Okładka książki Wybrani

Wybrani

Autor:
Cykl: Nocna szkoła (tom 1)
tłumaczenie
Martyna Bielik
Night School
wydawnictwo
Otwarte
typ
papier
Ag2S
8.11 (2622 ocen i 579 opinii)

Opis książki

Gdy wszyscy wokół kłamią, komu zaufasz? Świat Allie legł w gruzach. Jej ukochany brat zaginął, a ona została aresztowana – kolejny raz. Rodzice podejmują desperacką decyzję o wysłaniu dziewczyny do elitarnej szkoły z internatem. Akademia Cimmeria nie jest jednak zwyczajną szkołą. Panują tu dziwne zasady, a uczniowie to w większości bogate dzieci wpływowych rodziców. Kiedy jedna z uczennic zostaje...

Gdy wszyscy wokół kłamią, komu zaufasz?

Świat Allie legł w gruzach. Jej ukochany brat zaginął, a ona została aresztowana – kolejny raz. Rodzice podejmują desperacką decyzję o wysłaniu dziewczyny do elitarnej szkoły z internatem. Akademia Cimmeria nie jest jednak zwyczajną szkołą. Panują tu dziwne zasady, a uczniowie to w większości bogate dzieci wpływowych rodziców. Kiedy jedna z uczennic zostaje zamordowana, Allie zaczyna rozumieć, że Akademia Cimmeria skrywa mroczny sekret. Czy w jego odkryciu pomoże dziewczynie przystojny Sylvain? A może outsider Carter?

Jaką tajemnicę kryje historia rodziny dziewczyny? Kim tak naprawdę jest Allie?

Wybrani to pierwsza część bestsellerowej sagi. Książka jest skazana na sukces, przepis na niego doskonale zna brytyjska redaktorka Wybranych, która odkryła również Stephenie Meyer (autorkę kultowego Zmierzchu). Dotychczas prawa do wydania Wybranych zostały sprzedane do 18 krajów.

źródło opisu: http://otwarte.eu/books/wybrani/

Inne wydania

Polecamy

Oficjalna recenzja
Ailis książek: 39

Nikt ci nic nie powie...

Graliście kiedyś w szachy? Jeśli tak, doskonale wiecie, że są one tylko w części zabawą czy grą planszową. W rzeczywistości jest to wojna. Bitwa między dwoma strategami, w której pionki wykonują rozkazy, dla wyższego celu, o którym nie mają pojęcia. Mam wrażenie, że w Akademii Cimmeria jest łudząco podobnie...

To twoja piechota. Ma najmniejsze możliwości poruszania i jest najsłabsza, ale ponieważ piony gotowe są poświęcić życie dla lepszych od siebie, bez nich nie wygrasz. (...) Król. Prawie zawsze jest słabszy, niż mogłoby się zdawać. Wszyscy go chronią, ale on właściwie nigdy nikomu nie pomaga, bo gdyby to zrobił, mógłby zginąć. (...) Królowa. Jest absolutnie podła. Ale jeśli chcesz wygrać, musisz z nią współpracować.

Allie Sheridan, główną bohaterkę „Wybranych” poznajemy, gdy po raz kolejny pakuje się w kłopoty. Od zniknięcia jej brata, pokazuje bowiem swoją buntowniczą naturę, która powoduje, że zostaje zatrzymana przez policję. Zdesperowani rodzice decydują się na poważny krok - wysyłają dziewczynę do szkoły z internatem, umieszczonej w historycznym zamku, pełnym wież i ukrytych pomieszczeń. W Akademii Cimmeria ludzie wydają się całkiem mili i Allie szybko nawiązuje nowe znajomości. Stara się poznać rządzące szkołą Zasady, by dopasować się do nowych warunków. Niestety, szybko się okazuje, że praktycznie wszyscy wokół niej kłamią. Atak na szkołę, w wyniku którego ginie jedna z uczennic, sprawia, że Allie musi szybko podjąć decyzję, komu zaufać, by rozwiązać tajemnice, które przez lata przylgnęły do murów Cimmerii.

Oczywiście, że coś się stało, Allie! (...) Wszyscy kłamią - Machnęła ręką w jej stronę. - A ty o niczym nie wiesz. Nie powiedzą ci prawdy, ponieważ nie wiedzą dlaczego tu jesteś. Ani kim jesteś. Kim jesteś, Allie Sheridan?

Zgodnie z wypowiedzią Eweliny Lisowskiej, „Wybrani” faktycznie okazują się czarną dziurą, która pochłania bez reszty, aż do ostatniej strony. Powiem więcej, liczba nierozwikłanych zagadek pozostawia niedosyt, który sprawia, że już nie można doczekać się kolejnych części powieści. W trakcie czytania, piętrzą się pytania. Kim jest Allie i czemu została przyjęta do elitarnej szkoły „za karę”? Czym jest „nocna szkoła”? Kto w bestialski sposób zabił uczennicę? I czym tak naprawdę jest Akademia Cimmeria? Niezliczona ilość pytań i niewiele odpowiedzi, które uchylają tylko rąbek tajemnicy, pozostawiając wszystko za zasłoną milczenia, sprawiają, że „Wybrani” intrygują od pierwszej do ostatniej strony.

- Nie, nie, nie! - Jo potrząsnęła gwałtownie głową. - To też nieprawda. Nic nie wiesz. Naprawdę nic nie wiesz. To... głupie. Nikt Ci nic nie powie. Nikt Ci nic nie powie... - Nagle obrzuciła ją zaskakująco przytomnym spojrzeniem. - Ja też wiem różne rzeczy i ci nie powiem.

Powieść ma świetną konstrukcję, bazuje na napięciu czytelnika i potrafi przyciągnąć jego uwagę. Ze wzrostem numeracji stron, rośnie również tempo akcji, która pod koniec pędzi lotem błyskawicy. Nie ukrywam jednak, że powieść odrobinkę frustruje. Autorka zdecydowała się nie ujawniać w pierwszym tomie zbyt wiele i nawet po skończonej lekturze, pozostawia ogromną ilość zagadek do rozwikłania. Fakt, że na kolejne części trzeba poczekać, wcale nie pomaga w opanowaniu czytelniczej chęci odnalezienia odpowiedzi.

Bohaterowie są wyraziści i doskonale zakreśleni. Autorka włożyła ogrom pracy w ich zarys, co sprawia, że są oni w swoim zachowaniu podobni do osób, które otaczają nas na co dzień. Na szczególną uwagę zasługuje jednak wątek miłosny, w który jest uwikłana Allie. Staje się ona częścią miłosnego trójkąta, w którym dwa pozostałe ramiona, skrajnie się od siebie różnią. Po jednej stronie szarmancki Sylvain, po drugiej zaś odizolowany, aczkolwiek pociągający Carter. Wybór między nimi wcale nie jest prosty, bo każdy z nich posiada szereg zalet oraz wad.

Wbrew wszelkim pozorom „Wybrani” w niczym nie przypominają, modnych ostatnio, paranormali. Są raczej powrotem do powieści młodzieżowej z wątkiem kryminalnym, podchodzącym nawet pod thriller. Sprawia to, że stają się oni jedyną w swoim rodzaju powieścią, która zachęci zarówno młodszych, jak i dojrzalszych czytelników. Powieść jest dopracowana i spaja się w spójną całość. Jest w niej wystarczająco wiele tajemnicy, romansu oraz kryminału, a także zwykłego życia nastolatków, przebywających z dala od rodziców. Te wysmakowane proporcje sprawiają, że „Wybrani” oraz ich autorka C.J. Daugherty, mogą spokojnie zostać okrzyknięci odkryciem literackim 2013 roku.

Kinga Dąbrowicz

Opinie czytelników
exaleksandras | 2013-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Tak bardzo żałuję tego, że książka nie została napisana w narracji pierwszoosobowej! Co to byłyby dopiero za emocje!! Po za tym, dziękujmy autorce, za to, że nie zrobiła z Allie super bohaterki, która swoją odwagą przewyższałaby nie jednego ucznia Nocnej Szkoły. Zachowywała się normalnie- tak jak każdy nastolatek, który znalazłby się w jej sytuacji. Nie skrywała uczuć, wyrażała je bardzo mocno. Strach nie opuszczał bohaterki(mnie również) przez większą część książki, a jej zachowania często były nieprzewidywalne.
"Wybrani" na pewno zaskoczą niejednego czytelnika. Cóż powiedzieć, interesująca, PEŁNA tajemnic powieść. Ciekawi mnie, któremu bohaterowi Ty zaufasz, podczas gdy wszyscy mają sekrety (pilnie strzeżone). Wyobraź sobie świat oczami Allie i podejmij decyzję.
POLECAM

Versatile | 2013-06-19
Przeczytana: 10 marca 2013

Kiedy Allie Sheridan w ramach zadośćuczynienia za swoje złe zachowanie, policyjne aresztowania i nieposłuszeństwo trafia do nieznanej nikomu Akademii Cimmeria w żadnym wypadku nie czuje się wybrana. Pobyt w nowej szkole jest dla niej karą, którą jak najszybciej pragnie odbyć. Surowe, rygorystyczne zakazy, panujące w owej tajemniczej placówce wcale nie są tym do czego przywykła dziewczyna. Co więcej bohaterka non stop zastanawia się, jakim cudem znalazła się w owym miejscu? Przecież jej rodziców nie stać na to, aby mogła ona uczęszczać do elitarnej, niebotycznie drogiej akademii, w której uczą się jedynie potomkowie wpływowych rodów. Co więc sprawia, że Allie jest wyjątkowa i może sobie pozwolić na taki luksus?

Już od pierwszych stron powieści autorka próbuje wykreować główną bohaterkę na tak zwaną „twardą sztukę”. Allie niby ma własne zdanie, charakterystyczny sposób ubierania się i niewyparzony język, ale gdy musi stawić czoła nowemu otoczeniu, cała jej pewność siebie ulatnia się jak...

creatures | 2014-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2014

EXITUS ACTA PROBAL*

„Wybrani” C. J. Daugherty jest książką, z którą zapoznałam się długo jeszcze przed jej świetnością i popularnością. Bardzo szybko wchłonęłam się, w świat pełen zagadek i tajemnic. Niestety na dalsze losy Allie i jej przyjaciół musiałam poczekać jeszcze dość długi czas. Dlatego zabrałam się za czytanie innych książek, które przeradzały się w kilku tomowe kontynuacje.
Stopniowo zapominałam o Cimmeri…
Gdy „Dziedzictwo” wyszło na rynek, nie posiadałam się z radości. Po kilku dniach książka leżała już na mej półce, jednakże zamiast się z nią zapoznać jedynie na nią patrzyłam. Nieprzyjemna myśl wkradła się do mojej głowy. Musiałam przyznać się przed sama sobą, iż nie pamiętam żadnych wydarzeń z pierwszej części. Bardzo mnie to zmartwiło. Dlatego bez zwłoki zabrałam się do ponownego przeczytania „Wybranych” i pisania recenzji.

„SZCZEROŚĆ MOŻE BYĆ DOBRA. - JEJ SŁOWA UNOSIŁY SIĘ W CIEMNOŚCI. - ALE MOŻE TEŻ KRZYWDZIĆ.”

Allie od zawsze była grzeczną, uczciwą i ułożoną nast...

„Gdy wszyscy wokół kłamią, komu zaufasz?”

WYBRANI to kolejna fascynująca książka, która zajmuje czołowe miejsce na listach bestsellerów. Lisowska o książce "Wybrani" napisała "To nie jest książka! To czarna dziura!..." i miała stuprocentową rację. Akcja rozpoczyna się już na pierwszych stronach lektury. Całą książkę czyta się w zawrotnym tempie, ponieważ cięgle coś się dzieje. Allie jest nietypową dziewczyną, nie należy do grona grzecznych dziewczynek, ale jest całkowicie samowystarczalna. To naprawdę intrygująca postać. Tak, jak większość w tej książce.

W WYBRANYCH spotykamy również wątek miłosny, a dokładniej trójkąt miłosny. Niektórych może to denerwować, bo oczywiście jest to strasznie oklepane, ale ten cały trójkąt miłosny akurat dodaje troszeczkę pikanterii całej fabule.
Takie jest moje zdanie na temat tej książki i z utęsknieniem i wielkim zaciekawieniem czekam na kolejną część!

„Nie wszystko jest tym, na co wygląda, a ludzie nie zawsze są tymi, za których się podają.”

kasandra_85 | 2013-03-05
Przeczytana: marzec 2013

aleksnadra | 2013-03-07
Przeczytana: 07 marca 2013

C.J. Daugherty miała 22 lata kiedy po raz pierwszy zobaczyła martwe ciało- pracowała wtedy jako reporter kryminalny. Nigdy nie przestała jej fascynować natura przestępców. Powieść "Wybrani" jest efektem tej fascynacji jak i wyzwania, przed jakim postawił autorkę mąż.
Czy sama dociekliwość i prowokacja wystarczy by napisać książkę, która porwie miliony??? Jak widać tak. "Wybrani" stała się popularna na długo przed premierą a jak sugerują wydawcy książka jest skazana na sukces :)

Bohaterką książki jest Allie Sheridan. Z grzecznej, ułożonej, pilnej uczennicy zmienia się w nastolatkę z piekła rodem. Wagary, włamania, wandalizm- z tym muszą się zmagać rodzice Allie, nauczyciele i miejscowa policja. Bunt dziewczyny nie zrodził się bez powodu. Nie potrafi ona sobie poradzić z zaginięciem brata, rozpaczą bliskich a przede wszystkim z własnymi uczuciami, poczuciem odrzucenia, utraty poczucia bezpieczeństwa, miłości, czułości. Kiedy Allie przekracza kolejną granicę, rodzice postanawiają wysłać...

dmaj | 2014-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Potrzebowałam wytchnienia od romansów/erotyków - byłam coraz bardziej krytyczna :) Miałam ochotę na całkiem coś innego wybór padł na tą sagę, leżała na półce bardzo długo, a ja wiecznie ją przekładałam. Jedyne co mogę teraz napisać, to dlaczego? Jest świetna! Dobre opisy, świetne dialogi, dobrze rozwinięty wątek kryminalny, zaskakujące rozwiązanie - do końca nie można było się domyślić kto był zabójcą, utrzymuje w napięciu i nie da się jej odłożyć chociaż na chwilę..
Jest też historia miłosna, ale wcale nie jest głównym tematem książki, raczej wypełnieniem - za to także plus. Btw. od samego początku Carter sprawiał wrażenie bardziej odpowiedniego dla Allie, ale mam przeczucie, że to się wkrótce zmieni.
Naprawdę szczerze polecam.

5. Untitled? - premiera ang 2014

TalaZ | 2013-02-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: luty 2013

Nic nie jest tym na co wygląda

Czy zastanawialiście się kiedyś nad napisaniem własnej książki? A jeżeli ktoś zaproponowałby wam wyzwanie, które polega właśnie na stworzeniu powieści od początku do końca na własnym pomyśle. Czy podjęlibyście się? W taki właśnie, bowiem sposób C. J. Daugherty stworzyła Wybranych. Jej mąż cały czas przekonywał ją, że potrafi pisać i aby to udowodnić zaproponował jej wyzwanie, podchwytliwie dodając, iż jeżeli go nie podejmie to będzie tchórzem.

C. J. Daugherty nim zaczęła pisać, była reporterem kryminalnym, dziennikarzem śledczym oraz pisarzem politycznym. Później jednak przerzuciła się na pisanie książek podróżniczych, dzięki którym nie tylko mogła podróżować za darmo, ale także nocować w najlepszych hotelach. Wybrani to jej debiutancka powieść. To właśnie po jej ukończeniu narodził się pomysł stworzenia całej serii, zatytułowanej – Nocna szkoła.

Allie Sheridan jest zbuntowaną nastolatką, która co i rusz pakuje się w kłopoty. Jednak rodzice mają dość g...

zuzaneczka1050 | 2014-01-12
Na półkach: Serie, Przeczytane

Pani C.J. Daugherty wykonała doskonałą robotę. Niesamowity pomysł, dialogi, bohaterowie, wątek kryminalny, wszystko się zgadzało. Jedyna wada książki polega na tym, iż opowieść została napisana w narracji trzecioosobowej. Prawdopodobnie gdyby Allie została narratorem byłoby ciekawiej. Jednakże i tak nie nudziłam się ani chwili, a serce wywijało koziołki w mojej klatce piersiowej.

nadzieja1925 | 2014-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2014

,,-Posłuchajcie wszyscy, to jest Allie. Allie, to są wszyscy’’ - Jak można się domyśleć główną bohaterką jest Allie... jak na razie jej świat nie jest za ciekawy... ukochany brat zaginął, ona zostaje aresztowana – tym samym sposobem znajduje się w elitarnej szkole z internatem, w Akademii Cimmeria. Jak się okazuje ta szkoła chyba nie jest stworzona dla niej, gdyż większość uczniów to bogate, mądre i wpływowe dzieciaki, a więc kim ona jest? Na dodatek szkoła nie jest jakąś normalną szkołą... ona skrywa w sobie mroczny i tajemniczy sekret. Czy pomogą jej w tym odkryciu przyjaciele? A na dodatek kogo Allie wybierze: wspaniałego, przystojnego i bogatego Sylvaina czy raczej outsidera, może przystojnego, ale jednak wkurzającego Cartera?

Muszę przyznać, że okładka mnie zaintrygowała... niby nie ma w niej nic ciekawego; jakaś dziewczyna i dwóch chłopaków, ale jednak... Dziewczyna na pierwszym planie (możemy zgadywać, że to Alli) jest przedstawiona w dwóch osobach. Jedna jest ta mroczna, a d...

Załóż konto za darmo!

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku