Connie Willis Collected Stories
978-83-7590-040-8
Śmierć, Nil
czupirek

Connie Willis w swojej twórczości bardzo często sięga po motyw podróży w czasie lub kontakt z Obcymi. Często jej opowiadania są zabarwione ironią i inteligentnym humorem, który w zawoalowany sposób ośmiesza ludzkie przywary, jak choćby w genialnym opowiadaniu "Nawet królowa", w którym Connie Willis opisuje świat pełnego równouprawnienia płci. To spełnienie marzeń wszystkich feministek nadal nie jest jednak wolne od wojującego feminizmu.
Tom 1, Śmierć na Nilu, zawiera:
Krótka przerwa - nominacja Hugo 1990
List od Clearysów - Nebula 1983

Pablos | 2014-05-07
Przeczytana: 06 maja 2014

Connie Willis należy do grupy ośmiu pisarzy, którzy jako jedyni zdobyli trzy najważniejsze nagrody dla gatunku fantastyki naukowej (w grupie tej znajduje się także mój ulubiony Robert J. Sawyer). Przy czym to właśnie Connie Willis nagród zdobyła najwięcej. Czas dowiedzieć się dlaczego.

Sytuacja jest bardzo interesująca. Gdzieś podświadomie spodziewałem się twardej science fiction, a tymczasem okazało się, że Connie Willis nagrody zdobyła nie tyle za talent do kreowania fantastyki, ale za talent literacki. Opowiadania - każde jedno - to teksty znacznie bardziej "do czytania", niż do rozpatrywania pod kątem zaprezentowanych w nich wynalazków, teorii, pomysłów. Wydaje się być dokładnie na odwrót: pomysły stały się początkiem każdorazowo bardzo interesującej historii o ludziach, zwykłych, przeciętnych ludziach, jak czytelnik czy jego sąsiad.

Zbiór prezentuje teksty posiadające różny klimat. Dość często mamy opowiadania wypełnione humorem, gdzie cała fantastyka zostaje sprowadzona do...

Abee | 2014-10-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 października 2014

Zbiór wciągających opowiadań. Elementy spoza realnej rzeczywistości służą u Willis do poruszania czytelnika. A światy przyszłości zmuszają do refleksji nad "tu i teraz". Niegłupi, prosty i dowcipny zbiorek. Bardzo smakowite.

Charm | 2014-09-10

Bardzo przyjemny zbiór opowiadań zupełnie od siebie różnych. Każde mi się w jakiś sposób podobało, chwytało za serducho czymś innym - od smutku i zadumy przy bardzo zaskakującym obrazie apokalipsy, przez charaktery niektórych bohaterów, po sam przekaz. Polecam, warto oddać cenny czas dla tworów Connie Willis - człek może się pośmiać, a i przy okazji czegoś nauczyć.

zaczytAnia | 2012-04-22
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

Pisarstwem Connie Willis zainteresowałam się dopiero po przeczytaniu informacji, że jest ona najczęściej nagradzaną autorką SF, a w maju br. odbierze Nagrodę Wielkiego Mistrza imienia Damona Knighta za całokształt osiągnięć w dziedzinie fantastyki, co stawia jej twórczość w równym rzędzie z dokonaniami Roberta A. Heinleina, Raya Brandbury’ego, Isaaca Asimova, Ursuli Le Guin…

Podczas czytania utworów zebranych w zbiorze "Śmierć na Nilu" najbardziej zaskoczona byłam tym, że większość z nich opiera się na niezwykle prostych pomysłach, zaczerpniętych niemal wprost z życia codziennego, co - w połączeniu z jej stylem pisarskim - czyni twórczość Connie Willis wyjątkową i nieporównywalną z żadną inną.

Więcej:

comar | 2015-11-01