Echa Wojny Światów

Okładka książki Echa Wojny Światów
Kevin J. AndersonGregory Benford Wydawnictwo: Prószyński i S-ka fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
War of the Worlds: Global Dispaches
Prószyński i S-ka
1997-10-29
1997-10-29
Danuta Górska, Agnieszka Fulińska, Marcin Wawrzyńczak, Grażyna Grygiel, Piotr Staniewski, Arkadiusz Nakoniecznik, Katarzyna Rzepka, Jacek Matwiejczyk

Okładka książki Szaleństwo Cthulhu Arthur C. Clarke, Heather Graham, Lois H. Gresh, Caitlín R. Kiernan, J.C. Koch, Joseph S. Pulver Sr., Daniel Schweitzer, Michael Shea, John Shirley, Robert Silverberg, William Browning Spencer, Melanie Tem, Jonathan Thomas, K.M. Tonso, Harry Turtledove, Donald Tyson
Ocena 6,1
Szaleństwo Cth... Arthur C. Clarke, H...
Okładka książki Złoty wiek SF tom 11 Clyde Brown, Philip José Farmer, Daniel F. Galouye, Randall Garrett, James Gunn, Keith Laumer, Murray Leinster, Robert Silverberg
Ocena 0,0
Złoty wiek SF ... Clyde Brown, Philip...

Okładka książki Nebula 93 Terry Bisson, Harlan Ellison, Lisa Goldstein, Joe William Haldeman, John Kessel, Kim Stanley Robinson, Lucius Shepard, Robert Silverberg, Howard Waldrop, Connie Willis
Ocena 6,2
Nebula 93 Terry Bisson, Harla...

Czytałem tę antologię dość dawno, uważając ją wówczas za jedną z ciekawszych propozycji opowiadaniowych na rynku. Po latach spora część tekstów zblakła w pamięci, choć sam pomysł na uczczenei w ten sposób rocznicy wydania Wojny światów nadal uważam za bardzo dobry. Na pewno próbę czasu przetrwało opowiadanie Waltera Jona Williamsa, Connie Willis i Roberta Silverberga, wcielających się odpowiednio w cesarzową Chin Cixi, Emily Dickinson i Henry'ego Jamesa. Szkoda, że nie robi się więcej takich antologii - także u nas - na różne ważne literackie rocznice.

"Echa Wojny Światów", to jedyna w swoim rodzaju publikacja, w której znany dotąd tylko z relacji H.G. Wellsa atak Marsjan na Ziemię prześledzić możemy z perspektywy innych, wybitnych umysłów epoki. Dopiero poznawszy zawarte tu teksty, będziecie w stanie ocenić ogrom strat i zasięg marsjańskiego najazdu, któremu mężnie stawiać będą czoło - walcząc bezpośrednio, bądź wykorzystując swój intelekt - takie osobistości, jak Teddy Roosevelt, Juliusz Verne, Winston Churchill, Albert Einstein i Rudyard Kipling (którego wspierał będzie wychowany w dziczy Mowgli).

Odwiedzić będzie Wam dane najodleglejsze zakamarki świata - od mroźnej Alaski, gdzie sumienie Jacka Londona zostanie wystawione na ciężką próbę, poprzez odległe Chiny, których Cesarz zmuszony będzie zrewidować znaczenie pojęcia "cudzoziemskie diabły", aż po Rosję, gdzie wraz Lwem Tołstojem i z młodym Józefem Wissarionowiczem Dżugaszwilim staniecie się świadkami przemian, niekoniecznie ustrojowych.

Oprócz tego dowiecie się o przypadkach kolaboracji z najeźdźcą, zarówno tej niezamierzonej (Percival Lowell), jak i wypływającej z sięgających prawieków predestynacji (H.P. Lovecraft). Całe szczęście, że na pomoc ludzkości gotowi byli pośpieszyć, bohater Marsa, John Carter i zmartwychwstała z grobu - na tą okoliczność - Emily Dickinson!

Znakomity zbiór opowiadań, do którego wracam już po raz trzeci i bawię przy nim przednio. Kilka opowiadań to absolutne perełki w dorobku - skądinąd znanych i lubianych - pisarzy science-fiction. "Echa Wojny Światów" to jeden z najbardziej kreatywnych sposobów, na wykorzystanie pomysłów z "Wojny Światów" Wellsa i w ogóle z jakiejkolwiek prozy, biorącej sobie za cel kontynuowanie wątków z cudzych powieści, jakie dane mi było przeczytać. Absolutna perełka wśród antologii science-fiction. Gorąco polecam!

Może być, ale generalnie odgrzewany kotlet po "Wojnie światów"

Może być, ale generalnie odgrzewany kotlet po "Wojnie światów"

Antologia wiedzy i przeróżnych doświadczeń z Marsjanami, Marsjaninami (?) Kto nie spotkał na swojej drodze nigdy Marsjanina, ten trąba!

Dodaj cytat z książki Echa Wojny Światów