Frida. Życie i twórczość Fridy Kahlo

Frida : a biography of Frida Kahlo
83-7311-407-6
Frida Kahlo
Sunniva

Historia życia Fridy Kahlo jest fascynująca, ale równiez bardzo tragiczna. Kobieta pełna pasji i namiętności, jak również właścicielka niezwykłej urody i talentu malarskiego, urzeka nas swoim życiem. Pomimo, iż los był dla niej okrutny, ona nigdy nie przestaje wierzyć we własne ideały i do końca swego życia po prostu chce być i tworzyć.

hanterkaa | 2017-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2017

Muszę przyznać,że bardzo zaciekawiła mnie biografia Fridy Kahlo-niezwykłej artystki,której twórczość nawiązuje do kultury meksykańskiej i indiańskiej.Malując głównie autoportrety,w przejmujący sposób oddawała własne cierpienie i ból.Pełne pasji,nasycone barwami jej obrazy są owiane tajemnicą.Zupełnie tak jak Frida.Książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem,gdyż postać Fridy Kahlo bardzo fascynuje.

lostpearl | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Dałam książce tylko 5 gwiazdek, bo strasznie "umęczyłam się" czytaniem. Niewątpliwie zawiera ona mnóstwo przydatnych szczegółów z życia Fridy Kahlo, ale mnie one bardziej umęczyły niż nakreśliły obraz Fridy.

Sięgając po tę książkę (zachwyciłam się dużo wcześniej filmem), zaczęłam od jakiejś strony w środku, która urzekła mnie składnie złożonym, niemal poetyckim, opisem jakiegoś obrazu. Pomyślałam, że książka być może będzie subiektywna,która biografia nie jest, ale z pewnością polubię ją za styl.

No i niestety, nic z tych rzeczy. Kolejne karty dostarczały mi na zmianę "domysły autorki" na temat tego, co Frida miała na myśli malując obraz i fakty. Nie cierpię takiego podejścia. Zgadzam się na interpretację obrazu jak najbardziej, ale czytanie stanu psychicznego z ilości koloru żółtego zawartego w obrazie budzi moje zdecydowane NIE!

Krótko mówiąc, nie przypadła mi ta biografia do gustu. Zamiast zapoznać się z jej bohaterką i wyrobić sobie własne zdanie na koniec lektury, czułam...

KobietaZawiedziona | 2017-10-15
Przeczytana: 12 października 2017

N°18/2017

Malarstwo Fridy Kahlo intrygowało mnie już od dawna. Artystka została jedną z najważniejszych kobiecych postaci XX wieku. Zależało mi aby dowiedzieć się czegoś więcej o jej życiu i twórczości, która jest dzisiaj znana na całym świecie, a jej styl zawitał nawet do świata mody. Książkę zakupiłam za symboliczne 1 euro. Tak właśnie! To było przeznaczenie. Początkowo przygniotła mnie ilość stron oraz drobny druczek, ale lektura okazała się bardzo łatwa i przyjemna, wzbogacona o zdjęcia, reprodukcje dzieł oraz listy. Dzięki książce odkryłam niesamowitą historię Fridy, jej portret psychologiczny, interpretacje obrazów, oraz mały skrawek historii Meksyku. Już wcześniej zachwycały mnie jej dzieła, ale po skończeniu książki rozumiem i uwielbiam je jeszcze bardziej. Fantastyczna kobieta! Polecam biografię jak i film, chociaż jest dużo słabszy od książki.

Rewelacyjna książka, dla wszystkich którzy interesują się nie tylko życiem barwnej Fridy, ale także jego wpływem i powiązaniami ze sztuką, którą uprawiała. Herrera przystępnie i dogłębnie analizuje twórczość artystki wykazując w niej osobiste wątki i doskonale odnosząc ją do relacji Frida - Diego. Książka uzupełniona dużą ilością reprodukcji i zdjęć z życia Kahlo wciąga i pogłębia fascynację tą nieprzeciętną osobowością. Cieszą też przytoczone fragmenty listów Fridy do przyjaciół, które ukazują charakter malarki i jej życzliwość oraz głęboką uczuciowość.
Osoby, dla których opisy obrazów i ich analiza bywa nużąca mogą się trochę rozczarować, ponieważ autorka poświęca temu wiele uwagi, ale należy pamiętać, że o Kahlo nie można mówić w oderwaniu od JEJ SZTUKI. Frida była Sztuką, a Sztuka była Fridą - autorka biografii doskonale to pojęła.

emantropka | 2017-05-23

Frida wielką artystką była. Uwielbiam ją całym swoim sercem, podziwiam za siłę, hart ducha. Szanuję za poglądy, chociaż zupełnie ich nie podzielam. Mówiła co chciała, robiła co chciała, jej nieustępliwość sprawiła, że zbudowała swoją pozycję, nie tylko w Meksyku, ale na całym świecie. Ta biografia to konkretny zbiór informacji na temat jej życia, a zdecydowanie jest co opisywać. Podobało mi się, że autorka nie bała się podejmować tematyki samych obrazów, co niestety zdarza się przy biografiach często. Czasem męczyłam się czytaniem, pewnie ze względu na nagromadzenie wiadomości, jednak mam świadomość, że inaczej nie dało się przedstawić historii pani Kahlo w pełni, dlatego jednocześnie dziękuję pani Herrerze za wytrwałość.

Monika | 2011-02-28
Przeczytana: 29 października 2010

po przeczytaniu tej książki nie czuję się do końca zadowolona. chciałabym przeczytać więcej o niej samej, o jej życiu po za artystycznym i politycznym, więcej o tym prywatnym - w końcu tego oczekuję od biografii - informacji o życiu osoby, a nie zbioru faktów do których można dotrzeć samemu; chciałabym poczuć jej charakter, jej osobowość, charyzmę, która, jestem pewna była elektryzująca. podsumowując: wszystko w porządku, ale niedosyt pozostaje.

chordadorsalis | 2016-08-13
Na półkach: Przeczytane, Książki 2016

Biografia jest w zasadzie poprawna- trudno przesadzić z dobrym smakiem pisząc o życiu ekshibicjonistki. Książka zawiera zebrane chronologicznie listy, zdjęcia, anegdoty oraz analizy obrazów meksykanki ukazane na tle jej życia. Autorka wycofuje się raczej z osobistymi opiniami na temat artystki co jest zaletą tej pozycji.

Dotka76 | 2010-12-31
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 2007 rok

Barwne i pełne smutku życie.

jaga | 2011-01-27

bardzo dobra biografia