Frida

2002-01-01
Barbara Kopeć-Umiastowska
Barbara Kopeć-Umiastowska Frida Kahlo malarka

2046 ocen

Dobrze się czyta, ale to nie jest biografia, o czym dowiedziałam się na ostatniej stronie.

audiobook

audiobook

Bardzo dobrze napisana, porusza ciekawe wątki z życia wielkiej Fridy, studium psychologiczne.

Postacią Fridy zainteresowałam się dzięki mojej mamie. Nie wiem, czy dobrym pomysłem jest poznawanie jej historii zaczynając od tej książki - zbyt wiele jest tutaj w obszarze niedomówień, domysłów, fikcji literackiej. Z drugiej strony mnie osobiście inspirowało to do poszukiwania i zgłębiania faktów z życia artystki w innych źródłach. W ogólnym rozrachunku lektura przypadła mi do gustu. Była chwilami nieco infantylna, ale domyślam się, że taka właśnie miała być. Cenię sobie zdjęcia w tej książce zawarte i piękną okładkę.

Pomijając fakt, że nie jest to biografia tylko opowieść inspirowana życiem Fridy, czyta się przyjemnie. Książka przybliża postać Fridy, jej charakter, rozwój kariery malarskiej, kontrowersyjne związki, barwny Meksyk oraz wydarzenia historyczne, które miały w nim miejsce. Narrację prowadzi siostra artystki, poznajemy główna bohaterkę z perspektywy jednej z najbliższych jej osób. Jeżeli ktoś nie oczekuje wyłącznie faktów i nie przeszkadza mu to, że w książce w znacznej mierze występuje fikcja literacka to pozycja jest godna polecenia jako lekka lektura.

Autorka swój cel osiągnęła, pięknie opowiedziała o Fridzie Kahlo ustami jej siostry. Z kolei ja czuję się zawiedziona, że to tylko fikcja literacka.

Książka bez szału. Niby biografia ale jednak fikcja literacka. Jakby Frida Kahlo miała życie nie mogące zapełnić opasłych tomów. Da się to czytać tylko nie wiem czy naprawdę warto....

Ciężko ocenić tę książkę, ponieważ czyta się ją dość płynnie i postać Fridy jest na tyle wykreowana, że jesteśmy w stanie ją sobie wyobrazić, ale na koniec czytelnik dowiaduje się, że była to fikcja literacka. Spowodowało to u mnie pytania to co w takim razie było prawdziwe i w jakim stopniu wyobrażenia autorki były trafione. Jednak na te pytania ciężko odpowiedzieć. Pocieszeniem jest fakt, że osoby które nigdy nie zagłębiały się w biografię Fridy Khalo mogą dowiedzieć się najbardziej bazowych informacji, np. jej mąż Diego faktycznie był kobieciarzem, sama Frida była biseksualna, wypadek w tramwaju zmieniający całe życia, poronienia i nietypowy charakter Fridy. Nie jest to najgorsza pozycja jednak nie należy traktować jej jako wyroczni, co do bardziej szczegółowych wydarzeń z życia artystki.

Całkiem przyjemna pozycja, jednak jestem rozczarowana brakiem informacji, ze to fikcja literacka.

Wielobarwna i wielowątkowa opowieść o słynnej Fridzie ,napisana w sposób bardzo przystępny co sprawia,ze szybko się wciągamy ,nie przeszkadzało mi to ,ze jest to fikcja, celem autora było przybliżenie życia i trosk z jakim mogła się zmagać podczas swojej kariery ,stawiała na siebie ,wolność przekonań i zahamowań ,co sprawiało ,ze płaciła wysoka cenę ,czy warto ,z opowieści wynika ,ze tak ,żyła jak chciała ,była sobą a to jednak bardzo ważne