Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Opera Selecta". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Homini
Mariusz

Neurobiologia jest dziś jedną z najważniejszych i najbardziej wszechstronnych nauk. Pomaga odpowiedzieć na wielkie pytania, z którymi od dawna mierzyły się filozofia, teologia, psychologia i nauki społeczne, a także na małe pytania, które zadajemy sobie co dzień. Co jest kryterium człowieczeństwa? Gdzie mieszka dusza? Skąd się bierze moralność? Gdzie rodzi się przyjemność? Dlaczego jesteśmy agresywni? Jak działa pamięć? Od czego i dlaczego się uzależniamy? Dlaczego lubimy seks? Czy zakochani myślą rozsądnie? Dlaczego dziewczynki wolą bawić się lalkami, a chłopcy samochodzikami? Czy w świecie nowych technologii zdołamy zachować prywatność myśli? Nieskończonym źródłem odpowiedzi lub podpowiedzi — i nowych fascynujących pytań — jest mózg, odsłaniający dzięki coraz bardziej zaawansowanym metodom badawczym kolejne swe tajniki, a w studiach nad nim można widzieć wręcz antropologię XXI wieku. Jerzy Vetulani oprowadza nas po naszym „centrum dowodzenia”, ukazując z erudycją i wdziękiem, że „szare komórki” to pole zainteresowań zarówno „twardej” biologii, jak i subtelnej humanistyki.

źródło opisu: Wydawnictwo Homini, 2010

luelle | 2015-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2015

Bardzo dobrze mi się czytało ten zbiór artykułów. Nie przeszkadzały mi powtórzenia tematów - nieuniknione przy przedruku tekstów z różnych źródeł, w których umieszczone zostały pierwotnie (przeszkadza natomiast brak korekty). Profesor Vetulani omawia różne zagadnienia (pamięć, uwaga, inteligencja, uczenie się, sfera seksualna, uzależnienia, agresja...) w przystępny, zrozumiały, ciekawy i dowcipny sposób. Pożyteczna książka.

ruda | 2013-03-09
Przeczytana: 09 marca 2013

Ciekawa pozycja, szczególnie dla osób zainteresowanych tematami z dziedziny neurobiologii. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, ponieważ nie wymaga większego skupienia. Napisana w bardzo przystępny sposób, mimo że autor używa fachowych terminów. Dla czytelników, którzy wcześniej poznali czym jest neurobiologia momentami może wydać się zbyt ogólnikowa i powierzchowna.

żabot | 2015-02-13
Przeczytana: 10 lutego 2015

Po raz pierwszy chyba stykam się z sytuacją, kiedy będę chwalił autora, ale ganił książkę. Bo książka jest niby autorstwa profesora Vetulaniego, ale jakby nie jego. Oto krakowskie wydawnictwo „Homini” postanowiło wydać pisma rozproszone profesora. Cel niewątpliwie zaszczytny, tylko warto by się zastanowić, jaki jest tego sens, czy wszystko, co napisze lub powie twórca, niezależnie czy pisarz, naukowiec, czy filozof, warte jest utrwalenia w takim tomie. I tu niestety muszę stwierdzić, że książka jest kiepska, a nawet słaba.
Profesor Vetulani jest wybitnym neurologiem i niewątpliwie ma dużo do powiedzenia w wielu kwestiach związanych z jego dyscypliną, jak i tematów pokrewnych. Problem w tym, że niniejszy tom powstał, jako kompilacja różnych artykułów napisanych na zapotrzebowanie różnych wydawnictw, przede wszystkim popularnonaukowych, oraz z tekstów wykładów wygłoszonych przy różnych okazjach. Tyle, że w przypadku czasopism, z jednej strony mamy periodyki bardziej popularne a z...

donia | 2012-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Niezwykle ciekawa książka opisująca w przystępny i zrozumiały również dla laików sposób ostatnie odkrycia neurobiologii. Polecam!

MoznaPrzeczytac | 2014-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Stoimy przy torach, a obok nas znajduje się zwrotnica. Nagle słyszymy jakiś hałas, odwracamy się i widzimy, że po torach pędzi w naszą stronę wózek. Póki co jeszcze daleko od nas, ale zbliża się nieuchronnie z każdą sekundą. Z przerażeniem jednak odkrywamy, że na trasie rozpędzonego blaszaka pojawiło się pięciu ludzi, nieświadomych najwyraźniej zbliżającego się do nich zagrożenia. Ich los jest w naszych rękach, stoimy bowiem tuż przy zwrotnicy. Wystarczy ją tylko przesunąć, żeby ocalić… O mój Boże! Przecież ktoś znajduje się na drugim torze! Zdaje się, że tylko jedna osoba, ale przecież nie zdążę jej ostrzec przed nadciągającym niebezpieczeństwem! Co mam począć?!

Uff, pocieszmy się, że to tylko scenariusz zaadoptowany do badań nad ludzką moralnością. Ile jednak analogicznych – choć może nie aż tak granicznych – sytuacji pojawia się na co dzień w naszym życiu? Jak wówczas postępujemy? Racjonalnie? A może emocjonalnie? Trochę tak, a trochę tak? Jeśli...

Roksanna | 2015-10-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 października 2015

Profesor Vetulani z właściwą sobie erudycją, a czasem i humorem w przystępnym dla laików języku przybliża jak działa ten tajemniczy i naprawdę fascynujący organ jakim jest ludzki mózg. Dotyka kwestii intrygujących, związanych z naszym codziennym życiem, których podłoża często sobie nie uświadamiamy.

Ocenę obniżam za pobieżną korektę i marną redakcję. Książka składa się z różnych artykułów, które można było było zredagować tak, by pewne kwestie nawet tak samo sformułowane nie powtarzały się co kilka stron w różnych esejach. A już totalnym żartem z czytelnika był fragment, gdy akapit na pół strony poprzedzał ten sam akapit. Szkoda merytorycznej zawartości i wstyd dla wydawnictwa. Chyba że były to ćwiczenia na sprawdzanie naszej pamięci, o której obszernie pisze autor.

Kamil | 2014-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2014

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony Pan Vetulani używa prostego języka, który rozumie każdy czytelnik. Z drugiej, natomiast, rzuca zaawansowanymi pojęciami medycznymi, które tak naprawdę w dziele popularnonaukowym są niepotrzebne. Właśnie te pierwsze artykuły zapamiętałem najlepiej. Poza tym, książka napisana jest we wspaniałej formie zbioru artykułów, w którym autor nie zagłębia się w zawiłe rozmyślenia, lecz krótko i na temat przekazuje wiedzę.

anagonda | 2014-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Piszę o nowszym wydaniu, 2012r.
Książka spisana z artykułów na szybko. Oj wstyd, panie profesorze, że pozwala Pan wydawać takie publikacje. Wiele błędów literowych, rozbieżności danych pomiędzy rozdziałami, powtórzenia, pomyłki. Przez to denerwuje podczas czytania. Laicy mogą skonsumować błędne elementy bez zastanowienia, co doprowadzi do ich skażenia złą wiedzą. Jednak mimo tego, wiele rozdziałów jest świetnie ujętych i trafionych i dzięki temu książka wychodzi na plus.

Michał W | 2015-02-16

Rażą liczne powtórzenia oraz miejscami zbyt fachowy język jak na publikacje dla szerszego grona odbiorców, zapewne jest to wynik nieprawidłowego zestawienia artykułów. Tak czy inaczej książka jak najbardziej godna polecenia, w sposób w większości przejrzysty Prof. Vetulani przedstawia neuronalne podstawy części naszych zachowań, m.in. seksualnych i agresywnych.

Justyna | 2015-05-04
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 04 maja 2015

Wciąga niczym najlepsza powieść.

Szkoda, że w książce pojawia się sporo literówek, błędów składniowych, mieszania podmiotów. Naprawdę szkoda.