Daleka tęcza

Далёкая Радуга. Попытка к бегству
8370012000
Strugaccy, rosyjska sf, Wędrowcy
corrum

Na niniejszy tom składają się dwie krótkie powieści zaliczane do "historii przyszłości". Planeta Tęcza to raj dla fizyków prowadzących doświadczenia nad transmisją materii. Akcja "Próby ucieczki" toczy się na planecie, którą niegdyś odwiedzili Wędrowcy i nawiązuje do legend związanych z Legią Cudzoziemską.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gapcio | 2013-11-28

Ten zbiorek przynosi pewną zmianę w podejściu Strugackich, w obydwu powieściach kreują oni bowiem konkretne dylematy moralne dla swoich bohaterów. "Próba ucieczki" przynosi pierwsze postawienie problemu, jaki zostanie później rozwinięty w powieści "Trudno być bogiem", czyli pytanie o prawo do ingerencji. W "Dalekiej tęczy" problem jest mniej uniwersalny, ale bardziej wymowny - w obliczu nieuchronnej katastrofy, bohaterowie zmuszeni są do dokonywania niezmiernie trudnych wyborów.
Mniej tu humoru, choć pozostaje swojska, słowiańska atmosfera. Brak zadęcia i śladu martyrologii stanowi miłą odmianę dla współczesnego Polaka.

Kamil Olędzki | 2011-01-30
Przeczytana: 16 stycznia 2011

Po trzeciej książce Strugackich nabrałem przekonania, że ich książki górują nad obecnymi pozycjami jakie ma nam do zaoferowania rynek SF. Dla mnie ona powinna być wzorem dla innych że można stworzyć książkę naukową ale jednocześnie operującą dosyć przyjemnym językiem dla odbiorcy.

Pan_tamburyn | 2014-08-29

W "Dalekiej Tęczy" braci Strugackich znajdziemy dwa opowiadania - tytułową "Daleką Tęczę" oraz "Próbę Ucieczki". Obie historię nie są ze sobą związane.

Tęcza to planeta na której rządzą naukowcy: zajmują się uprawami, wychowaniem dzieci - nie ma niszy, której by nie zdominowali. Przeprowadzają też niebezpieczne doświadczenia związane z przesyłaniem materii. Skutkiem tych badań jest występująca fala, która niszczy wszystko co spotka na swojej drodze. I właśnie wystąpienie fali będzie kanwą opowiadania braci Strugackich.

W tej historii pojawia się problem podziału ludności - na naukowców i emocjonalistów (do których zaliczani są zarówno artyści, nauczyciele, kosmonauci czy pracownicy fizyczni). Czy któraś z tych grup ma prawo zdominować pozostałe?
Kolejnym problemem moralnym, przed którym stawiają nas Rosjanie, to poświęcenie życia dla kogoś. Czy wiedząc, że planetę czeka zagłada, możemy poświęcić życie innego człowieka, by ratować osobę, którą kochamy? Jaką zasadę musimy przyjąć,...

Sebastian | 2011-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2011

Pierwsza ksiązka braci Strugackich po którą sięgnąłem i na pewno nie ostatnia. Bardzo umiejętne przeplatanie naukowych terminów i zjawisk fizycznych z przystępnym językiem.

mglatki | 2014-04-23

Bardzo ciekawe spojrzenie na kwestię podboju kosmosu, takie inne od tych wszystkich gwiezdnych wojen.

LucaMcLeod | 2016-12-03
sowidyl | 2016-10-29