Dom na Sekwanie

1997-01-01
83-7120-302-0
Jacek Wietecki
sekwana Paryż Francja autobiografia barka

Byłam przerażona, jak zaczął się remont barki, a raczej jak na sam początek zatonęła. Czytałam i myślałam, że to się nie może udać. Ale się udało i teraz jestem zafascynowana kierunkiem, w jakim to wszystko się potoczyło. Wychodzi na to, że wystarczy mieć wokół siebie dobrych, pomocnych ludzi i wszystko jest możliwe. Każde przeciwności losu można pokonać zaangażowaniem i dobrym nastawieniem. Idealny przykład tego, jak realizować marzenia.

Pasjonująca opowieść o budowie -remoncie barki na Sekwanie. Tylko Whaton mógł tak szczegółowo opisać dzieje łodzi, mozolnej pracy, harówki ponad siły, kosztownej przeprowadzki. Pochłonęła mnie całkowicie. Polecam.

Tytuł mówi wszystko. Zmagania z rzeką swoimi ograniczeniami, przeszkodami zewnętrznymi, życiem po prostu. A rzeka płynie...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Podobnie jak z młynem - tu również czytając, remontowałem barkę :)
A nawet bardziej, bo z żeglugą (szeroko pojętą) miałem w życiu o wiele więcej do czynienia niż z budownictwem.

Podobnie jak z młynem - tu również czytając, remontowałem barkę :)

Osoba, od której pożyczyłam "Dom na Sekwanie" powiedziała "oni przez całą książkę budują tę łódkę". No i faktycznie, choć dla mnie to opowieść o marzeniach, nieuzasadnionym uporze, poświęceniu dla spraw drobnych, o rodzinie, przyjaźni i nieoczekiwanej pomocy, o tworzeniu, "umieniu" i "nieumieniu", wreszcie o satysfakcji. Kolejna książka o niczym pełna wszystkiego.

Książka ,,Dom na Sekwanie '' może momentami nużyć. Dłużą się bardzo szczegółowe opisy naprawy barki przez autora, ale mimo to warto jest dobrnąć/ dopłynąć :) do samego końca, do swojego portu przeznaczenia. Mimo nudy która dość często zagląda nad spod kartek, tego dłużenia się to mimo wszystko nie jest to książka zła. Liczy się to co jest na samym jej końcu. Jest tam piękne przesłanie.
Dom na Sekwanie opowieść o marzeniach tych trudnych do realizacji. Zastanów się o czym tak naprawdę marzysz, uważaj bo może to się kiedyś po prostu spełnić. Jest tutaj bardzo duża dawka rodzinnego, przyjacielskiego ciepła, pomocy, rad. Jest tutaj duża dawka szaleństwa, powiem nawet więcej. Wharton w tym momencie całkowicie oszalał. Marzenie szalone z perspektywy no właśnie kogo.....dla innych całkiem zupełnie normalne i możliwe do realizacji i tak też się dzieje.
Marzenie które wypełnia życie, nadaje jemu sens. Marzenie które pozwala przetrwać nawet najbardziej ciężkie chwile jakie serwuje nam życie.
Cóż więcej mogę napisać ? Książka w końcowym efekcie jest niezwykle budująca i podnosi znacząco na duchu. Uświadomiłem sobie w pewnym momencie, że co prawda przy realizacji niektórych marzeń cholernie dużo się napracujemy, wydamy masę pieniędzy, będą momenty, że zwątpimy i to nie będzie raz czy dwa , ale znacznie więcej. Będą lata chude i tłuste. Będą lata pełne żalu i wyrzeczeń. Będą dni nie przespane wcale, poprzerywane wrzaskiem ale wierzę w to, że ostatecznie damy radę ! Dam radę i dokonam tego, sen któregoś dnia się po prostu spełni . Z każdym bolącym mięśniem, z każdą mokrą podkoszulką od potu, z każdymi porwanymi spodniami, z każdym włosem który wyleci w trakcie rwania ich z głowy…wszystko to nas przybliża do zwieńczenia dzieła. Naszego Magnum Opus.

Krótka, ale ciekawa. Ma i owszem swoje wady, ale książka jest jak człowiek …kto ich nie ma .Każdy jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

W połowie książka zaczyna męczyć, następuje przesyt szczegółowych opisów naprawiania barki, z wymienianiem każdego narzędzia i sposobu, co i jak należy zrobić. Wharton świetnie pisze krótkie historyjki o swoich sąsiadach, dzieciach czy przygodach związanych z barką. Niestety, jest tego za mało. Gdyby wyciąć wszystkie dokładne opisy desek, gwoździ i innych rzeczy, to byłaby naprawdę dobra książka o pokonywaniu trudności dnia codziennego.

zapraszam do odwiedzenia i polubienia naszego bloga z recenzjami książek

zapraszam do odwiedzenia i polubienia naszego bloga z recenzjami książek

Jak przeczytałam to też chciałam zamieszkać nad rzeką.

Jak przeczytałam to też chciałam zamieszkać nad rzeką.

Smak życia. ...

Smak życia. ...