Echa Wojny Światów

Czytałem tę antologię dość dawno, uważając ją wówczas za jedną z ciekawszych propozycji opowiadaniowych na rynku. Po latach spora część tekstów zblakła w pamięci, choć sam pomysł na uczczenei w ten sposób rocznicy wydania Wojny światów nadal uważam za bardzo dobry. Na pewno próbę czasu przetrwało opowiadanie Waltera Jona Williamsa, Connie Willis i Roberta Silverberga, wcielających się odpowiednio w cesarzową Chin Cixi, Emily Dickinson i Henry'ego Jamesa. Szkoda, że nie robi się więcej takich antologii - także u nas - na różne ważne literackie rocznice.

"Echa Wojny Światów", to jedyna w swoim rodzaju publikacja, w której znany dotąd tylko z relacji H.G. Wellsa atak Marsjan na Ziemię prześledzić możemy z perspektywy innych, wybitnych umysłów epoki. Dopiero poznawszy zawarte tu teksty, będziecie w stanie ocenić ogrom strat i zasięg marsjańskiego najazdu, któremu mężnie stawiać będą czoło - walcząc bezpośrednio, bądź wykorzystując swój intelekt - takie osobistości, jak Teddy Roosevelt, Juliusz Verne, Winston Churchill, Albert Einstein i Rudyard Kipling (którego wspierał będzie wychowany w dziczy Mowgli).

Odwiedzić będzie Wam dane najodleglejsze zakamarki świata - od mroźnej Alaski, gdzie sumienie Jacka Londona zostanie wystawione na ciężką próbę, poprzez odległe Chiny, których Cesarz zmuszony będzie zrewidować znaczenie pojęcia "cudzoziemskie diabły", aż po Rosję, gdzie wraz Lwem Tołstojem i z młodym Józefem Wissarionowiczem Dżugaszwilim staniecie się świadkami przemian, niekoniecznie ustrojowych.

Oprócz tego dowiecie się o przypadkach kolaboracji z najeźdźcą, zarówno tej niezamierzonej (Percival Lowell),jak i wypływającej z sięgających prawieków predestynacji (H.P. Lovecraft). Całe szczęście, że na pomoc ludzkości gotowi byli pośpieszyć, bohater Marsa, John Carter i zmartwychwstała z grobu - na tą okoliczność - Emily Dickinson!

Znakomity zbiór opowiadań, do którego wracam już po raz trzeci i bawię przy nim przednio. Kilka opowiadań to absolutne perełki w dorobku - skądinąd znanych i lubianych - pisarzy science-fiction. "Echa Wojny Światów" to jeden z najbardziej kreatywnych sposobów, na wykorzystanie pomysłów z "Wojny Światów" Wellsa i w ogóle z jakiejkolwiek prozy, biorącej sobie za cel kontynuowanie wątków z cudzych powieści, jakie dane mi było przeczytać. Absolutna perełka wśród antologii science-fiction. Gorąco polecam!

Może być, ale generalnie odgrzewany kotlet po "Wojnie światów"

Może być, ale generalnie odgrzewany kotlet po "Wojnie światów"

Antologia wiedzy i przeróżnych doświadczeń z Marsjanami, Marsjaninami (?) Kto nie spotkał na swojej drodze nigdy Marsjanina, ten trąba!

• .x Fantastyka (Prószyński i S-ka)
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • Polka
  • Artur
  • Antologie

Dodaj cytat z książki Echa Wojny Światów