Frida

8373193189
Barbara Kopeć-Umiastowska
Frida Kahlo malarka

Audiobook
Sięgnęłam po tę pozycję nie wiedząc niestety, że jest ona fabularyzowana. I to jest chyba jedyny minus. Bardzo do rzeczy napisana powieść. Słuchało się tego wyśmienicie. Uważam, że nawet jeśli ktoś nie jest wielkim fanem Fridy Khalo ze spokojem może tego wysłuchać jako poprostu dobrą i ciekawą książkę. Bo to jak niesamowite życie miała Frida i jak bardzo ta kobieta wycierpiała to się nadaje nie na jedną książkę. Szok. Nie wszystko tutaj jest jednak faktem i to trzeba mieć na uwadze. Ale polecam ! Dawno siw tak dobrze nie bawiłam. I było mi smutno za każdym razem kiedy musiałam przerwać opowieść.

Audiobook

Fajnie było się dowiedzieć historii życia tak sławnej osoby. Niestety niektóre fakty bardzo mnie speszyly i obrzydziły. Książka jest bardzo mocna i wulgarna.

Książka bardzo dobra, wciągająca, do czasu gdy na koniec dowiadujemy się że przedstawione informacje są częściowo zmyślone. Jako książka tak po prostu do poczytania-jest ciekawa, interesująca, ale jak chcesz sie wiedzieć więcej o Fridzie odradzam, bo w jaki sposób czytelnik ma wiedzieć co jest prawda a co fikcja literacka?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czuję niedosyt po przeczytaniu tej książki. Nie jest wyjaśnione dlaczego Cristi opowiada historię życia Fridy lekarzowi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

#sztucznymaraton z Edytą Literatunek

Ta pozycja okazała się ogromnym rozczarowaniem, gdyż na końcu dowiadujemy się że to wymysł autorki, fikcja literacka a spisane jest to w formie wywiadu z siostrą Fridy Cristiną z pewnym lekarzem, co sugeruje mocno literaturę non - fiction nawet jeśli brać poprawkę na wiarygodność wspomnień, subiektywną narrację itd

Jakież to rozczarowujące na końcu dowiedzieć się że to wszystko wymysły , na dodatek podlane jakimś psychologicznym sosem i interpretacjami autorki
Słuchało się całkiem dobrze, choć były momenty co najmniej dziwne jak np 7 letnia Frida mówiąca wulgarnie i z rzekomą znajomością tematu o seksie. Z perspektywy posłowia od autorki można przyjąć że to wymysły

Frida to postać funkcjonująca mocno w pop kulturze i jakieś fakty z Jej życiorysu były mi znane. Po tej lekturze nie wiem czy dowiedziałam się czegoś więcej, bo jak mam ocenić co było wymysłem ?

Szkoda że wydawnictwo nie zdecydowało się aby to co autorka mówi na końcu było jednak na początku - przynajmniej byłaby jasno postawiona sprawa czym jest ta książka

#sztucznymaraton z Edytą Literatunek

Jakież to...

Frida Kahlo - pełna sprzeczności, niesamowita, odważna artystka, feministka, stale szukająca poklasku i uwielbienia wśród otaczających ją ludzi; taki obraz wyłania się z książki Barbary Mujica pt. "Frida". W tej biografii autorka podjęła próbę przedstawienia skomplikowanej osobowości kobiety, która stała się ikoną już za życia. Frida przedstawiona jest tutaj z punktu widzenia siostry, która bardzo często nawet nie starała się być obiektywna. Przedstawiała sytuacje w taki sposób jaki ona je odbierała, przekazując odbiorcy książki swoje emocje. Ten interesujący zabieg powoduje, że Czytelnik przenosi się do domu rodzinnego Państwa Kahlo, wspólnie z nimi przeżywa spotykające ich radości i dramaty. Jest w stanie wczuć się w atmosferę Meksyku tamtych lat. Polecam wszystkim osobom, które chciałby zapoznać się z postacią Fridy Kahlo, nie tylko poprzez suche fakty, ale będąc cichymi świadkami wydarzeń z jej życia.

Książka ukazała mi sławną Fride Kahlo w innym świetle niż zwykłam ją sobie wyobrażać. Mam wrażenie, że można w niej dostrzec te ciemniejszą stronę artystki z której nie każdy może zdawać sobie sprawę. Powieść napisana w przyjemny sposób w formie wywiadu siostry Cristiny z paychiatrą relacjującej ich wspólne życie. Narracja ta pozostawia jednak czytelikowi otwarte drzwi i możliwość podważania projekcji siostry zważając na ich dynamiczną relacje. Nie można też zapominać, co podkreśla autorka na końcu histori, że nie jest to opowieść biograficzna a jedynie inspirowana historią obu kobiet. Niekoniecznie była to pozycja dla mnie, ale nie uważam jej za złą, zwłaszcza jeśli ktoś chciałby bliżej zapoznać się z artystką z odmiennego punktu widzenia.

Od dawna byłam niezwykle zainteresowana postacią Fridy Khalo dlatego sięgnęłam po książkę, którą napisała Barbara Mujica. Nie jest to biografia artystki, ale opisuje jej życie z bardzo ciekawej perspektywy. Dzięki interesującej narracji‐ opowieści młodszej siostry malarki- Cristiny, poznajemy ją od wczesnych lat dziecięcych. Widzimy jak kształtował się jej charakter, dlaczego Frida była taka wyjątkowa. Wspaniała kobieta, przepiękny barwny ptak. Pełna bólu i obsesji, namiętności, miłości i pasji. Walcząca, nietuzinkowa, kreatywna, pewna siebie, ale też bardzo wrażliwa, smutna i samotna.
,,Frida'' to wspaniała i godna polecenia lektura napisana barwnym i bardzo dosadnym językiem, momentami ocierającym się o wulgarność. Duża ilość środków stylistycznych, ciekawa fabuła, szczypta historii i przede wszystkim bohaterka, która jest jedną z najciekawszych postaci sztuki oraz niekończącą się inspiracją.

Nie mogę wysoko ocenić książki Barbary Mujicy ,,Frida". Fascynuje mnie postać Fridy Kahlo, malarki, żony Diego Rivery.To niezwykle silna kobieta, która całe swoje życie walczyła z przeciwnościami losu, kalectwem, brakiem akceptacji, zdradami męża, ronionymi ciążami i chorobami. Pomimo tego potrafiła cieszyć się życiem, ubierała się jak barwny ptak, uwiebiala biżuterię, kochała tańczyć. Później jej życie nie wyglądało już tak kolorowo, ale staram się ją zrozumieć,po tylu przeżytych traumach można się pogubić.. Dlaczego nie zachwyciła mnie tą książka ? Dlatego, że jest to fikcja literacka z wykorzystaniem motywów biograficznych czego ja bardzo nie lubię, bo w zasadzie nie wiadomo które wydarzenia są prawdziwe,a co jest wymysłem autorki. Po drugie drażni mnie wulgarny język , podobno Frida była ekscentryczna i kontrowersyjna, ale czy już w wieku 6 lat posługiwała się sprośnymi słowami ??? . Na pewno nie można tej książki traktować jako biografię,raczej luźną wariację ma temat Fridy Kahlo.

Czyta się to dość fajnie, można poznać dużo faktów z życia Fridy, aż nagle na samym końcu autorka przyznaje, że "powieść Frida jest dziełem literackim" i wiele rzeczy zmyśliła na potrzeby książki... Na podstawie tej pozycji można sobie co najwyżej wyrobić zdanie nt. osobowości Fridy Kahlo. Jeśli zaś chodzi o informacje dotyczące życia Meksykanki, to równie dobrze można o nich przeczytać w Internecie. Pozostawia to pewien niesmak...

• Biografie