Daleka Tęcza

Okładka książki Daleka Tęcza Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Okładka książki Daleka Tęcza
Arkadij StrugackiBorys Strugacki Wydawnictwo: ALFA Seria: Biblioteka Fantastyki fantasy, science fiction
Biblioteka Fantastyki
Далёкая Радуга. Попытка к бегству
ALFA
1988-01-01
1988-01-01
8370012000
Eligiusz Madejski
Strugaccy rosyjska sf Wędrowcy

Okładka książki Wywrócony świat i inne utwory Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Wywrócony świa... Arkadij Strugacki, ...
Okładka książki Maszyna życzeń i inne opowiadania Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Maszyna życzeń... Arkadij Strugacki, ...
Okładka książki Stażyści Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Stażyści Arkadij Strugacki, ...
Okładka książki Lot na Amalteę Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Lot na Amalteę Arkadij Strugacki, ...

"Daleka Tęcza" (choć czytałem opowiadania z dużą przerwą i dlatego nie pamiętam jej dokładnie) ostatecznie wydaje mi się lepsza od "Próby ucieczki", będącej grubo ciosaną i mniej wyrafinowaną wersją lepszego pod każdym względem "Trudno być bogiem".

Książka zawiera dwie nowele o przykrych przygodach na obcych planetach, z tym że pierwsza ("Daleka Tęcza") jest napisana sensacyjnie, a druga ("Próba ucieczki") nużąco. Jednak, mimo wszelkich różnic, obie są tak samo infantylne i żenujące. A na domiar złego - nasycone wierszami (poważnie!).

Lubię czasami powrócić do pisarzy których czytałem w młodości i pozostawili jakiś ślad w moich wspomnieniach. Tym razem odczucia też pozytywne, chociaż nie jest to książka typu „Piknik na skraju drogi” czy „Przenicowany świat”.
Plusy:
- dwie mini powieści, z czego tytułowa „Daleka tęcza” jak dla mnie lepsza;
- czy kolonizacja planet jest bezpieczna, szczególnie gdy prowadzi się tam nie do końca zrozumiałe eksperymenty;
- życie to wielka sztuka wyborów, podejmowania decyzji;
- jak zachowa się człowiek w obliczu nieuchronnej katastrofy;
- czy nasza przyszłość to nasze potomstwo, młode pokolenie;
- zmusza do refleksji, zadumy nad sensem ludzkiego życia;
- jak się zachować aby zachować godność;
- nawiązanie do legend związanych z Legią Cudzoziemską w „Próbie ucieczki”;
- poruszenie tematu zakresu ingerencji w obcą cywilizację (podobnie jak „W trudno być bogiem”);
- czy człowiek ma prawo wprowadzać wszędzie swoje zasady moralne i społeczne.
Minusy:
- męczą nawiązania do idealnego systemu socjalistycznego, każdy inny jest niewłaściwy;
- taka sobie druga opowieść „Próba ucieczki”.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- dwie mini powieści, z czego tytułowa „Daleka tęcza” jak dla mnie lepsza;
- czy kolonizacja planet jest bezpieczna, szczególnie gdy prowadzi...

Książkę można w sumie traktować jako zbiór opowiadań, w skład którego wchodzą : "Daleka Tęcza" oraz "Próba Ucieczki" .
Pierwsze opowiadanie tj. "Daleka Tęcza" opowiada o losach naukowców jak i wszystkich innych pracowników planety Tęcza na której przeprowadzane są niebezpieczne eksperymenty związane z fizyką. Problemem są jednak wyładowania energii zwane Falami, które po każdym takim eksperymencie przybierają na sile. Czy któraś fala okaże się ostatnią dla mieszkańców Tęczy? Ile można poświęcić w imię rozwoju i nauki? Opowiadanie bardzo dobre, szczypta humoru, trochę smutku i tragedii ludzkich. Polecam.
Drugie opowiadanie jest bardzo nierówne. Mimo iż tytuł podpowiada nam o co może chodzić, zakończenie daje nam tylko więcej pytań niż odpowiedzi.
Cała fabuła skupia się na dwójce przyjaciół, którzy podczas planowania podróży na egzotyczną planetę w czasie trwania sezonu łowieckiego zostaje zaczepiona przez tajemniczego człowieka. Ten przedstawia się im jako Saul - historyk "dawnych czasów wieku XX i XXI" i namawia ich na podróż na niezbadaną planetę w celu zbadania hipotezy swojego znajomego. Kiedy udaje się już im tam dotrzeć dokonują coraz bardziej szokujących odkryć.
Jeśli będziecie mieli okazje, to polecam sięgnąć po ww. zbiór ;)

Książka, niemalże dokładnie dzieli swą objętość po równo, miedzy dwa opowiadania: „Daleka Tęcza” i „Próba ucieczki". Skupię się na pierwszym opowiadaniu, bo ono wywarło na mnie największe wrażenie, choć i drugie opowiadanie jest warte przeczytania i ma w sobie wiele wartościowych elementów, m.in. ciekawą fabułę, dobrą narrację i zaskakujące zakończenie, jednak poziomem nie dorównuje „Dalekiej Tęczy”. Pierwsze opowiadanie ukazuje nam świat przyszłości na planecie Tęczy, która to planeta niemalże bliźniaczo przypomina ziemię, zamieszkana jest w przeważającej mierze przez naukowców, głównie fizyków, ale i biologów, którym jak w laboratorium, stworzono idealne warunki do prowadzenia różnorakich eksperymentów, w szczególności eksperymentów związanych z badaniami nad energią. Jak wiadomo energia, to produkt poszukiwany od zarania ludzkości i opanowanie jej przez człowieka, oraz wykorzystanie jej potencjału drzemiącego we wszechświecie, jest marzeniem chyba każdej wysoko rozwiniętej cywilizacji, lecz niekiedy prowokuje to sytuacje, w których rozpoczyna się balansowanie na granicy życia i śmierci, zwłaszcza gdy badana dziedzina jest nie do końca poznana i przewidywalna. Powyższe opowiadanie tj. „Daleka Tęcza” skojarzyło mi się z badaniami, prowadzonymi współcześnie w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii na przedmieściach Genewy, w którym to ośrodku prowadzone są badania nad wytworzeniem przez człowieka sztucznej czarnej dziury, obiektu niezwykłego pod każdym względem i niepoznanego, również pod żadnym względem, jeśli oczywiście chodzi o jego wewnętrzną strukturę. Czarna dziura to obiekt o tak dużym oddziaływaniu grawitacyjnym, że nic co zostanie przez niego wchłonięte, nie będzie w stanie się z niego wydostać, nawet światło. Sam wielki Stephen William Hawking, największy autorytet w dziedzinie fizyki teoretycznej i matematyki od czasów słynnego Alberta Einsteina, ostrzegał przed prowadzeniem takich eksperymentów, które po wymknięciu się człowiekowi spod kontroli, byłyby w stanie doprowadzić do zagłady ziemi, po prostu, mogłaby zniknąć, wchłonięta przez czarną dziurę, rozrastającą się w tempie wykładniczym . Wracając do opowiadania, to muszę przyznać, że stoi na najwyższym z możliwych poziomów, jest tu niemalże wszystko, co winno znaleźć się w wybitnym opowiadaniu, jest coś dla szarych komórek i jest coś dla serca, poznajemy ciekawych ludzi, wraz z ich życiowymi rozterkami, słabościami, tęsknotami i lękami, poruszamy się w hipotetycznym świecie przyszłości, ale na tyle bliskim i tak realistycznie i kunsztownie przedstawionym przez autorów, że niemalże namacalnie odczuwamy jego istnienie, znajdujemy się mentalnie obok bohaterów opowiadania, czujemy ich bliskość, prawie że fizycznie, przeżywamy wraz z nimi wszystkie rozgrywające się wydarzenia i to w moim mniemaniu dowód na wielkość tego opowiadania, które zaliczam do perełek gatunku: Sci-fi. Szkoda, że autorzy nie poszli tym tropem i nie stworzyli obszerniejszego dzieła na kanwie tego opowiadania, a może się mylę, może nie byłoby tego efektu, może by się zbytnio rozwlekło, nie przyciągając należycie uwagi czytelnika...może. Polecam, pozycja obowiązkowa, dla każdego miłośnika gatunku: Sci-fi.

Na tę książkę składają się dwie minipowieści: "Daleka Tęcza" oraz "Próba ucieczki".

Pierwsze opowiadanie ratuje cały zbiór. Jest to naprawdę wciągająca wizja planety opanowanej przez naukowców. Ciekawe dialogi i relacje w tym niewielkim społeczeństwie, interesujące wydarzenia, których dynamika pod sam koniec wręcz przytłacza, nieznane zjawiska fizyczne i szczypta czarnego humoru - to są wszystko elementy, które trzymają czytelnika w napięciu i nie pozwalają się nudzić. Jedna z lepszych pozycji Strugackich, jakie czytałem.

Drugie opowiadanie jest niestety moim skromnym zdaniem słabe. Pomijając już sam fakt zakończenia, które intryguje, ale pozostawia niesmak i człowiek nijak nie może doszukać się związku logicznego, to sama fabuła jest tak nieciekawa, że nudziłem się przez niemal całą drugą połowę. Początek przyjemny, dialogi wartkie - jak to u Strugackich, ale później to już powielenie znakomitego bądź co bądź opowiadania "Trudno być Bogiem". Może komuś przypadnie do gustu. Mnie zwyczajnie znużyło.

Daję 7/10, żeby podkreślić naprawdę mocną pozycję "Dalekiej Tęczy" w tym zbiorze. Choćby dla tej minipowieści warto zaopatrzyć się w tę książkę.

PS. Jeśli ktoś ma klarowną koncepcję dot. wyjaśnienia wątków w zakończeniu "Próby ucieczki", piszcie do mnie na PM. Chętnie posłucham waszych pomysłów.

Bardziej mi się spodobała "Próba ucieczki", która opisuje zderzenie współczesnej moralności z feudalno-totalitarnym społeczeństwem planety Saula oraz ludzką skłonność do ekstrapolacji własnych zasad nawet na to, co całkowicie obce. Szkoda tylko, że wątek biomechanicznych pojazdów nie został pociągnięty mocniej, ale być może dzieje się tak w jednym z innych opowiadań z tego uniwersum.

Generalnie jest to proza o całą klasę słabsza niż Lem, ale wielbiciele retro science fiction powinni być ukontentowani.

Tomik składa się z dwóch opowiadań rozgrywających się w tym samym uniwersum. "Daleka Tęcza" to opowieść katastroficzna rozgrywająca się na planecie o ciepłym klimacie (właściwie to nie spełnia lemowskich kryteriów science fiction, realia planety to tylko kostium). Mogłaby być niezłym materiałem na scenariusz filmu, o ile budżet na efekty specjalne byłby wystarczająco duży....

Mam wrażenie, że u Strugackich sci-fi jest pretekstem do rozważań o kondycji ludzkiej. Ludzie są u nich bardziej ludzcy niż teraz, jakby postęp zachodził równolegle w sferze mechaniki, astronomii, psychiki, ducha. W dojrzałym technologicznie świecie ludzie są również dojrzalsi i coraz mniej podobni do nas, do głupich i samolubnych praprzodków.
Nie podobał mi się początek, który był jakby romansidłem, ze zbyt dosłownymi dialogami zakochanych. Bardzo długo, może do 1/3 książki nie wiedziałam, co się dzieje. Czym są urządzenia, co robią. Ale ufam Braciom, więc czytałam dalej, słusznie oczywiście - wszystko okazało się potrzebne. Bracia nigdy nie zawodzą :)

Nie podobał mi się początek,...

To nie jest książeczka na miłe popołudnie, przeczytać, zrelaksować się, uśmiechnąć i sięgnąć po następną. Bez pauzy na zastanowienie się, refleksję nie ma sensu po nią sięgać.
Dobre SF, które nie tylko tylko epatuje podróżami galaktycznymi, ale pyta się o człowieka. Niezależnie gdzie i kiedy on jest.
Warto.

Warto.

Typowa powieść autorów. Trzeba lubić ich styl. Inaczej nie ma co podchodzić do tematu. Polecam w 100 %. Osobiście bardzo przypadła mi do gustu.

• Science Fiction
  • Literatura rosyjska