Frida. Życie i twórczość Fridy Kahlo

Frida : a biography of Frida Kahlo
83-7311-407-6
Frida Kahlo
Sunniva

Historia życia Fridy Kahlo jest fascynująca, ale równiez bardzo tragiczna. Kobieta pełna pasji i namiętności, jak również właścicielka niezwykłej urody i talentu malarskiego, urzeka nas swoim życiem. Pomimo, iż los był dla niej okrutny, ona nigdy nie przestaje wierzyć we własne ideały i do końca swego życia po prostu chce być i tworzyć.

lostpearl | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Dałam książce tylko 5 gwiazdek, bo strasznie "umęczyłam się" czytaniem. Niewątpliwie zawiera ona mnóstwo przydatnych szczegółów z życia Fridy Kahlo, ale mnie one bardziej umęczyły niż nakreśliły obraz Fridy.

Sięgając po tę książkę (zachwyciłam się dużo wcześniej filmem), zaczęłam od jakiejś strony w środku, która urzekła mnie składnie złożonym, niemal poetyckim, opisem jakiegoś obrazu. Pomyślałam, że książka być może będzie subiektywna,która biografia nie jest, ale z pewnością polubię ją za styl.

No i niestety, nic z tych rzeczy. Kolejne karty dostarczały mi na zmianę "domysły autorki" na temat tego, co Frida miała na myśli malując obraz i fakty. Nie cierpię takiego podejścia. Zgadzam się na interpretację obrazu jak najbardziej, ale czytanie stanu psychicznego z ilości koloru żółtego zawartego w obrazie budzi moje zdecydowane NIE!

Krótko mówiąc, nie przypadła mi ta biografia do gustu. Zamiast zapoznać się z jej bohaterką i wyrobić sobie własne zdanie na koniec lektury, czułam...

Rewelacyjna książka, dla wszystkich którzy interesują się nie tylko życiem barwnej Fridy, ale także jego wpływem i powiązaniami ze sztuką, którą uprawiała. Herrera przystępnie i dogłębnie analizuje twórczość artystki wykazując w niej osobiste wątki i doskonale odnosząc ją do relacji Frida - Diego. Książka uzupełniona dużą ilością reprodukcji i zdjęć z życia Kahlo wciąga i pogłębia fascynację tą nieprzeciętną osobowością. Cieszą też przytoczone fragmenty listów Fridy do przyjaciół, które ukazują charakter malarki i jej życzliwość oraz głęboką uczuciowość.
Osoby, dla których opisy obrazów i ich analiza bywa nużąca mogą się trochę rozczarować, ponieważ autorka poświęca temu wiele uwagi, ale należy pamiętać, że o Kahlo nie można mówić w oderwaniu od JEJ SZTUKI. Frida była Sztuką, a Sztuka była Fridą - autorka biografii doskonale to pojęła.

emantropka | 2017-05-23

Frida wielką artystką była. Uwielbiam ją całym swoim sercem, podziwiam za siłę, hart ducha. Szanuję za poglądy, chociaż zupełnie ich nie podzielam. Mówiła co chciała, robiła co chciała, jej nieustępliwość sprawiła, że zbudowała swoją pozycję, nie tylko w Meksyku, ale na całym świecie. Ta biografia to konkretny zbiór informacji na temat jej życia, a zdecydowanie jest co opisywać. Podobało mi się, że autorka nie bała się podejmować tematyki samych obrazów, co niestety zdarza się przy biografiach często. Czasem męczyłam się czytaniem, pewnie ze względu na nagromadzenie wiadomości, jednak mam świadomość, że inaczej nie dało się przedstawić historii pani Kahlo w pełni, dlatego jednocześnie dziękuję pani Herrerze za wytrwałość.

Monika | 2011-02-28
Przeczytana: 29 października 2010

po przeczytaniu tej książki nie czuję się do końca zadowolona. chciałabym przeczytać więcej o niej samej, o jej życiu po za artystycznym i politycznym, więcej o tym prywatnym - w końcu tego oczekuję od biografii - informacji o życiu osoby, a nie zbioru faktów do których można dotrzeć samemu; chciałabym poczuć jej charakter, jej osobowość, charyzmę, która, jestem pewna była elektryzująca. podsumowując: wszystko w porządku, ale niedosyt pozostaje.

chordadorsalis | 2016-08-13
Na półkach: Przeczytane, Książki 2016

Biografia jest w zasadzie poprawna- trudno przesadzić z dobrym smakiem pisząc o życiu ekshibicjonistki. Książka zawiera zebrane chronologicznie listy, zdjęcia, anegdoty oraz analizy obrazów meksykanki ukazane na tle jej życia. Autorka wycofuje się raczej z osobistymi opiniami na temat artystki co jest zaletą tej pozycji.

Dotka76 | 2010-12-31
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 2007 rok

Barwne i pełne smutku życie.

jaga | 2011-01-27

bardzo dobra biografia

Natala | 2011-07-13
Na półkach: Przeczytane, My pigeonhole

Super !

Ania | 2013-04-14
Przeczytana: 2012 rok

Frida jako artystka i kobieta była fascynująca.
Książka dostarcza wiele szczegółów dotyczących jej osoby, jednak momentami odbiega od jej tematu, znajduję się w niej zbyt wiele suchych faktów, chwilami wręcz ciężko mi było przebrnąć przez kolejne strony.
Ale warto przeczytać!

Zebra | 2012-10-26
Przeczytana: 09 lutego 2008

Świetna książka opisująca życie i twórczość Fridy Kahlo, biografia na podstawie, której powstał hit filmowy. Polecam, fascynująca. Dla mnie zaskakujące było jakie osobowości i wielkie nazwiska znane z historii przewinęły się przez życie bohaterki