Daleka tęcza

Далёкая Радуга. Попытка к бегству
8370012000
Strugaccy, rosyjska sf, Wędrowcy
corrum

Na niniejszy tom składają się dwie krótkie powieści zaliczane do "historii przyszłości". Planeta Tęcza to raj dla fizyków prowadzących doświadczenia nad transmisją materii. Akcja "Próby ucieczki" toczy się na planecie, którą niegdyś odwiedzili Wędrowcy i nawiązuje do legend związanych z Legią Cudzoziemską.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Beremis | 2018-05-30
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

To nie jest książeczka na miłe popołudnie, przeczytać, zrelaksować się, uśmiechnąć i sięgnąć po następną. Bez pauzy na zastanowienie się, refleksję nie ma sensu po nią sięgać.
Dobre SF, które nie tylko tylko epatuje podróżami galaktycznymi, ale pyta się o człowieka. Niezależnie gdzie i kiedy on jest.
Warto.

Gapcio | 2013-11-28

Ten zbiorek przynosi pewną zmianę w podejściu Strugackich, w obydwu powieściach kreują oni bowiem konkretne dylematy moralne dla swoich bohaterów. "Próba ucieczki" przynosi pierwsze postawienie problemu, jaki zostanie później rozwinięty w powieści "Trudno być bogiem", czyli pytanie o prawo do ingerencji. W "Dalekiej tęczy" problem jest mniej uniwersalny, ale bardziej wymowny - w obliczu nieuchronnej katastrofy, bohaterowie zmuszeni są do dokonywania niezmiernie trudnych wyborów.
Mniej tu humoru, choć pozostaje swojska, słowiańska atmosfera. Brak zadęcia i śladu martyrologii stanowi miłą odmianę dla współczesnego Polaka.

Krzysiek | 2016-12-31
Przeczytana: 24 grudnia 2016

W tejże książce, a przynajmniej w tym wydaniu, umieszczono dwie niezależne minipowieści.
Przyznaję, że to pierwsza książka Strugackich, której do końca nie przeczytałem. I na której - jak już można się domyślić - się zawiodłem.

DALEKA TĘCZA
Taka naiwna, socjalistyczna sf. Próba przestawienia dylematu moralnego w kontekście walki o ratowanie życia. Próba całkowicie nieudana. Postacie jednowymiarowe, lemingopodobne. Na ich tle jedna jedyna postać, wyróżniająca się nagannym, ale poniekąd zrozumiałym zachowaniem człowieka chcącego ocalić siebie i bliskich. Brak w tej powieści dramatyzmu, jakiego można byłoby się w opisywanych okolicznościach spodziewać. Zapewne w tym celu, aby na nijakim tle tym łatwiej było ukazać tę jedną postać, o której powyżej.
Doczytałem powieść do końca, wiedząc, że Strugaccy długo się rozpędzają, ale suma sumarum warto. No niestety, tu się to nie sprawdziło. Lepiej sięgnąć po inne książki tego duetu.

PRÓBA UCIECZKI
Nie doczytałem. Praktycznie, to prawie nie...

Kamil Olędzki | 2011-01-30
Przeczytana: 16 stycznia 2011

Po trzeciej książce Strugackich nabrałem przekonania, że ich książki górują nad obecnymi pozycjami jakie ma nam do zaoferowania rynek SF. Dla mnie ona powinna być wzorem dla innych że można stworzyć książkę naukową ale jednocześnie operującą dosyć przyjemnym językiem dla odbiorcy.

Pan_tamburyn | 2014-08-29

W "Dalekiej Tęczy" braci Strugackich znajdziemy dwa opowiadania - tytułową "Daleką Tęczę" oraz "Próbę Ucieczki". Obie historię nie są ze sobą związane.

Tęcza to planeta na której rządzą naukowcy: zajmują się uprawami, wychowaniem dzieci - nie ma niszy, której by nie zdominowali. Przeprowadzają też niebezpieczne doświadczenia związane z przesyłaniem materii. Skutkiem tych badań jest występująca fala, która niszczy wszystko co spotka na swojej drodze. I właśnie wystąpienie fali będzie kanwą opowiadania braci Strugackich.

W tej historii pojawia się problem podziału ludności - na naukowców i emocjonalistów (do których zaliczani są zarówno artyści, nauczyciele, kosmonauci czy pracownicy fizyczni). Czy któraś z tych grup ma prawo zdominować pozostałe?
Kolejnym problemem moralnym, przed którym stawiają nas Rosjanie, to poświęcenie życia dla kogoś. Czy wiedząc, że planetę czeka zagłada, możemy poświęcić życie innego człowieka, by ratować osobę, którą kochamy? Jaką zasadę musimy przyjąć,...

Sebastian | 2011-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2011

Pierwsza ksiązka braci Strugackich po którą sięgnąłem i na pewno nie ostatnia. Bardzo umiejętne przeplatanie naukowych terminów i zjawisk fizycznych z przystępnym językiem.

Indalecio | 2017-11-26
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 25 listopada 2017

Daleka tęcza nie jest arcydziełem, ale jest powieścią wspaniałą, długo szukałem książki takiej jak ta, łączącej wizjonerskie spojrzenie, dylematy moralne i ludzkie dramaty. Bardzo ciekawa postać Kamila i Gorbowskiego, obecna też w innych powieściach teoria "pionowego postępu", piękne zakończenie. Czytałem z zapartym tchem! "Próba ucieczki" jest zaś powieścią bardziej tajemniczą, doskonale obrazuje problem ingerowania i naprawiania świata, który interpretujemy i oceniamy według własnych wzorców. Wizja Strugackich daleka jest od najpopularniejszych obrazów obcej cywilizacji. Podobnie jak w "Końcu akcji Arka" podkreślają trudność nawiązania odpowiedniego kontaktu nie tylko z obcymi cywilizacjami, ale także między ludźmi. Ogromnym plusem jest świetna postać Saula, w którym uderzająca jest głęboka nienawiść do niesprawiedliwości, który do samego końca stanowi zagadkę. Na minus męcząca miejscami postać Wadima.

mglatki | 2014-04-23

Bardzo ciekawe spojrzenie na kwestię podboju kosmosu, takie inne od tych wszystkich gwiezdnych wojen.

Michał Maślanko | 2017-10-03
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 25 września 2017

Obydwa opowiadania to opowiadania o ludziach, poważne tematy ubrane w si-fi. Przy okazji poznajemy trochę świata kreowanego przez Strugackich... Świata, który już dawno mnie urzekł swoją utopijną naiwnością...

Artius | 2018-01-19

Typowa powieść autorów. Trzeba lubić ich styl. Inaczej nie ma co podchodzić do tematu. Polecam w 100 %. Osobiście bardzo przypadła mi do gustu.