Frida!
Frida, Kahlo, malarka
Lemma

Historia sławnej malarki i fascynującej kobiety. Frida Kahlo, okaleczona przez polio w dzieciństwie i straszliwy wypadek w młodości, poślubia wielkiego malarza fresków Diego Riverę. Związek tych dwojga niezwykłych ludzi, pełen namiętności, miłości, zazdrości i kłamstw, zawładnął wyobraźnią świata. Na podstawie tej powieści o życiu i sztuce Fridy Kahlo powstał nominowany do Oscara film "Frida" z Salmą Hayek w roli głównej.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Beata | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Frida Kahlo - niezwykła kobieta. Książka opowiada o jej życiu i sztuce. Nie wiem na ile w książce została zachowana prawda historyczna, niemniej jednak większość faktów jest prawdziwa. Frida była niezwykłą osobą, niezwykłą artystką i jej życie było fascynujące. Cierpienie i pragnienie miłości tworzyły tę niezwykłą osobowość. Polecam każdemu.

eduko7 | 2017-05-15
Przeczytana: 13 maja 2017

Połączenie wspomnień i fikcji literackiej. Autor: siostra. Główna bohaterka: niezwykła, wykaraczająca poza ramy swoich czasów, kontrowersyja, egocentryczna i przeżywająca wszystko z niezwykłą pasją artystka, kobieta o wielu twarzach i jej niełatwe relacje rodzinne oraz życie uczuciowe. Wzloty i zakręty życiowe. Mimo wszystko spodziewałam się czegoś więcej.

Ewa Żelazo | 2018-06-18
Przeczytana: czerwiec 2018

„Powieść ‘Frida’ jest dziełem literackim. Większość przedstawionych w niej wydarzeń i postaci zrodziła się w mojej wyobraźni, choć jej ramy stanowią prawdziwe epizody z historii Meksyku i biografii Fridy Kahlo.”
Mujica B. „Frida”, Muza SA, Warszawa, 2003, s. 411.

Barwna, trudna, pełna namiętności ale też cierpienia i bólu historia życia meksykańskiej malarki opowiedziana z perspektywy jej młodszej siostry -osoby, która była z Fridą od początku do końca.

Cristina Kahlo w rozmowie z lekarzem psychiatrą odsłania tajemnice prywatnego życia i twórczości tej wyjątkowej i wrażliwej artystki, ale też apodyktycznej, samolubnej i impulsywnej kobiety. Opowiada o miłości Fridy do Diego Rivery, jej fascynacji Stalinem, zaabsorbowaniu ideami komunistycznymi.
O dużej potrzebie uznania, akceptacji i bycia w centrum uwagi bez względu na okoliczności. O niedającym się niczym zagłuszyć fizycznym cierpieniu spowodowanym chorobą i późniejszym wypadkiem. A przede wszystkim o niełatwej lecz...

Ania | 2015-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Czytałam z ogromnym zainteresowaniem, z każdym rozdziałem mając ochotę na więcej.
Wciągająca opowieść o życiu Fridy Kahlo, kobiety pełnej sprzeczności, pasji i miłości. Bohaterka funduje czytelnikowi całą gamę emocji: od radości, poprzez smutek i złość, aż po niedowierzanie. Tło historii tworzą opisy ówczesnego życia politycznego i społecznego, co dodaje książce wyjątkowego klimatu.
Byłam przekonana, że czytam biografię, a z posłowia dowiedziałam się, że część historii została zmyślona i ubarwiona przez autorkę. Trochę to rozczarowujące. Miałam dać więcej, ale ostatecznie daję 8 gwiazdek.

Przed przeczytaniem tej książki nie wiedziałam za dużo o Fridzie Kahlo. Miałam głównie przed oczami malarkę zagraną przez Salmę Hayek, ale postanowiłam zapoznać się z historią najsłynniejszej Meksykanki.
Narratorem jest Christina, młodsza siostra artystki, mająca poczucie niższości, gdyż zawsze była w cieniu sławnej siostry. Cóż, nie zawsze historia wszystkich wyróżnia, do pewnego momentu związanego z Diego Riverą...
Podobała mi się ta książka, dopóki nie przeczytałam posłowia pisarki, że niektóre sytuacje są zmyślone. Poczułam się trochę zawiedziona, ale to dało mi też do myślenia - Barbara Muijca tak stworzyła historię słynnej meksykańskiej malarki, że każdy może dać się nabrać na niektóre epizody.
Jednak warto zajrzeć do tej powieści - choć trochę poznać Fridę Kahlo, jej charakter, sposób myślenia, słownictwo (nie dla delikatnych i wrażliwych na przekleństwa:-)) oraz jej najbliższych.
Krótko mówiąc - dobra powieść, z ciekawą narracją i barwnym językiem, idealnie podkreślający...

skubasowa | 2017-04-01
Przeczytana: 31 marca 2017

Książka, w której opisano życie takiej osoby, nie może być zła.

Czuć było śmiech Fridy, zapach farb w pracowni Diega, ciepło Meksyku i jego mieszkańców...a i klimat rewolucji wyraźnie się przedostawał do czytelnika.

Dla wielbicieli Fridy to pozycja obowiązkowa, żeby jeszcze lepiej zrozumieć jej sztukę, która naszpikowana jest symbolami odnoszącymi się do wydarzeń z jej życia - burzliwego, pełnego miłości, ale także cierpienia.

Szczerze polecam. A na deser film "Frida" :)

chmurka | 2016-08-07

Książka chyba równie niezwykła jak jej bohaterka.
Frida Kahlo - kobieta waleczna. Kobieta barwna. Kobieta cierpiąca.

Ann | 2014-01-31

Dość ostrożnie podchodzę do wszelkich biografii, trudno o naprawdę ciekawą literacko biografię znanego artysty, a przecież większość z nich miała bogate i ciekawe życie.
O tej książce mogę śmiało powiedzieć, że wciąga i aż nie można się od niej oderwać, oddaje fakty z życia artystki jednocześnie przekazuje mocje, buduje napięcie i na koniec pozostawia wiele do myślenia.
Dodam, że do książki kupiłam sobie pocztówkowy album jej reprodukcji i kiedy autorka opisuje jak powstawały kolejne obrazy czy też wydarzenia, które można znaleźć na obrazach Fridy, mogłam je przed oczami.
Niestety pożyczyłam komuś książkę razem z reprodukcjami i nigdy do mnie nie wróciła.

Melanka | 2016-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

Frida Kahlo - naprawdę intrygująca artystka. Historia Fridy opowiedziana jest jakoby przez siostrę malarki. Cirstina siedzi na kozetce u psychiatry i opowiada o swojej niespełna rok starszej siostrze - od dzieciństwa, poprzez okres młodzieńczy, romans z jej mężem aż po śmierć. Książkę Frida czytało się bardzo dobrze, trzeba przyznać, że potrafiła wciągnąć. Od początku jednak miałam świadomość, że jest ona produktem wyobraźni pisarki. Cały czas się zastanawiałam czy naprawdę padły takie słowa czy taka a tak sytuacja miała miejsce...i to mi przeszkadzało.
Ile w książce jest Fridy Kahlo a ile wyobraźni autorki o niej?

Trzeba sięgnąć po biografię.

PaniKa | 2010-02-19
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 19 lutego 2010

Książka dosyć ciekawa, ale spodziewałam się czegoś lepszego. Sama postać Fridy Kahlo jest imponująca, a jej historia poruszająca. Mimo to książka nie trafiła w moje gusta. Czytało mi się ją dosyć ciężko i czasem musiałam się zmuszać żeby dobrnąć do końca rozdziału. Na szczęście mam ją już za sobą. Sam pomysł na napisanie książki jest rewelacyjny. Opis życia sławnej malarki, przedstawiony poprzez pryzmat jej młodszej siostry Cristiny. Mimo to wydaje mi się że książka jest dosyć rozciągnięta. Miejscami bardzo mnie nudziła, aczkolwiek im bliżej końca tym ciekawiej.