Fale tłumią wiatr

Волны гасят ветер
83-207-1168-1
Mars, kosmos, fantastyka
Oceansoul

Wszystko to zaczęło się dwa wieki temu, kiedy w skałach Marsa odkryto puste podziemne miasto i po raz pierwszy padło słowo „Wędrowcy”...

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

byłem_fprefectem | 2013-10-14
Przeczytana: 14 października 2013

Są takie książki, które nie zapadają w pamięć, ale nie jest to spowodowane tym, że są źle napisane czy nieciekawe. Czasami wręcz przeciwnie, ale to co niosą w treści wbija się jak cierń i długo po lekturze takiej pozycji czytelnik nie może dojść do równowagi, bo nękają go dość dziwaczne przemyślenia. Jak choćby ile jest ludzia w człowieku. Często słyszymy, że jakieś działania są nieludzkie. Ale tylko jeden gatunek stworzeń na tej planecie, budował obozy śmierci, prowadził wojny światowe, mordował całe nacje z powodu ich przekonań czy dla jakiegoś metalu. Zaś zachowania, które my w swojej pysze, nazywamy ludzkimi, spotyka się na co dzień w przyrodzie. Zwierzęta potrafią nawet być bardziej "ludzkie" od ludzi, do których się je porównuje. Chyba tylko sztuka odróżnia nas od pozostałej fauny i flory tego świata. Czy zatem, to nie artyści są najbardziej ludzcy?

Falowanie i spadanie na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2013/10/zachodni-wiatr-spienione-goni-fale.html

Przemek Skoczyński | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Trzecia część trylogii to nieco chaotyczna i przez to trudniejsza do ogarnięcia forma oraz kilka ważnych pytań o kierunek ewolucji i człowieczeństwo. Pod koniec wciąga dosyć konkretnie.

Sebastian | 2011-09-11
Przeczytana: 10 września 2011

Muszę powiedzieć, że wymęczyłem ten utwór, może forma, w której był napisany mnie odstraszyła, nie wiem, ale podobało mi się jedno jawne odniesienie do wcześniejszego ich utworu. Plus za zakończenie, ale jednak całość w moim odczuciu wypada blado w porównaniu do innych ich utworów, polecam dla fanów.

panicz | 2015-09-21

Jedna z lepszych książek Strugackich. Wspomnienia starego Kammerera. Szalenie wciągająca, w ciekawej formie. Z zaskakującym zakończeniem.

Civril aen-Saevherne | 2012-05-28

Polecam zdecydowanie każdemu miłośnikowi rosyjskiej literatury S-F. Książka z duszą, której część zostaje w człowieku chyba na zawsze...

man-o | 2016-05-28

Ostatnia "część trylogii" z Maksymem Kammererem, który jest już dziadkiem. Chyba najsłabsza, ale nawet "najsłabsze" w wykonaniu Strugackich oznacza "przeczytaj, a nie będziesz żałował".
Odejmuję 1 gwiazdkę za słabe zakończenie, zostaje 6/10.

Ernest83 | 2013-02-17
Przeczytana: 02 października 2010

Dawno czytane .. jednak to jak i inne dzieła Strugackich wyryły sie w mojej pamięci jako znakomite książki.

mglatki | 2014-04-23

Książka ciekawa, aczkolwiek forma raportów ze zdarzeń była dla mnie trochę męcząca.

Ragnarook | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016