Lubimyczytać.pl to:

Znak
poezja
typ
papier
7.28 (68 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Tomasz Różycki, urodzony w roku 1970 i zamieszkały w Opolu, jest poetą i tłumaczem. Wydał tomy wierszy Poemat Dwanaście stacji to szalona, pełna humoru i nostalgii oraz językowych fajerwerków podróż w przeszłość. Różycki w czuło-prześmiewczy sposób afirmuje barwne tradycje i codzienność Śląska - tygla, gdzie kultura miejscowa miesza się z niemiecką i kresową.Bohaterowi zostaje, powierzona misja, w związku z którą musi odwiedzić licznych członków rodziny. Jego wyprawa okazuje się wędrówką nie tylko w przestrzeni, lecz także w czasie, odkrywaniem na nowo fascynujących miejsc, przedmiotów i smaków wczesnej młodości. Otaczająca go rzeczywistość ? zdezelowane pekaesy, zakrapiane bimbrem biesiady, zdziczałe ogródki działkowe poddana zostaje groteskowej deformacji i chwilami przeobraża się w mit. Dzisiejsza Polska prezentuje się tu prawdziwiej i zabawniej niż w niejednej powieści.

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Lemma | 2011-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2011

„Dwanaście Stacji” to poemat, to historia podróży po nieobcych mi okolicach, upoetyczniona, oderwana często od rzeczywistości niezwykła wyprawa głównego bohatera do swoich korzeni, do siebie. Na całość składa się tytułowe dwanaście stacji, a głównym motywem jest właśnie podróż, opisywanie miejsc często odwiedzanych przez narratora w czasach dzieciństwa, a teraz jakże innych!
Wnuk często odchodzi od głównego wątku historii, by zwrócić uwagę czytelnika na różne sprawy, które rozkłada na czynniki pierwsze. Nie tylko ludzkie zachowania, ale też życie najmniejszych nawet organizmów, bierze Różycki pod lupę, byśmy popatrzyli na nie dokładniej, przyjrzeli im się. Podróż zdezelowanym autobusem PKS jest przygodą (ten opis jest bardzo wierny, niestety...), a wycieczka pociągiem niesie ze sobą ogrom wspomnień i wrażeń. Autor na każdej stronie opisuje sprawy nam znane, zwłaszcza mieszkańcom opisywanych przez niego okolic. a jednocześnie są one nowe, ukazane z innej perspektywy, za pomocą słów, w...

pro-per | 2013-01-19

Sposób w jaki historia (może i ciekawa) została przedstawiona kojarzy mi się z gadaniną starszych pań czekających rano na autobus, który "leci na bazar" - paplanina bez celu, bez ładu i składu. Główny bohater powinien nazywać się Pizduś - dawno nie spotkałem się z tak irytującą, rozlazłą i nierozgarnięta postacią. Bez komentarza poziom humor zaprezentowany w "Dwunastu stacjach" - na pierwszy rzut oka widać, że autor czynił tytaniczne wręcz wysiłki, żeby książka była zabawna. Zabawna niestety nie jest, a oklepane "żarty" (w stylu powtarzanej ciągle anegdoty, o jedzeniu, które jak się zepsuje, to samo przychodzi do właściciela) bardziej irytują niż śmieszą. Nie polecam.

bromba | 2014-01-19

Efekt proustowskiej "magdalenki" - na nowo zrobiło mi się niedobrze w podrzucającym niebieskim pekaesie, poczułam zapach lata na działce, gładkość ciasta na pierogi lepionych z babcią...

Brawurowa podróż do dzieciństwa!

fuksja | 2011-05-29

Jedna z najlepszych książek ostatniego dwudziestolecia. Piękna wizja rodziny, która rozgałęzia się w świat, robiąc go bezpiecznym. Bezbłędna, dosłownie.
Docere, delectare, movere.

Kalendarium literackie
  • Maciej Wojtyszko
    68. rocznica
    urodzin
    Mimo że należał do istot niedużych, miał wielkie marzenia. Marzenia często nie są proporcjonalne do wielkości naturalnej danej osoby i gdyby tak na ulicy obok przechodniów szły ich marzenia, to okazałoby się, że ci, którzy wyhodowali największe, wcale nie należą do wysokich i potężnych.
  • Anatol France
    170. rocznica
    urodzin
    Czyż w oczach mam sztylety, że ranię spojrzeniem?
  • Halina Snopkiewicz
    80. rocznica
    urodzin
    Od wspomnień człwiek się nie wykręci, dlatego trzeba robić wszystko aby były jak najbardziej jasne, a przynajmniej dobre.
  • Kingsley Amis
    92. rocznica
    urodzin
    Drap ich - szepnął Dixon - siusiaj na dywany! Kot zaczął głośno mruczeć.
  • Jane Sigaloff
    41. rocznica
  • Benedykt XVI
    87. rocznica
    urodzin
    Z nawróceniem związana jest konieczność, aby Bóg znowu znalazł się na pierwszym miejscu. A także, aby na nowo pragnąć wsłuchiwać się w słowa Boga, aby uznać je za coś realnego i pozwolić im oświecać nasze życie. Musimy odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem - pozwolić Mu wejść z Jego działaniem w nasze społeczeństwo
  • Mathias Malzieu
    40. rocznica
    urodzin
    Zawód miłosny może zmienić ludzi w potwory przepełnione smutkiem.
  • Charles Spencer Chaplin
    125. rocznica
    urodzin
    Lubię przyjaciół, tak jak lubię muzykę: kiedy jestem w nastroju. Dopomóc przyjacielowi w potrzebie jest rzeczą łatwą, ale poświęcenie mu swego czasu nie zawsze jest dogodne.
  • Grant Morrison
    52. rocznica
  • Abbi Glines
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli pozostanę sobą i nie zapomnę,kim jestem,wszystko będzie dobrze.
  • Roland Topor
    17. rocznica
    śmierci
    Kretyn to istota zabawna, malownicza. Obcując z nim, człowiek zyskuje na pewności siebie, słowem - kretyn wprawia w dobry humor i zapewnia zdrowie.
  • Yasunari Kawabata
    42. rocznica