Frida. Życie i twórczość Fridy Kahlo

Frida : a biography of Frida Kahlo
83-7311-407-6
Frida Kahlo
Sunniva

Historia życia Fridy Kahlo jest fascynująca, ale równiez bardzo tragiczna. Kobieta pełna pasji i namiętności, jak również właścicielka niezwykłej urody i talentu malarskiego, urzeka nas swoim życiem. Pomimo, iż los był dla niej okrutny, ona nigdy nie przestaje wierzyć we własne ideały i do końca swego życia po prostu chce być i tworzyć.

lostpearl | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Dałam książce tylko 5 gwiazdek, bo strasznie "umęczyłam się" czytaniem. Niewątpliwie zawiera ona mnóstwo przydatnych szczegółów z życia Fridy Kahlo, ale mnie one bardziej umęczyły niż nakreśliły obraz Fridy.

Sięgając po tę książkę (zachwyciłam się dużo wcześniej filmem), zaczęłam od jakiejś strony w środku, która urzekła mnie składnie złożonym, niemal poetyckim, opisem jakiegoś obrazu. Pomyślałam, że książka być może będzie subiektywna,która biografia nie jest, ale z pewnością polubię ją za styl.

No i niestety, nic z tych rzeczy. Kolejne karty dostarczały mi na zmianę "domysły autorki" na temat tego, co Frida miała na myśli malując obraz i fakty. Nie cierpię takiego podejścia. Zgadzam się na interpretację obrazu jak najbardziej, ale czytanie stanu psychicznego z ilości koloru żółtego zawartego w obrazie budzi moje zdecydowane NIE!

Krótko mówiąc, nie przypadła mi ta biografia do gustu. Zamiast zapoznać się z jej bohaterką i wyrobić sobie własne zdanie na koniec lektury, czułam...

Rewelacyjna książka, dla wszystkich którzy interesują się nie tylko życiem barwnej Fridy, ale także jego wpływem i powiązaniami ze sztuką, którą uprawiała. Herrera przystępnie i dogłębnie analizuje twórczość artystki wykazując w niej osobiste wątki i doskonale odnosząc ją do relacji Frida - Diego. Książka uzupełniona dużą ilością reprodukcji i zdjęć z życia Kahlo wciąga i pogłębia fascynację tą nieprzeciętną osobowością. Cieszą też przytoczone fragmenty listów Fridy do przyjaciół, które ukazują charakter malarki i jej życzliwość oraz głęboką uczuciowość.
Osoby, dla których opisy obrazów i ich analiza bywa nużąca mogą się trochę rozczarować, ponieważ autorka poświęca temu wiele uwagi, ale należy pamiętać, że o Kahlo nie można mówić w oderwaniu od JEJ SZTUKI. Frida była Sztuką, a Sztuka była Fridą - autorka biografii doskonale to pojęła.

Monika | 2011-02-28
Przeczytana: 29 października 2010

po przeczytaniu tej książki nie czuję się do końca zadowolona. chciałabym przeczytać więcej o niej samej, o jej życiu po za artystycznym i politycznym, więcej o tym prywatnym - w końcu tego oczekuję od biografii - informacji o życiu osoby, a nie zbioru faktów do których można dotrzeć samemu; chciałabym poczuć jej charakter, jej osobowość, charyzmę, która, jestem pewna była elektryzująca. podsumowując: wszystko w porządku, ale niedosyt pozostaje.

chordadorsalis | 2016-08-13
Na półkach: Książki 2016, Przeczytane

Biografia jest w zasadzie poprawna- trudno przesadzić z dobrym smakiem pisząc o życiu ekshibicjonistki. Książka zawiera zebrane chronologicznie listy, zdjęcia, anegdoty oraz analizy obrazów meksykanki ukazane na tle jej życia. Autorka wycofuje się raczej z osobistymi opiniami na temat artystki co jest zaletą tej pozycji.

jaga | 2011-01-27

bardzo dobra biografia

Natala | 2011-07-13
Na półkach: Przeczytane, My pigeonhole

Super !

Ania | 2013-04-14
Przeczytana: 2012 rok

Frida jako artystka i kobieta była fascynująca.
Książka dostarcza wiele szczegółów dotyczących jej osoby, jednak momentami odbiega od jej tematu, znajduję się w niej zbyt wiele suchych faktów, chwilami wręcz ciężko mi było przebrnąć przez kolejne strony.
Ale warto przeczytać!

Zebra | 2012-10-26
Przeczytana: 09 lutego 2008

Świetna książka opisująca życie i twórczość Fridy Kahlo, biografia na podstawie, której powstał hit filmowy. Polecam, fascynująca. Dla mnie zaskakujące było jakie osobowości i wielkie nazwiska znane z historii przewinęły się przez życie bohaterki

cytozyna | 2011-05-13
Przeczytana: 13 maja 2011

Frida Kahlo jest według mnie jedną z najlepszych artystek. W książce zawarte są jej zdjęcia prywatne oraz jej obrazy. Życie Fridy jest niesamowicie ciekawe. Książkę czytało mi się przyjemnie.

Dotka76 | 2010-12-31
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 2007 rok

Barwne i pełne smutku życie.