The Naked Ape
barthaz14

Inne wydania

"Naga małpa", rozprawa o naturze ludzkiej wydana po raz pierwszy w 1967 roku, stała się kamieniem milowym antropologii i psychologii drugiej połowy XX wieku. Sprowokowała liczne dyskusje w rodowisku naukowców, łamiąc seksualne i religijne tabu; fakt ten nie przeszkodził jej jednak w zjednaniu sobie milionów czytelników na całym świecie. Autor, z wykształcenia zoolog, pisał w niej o ludziach jako "nagich małpach" - szczególnym gatunku "pozbawionych owłosienia prymatów". W 1969 Desmond Morris opublikował "Ludzkie zoo", a dwa lata później "Zachowania intymne" - kolejne części klasycznej już trylogii noszącej ten sam tytuł co tom pierwszy.

W tomie "Naga małpa" autor stara się pokazać, iż uważane za czysto ludzkie zachowania to w rzeczywistości typowe głównie dla małp, kulturowo zniekształcone i wystylizowane popędy i odruchy zwierzęce. Tam, gdzie zachowanie człowieka różni się zdecydowanie od zachowania małp, miało miejsce jego "udrapieżnienie", tj. nałożenie pewnych właściwości psychologicznych cechujących zespołowo polujące ssaki drapieżne na stare "małpie podłoże". W rezultacie, w jednych dziedzinach człowiek pozostaje typowym naczelnym; w innych przeważają u niego cechy ssaka-drapieżcy. Uzbrojony w powyższy klucz Desmond Morris odkrywa prawdziwą naturę różnych ludzkich obyczajów, upodobań i instytucji, szczególnie dużo uwagi poświęcając obyczajom seksualnym.

Koronczarka | 2015-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2015

"Naga małpa" ma już pół wieku. Za mojej młodości dużo się o niej mówiło, ale ja, już nie pamiętam dlaczego, nie przeczytałam wtedy tej książki. Teraz znalazłam ją u ulicznego bukinisty i poczułam, że koniecznie muszę nadrobić tę zaległość. No, ale to jednak nie to. Jeszcze jeden dowód, że do takich zaległości dopuszczać nie można. Jak większość książek popularno-naukowych "Naga małpa" się zestarzała. Niektóre rewolucyjne twierdzenia Morissa stały się powszechnie znanymi niemalże banałami, niektóre straciły na aktualności inne zostały obalone i aż mi żal. Bo gdybym kiedyś przeczytała na przykład o eksperymentach z szympansami, które próbowano nauczyć porozumiewać się z człowiekiem, to byłby szał. Teraz naczytałam się już o tym wiele, a nauka doszła już do pewnych wniosków i to, co pół wieku było wątpliwością, dziś jest powszechnie znaną prawdą. Ale nie żałuję. Lektura ciągle ciekawa.

coverlet | 2012-02-13

Ani Darwin, ani Morris nie pisali nigdy, że pochodzimy od małp, ewentualnie, że mamy wraz z małpami wspólnych przodków. @DurgaRE - najwyraźniej guzik wiesz o ewolucji i mechanizmach nią rządzonych i wierzysz, że człowiek powstał na drodze kaprysu Boga i ot, jesteśmy, od Adama i Ewy... Zachęcam do edukacji w tym kierunku, gdyż możesz się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat pochodzenia i genezy gatunku ludzkiego. Przede wszystkim można również poczytać artykuły badawcze będące ewidentnymi dowodami na istnienie ewolucji. A ewolucja duchowa? To faktycznie temat z innej beczki...

| 2011-08-22
Przeczytana: 1985 rok

Droga DurgaRE, aż się chce przyznac, że niektórzy muszą się wywodzic od osłów i baranów. Nie będę tu się rozpisywał o ilości dowodów na poparcie teorii ewolucji, bo jak ktoś żyje mentalnie w średniowieczu, nie ma to sensu. Wracając do Morrisa, to jego wydana w latach 60. ,,Naga małpa'' była jedną z pierwszych pozycji literatury popularno-naukowej, która tak jasno i dobitnie ukazała nasze pełne pokrewieństwo z małpimi przodkami. I jakkolwiek nowoczesna psychologia ewolucyjna widzi inaczej niektóre z tez autora, dotyczy to kwestii drugorzędnych, a nie naszego małpiego rodowodu. Potwierdza to też współczesna genetyka, która w latach 60. znajdowała sie jeszcze w powijakach - mamy 98% genów wspólnych z szympansami!

Yrr | 2016-06-08

Bardzo fajnie napisana książka, która daje ciekawe spojrzenie na wiele zachowań ludzi. Niestety trochę się nie broni w świetle aktualnych badań. Już nawet w czasach gdy autor ją pisał, wytykano mu, że porównuje zachowania współczesnych ludzi do współczesnych małp. Tymczasem wyewoluowaliśmy z tego samego przodka i również nasze zachowania podlegały podobny naciskom ewolucyjnym, więc bardziej prawdopodobne jest, że tak gdzie dostrzegamy podobieństwo, wynika ona z tego samego procesu, a nie, że jedno wywodzi się drugiego.

Niemniej pozycja warta przeczytania, dla każdego kto jest ciekaw odmiennego spojrzenia na nasze społeczeństwo i prawa, które nim rządzą.

Anerlam | 2012-07-13

Jako osoba fascynująca się biologią i niewierząca w boskie pochodzenie człowieka byłam mile zaskoczona. Bardzo podobało mi się czysto biologiczne podejście autora do naszego gatunku. Zwraca uwagę na nasze małpie pochodzenie i tłumaczy wiele nie do końca zrozumiałych dla mnie zachowań przeciętnego homo sapiens.

ramachandran | 2015-08-30

W początkowej fazie czytanie książki pojawia się szok i niedowierzanie. My, ludzie, twórcy cywilizacji i kultury, mamy być opisani, jak jakieś zwierzęta? Tak, tak ewolucja, Darwin i tak dalej, ale jednak jesteśmy wyjątkowi i niepowtarzalni. Dzisiaj ludzie interesujący się biologią takich słów nie powiedzą, bo nasiąkli psychologią ewolucyjną i teorią ewolucji, która unifikuje wszystkie nauki biologiczne. Ale spojrzenie Morrisa jest tak rewolucyjne i nietuzinkowe, a zarazem przekonujące, że po przeczytaniu tej książki nie można myśląc o ludziach, ich zachowaniach i osiągnięciach cywilizacyjnych bez uwzględnienia naszej ewolucyjnej przeszłości. Niby oczywistością jest, że jesteśmy zwierzętami, ssakami blisko spokrewnionymi z szympansami, z którymi dzielimy wspólnych przodków, ale Naga Małpa dobitnie podkreśla ten fak i ukazuje nam, w których naszych zachowaniach, minach, gestach, rytuałach przeszłość daje o sobie znać. Stawia to też proces socjalizacji w nowym świetle. Na ile jesteśmy...

Groszek12 | 2014-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Najbardziej informacyjna książka jaką przeczytałem w życiu. Desmond Morris zamieścił tam odpowiedzi na większość nurtujących mnie od urodzenia pytań. Jestem tak fanatycznie zafascynowany tą pracą, że stała się ona dla mnie czymś w rodzaju biblii, do której jeszcze bardzo często będę wracać.

Ciężko powiedzieć, że książkę "polecam" - bo to coś więcej. Uważam, że to pozycja OBOWIĄZKOWA, dla każdego człowieka - czyli nagiej małpy.

DurgaRE | 2011-07-18

Być może pan Morris wespół z panami Dowkinsem i Darwinem od małp pochodzą, ale ja od małpy zdecydowanie się nie wywodzę. Człowiek może stać się małpą i zezwierzęcić swoje zachowanie ale w druga stronę to nie działa, a już na pewno nie w trakcie ewolucji biologicznej. Istnieje ewolucja duchowa, ale... to temat na zupełnie inna opowieść... :)

karola807 | 2013-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2013

Oburza, być może obraża ale to dobra książka, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy- nie tylko o nagiej małpie ale też różnych zwierzętach.
Tylko czytając jakiś rok temu inne tłumaczenie bawiłam się nieziemsko, książka z jajem i humorem natomiast teraz miałam w ręce wersję papierową przetłumaczoną chyba przez jakiegoś nudziarza.

Inspiracja | 2016-11-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane