawkinsowską pasją objaśnia nam (dla wielu niezrozumiałe) mechanizmy działania doboru naturalnego - głównego czynnika ewolucji organizmów. Nie są to wcale mechanizmy tak skomplikowane, jak można by mniemać. W książce tej znajdziemy wiele zdumiewających przykładów ze świata przyrody, które wymuszają na zwierzętach i roślinach trwające wiele lat procesy zmian i przystosowań. Nonsensy kreacjonizmu obalone po raz kolejny. Polecam.

Pietia | 2015-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2015

Ta książka to kolejny dowód na to jak nieprawdopodobnie dobrym przewodnikiem na ścieżkach poznania teorii ewolucji jest Dawkins!

daniel90 | 2015-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2015

Dobry dydaktyk, a przede wszystkim rzetelny naukowiec.
Jak ktoś pisze, że są dwie hipotezy, on się przychyla do jednej z nich, ale oczywiście może się mylić, bo jest za mało danych, to wiem, że to na pewno nie jest pokolenie "ekspertów" z Dzień Dobry TVN, forów internetowych czy innych ekspertów od metod elementów skończonych. Zresztą biolog, który ma pojęcie o fizyce, chemii czy algorytmach, a to też u mnie punktuje.
Polecam, Krystyna Czubówna.

Dranica | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

Świetna książka, autor omawia wiele aspektów ewolucji na licznych przykładach, dużo ilustracji. Wciąga.

Michael | 2011-03-27

Miłośnicy ciętego języka Dawkinsa znajdą tutaj to czego szukają !

Marta Parysek | 2016-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2016