Zodiac: thriller ekologiczny

Tłumaczenie: Tomasz S.Gałązka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Zodiac: The Eco-Thriller
Maeg

Dwa wieki po "bostońskiej herbatce" ulubioną lokalną rozrywką jest zrzucanie różnych rzeczy do basenów portowych. Tym razem jednak potężne korporacje tłoczą tam toksyczne ścieki. Obrońca środowiska, Sangamon Taylor, to bostoński Paul Revere naszych czasów, głoszący swoje przesłanie z pontonu marki Zodiac. Ośmieszenie korporacji jest bardzo medialne, lecz to najlepszy sposób na przysporzenie sobie wrogów. Ponadto, po ostatnim wybryku, Taylora poszukuje FBI, być może także mafia, a już na pewno grupa satanistycznych kokainistów. Wkrótce jednak unikanie kul staje się dla niego pomniejszym problemem, bo okazuje się, że na swobodzie grasuje pomylony inżynier genetyczny, a stworzony szczep bakterii może zniszczyć życie w oceanach...

Karodziejka | 2011-05-13
Przeczytana: 13 maja 2011

Zodiac to druga z kolei powieść Stephensona (pierwsza, The Big U, nie ukazała się w Polsce), wydana w 2001 roku przez Zysk i S-ka.

Tytułowy Zodiac to marka pontonów, które w powieści używane są przez organizację GEE - Grupę Ekologiczych Ekstremistów, przeważnie do poruszania się po bostońskim porcie. Głównym bohaterem jest Sangamon Taylor, przez przyjaciół nazywany S.T. Z wykształcenia jest chemikiem, zajmuje się przede wszystkim zanieszczyszczaniem środowiska ściekami i organizowaniem akcji przeciw firmom, które dopuszczają się łamania prawa w zakresie ochrony środowiska m.in. w taki sposób, by jak najbardziej ośmieszyć je w mediach.

Gdy odkrywa duże stężenia freonów w porcie i rozpoczyna śledztwo w tej sprawie naraża się bardziej niż zwykle - tym razem nie tylko firmie podejrzewanej o odpowiedzialność za zanieczyszczenia, ale także grupie satanistów, a z czasem i FBI, które zaczyna uważać ST za terrorystę.

Zodiac pisany jest w narracji pierwszoosobowej - u Stephensona jak...

Bartosz | 2012-11-08
Przeczytana: 04 września 2012

Wielkie korporacje vs. Megainteligentny nonkonformista w tle ekologia i śmierdzący ściekami Boston. To byłby chyba najkrótszy opis całej powieści Neala Stephensona, aczkolwiek byłaby to obraza dla talentu tego świetnego pisarza, którzy w „Zodiacu” dostarcza czytelnikowi naprawdę znakomitej rozrywki. Powieść wciąga, kolejne strony czyta się z zainteresowaniem, między innymi dzięki wartkiej akcji i humorystycznym wstawkom narratora. Nie ma się co spodziewać szczególnie ambitnej literatury, to po prostu ciekawa powieść. Jedyne co nie dawało mi spokoju to jeden zupełnie bez pomysłu pociągnięty wątek (SPOJLER!a propos zamachu aż się prosi żeby w Pleshy został zarażony wirusem), wydaje mi się, że autor mógł go pociągnąć nieco bardziej i zakończyć w znacznie ciekawszy sposób.

Chemik | 2014-03-04
Przeczytana: 04 marca 2014

Druga książka Neala, ale całkiem dobra.
Opisuje walkę grupy ekologów o port w Bostonie wolny od trucizn. Ponieważ napisano ją, kiedy ekologów dało się jeszcze lubić, podobało mi się. A kilka fragmentów jest genialne i sygnaturkowe :)

Robert | 2013-07-16

Lekka, łatwa i przyjemna. To jedna z mniejszych pozycji Stephensona - do poduszki.

Andrzej | 2011-10-27
Przeczytana: 06 listopada 2011

Przyjemnie i lekko się czytało, ale nic ponad to.

mirekk | 2012-12-23

wszystko to, co lubimy u Neala.

zieloniutki | 2016-08-16
gary_joiner | 2016-05-03